661
یکشنبه، ۰۵ اسفند ۱۳۹۷
3
تعدادی از ائمه جمعه در راستای دغدغه جوان‌گرایی رهبر انقلاب از سمت خود کناره‌گیری کردند

تریبون نماز جمعه در دست جوانان

نهضت جوانگرایی در میان امامان جمعه سراسر کشور آغاز شده است؛ نهضتی که متأثر است از بیانیه گام دوم انقلاب که چند روز پیش آیت‌الله خامنه‌ای در تبیین آینده نظام و کشور صادر کردند. تأکید مؤکد رهبر انقلاب در این بیانیه روی اقشار جوانان، باعث شد تا تعدادی از امامان جمعه در برخی نقاط کشور، طی روزهای سپری شده از سمت خود کناره‌گیری کنند. در ادامه این گزارش به تعدادی از کناره‌گیری‌ها خواهیم پرداخت.

«کارنامه 97»

یادداشت دکتر علی دارابی

صبح نو

تعدادی از ائمه جمعه در راستای دغدغه جوان‌گرایی رهبر انقلاب از سمت خود کناره‌گیری کردند

تریبون نماز جمعه در دست جوانان

نهضت جوانگرایی در میان امامان جمعه سراسر کشور آغاز شده است؛ نهضتی که متأثر است از بیانیه گام دوم انقلاب که چند روز پیش آیت‌الله خامنه‌ای در تبیین آینده نظام و کشور صادر کردند. تأکید مؤکد رهبر انقلاب در این بیانیه روی اقشار جوانان، باعث شد تا تعدادی از امامان جمعه در برخی نقاط کشور، طی روزهای سپری شده از سمت خود کناره‌گیری کنند. در ادامه این گزارش به تعدادی از کناره‌گیری‌ها خواهیم پرداخت.

استعفای امام جمعه اهواز
آیت‌الله «سید محمدعلی موسوی جزایری» امام جمعه اهواز و نماینده ولی فقیه در استان خوزستان نخستین چهره‌ای بود که در موج جدید جوانگرایی در سطح امامان جمعه، پای استعفانامه خود را امضاء کرد. وی در روز 29 بهمن‌ماه با حضور در دفتر رهبر انقلاب، ضمن ارائه آخرین گزارش از وضعیت جسمی خود، از سمت خود استعفا داد. جزایری پیش از این استعفاء در خطبه‌های نماز جمعه شهر اهواز با اشاره به لزوم جوانگرایی گفت: «مسوولیت نمایندگی ولی ‌فقیه در استان خوزستان مسوولیت سختی است و استان خوزستان هم استان پهناوری است که اگر جوانی کنار ما این کار را انجام دهد، خیلی هم خوشحال می‌شویم؛ چه بهتر اینکه از اهالی خوزستان هم باشد».

استعفای امام جمعه زاهدان
پس از آیت‌الله موسوی جزایری، نوبت به آیت‌الله «عباسعلی سلیمانی» امام جمعه زاهدان و نماینده ولی‌ فقیه در استان سیستان‌و‌بلوچستان رسید از سمت خود استعفا بدهد. وی روز جمعه سه اسفندماه در خطبه‌های نماز جمعه شهر زاهدان ضمن خداحافظی با مردم، علت این اقدام را تأکید رهبر انقلاب بر مقوله جوانگرایی عنوان کرد. آیت‌الله سلیمانی با اشاره در این باره تأکید کرد: «نگاه رهبر معظم انقلاب و دفتر حضرت آقا مسأله جوانگرایی است که نام من هم در این لیست قرار گرفته است که به گفته رییس دفتر مقام معظم رهبری، بنده نخستین شهید این تفکر زیبا هستم که در ادامه نیز سایر عزیزان به این شهادت نایل می‌شوند».

استعفای امام جمعه همدان در آینده
علاوه بر امامان جمعه شهرهای اهواز و زاهدان، خبرهای موثق حاکی از آن است که آیت‌الله «غیاث‌الدین طه محمدی» امام جمعه همدان و نماینده ولی فقیه در این استان نیز به زودی از سمت خود استعفا خواهد داد.

منصوبان امام
البته اکثر ائمه جمعه‌ که در این منصب ریش خود را سفید کرده‌اند منصوبین امام خمینی؟ره؟ بوده‌اند که رهبر انقلاب بنابر ملاحظه و مشی شخصی، منصوبین امام را از سمت خود جابه‌جا نکردند. حال این ائمه جمعه‌ بنابر احساس تکلیف، از سمت خود استعفا دادند تا نیروهای تازه‌نفس جای آنان را بگیرند.

