sobhe-no.ir
660
شنبه، ۰۴ اسفند ۱۳۹۷
3
فقیه شورای نگهبان پس از تحمل یک دوره بیماری دعوت حق را لبیک گفت

مؤمن به انقلاب

روز پنجشنبه، 2 اسفند آیت‌الله «محمد دانش‌زاده قمی» معروف به «محمد مؤمن» عضو مجلس خبرگان رهبری و عضو فقهای شورای نگهبان پس از تحمل یک دوره نسبتاً طولانی بیماری، در 81سالگی دعوت حق را لبیک گفت؛ فقیه، مجتهد و عالم برجسته‌ای که عمر سرشار خود را مصروف مبارزه برای به ثمررسیدن انقلاب اسلامی و قبول مسوولیت در نظام اسلامی جهت ترویج ارزش‌های انقلابی کرد.

عالم مجاهد

یادداشت آیت‌الله محسن مجتهد شبستری

خبر

صبح نو

فقیه شورای نگهبان پس از تحمل یک دوره بیماری دعوت حق را لبیک گفت

مؤمن به انقلاب

روز پنجشنبه، 2 اسفند آیت‌الله «محمد دانش‌زاده قمی» معروف به «محمد مؤمن» عضو مجلس خبرگان رهبری و عضو فقهای شورای نگهبان پس از تحمل یک دوره نسبتاً طولانی بیماری، در 81سالگی دعوت حق را لبیک گفت؛ فقیه، مجتهد و عالم برجسته‌ای که عمر سرشار خود را مصروف مبارزه برای به ثمررسیدن انقلاب اسلامی و قبول مسوولیت در نظام اسلامی جهت ترویج ارزش‌های انقلابی کرد.

 
یار رهبر انقلاب در ایام تبعید
آیت‌الله مؤمن پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، از یاران صدیق حضرت امام خمینی ؟ره؟ در به ثمررسیدن انقلاب بود. در خردادماه سال‌1342 پس از دستگیری حضرت امام و یک سال پس از آن در پی مخالفت ایشان با لایحه کاپیتولاسیون و تبعید به ترکیه، آیت‌الله مؤمن به‌عنوان سفر زیارتی قصد تشرف به نجف اشرف را داشت که مرحوم حاج شیخ مرتضی حائری از ایشان خواست تا پیامی را به «آیت‌الله سید محسن حکیم» ابلاغ کند. قرار بود آیت‌الله مؤمن این پیام را از طریق امام موسی صدر یا حاج شیخ نصرالله خلخالی به سمع آیت‌الله حکیم برساند. پیام این بود که هم‌اکنون، حاج آقا روح‌الله (امام خمینی) در صف مراجع تقلیدند و دستگیری و تبعید ایشان، در واقع، توهین به مرجعیت شیعه خواهد بود. از این رو، لازم است آیت‌الله سید محسن حکیم، نسبت به این مسأله واکنش نشان داده، خواستار بازگشت ایشان و رفع تبعید معظم له شوند.
 
تلاش برای اعلام مرجعیت امام خمینی
از دیگر فعالیت‌های مبارزاتی آیت‌الله مؤمن، رساندن مفاد نامه تعدادی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، مبنی‌بر اعلام مرجعیت امام خمینی به دست امام بود. مفاد این نامه را آیت‌الله مؤمن، در نجف اشرف به امام تقدیم کرد. امام خمینی که همیشه از قبول مرجعیت و عناوینی این‌گونه سرباز می‌زد، ابتدا بدان اعتراض کرد. آیت‌الله مؤمن با بیان وضعیت حساس آن دوره، جنبه‌های سیاسی و مبارزاتی این تصمیم را به امام اعلام کرد و به ایشان گفت که «علت تصمیم اعضای جامعه مدرسین مبنی‌بر اعلام مرجعیت این است که آن‌ها تنها حضرتعالی را برای مقابله با رژیم فاسد شاه صالح می‌دانند از این رو وظیفه خود دانستند تا حضرتعالی را به‌عنوان مرجع تقلید معرفی کنند.» بدین‌گونه امام در برابر این اعلام مرجعیت، سکوت کردند.
 
مصمم در تبعید
حضور آیت‌الله مؤمن در جلسات جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پیش از انقلاب اسلامی و پیگیری مصوبات و بیانیه‌های آن،‌ از فعالیت‌های درخشان مبارزاتی وی بوده است که سرانجام به دستگیری و تبعید در سال‌1353 منجر شد؛ وی به سه‌ سال اقامت اجباری در «شهداد» کرمان محکوم شد که پس از گذراندن 
7 یا 8 ماه اقامت در این منطقه، بقیه مدت تبعید خود را در «تویسرکان» گذراند. تبعید هم باعث نشد تا مبارزات سیاسی آیت‌الله مؤمن پایان یابد، بلکه در تبعیدگاه، با بیان احکام اسلامی و در لابه‌لای آن، مسائل مهم انقلاب، ماهیت رژیم شاه را بر مردم آشکار می‌کردند و آن‌ها را به تقلید و پیروی از مرجعیت شیعه، به‌ویژه امام خمینی که در آن زمان پرچمدار مبارزه بودند، 
دعوت می‌کردند.
 
