660
شنبه، ۰۴ اسفند ۱۳۹۷
1
سومین گردهمایی فعالان حرکت‌های جهادی با حضور دکتر قالیباف و جمع کثیری از جهادگران برگزار شد

آغازی برای گام نهادن در مسیر بیانیه گام دوم انقلاب

حرکت‌های جهادی صرفاً یک کار عمرانی یا فرهنگی یا اردوی خودسازی نیست، بلکه مجموعه جامعی است که آثار و برکات آن در سه حوزه «مردم و اهالی مناطق محروم»، «شرکت‌کنندگان در این حرکت‌ها» و «مسوولان و مدیران منطقه‌ای» قابل بررسی است. سعی در بسط و گسترش فرهنگ جهادی می‌تواند یکی از مهم‌ترین ابعاد اردوهای جهادی باشد، چراکه روحیه جهادی روحیه‌ای برآمده از متن دین است و تلاش بر این است که هر کس در هر جا و با هر امکاناتی سعی کند اهداف مقدسی را پیگیری کند. این بدان معنی است که جهادگران تلاش می‌کنند تا سایرین نیز از اردوهای جهادی برای حل مشکلات شهرشان و حتی کشور الگو بگیرند و البته در صورت گسترش فرهنگ جهادی این پدیده می‌تواند به‌عنوان بخشی از یک الگوی پیشرفت به جهانیان ارائه شود.

گفت‌وگوی«صبح‌نو»بانمایندگان‌مجلس‌درباره‌معافیت‌مالیاتی‌سینماگران

بازیگران‌پردرآمدآماده‌پرداخت‎مالیات‌باشند

در ماه‌های اخیر بالارفتن قابل توجه دستمزد ستاره‌های سینما به شدت خبرساز شد. بررسی این موضوع در کنار معافیت مالیاتی بازیگران، نکات قابل توجهی در بر خواهد داشت.

فقیه شورای نگهبان پس از تحمل یک دوره بیماری دعوت حق را لبیک گفت

مؤمن به انقلاب

روز پنجشنبه، 2 اسفند آیت‌الله «محمد دانش‌زاده قمی» معروف به «محمد مؤمن» عضو مجلس خبرگان رهبری و عضو فقهای شورای نگهبان پس از تحمل یک دوره نسبتاً طولانی بیماری، در 81سالگی دعوت حق را لبیک گفت؛ فقیه، مجتهد و عالم برجسته‌ای که عمر سرشار خود را مصروف مبارزه برای به ثمررسیدن انقلاب اسلامی و قبول مسوولیت در نظام اسلامی جهت ترویج ارزش‌های انقلابی کرد.

دکتر مجید تفرشی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» به‌مناسبت سالگرد کودتای سوم اسفند به این سؤال پاسخ می‌دهد که چگونه روشنفکری تمهیدگر استبداد شد؟

مشت آهنین روشنفکری

کودتای سوم اسفند‌1299 یکی از مقاطعی است که ماهیت نیروها و عناصر مؤثر تاریخی را برای ما هویدا می‌کند. رضاخان و سیدضیاء طباطبایی، بانیان اصلی کودتا بودند. نکته قابل توجه این است که بعد از کودتا، سیدضیاء که یک روشنفکر و روزنامه‌نگار بود تبعید شد و یک دیکتاتوری و استبداد تمام‌عیار بر ایران حاکم شد. در گفت‌وگو با دکتر مجید تفرشی؛ پژوهشگر تاریخ، این مسأله را بررسی کردیم که چگونه روشنفکران تمهیدگر این دیکتاتوری بودند.

گزارش «صبح‌نو» درباره نود و هشتمین سالگرد کودتای سوم حوت سال‌1299

شبی که «حقه انگلیسی» کامل شد

صدای چکمه‌های دو هزار نیروی نظامی قزاق، سکوت نیمه شبِ دروازه‌های غربی تهران را در هم شکست؛ نیروهای ژاندارمری و پلیس، بنابر آنچه از قبل به آن‌ها حکم شده بود، کمترین مقاومت را از خود بروز دادند؛ احمدشاه مضطرب بود؛ گمان می‌کرد تخت طاووسش از کف رفته و باید عن‌قریب جلای سلطنت کند. رهبران لشکر قزاق، به دیدارش رفتند و او را از مصونیت جان و مال شاهی، اطمینان دادند. داریم از نیمه‌های شب سوم حوت(یعنی اسفند) سال1299 سخن می‌گوییم؛ شامگاهی رمزآلود با بوی تند کودتا! کودتایی که در پی خود، نطفه صعود رضاخان از پلکان قدرت تا هنگامه جلوسش بر تخت پادشاهی در اردیبهشت‌ماه سال‌1305 را منعقد کرد. برای فهم هر چه بهتر چرایی وقوع کودتای سوم اسفند، خواندن ادامه گزارش را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

تلاش‌هایی برای افزایش درگیری پیرامون حجاب از سوی برخی قانون‌شکنان آغاز شده است

اقدام مشکوک برای مبارزه با قانون

رفتار خشونت‌آمیز برخی شهروندان با پلیس که چندی قبل در یکی از میادین شرق تهران روی داد حرکتی است در راستای تضعیف نیروی انتظامی کشور که می‌تواند تبعات جبران‌ناپذیری داشته باشد. اما اینکه چرا برخی تلاش می‌کنند اقدام پلیس برای مبارزه با بی‌حجابی را -که قانون کشور و مسأله‌ای پذیرفته شده از سوی جامعه مسلمان کشور است- به حاشیه بکشانند نکته‌ای است که نیازمند تمرکز و مداقه است.

سخنگوی رزمایش ولایت 97 در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: تمام تجهيزات رزمایش داخلی و بومی است

رزمایشی از جنس ۴۰ سالگی انقلاب

تمرین نظامی یا به عبارت بهتر رزمایش، یکی از تاکتیک‌هایی است که نیروهای نظامی هر کشور به خصوص کشورهایی چون جمهوری اسلامی ایران که از نظر قدرت نظامی در جایگاه بالایی قرار دارند و همواره در حال ساخت تسلیحات جدید هستند برای ارتقاء یگان رزمی و همچنین تست تجهیزات نوین خود استفاده می‌کنند.

دکتر ایزدی در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

با خروج ترامپ دستاوردهای برجام برای آمریکا از بین نرفت

دکتر فؤاد ایزدی، کارشناس امور بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو»، با تحلیلی از شرایط داخلی آمریکا نسبت به ایران و با اشاره به درخواست 51گروه آمریکایی از کنگره این کشور مبنی‌بر بازگشت به برجام گفت: این 51گروه که درخواستی مبنی‌بر بازگشت آمریکا به برجام از کنگره این کشور داشتند، غالباً گروه‌های ضد جنگ هستند. هر چند این گروه‌ها یک ظرفیتی در آمریکا محسوب می‌شوند؛ اما در نهایت داخل کشور آمریکا توجهی به این‌ها نمی‌شود.

سر مقاله

شفافیت مؤثر

عالم مجاهد

یادداشت آیت‌الله محسن مجتهد شبستری

معرفی اجمالی آثار فقهی آیت‌الله محمد مؤمن

نظریه‌پرداز فقه حکومتی

شماره‌های پیشین