sobhe-no.ir
660
شنبه، ۰۴ اسفند ۱۳۹۷
6
رییس سازمان نوسازی مدارس کشور خبر داد

اختصاص هزار میلیارد تومان اوراق برای نوسازی مدارس

تلاش‌هایی برای افزایش درگیری پیرامون حجاب از سوی برخی قانون‌شکنان آغاز شده است

اقدام مشکوک برای مبارزه با قانون

رفتار خشونت‌آمیز برخی شهروندان با پلیس که چندی قبل در یکی از میادین شرق تهران روی داد حرکتی است در راستای تضعیف نیروی انتظامی کشور که می‌تواند تبعات جبران‌ناپذیری داشته باشد. اما اینکه چرا برخی تلاش می‌کنند اقدام پلیس برای مبارزه با بی‌حجابی را -که قانون کشور و مسأله‌ای پذیرفته شده از سوی جامعه مسلمان کشور است- به حاشیه بکشانند نکته‌ای است که نیازمند تمرکز و مداقه است.

قانون درباره حجاب چه می‌گوید

صبح نو

تلاش‌هایی برای افزایش درگیری پیرامون حجاب از سوی برخی قانون‌شکنان آغاز شده است

اقدام مشکوک برای مبارزه با قانون

رفتار خشونت‌آمیز برخی شهروندان با پلیس که چندی قبل در یکی از میادین شرق تهران روی داد حرکتی است در راستای تضعیف نیروی انتظامی کشور که می‌تواند تبعات جبران‌ناپذیری داشته باشد. اما اینکه چرا برخی تلاش می‌کنند اقدام پلیس برای مبارزه با بی‌حجابی را -که قانون کشور و مسأله‌ای پذیرفته شده از سوی جامعه مسلمان کشور است- به حاشیه بکشانند نکته‌ای است که نیازمند تمرکز و مداقه است.


حدود 83سال قبل بود که رضاخان دستور کشف حجاب را صادر کرد. وی این اقدام را گامی بزرگ در راه ترقی و پیشرفت می‌دانست، چراکه اعتقاد داشت غرب نیز با گسترش بی‌حجابی توانسته است مترقی شود. این نگاه وی در جامعه اسلامی که اعتقادی عمیق به باورهای دینی داشته و احکام مرجعیت را قبول می‌کرد، اتفاقی بسیار عجیب بود. درباره ماجرای کشف حجاب در زمان پهلوی اول سخن بسیار رفته است؛ اما اینکه چرا در جامعه فعلی ایران که همچنان اکثریت کشور را مسلمانان تشکیل می‌دهند و باورها به اصول دین و ارزش‌ها برقرار است، برخی تلاش بر ترویج بی‌حجابی می‌کنند، نکته‌ای قابل تأمل است. این در حالی است که از زمستان سال قبل و با تبلیغ خارج‌نشینان با عنوان مبارزه با حجاب اجباری، تحرکاتی انجام شده است.
 
