sobhe-no.ir
660
شنبه، ۰۴ اسفند ۱۳۹۷
8

خبر

سومین گردهمایی فعالان حرکت‌های جهادی با حضور دکتر قالیباف و جمع کثیری از جهادگران برگزار شد

آغازی برای گام نهادن در مسیر بیانیه گام دوم انقلاب

حرکت‌های جهادی صرفاً یک کار عمرانی یا فرهنگی یا اردوی خودسازی نیست، بلکه مجموعه جامعی است که آثار و برکات آن در سه حوزه «مردم و اهالی مناطق محروم»، «شرکت‌کنندگان در این حرکت‌ها» و «مسوولان و مدیران منطقه‌ای» قابل بررسی است. سعی در بسط و گسترش فرهنگ جهادی می‌تواند یکی از مهم‌ترین ابعاد اردوهای جهادی باشد، چراکه روحیه جهادی روحیه‌ای برآمده از متن دین است و تلاش بر این است که هر کس در هر جا و با هر امکاناتی سعی کند اهداف مقدسی را پیگیری کند. این بدان معنی است که جهادگران تلاش می‌کنند تا سایرین نیز از اردوهای جهادی برای حل مشکلات شهرشان و حتی کشور الگو بگیرند و البته در صورت گسترش فرهنگ جهادی این پدیده می‌تواند به‌عنوان بخشی از یک الگوی پیشرفت به جهانیان ارائه شود.

صبح نو

سومین گردهمایی فعالان حرکت‌های جهادی با حضور دکتر قالیباف و جمع کثیری از جهادگران برگزار شد

آغازی برای گام نهادن در مسیر بیانیه گام دوم انقلاب

حرکت‌های جهادی صرفاً یک کار عمرانی یا فرهنگی یا اردوی خودسازی نیست، بلکه مجموعه جامعی است که آثار و برکات آن در سه حوزه «مردم و اهالی مناطق محروم»، «شرکت‌کنندگان در این حرکت‌ها» و «مسوولان و مدیران منطقه‌ای» قابل بررسی است. سعی در بسط و گسترش فرهنگ جهادی می‌تواند یکی از مهم‌ترین ابعاد اردوهای جهادی باشد، چراکه روحیه جهادی روحیه‌ای برآمده از متن دین است و تلاش بر این است که هر کس در هر جا و با هر امکاناتی سعی کند اهداف مقدسی را پیگیری کند. این بدان معنی است که جهادگران تلاش می‌کنند تا سایرین نیز از اردوهای جهادی برای حل مشکلات شهرشان و حتی کشور الگو بگیرند و البته در صورت گسترش فرهنگ جهادی این پدیده می‌تواند به‌عنوان بخشی از یک الگوی پیشرفت به جهانیان ارائه شود.

سومین گردهمایی فعالان حرکت‌های جهادی(یادواره جهادگر شهید امیرمحمد اژدری) عصر روز پنجشنبه، دوم اسفند‌۱۳۹۷ با حضور آقای محمدباقر قالیباف، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، حجت‌الاسلام محمد قمی، رییس سازمان تبلیغات اسلامی، حجت‌الاسلام غلامرضا قاسمیان، مسوول قرارگاه جهادی 
امام رضا؟ع؟، خانواده شهید اژدری و جمعی از جهادگران در مجموعه عرفان برگزار شد.
سومین گردهمایی فعالان حرکت‌های جهادی، یادواره شهید امیرمحمد اژدری که ۲۴سال بیشتر نداشت؛ اما بیش از یک مرد سالخورده به محرومان خدمت کرده بود، برگزار شد. در ابتدای این مراسم آقای مسکنی، دبیر قرارگاه جهادی امام رضا ؟ع؟ یاد و خاطره شهید امیرمحمد اژدری را گرامی داشت و اظهار کرد: امیرمحمد عادت داشت که در مراسم‌‌های مختلف کنار در ورودی بایستد و خوشامدگویی کند. امروز نیز باور داریم که این فرزند رزق حلال، در این مراسم حضور دارد و به همه ما خیر مقدم و دست مریزاد می‌گوید. وی ادامه داد: همه ما باور داریم که اگر گره کارهای اداری قرارگاه یکباره حل و مسیر برای ارائه خدمت مرتفع ‌شود، نگاه امیر محمد را در پی دارد؛ امیر محمدی که پرچم دهه هفتادی‌ها را بالا برد و در کنار امثال شهید حججی قرار گرفت.
 تحقق عملی جوانگرایی
مسکنی با بیان اینکه سومین گردهمایی فعالان حرکت‌های جهادی، آغازی برای گام‌نهادن در مسیر بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی است که از سوی مقام معظم رهبری ایراد شد، گفت: این حرکت‌های جهادی، تحقق عملی جوانگرایی است که مدنظر مقام معظم رهبری قرار دارد. وی از ۲۷شهید که در عرصه امنیت به شهادت رسیدند یاد کرد و گفت: امیر محمد همزمان با سالروز شهادت امام حسن عسکری؟ع؟ به شهادت رسید و جهادگران نیز در روز ولادت امام حسن عسکری؟ع؟ این توفیق را داشتند که همراه با خانواده این شهید به محضر مقام معظم رهبری برسند. این تقارن‌های مبارک را باید به فال نیک گرفت.
 