مسوولیت‌های اجرایی و اخلاقی 
پس از پیروزی انقلاب
 آیت‌الله مؤمن، پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، مسوولیت‌های متعدد اجرایی، حوزوی و اخلاقی را برای ترویج و تبیین آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب به‌عهده گرفت. مسوولیت انتخاب و اعزام قضات شرع دادگاه‌های انقلاب در سراسر کشور به دستور حضرت امام خمینی، ریاست دادگاه عالی انقلاب اسلامی، عضویت شورای عالی قضایی، عضویت در شورای نگهبان با حکم 
امام خمینی؟ره؟ در سال‌1362 و ابقای در آن مسوولیت با حکم مقام معظم رهبری، مدیریت حوزه علمیه قم و عضویت در شورای عالی سیاستگذاری حوزه علمیه قم از سال‌1371 تا 74 و نیز عضویت در دوره چهارم شورای عالی حوزه علمیه قم، نمایندگی در دوره اول و دوم مجلس خبرگان رهبری از طرف مردم سمنان و نمایندگی مردم قم در دوره‌های سوم تا پنجم و ریاست مجمع فقه اهل بیت؟ع؟ از جمله مسوولیت‌های آیت‌الله مؤمن در نظام جمهوری اسلامی بوده است.
 
مباحثه علمی با آیت‌الله خامنه‌ای
 آیت‌الله مؤمن از یاران همیشگی و راسخ آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب بود. وی با اشاره به انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای به‌عنوان جانشین حضرت امام گفت: رهبری ایشان(آیت‌الله خامنه‌ای) چیزی نبود که از قبل برای آن برنامه‌ریزی شده باشد؛ گویا خداوند ایشان را برای چنین موقعیتی نگه داشته و آماده کرده بود. اینکه آیت‌الله خامنه‌ای در مشهد، تدریس مباحث فقه حکومتی داشته باشند و بعد از انقلاب اسلامی هم به‌عنوان نماینده حضرت امام در مناصب مختلف و حساس رشد کنند و بعد به این منصب ریاست عالی برسند، عنایت الهی است.
وی با اشاره به اجماع اعضای مجلس خبرنگان رهبری روی آیت‌الله خامنه‌ای در سال‌1368 اظهار داشت: در رأی‌گیری روز 14‌خرداد(سال‌68)، برخی به‌دلیل شبهه قانون اساسی که براساس آن باید رهبر از «مراجع تقلید» می‌بود و در آن زمان هنوز مرجعیت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فعلیت نیافته بود احتیاط کردند، اما حدود 40روز بعد در رأی‌گیری دوم پس از رفراندوم اصلاح قانون اساسی (که شرط مرجعیت حذف شد) این مسأله هم برطرف شد و تعداد آرای ایشان خیلی بیشتر از قبل 
شده بود.
آیت‌الله مؤمن در جای دیگری طی گفت‌وگویی با اشاره به توانمندی فقهی و علمی آیت‌الله خامنه‌ای در روزهای نخست زعامت رهبری انقلاب گفت: در روزهای نخستین زعامت آیت‌الله خامنه‌ای، به منظور مطلع شدن علمای غیرمسوول از دانش فقهی و علمی ایشان، با برخی فضلای علمی خدمت رهبر انقلاب رسیدند و مباحثه‌های علمی و فقهی بین آن‌ها و رهبر انقلاب شکل گرفته بود و پس از این مباحثات بر همه کسانی که در آن جلسات شرکت کرده بودند، روشن و قطعی شده بود که ایشان در حوزه اجتهاد توانمند هستند و از نظر علمی، شخصیتی بسیار ارزشمند دارند و در تمام ابواب فقه از ملکه اجتهاد برخوردار هستند.
 
مورد اعتمادترین
شاید بتوان نقطه عطف زندگی آیت‌الله مؤمن را ایستادگی وی در برابر قانون‌شکنان در جریان انتخابات سال‌88 دانست. رهبر انقلاب در جلسه‌ای که با نمایندگان نامزدهای ریاست‌جمهوری سال‌88 داشتند، در واکنش به هجمه‌ها علیه فقهای شورای نگهبان از جمله آیت‌الله مؤمن گفتند: «اگر در این نظام نتوان به کسانی مانند آیات مؤمن و آقای جنتی اعتماد کرد، به هیچ فرد دیگری هم نمی‌توان! چون آن‌ها برای بردن یا آوردن کسی، دین‌شان را از دست نمی‌دهند.» آیت‌الله مؤمن بعدها درباره عملکرد خواص در فتنه‌۸۸ گفت: آن کاری که باید انجام می‌دادند، انجام ندادند. من از برخی توقع داشتم که درست عمل کنند، ولی این‌گونه نکردند. خیلی بی‌انصافی کردند.
 
ساده‌زیستی؛ بارزترین ویژگی آیت‌الله مؤمن
ساده‌زیستی و تن ندادن به تجمل، از بارزترین ویژگی‌های آیت‌الله مؤمن بود. در این‌باره، مجلس خبرگان رهبری در پی رحلت آیت‌الله مؤمن، طی پیامی با برشمردن خصائص ویژه آن مرحوم بیان کرد: «آیت‌الله مؤمن هیچ‌گاه زندگی ساده و زی روحانیت را ترک نگفتند و مناصب عالی حاکمیتی موجب نگردید از زندگی محقر در منزلی ساده در محله‌ای قدیمی در قم دست بردارند.» آیت‌الله نوری همدانی، از مراجع عظام تقلید نیز در پیامی به مناسبت درگذشت آیت‌الله مؤمن، «ساده زیستی و صراحت لهجه و دفاع از ولایت فقیه» را از ویژگی‌های بارز آن مرحوم عنوان کرد.
رهبر انقلاب نیز در پیام خود برای رحلت عضو سابق فقهای شورای نگهبان و عضو مجلس خبرگان رهبری تأکید کردند: «رحلت آیت‌الله مؤمن، ضایعه‌ای برای حوزه علمیه است. مقام علمی و پرورش شاگردان برجسته در کنار تقوا و اخلاص این عالم بزرگوار، و نیز وفاداری و تعهد انقلابی و اجتماعی، شخصیت جامعی از ایشان 
ساخته بود.»

captcha
شماره‌های پیشین