660
شنبه، ۰۴ اسفند ۱۳۹۷
2

رهبر انقلاب رحلت فقیه پارسا آیت‌الله محمد مؤمن را تسلیت گفتند

هشدار درباره کسری پنهان 100 هزار میلیارد تومانی بودجه

سخنگوی رزمایش ولایت 97 در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: تمام تجهيزات رزمایش داخلی و بومی است

رزمایشی از جنس ۴۰ سالگی انقلاب

تمرین نظامی یا به عبارت بهتر رزمایش، یکی از تاکتیک‌هایی است که نیروهای نظامی هر کشور به خصوص کشورهایی چون جمهوری اسلامی ایران که از نظر قدرت نظامی در جایگاه بالایی قرار دارند و همواره در حال ساخت تسلیحات جدید هستند برای ارتقاء یگان رزمی و همچنین تست تجهیزات نوین خود استفاده می‌کنند.

صبح نو

سخنگوی رزمایش ولایت 97 در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: تمام تجهيزات رزمایش داخلی و بومی است

رزمایشی از جنس ۴۰ سالگی انقلاب

تمرین نظامی یا به عبارت بهتر رزمایش، یکی از تاکتیک‌هایی است که نیروهای نظامی هر کشور به خصوص کشورهایی چون جمهوری اسلامی ایران که از نظر قدرت نظامی در جایگاه بالایی قرار دارند و همواره در حال ساخت تسلیحات جدید هستند برای ارتقاء یگان رزمی و همچنین تست تجهیزات نوین خود استفاده می‌کنند.


رزمایش‌ها با توجه به تقسیم نیروهای نظامی به سه گروه زمینی، هوایی و دریایی و همچنین تجهیزات مورد استفاده در هر نیرو در طول سال برگزار می‌شود که نتیجه آن در مسیر رشد هر نیرو و چشم‌انداز آینده آن تأثیر ویژه‌ای دارد و 
از همین رو تمامی نیروهای نظامی به رزمایش‌ها توجه ویژه دارند.
در همین راستا نیروهای نظامی ایران هم در طول سال رزمایش‌های مختلفی را به صورت مشترک یا به صورت یگانی انجام می‌دهند که یک نمونه آن رزمایش‌های ولایت نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران است که اقتدار انقلاب اسلامی را به رخ جهانیان می‌کشد اما رزمایش امسال با سال‌های گذشته کمی متفاوت است.

رزمایش ولایت ۹۷؛ نمایش اقتدار ۴۰ سال انقلاب 
نیروی دریایی ارتش که پس از انقلاب دست به زانوی خود گذاشت از همان سال‌های پس از جنگ برای نمایش توان خود هرساله رزمایش‌هایی را برگزار می‌کرد اما چند سالی است که با شروع خانواده رزمایش‌های ولایت، رنگ و بوی تازه‌ای به رزمایش‌های خود داده است.
این نیرو که به فرموده فرماندهی معظم کل قوا راهبردی است با توجه به نوع مأموریت‌های خود نیاز داشت تا تجهیزات جدیدی برای حضور در آب‌های بین‌المللی داشته باشد اما به‌دلیل دشمنی استکبار جهانی با جمهوری اسلامی ایران توان خرید این تجهیزات را نداشت و همین باعث شد تا متخصصان این نیرو دست به ساخت تجهیزات بزنند که نتیجه آن تولید انواع ناوشکن و زیردریایی‌های بومی چون ناوشکن جماران و زیردریایی کلاس غدیر بود و همین موضوع به رزمایش‌های ولایت عطر اقتداری متفاوت داد که بوی خودباوری ملی داشت.

رزمایش ولایت ۹۷ و دو مهمان جدید
تمامی رزمایش‌های نیروی دریایی تا امسال اهمیت داشتند اما رزمایش ولایت ۹۷ از تمامی جوانب مهم‌تر از سایر رزمایش‌هاست اما چرا؛ امسال مردم ایران ۴۰ سالگی انقلاب خود را در ۲۲ بهمن‌ماه با حضور گسترده جشن گرفتند، موضوعی که به کام دشمن‌های قدیمی این انقلاب که نمی‌خواستند انقلاب ۴۰ ساله شود خوش نیامد و این رزمایش که فقط در چند روز پس از این جشن بزرگ برگزار شد چون خاری در چشم آن‌ها فرو رفت چرا که فهمیدند جمهوری اسلامی ایران با نقشه‌های آن‌ها نه تنها به زانو 
در نمی‌آید بلکه قوی‌تر هم می‌شود اما علاوه بر این موضوع در رزمایش ولایت ۹۷ اتفاق مهم دیگری نیز رخ داد که جهان را به تعجب وا داشت.
نیروی دریایی پیش از شروع رزمایش امسال از دو دستاورد مهم خود یعنی ناوشکن پیشرفته سهند و زیردریایی فاتح رونمایی کرد، تجهیزاتی که برای افزایش اقتدار و قدرت بازدارندگی ساخته شده و علاوه بر مزیت بومی بودن آنها مانند سایر تجهیزات و شناورها از نظر نوع طراحی، سیستم‌های ناوبری و تجهیزات آفندی و پدافندی در بین پیشرفته‌ترین شناورهای جهان قرار گرفتند و نام ایران را در بین ابرقدرت‌های سازنده شناورهای پیشرفته قرار دادند؛ گواه این موضوع طراحی بدنه جدید ناوشکن سهند یا سیستم پرتاب موشک کروز توسط زیردریایی فاتح است که برای اولین بار در کشور طراحی و ساخته شده است.
از همین جهت رزمایش ولایت ۹۷ نیروی دریایی راهبردی ارتش، رنگی متفاوت با سال‌های قبل دارد؛ رنگی که با رنگ اقتدار ۴۰ سالگی انقلاب گره خورده و به هیچ نحو باز نخواهد شد.

