660
شنبه، ۰۴ اسفند ۱۳۹۷
3
فقیه شورای نگهبان پس از تحمل یک دوره بیماری دعوت حق را لبیک گفت

مؤمن به انقلاب

روز پنجشنبه، 2 اسفند آیت‌الله «محمد دانش‌زاده قمی» معروف به «محمد مؤمن» عضو مجلس خبرگان رهبری و عضو فقهای شورای نگهبان پس از تحمل یک دوره نسبتاً طولانی بیماری، در 81سالگی دعوت حق را لبیک گفت؛ فقیه، مجتهد و عالم برجسته‌ای که عمر سرشار خود را مصروف مبارزه برای به ثمررسیدن انقلاب اسلامی و قبول مسوولیت در نظام اسلامی جهت ترویج ارزش‌های انقلابی کرد.

عالم مجاهد

یادداشت آیت‌الله محسن مجتهد شبستری

خبر

صبح نو

عالم مجاهد

یادداشت آیت‌الله محسن مجتهد شبستری

آشنایی من با مرحوم آیت‌الله مؤمن به زمان تحصیل دوره‌های مقدماتی حوزه علمیه قم بر می‌گردد. بعد از آن و تا دوران دروس خارج فقه و اصول که از محضر حضرت امام خمینی؟ره؟ و سایر مراجع عظام تلمذ می‌کردیم با هم بودیم. ایشان اصالتاً سمنانی بودند اما سال‌های متمادی قبل از شروع تحصیل با خانواده در قم زندگی می‌کردند و ما از اوایل تحصیل دوره‌های مقدماتی حوزه علمیه همدرس بودیم و با ایشان رفاقت صمیمی داشتم.
او اهل زهد، تقوا، صداقت و تحقیق بود که همه این فضایل از آیت‌الله مؤمن یک روحانی وارسته ساخته بود و ایشان علاوه بر جهات علمی که یک محقق اصولی در علوم حوزوی بود یک مجاهد هم بود و در خط امام؟ره؟ حرکت می‌کرد و بعد از فوت امام؟ره؟ نیز در خدمت رهبری بودند.
حتی زمانی‌که به‌عنوان نماینده ولی فقیه و امام جمعه در تبریز بودم معاشرتم با آیت‌الله مؤمن ادامه داشت و هر وقت که به قم می‌آمدم و به خدمت ایشان می‌رسیدم و در مجلس خبرگان و غیره در تهران در محضر ایشان بودم .
آیت‌الله مؤمن از هر جهت یک شخصیت انقلابی بود از طرفی در خبرگان هم نقش خیلی پررنگی داشت و بعد هم در شورای نگهبان هم عضو مؤثری بودند همچنان‌که از قول آیت‌الله جنتی و سایر اعضای محترم شورای نگهبان شنیده‌ام که ایشان نقش پررنگی در شورای نگهبان داشته‌اند.
 ایشان نسبت به رهبری و انقلاب علاقه خیلی زیادی داشتند و همچنین آقا هم به نسبت به ایشان علاقه وافری داشتند که امروز از ایشان یک تجلیل خوب به عمل آورده‌اند؛ امیدواریم خداوند ایشان را با ائمه و اولیاء 
محشور نماید.
البته تقوای ایشان ایجاب می‌کرد که محتاطانه رفتار کند و در آزمون افرادی که کاندیدای خبرگان می‌شدند ایشان سخت‌گیر بودند و احتیاط می‌کردند و کاندیداها را از نظر علم و کارهای جهادی و اخلاقی و معنوی و نه حزبی مورد بررسی قرار می‌دادند؛ به همین جهت تعبیر می‌شد که ایشان سخت‌گیر هستند.
یادم هست در جاده قم تصادف کردند و حالشان واقعاً وخیم بود. من که به عیادت ایشان رفتم توصیه و سفارش می‌کردند در اثر این حادثه که پیش آمده اگر از دنیا رفتند، حافظ انقلاب و رهبری باشیم.
ایشان کتابی نوشته‌اند تحت عنوان «کلمات سدید ولایت فقیه» که به عربی و در دو جلد است که بر این مسأله خیلی تأکید داشتند که ولایت فقیه فراموش و کمرنگ نشود و در ایام کسالت نیز ایشان باز هم انقلاب را از یاد نبردند. 

captcha
شماره‌های پیشین