تلاش برای درگیری
 در هفته‌های اخیر فیلم‌هایی از برخورد برخی افراد بی‌حجاب با شهروندان دیگر منتشر شده است. البته در این فیلم‌ها تصویر زنی که حجاب از سر برداشته مشخص نیست؛ اما تصویربرداری مخفیانه و سوژه‌هایی که برای درگیری انتخاب شده‌اند، نشان می‌دهد که این اقدام از قبل برنامه‌ریزی شده است. در این فیلم‌ها دیده می‌شود که زنی بی‌حجاب زمانی که با تذکر شهروندانی که رعایت قانون کشور و یک اصل دینی را یادآور می‌شوند، روبه‌رو می‌شود اقدام به فحاشی و درگیری کرده و تلاش می‌کند تا جو را متشنج کند. اگرچه در این فیلم‌ها تصویر زن بی‌حجاب مشخص نیست؛ اما صدایی که شنیده می‌شود در تمام فیلم‌ها تقریباً یکسان بوده و به نظر می‌رسد این زن در چند مورد اقدام به تهیه فیلم از درگیری ساختگی خود با مردم کرده است.
این اتفاق در حالی روی داده است که در یکی دو سال اخیر یکی از افراد مسأله‌دار که در خارج از کشور زندگی کرده و به‌دنبال راه‌اندازی کمپین‌های مختلف علیه حجاب بوده است، فیلم‌ها و تصاویر یاد شده را نیز در صفحات مجازی خود منتشر کرده است. سابقه چنین اقدامی را می‌توان در کمپین چهارشنبه سفید جست‌و‌جو کرد. علی‌نژاد که مبدع این کمپین بوده اعتقاد دارد که باید علیه حجاب اجباری مبارزه کرد. این در حالی است که اکثریت جامعه ایران همچنان مسلمان هستند و به ارزش‌های مهمی چون حجاب اعتقاد دارند. از سوی دیگر رعایت حجاب با توجه به اسلامی بودن جامعه جزو قوانین کشور محسوب شده و رعایت نکردن آن در اصل مقاومت در برابر قانون است.
محسن مهدیان، روزنامه‌نگار و فعال اجتماعی نیز 
در مطلبی که چندی قبل منتشر کرده، نوشته است: «برداشتن روسری در خیابان معنی‌اش چیست؟ بد نیست یک‌بار حجاب را فرادینی و تنها از منظر دموکراسی تحلیل کنیم. معنی کشف حجاب یعنی ایستادن مقابل احکام؟ ازین هم بالاتر چون ممکن است برخی لامذهب یا شل مذهب باشند. یعنی ایستادن مقابل قانون؟ ازین هم بالاتر چون ممکن است کسی این قانون را قبول نداشته باشد. برداشتن حجاب ایستادن مقابل دموکراسی و جمهوریت است. یعنی چی؟ اکثریت این کشور مسلمان‌اند. اسلام دین غالب است. حجاب از احکام دینی است. پس به حکم دموکراسی باید به حقوق اکثریت احترام گذاشت.»
 
پاسداران چادر
 مروری بر سخنان بزرگان و اندیشمندان انقلاب اسلامی نشان می‌دهد که حجاب چگونه از یک نظام تحلیلی گرفته شده و امری اجباری نیست. آیت‌الله سیدمحمد بهشتی گفته است: «برای اینکه بقیه انسان‌ها حاکم بر هوای‌شان بمانند، باید بکوشیم محیط هم طبیعی باشد که از در و دیوارش انگیزه فساد نبارد و به محض اینکه ما خواستیم محیط را از این آلودگی‌ها پاک کنیم خودبه‌خود مقداری از آزادی‌ها گرفته می‌شود. اگر به آن خانم گفتند خانم شما آزادی فریاد برای آزادی هم برآورید درست، اما خانم مسلمان در کوچه و خیابان که می‌آیی لباس و پوشش شما ساده باشد، اندام‌های بدن و موی سر شما پوشیده باشد... خوب در اینجا اگر این را به او گفتند و شنید، باز هم آزادی او حفظ شده چون خودش آزادانه شنیده، اما اگر نخواست آزادانه بشنود بگوید این چیزهایی که شما می‌گویید خوب است ولی من دلم می‌خواهد نیمه برهنه از خانه بیرون بیایم... در آنجا ما نهی از منکر می‌کنیم. در این صورت خودبه‌خود مقداری از آزادی این خواهرها را از دست‌شان می‌گیریم.»
اما نکته مهم‌تر دیگر را باید در اظهار نظر یکی از فرماندهان سازمان جاسوسی سیا در ایران جست‌وجو کرد. ریول گرکت، فرمانده سازمان جاسوسی سیا در ایران بوده است. وی مدتی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی 
در گفت‌و‌گوی رسانه‌ای، در پاسخ به این سؤال که «به نظر شما نیرومندترین قشری که از زمان انقلاب توانسته در ایران سر برآورد کدام قشر است؟» جواب داد: «سؤال ساده‌ای است: زنان. آنان قشر بسیار پرجنب‌و‌جوش، بسیار نیرومند و بسیار پرنفوذ در جامعه ایران هستند. زنان در واقع برپادارنده یکی از دو شعار اصلی انقلاب اسلامی هستند، آن‌ها پاسداران چادرند... چادر نمادی است که وجود انقلاب را در سر هر چهارراه و خیابانی
 به نمایش می‌گذارد، با چادر می‌توان این احساس را پدید آورد که انقلاب اسلامی هنوز زنده و جاری است...»
با تحلیل و تفکر بر این سخن به‌خوبی می‌توان دریافت که چرا عده معدودی تمرکز خود را بر مبارزه با حجاب گذاشته و تلاش می‌کنند با استفاده از جنجال و هیاهو 
در برابر باور و خواسته عظیم ملتی مسلمان بایستند.

captcha
شماره‌های پیشین