نهضتی که از مدت‌ها پیش آغاز شده است
جوانگرایی در سطح منصوبین رهبر انقلاب مسأله‌ای نیست که تازگی داشته باشد. در مردادماه سال جاری، حجت‌الاسلام شیخ محمد قمی متولد سال 1359، با حکمی از سوی رهبری، به ریاست سازمان تبلیغات اسلامی منصوب شد. در دی‌ماه سال گذشته نیز، رهبر انقلاب طی حکمی حجت‌الاسلام محمدجواد حاج علی اکبریِ 54 ساله را به سمت ریاست شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور منصوب کردند.
یکی از اقدامات جالب توجه حاج‌علی اکبری پس از حضورش در شورا که با استقبال قاطبه جریان‌های سیاسی و اجتماعی مواجه شد، برداشتن نرده‌های میان مردم و مسوولان در زمان برگزاری نماز جمعه‌ها بود. حاج علی اکبری درباره این اقدام گفت: از ستاد برگزاری نماز جمعه خواهش کردم، دو ردیف از میله‌های نماز جمعه برداشته شود؛ دوستان حفاظت لطف کرده و با این درخواست موافقت کردند امیدوارم هم فاصله ظاهری و واقعی بین مسوولان و مردم برداشته شود. حاج‌علی اکبری در این باره تصریح کرد: نمازگزاران علاقه‌مند هستند محیط نمازجمعه دوستانه باشد و مسوولان عزیز هم چنین احساسی دارند و من می‌بینم که برخی از آن‌ها در بین جمعیت حضور دارند.

استعفای امام جمعه تهران
پیشینه موج جدید جوانگرایی در میان منصوبین رهبر انقلاب، به گذشته‌ای قبل‌تر از موارد اخیر بازمی‌گردد. چند روز مانده به پایان سال ۹۶ یعنی در۲۱ اسفندماه، آیت‌الله احمد جنتی امام جمعه موقت تهران، ضمن استعفاء جای خود را به حجت‌الاسلام سیدمحمد حسن ابوترابی‌فرد، نایب‌رییس سابق مجلس شورای اسلامی و عضو شورای حل اختلاف قوا داد. بر اساس گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله خامنه‌ای، «آیت‌الله احمد جنتی در نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره به ۲۵سال توفیق خدمت در سنگر امامت جمعه تهران و با تشکر از اعتماد و عنایات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در طول این مدت، درخواست کناره‌گیری از امامت جمعه تهران را مطرح کرد که رهبر معظم انقلاب اسلامی با این درخواست موافقت کردند.»

آل‌هاشم؛ امام جمعه جدید تبریز
در خردادماه سال 96 نیز جوانگرایی دیگری در سطح امامان جمعه صورت گرفت؛ آنجا که آیت‌الله مجتهد شبستری، نماینده سابق ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و از اعضای ارشد جامعه روحانیت مبارز به‌دلیل بیماری، جای خود را به حجت‌الاسلام سیدمحمد علی آل‌هاشم، نماینده سابق ولی فقیه در ارتش و رییس سابق سازمان عقیدتی و سیاسی آجا داد.

تغییر حاشیه‌ساز
یکی از تغییرات در سطح امامان جمعه که برخی جریان‌های سیاسی مغرض، حواشی زیادی را پیرامون آن ایجاد کردند، خبر استعفای حجت الاسلام سیدیحیی جعفری از امامت جمعه کرمان بود. در برخی تحلیل‌ها و نوشته‌ها عنوان شد که کناره‌گیری آیت‌الله جعفری که از یاران هاشمی رفسنجانی و شهید محمدجواد باهنر و همچنین افرادی نظیر 
حجتی کرمانی و سیدمحمود دعایی بوده و دارای مواضع و مشی اعتدالی است، با اراده‌های دیگری غیر از اراده امام جمعه سابق این شهر حاصل شده است؛ این تحلیل‌های غلط درحالی مطرح شد که حجت‌الاسلام سیدرضا تقوی، رییس وقت شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور در پاسخ به موضوعات گفت: حضرت حجت‌الاسلام جعفری خطاب به مقام معظم رهبری نامه نوشتند که به‌دلیل کهولت سن و وضعیت نامناسب جسمانی، ادامه فعالیت به‌عنوان امام جمعه و نمایندگی ولی فقیه در استان کرمان برایم مقدور نیست و خواهشمندم با کناره‌گیری اینجانب موافقت کنید. رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز بعد از پذیریش استعفای آقای جعفری، جانشین ایشان را انتخاب کردند. پس از پذیرش استعفای حجت‌الاسلام سیدیحیی جعفری، رهبر انقلاب طی حکمی حجت‌الاسلام حسن علیدادی سلیمانی را به‌عنوان امام جمعه جدید کرمان منصوب کردند.

captcha
شماره‌های پیشین