امیر کاویانی : رزمایش ولایت ۹۷ نشان اقتدار ایران است
امیر دریادار حمزه‌علی کاویانی، سخنگوی رزمایش ولایت ۹۷ نیروی دریایی ارتش در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو»، درباره اقدامات نیروی دریایی در روز اول رزمایش و برنامه‌های روزهای آینده گفت: رزمایش دریایی ولایت ۹۷ با رمز یازهرا، صبح روز گذشته با رژه شناورهای سطحی، زیرسطحی و پروازی نداجا آغاز شد.
سخنگوی رزمایش ولایت ۹۷ نیروی دریایی افزود: برابر برنامه‌ها و دستورالعمل‌ها ابتدا گسترش نیروها در مناطق مورد نظر و سپس ورود به فاز تاکتیکی می‌شوند که با این اقدام تمرینات آغاز خواهد شد که در آن انواع تمرین‌های تک‌ناوی و چندناوی، انواع عملیات‌های آبی-خاکی و چک سامانه‌ها انجام می‌شود و در آینده نیز تمرین‌های قدرتی اجرا می‌شود.
وی درباره وسعت منطقه رزمایش افزود: این رزمایش در منطقه‌ای به وسعت دو میلیون و ۷۰ هزار کیلومتر مربع از منطقه تنگه استراتژیک هرمز و دریای عمان تا مدار ۱۰ درجه برگزار می‌شود.
امیر کاویانی درباره این موضوع که با توجه به وسعت منطقه رزمایش و حضور در آب‌های آزاد تاکنون با شناورهای فرامنطقه‌ای برخورد صورت گرفته یا خیر، بیان کرد: تا کنون چنین برخوردی وجود نداشته و اگر چنین اتفاقی رخ دهد با آن‌ها تذکر جدی مبنی بر خروج از منطقه خواهیم داد. 
سخنگوی رزمایش ولایت ۹۷ نیروی دریایی در پاسخ به این سؤال که با توجه به گذشت ۴۰ سال از عمر انقلاب نیروی دریایی چه تأثیری از آن گرفته، گفت: چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب با حضور گسترده مردم عاشق ولایت و انقلاب، جشن گرفته شد و در نیروی دریایی هم اتفاقات بزرگی با وجود فشارهای استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا رخ داد.
وی گفت: در آذرماه امسال الحاق ناوشکن تماماً ایرانی سهند و دو فروند زیردریایی غدیر را داشتیم و در هفته گذشته نیز الحاق زیردریایی نیمه‌سنگین فاتح صورت پذیرفت که تمام سامانه‌ها و زیرسامانه‌ها به دست متخصصان ایرانی ساخته شد که این نشان از اقتدار جمهوری اسلامی ایران دارد.
امیر کاویانی گفت: ما توانستیم در بدترین شرایط به گفته غربی‌ها این تجهیزات را ساخته و به ناوگان نیروی دریایی الحاق کنیم.
سخنگوی رزمایش ولایت ۹۷ نیروی دریایی درباره چگونگی رسیدن ایران به این درجه اقتدار آن هم با وجود تحریم 
بیان کرد: تمام تجهیزات امروز ما توسط دانشمندان ایرانی در یک تعامل سازنده ساخته شده و نیروی دریایی امروز از تجهیزات کاملاً بومی استفاده می‌کند که همه مرهون رهنمودهای امام راحل ؟ره؟ و فرماندهی معظم کل قواست که این عامل اقتدار است.
وی ادامه داد: الحاق زیردریایی نیمه‌سنگین فاتح یا تنها ناوشکن بومی و پیشرفته خاورمیانه سهند گواه این موضوع است، همین امروز در رژه بزرگ رزمایش ولایت بیش از ۱۰۰ فروند شناور و پرنده شرکت کردند که این نشان اقتدار است.
امیر کاویانی درباره پیام رزمایش ولایت ۹۷ به کشورهای دوست و دشمن گفت: پیام ما به کشورهای دوست و همسایگان این است که ما می‌توانیم با کمک و همکاری هم، صلح و امینت را در منطقه برقرار کنیم و به دشمنان هشدار می‌دهیم که منطقه را ترک کنند و به دنبال منافع نامشروع خود در این منطقه نباشند.

captcha
شماره‌های پیشین