خطاب معظم‌له به جوانان است
در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام قاسمیان، مسوول قرارگاه جهادی امام رضا؟ع؟ نیز اظهار کرد: در پیام ۲۰سالگی انقلاب که مقام معظم رهبری ایراد فرمودند، مخاطب، ملت شریف ایران، مسوولان، دولتمردان و احزاب سیاسی بودند؛ اما در بیانیه گام دوم انقلاب که در چهل سالگی انقلاب ایران بیان فرمودند؛ خطاب معظم‌له به جوانان است، چرا که بازخوانی و ترمیم ساختارها با روحیه انقلابی‌گری از سوی جوانان امکان‌پذیر است. در این بیانیه به مأموریت‌های اجتماعی جوانان اشاره شده است که یکی از مهم‌ترین این امور می‌تواند اردوهای جهادی باشد. وی به خانواده شهید اژدری به واسطه داشتن چنین فرزندی که عزت دنیا و آخرت را از آن خود کرده است، تبریک گفت و بیان کرد: امیرمحمد الگویی برای همه جوانان است. جوان ۲۴ساله‌ای که دغدغه خدمت به محرومان در حوزه‌های مختلف را داشت و هر فعالیتی را به وی واگذار می‌کردیم از به سرانجام رساندن آن مطمئن بودیم. ثمراتی که از فعالیت‌های امیرمحمد به جا مانده، چنان است که انسان گمان می‌کند فردی ۷۰ساله در این عرصه حضور داشته و عمری طولانی را صرف خدمت کرده است. حجت‌الاسلام قاسمیان فعالیت‌های جهادی را توفیقی دانست که حظ آن نصیب خود جهادگران شده است و جایی را برای منت باقی نمی‌گذارد و گفت: امیدواریم همانگونه که زندگی‌مان با محرومیت‌زدایی همراه شده است، مرگ‌مان نیز در همین جبهه‌های جهادی رخ دهد.
 
الگوی جهادی جوانان
فرمانده قرارگاه جهادی امام رضا؟ع؟ با تأکید بر اینکه این قرارگاه را نمی‌توان همانند نهادهایی همچون کمیته امداد تلقی کرد، گفت: ما ساختار اداری نداریم و بنا نیست خود را درگیر برخی مسائل ساختاری کنیم، بلکه همه در کنار هم هستیم و در صحنه‌های جهادی حضور پیدا می‌کنیم و به ارائه خدمت می‌پردازیم. کسانی که تقوای الهی داشته باشند در بن‌بست نمی‌مانند و مشمول رزقی می‌شوند که گمان نمی‌کنند. وی گردهمایی فعالان حرکت‌های جهادی را در راستای بیانیه گام دوم انقلاب دانست و اظهار کرد: جوانان جهادی در میدان هستند تا علاوه‌بر خدمت به محرومان، الگویی از جوان ایرانی ارائه دهند.
 
افتخارات بزرگ مادی و معنوی
 آقای محمدباقر قالیباف، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در سومین گردهمایی ملی فعالان حرکت‌های جهادی (یادواره شهید امیر محمد اژدری) ضمن یاد کردن از مجاهدت‌های شهید اژدری و شهدای مدافع امنیت زاهدان(خاش) اظهار کرد: این نشست‌ها برای این است که شکر نعمت و یاد شهدا، مجاهدان و خادمان این مردم مستضعف و انقلاب را به جا بیاوریم. وی با بیان اینکه بهترین شکر نعمت این است که جمع حاضر در این گردهمایی همسنگران مجاهدان هستند و جهاد ادامه دارد، گفت: امروز بعد از گذشت ۴۰سال از انقلاب اسلامی، افتخارات بزرگی در ابعاد مادی و معنوی نصیب کشورمان شده است. قالیباف با بیان اینکه نباید تحت تأثیر فضای آشفته رسانه‌های بیگانه قرار بگیریم، افزود: نظام اسلامی در کنار استقلال، عزت و مردم‌سالاری به امت اسلامی عزت داده و این‌ها افتخارات بزرگی برای کشور است.
 
ضعف‌های مدیریتی ریشه مشکلات کشور است
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اینکه با همه فشارها و دشمنی‌هایی که ظالمان و ستمگران دنیا بر ملت ما روا داشتند پیشرفت‌های عظیمی در ابعاد مختلف به‌دست آورده‌ایم، یادآور شد: مشکلات امروز ریشه در فشارهای دشمن نداشته و به ضعف‌های مدیریتی و ناکارآمدی‌ها بر می‌گردد و نباید به حساب انقلاب گذاشت. وی با بیان اینکه مشکلات امروز به دلیل فاصله گرفتن از مبانی انقلاب اسلامی است، خاطر نشان کرد: چالش‌ها از زمانی ریشه گرفت که از مسیر انقلاب اسلامی فاصله گرفتیم. ما باید این باور را داشته باشیم که پیروزی ما قطعی است. انقلاب ما با این نگاه دینی و باور به پیروزی رسید و موفقیت‌های ما بر همین اساس شکل گرفت. قالیباف گفت: در فرهنگ‌های قرآنی مهم نیست که توان شما چقدر است، خدا پیروزی را به شما هدیه می‌دهد. ما باید به سنت‌های الهی باور داشته باشیم و همه افتخارات ما به دست توانمند جوانان این مرز و بوم به دست آمده است. در یک کار جهادی، باید تمام حرکت از درون مردم نشأت بگیرد؛ مسوولان نباید مردم را گزینشی و بر اساس انقلابی- غیر‌انقلابی یا شیعه و سنی انتخاب کنند. همه انسان و مخلوق خدا هستند، بنابراین مسوولان برای رسیدگی به امورات ملت باید به آن‌ها خدمت کنند.
 
حرکت‌های جهادی تنها با
 حضور جوانان میسر می‌شود
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: ما به‌عنوان بسیجی، نباید نگران چیزی باشیم و اقدامات را آغاز می‌کنیم؛ زمانی که من جوان بودم و جنگ تحمیلی آغاز شده بود با چند نفر از دوستان خواستیم به جنگ برویم، اما دژبان مانع ما شد و اجازه نداد، ولی امروزه این‌گونه نیست. وی با اشاره به بیانیه اخیر مقام معظم رهبری، درباره اهمیت حضور جوانان در جامعه گفت: ما در این نظام پیشرفته اسلامی در گام دوم که مدنظر مقام معظم رهبری است قرار داریم و در بحث اول هم حضور جوانان مطرح شده است؛ حرکت‌های جهادی تنها با حضور جوانان میسر می‌شود، بنده هم به‌عنوان جوان دوران گذشته پا به پای جوانان امروز پیش می‌روم تا تجربیات خود را در اختیارشان بگذارم. قالیباف تأکید کرد: امیدوارم بتوانیم در حوزه‌های مختلف عمرانی، درمانی و مخصوصاً کارآفرینی پیشرفت لازم را حاصل کنیم و برای این منظور اگر نیاز است باید از مردم کمک بگیریم و می‌توانیم از طریق شبکه‌سازی یا حضوری به این امر تحقق بخشیم.
 
هق‌هق‌هایی از سر دلتنگی
در ادامه این مراسم کلیپی پخش شد که گویای روح بزرگ امیر محمد اژدری بود. امیر محمد ۲۴‌سال داشت؛ اما به گفته تمام دوستان، همکاران و خانواده‌اش روح و تجربه‌ای همچون مردی سالخورده در خدمت‌رسانی به محرومان داشت. از گوشه‌گوشه فضای سالن گردهمایی صدای هق‌هق جوانانی به گوش می‌رسید که رفیق شفیق بی‌ادعای خود را از دست داده‌اند و مادری که امروز وجود نازنین جوان برومند خود را در خانه احساس نمی‌کند. صدای گریه مادر که بالاتر می‌رود و تاب و توان از دست می‌دهد، رفقا برای دلداری مادر رفیق سر از پا نمی‌شناسند. در ادامه این مراسم پرتره‌ای از امیرمحمد رونمایی شد که حاصل اثر انگشت هزاران نفر از افرادی بود که پس از آشنایی با زندگینامه این جوان، مهر تأیید بر مردانگی و مروت او زدند و به خود بالیدند که ایران اسلامی چنین فرزندانی دارد. از تمبر یادبود امیرمحمد اژدری و کتاب خاطرات این جوان جهادگر با عنوان «امیر ادامه دارد» و نیز از تابلویی که اثر انگشت هفت هزار نفر از هموطنان‌مان در آن ثبت شده بود، رونمایی شد.

captcha
شماره‌های پیشین