sobhe-no.ir
659
چهارشنبه، ۰۱ اسفند ۱۳۹۷
5
دیپلماسی ایرانی در پکن برای تحقق بازی برد- برد

تفاهم پشت دیوار چین

پس از سفر حسن روحانی رییس جمهوری کشورمان به چین که خردادماه امسال صورت گرفت، اکنون علی لاریجانی رییس دستگاه مقننه به همراه هیات بلندپایه ای به پکن سفر کرد تا ضمن دیدار با همتایان خود بر توسعه تبادلات اقتصادی و سیاسی به گفت وگو بپردازد.

گزارش خبرنگار «صبح‌نو»  از چهلمین سالگرد تأسیس سفارت فلسطین در تهران

رژیم صهیونیستی در حال غرق شدن است

صبح نو

دیپلماسی ایرانی در پکن برای تحقق بازی برد- برد

تفاهم پشت دیوار چین

پس از سفر حسن روحانی رییس جمهوری کشورمان به چین که خردادماه امسال صورت گرفت، اکنون علی لاریجانی رییس دستگاه مقننه به همراه هیات بلندپایه ای به پکن سفر کرد تا ضمن دیدار با همتایان خود بر توسعه تبادلات اقتصادی و سیاسی به گفت وگو بپردازد.

پس از اینکه آمریکا از توافق برجام خارج شد و ایران دستاوردی قابل اشاره از توافق هسته ای خود با غرب ندید، دولتمردان کشورمان مصمم شدند تا به جای اتلاف وقت در روابط با غرب، به توسعه تبادلات سیاسی و اقتصادی با دیگر قدرت های شرقی همچون چین و هند بپردازند. روابطی که منجر به سفرهای مقامات این کشورها به ایران و بالعکس شده  و تا کنون شاهد امضای تفاهم نامه های ارزشمند اقتصادی، تجاری و پتروشیمی بوده است. 
افزون بر این، رییس‌جمهوری چین، در سفر سال 94 خود به تهران بر توسعه و توجه به  پروژه «یک کمربند - یک جاده» تاکید کرد که همراهی کشورمان در این اقدام می تواند احیاگر نقش ایران در جاده ابریشم باشد و امتیازات خاص خود را برای کشورمان به ارمغان آورد. البته پیش از این حسن روحانی 
رییس جمهوری کشورمان در سال 93 و همچنین خردادماه 97 به چین سفر کرده بود . ایران و چین دو كشوری هستند كه از تمدن تاریخی برخوردار بوده و همیشه ارتباطات نزدیكی با یكدیگر داشته اند كه جاده ابریشم تجلی این ارتباطات تمدنی بین دو كشور است.
مبادلات سالانه ایران در شرایط فعلی با چین به مرز ۴۰ میلیارد دلار رسیده است که با ایجاد یک کریدور اقتصادی بین ایران، پاکستان، افغانستان و هندوستان با چین  کمک شایان توجهی به رشد اقتصادی کشورمان خواهد شد.
ناگفته نماند آمریکا هشت کشور را از‌ تحریم‌های ایران را به صورت محدود معاف کرده است و چین یکی از این کشورهاست. بنابراین، چین ‌می‌تواند به خرید نفت از ایران ادامه دهد. از این رو، در تکمیل و توسعه این روابط، هفته جاری شاهد سفر دکتر علی لاریجانی رییس مجلس کشورمان با یک هیات بلندپایه اقتصادی به چین بودیم.
سفری که به گفته لاریجانی ایران آماده تقویت و گسترش روابط در زمینه های مختلف با کشور چین است. وی در دیدار با « لی جان شو»، رییس پارلمان خلق چین با تأکید بر روابط دیرینه دو کشور گفت: سفر رییس جمهور خلق چین به ایران نقطه عطفی در روابط دو کشور بود که توافق  های راهبردی امضا شده در این سفر نشان از عزم دو کشور برای همکاری‌های طولانی مدت دارد.
رقابت چین و آمریکا به عنوان رقبای اصلی نظام بین‌الملل به  غرب آسیا هم کشیده شده است و دو طرف علاوه بر جنگ تجاری که ماه‌هاست به آن مشغول هستند برای رسیدن به برخی اهداف اقتصادی خود در آسیا نیازمند توسعه روابط با کشورهای این منطقه از غرب آسیا می باشند.  لذا 
می بینیم که آمریکا به توسعه روابط خود با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس پرداخته است و طرف چینی در تلاش است برای برابری با قدرت آمریکا توسعه روابط خود با کشورهای آسیای مرکزی و ایران بپردازد تا بازار چند صد میلیونی این منطقه را برای خود حفظ کند. از این رو ایران که به عنوان شاهراه اصلی کشورهای شبه قاره و غرب آسیا محسوب 
می‌شود، در تلاش است تا با حفظ فرصت ها، منافع بلند مدت اقتصادی و نقش  خود در منطقه غرب آسیا را در توسعه روابط خود با این کشور حفظ کند.
دکتر لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی که 
به دعوت «لی ژان شو» همتای چینی خود در راس هیاتی به این کشور سفر کرده است بامداد سه شنبه به وقت محلی، وارد پکن شد. گفته می شود، رییس مجلس شورای اسلامی را در این سفر وزیران امور خارجه، نفت و اقتصاد، رییس کل بانک مرکزی و روسای کمیسیون های برنامه و بودجه و انرژی مجلس همراهی می کنند. غلامرضا تاجگردون رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس و فریدون حسنوند رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نیز از دیگر همراهان لاریجانی در این سفر هستند.
در ادامه سفر دکتر لاریجانی به چین، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز عصر دیروز و به منظور گفت‌وگو درباره برجام بعد از خروج آمریکا از این قرارداد بین المللی وارد پکن شد تا در کنار رییس پارلمان کشورمان به گفت وگوها و رسیدن به تفاهمات مشترک تلاش نماید.
«وانگ یی» وزیر امور خارجه چین در دیدار با 
محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود گفت: این دیدار 
می تواند برای تحولات منطقه و خاورمیانه خیلی سازنده باشد، من می خواهم از این فرصت استفاده کنم و اعلام کنم استراتژی عمیق ایران و چین 
یک دفاع به حق در میان دو کشور است. دکتر ظریف سپس برای ادامه رایزنی های برجامی به مسکو و بروکسل سفر خواهد کرد.

رحیم پور: باید سوءتفاهم‌ها میان دو کشور 
پایان یابد
ابراهیم رحیم پور معاون سابق آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه در گفت وگو با خبرنگار روزنامه «صبح نو» درباره سفر وزیر خارجه و همچنین رییس مجلس شورای اسلامی به چین، عنوان کرد: با توجه به اینکه حرکات آمریکا و وعده و عیدهای اروپا راه به جایی نبرده است قاعدتا این سفر به موقع و تاثیرگذار است چرا که چینی ها قدرت و پتانسیل بالایی دارند و هر چه بتوانیم توقعات هر دو طرف را در نظر بگیریم به نتیجه برد - برد دست می یابیم.
معاون سابق آسیا و اقیانوسیه وزارت امورخارجه، افزود: قاعدتا چینی‌ها گرفتاری‌هایی دارند و ماه هم دغدغه‌هایی. اصل کار ما یکی مسأله نفت است که کاهش پیدا نکند  و دیگر مسأله پول که بتوانیم مناسب از آن استفاده کنیم. هر چند هم موضوع قطعات فنی یکی دیگر از دغدغه‌های ماست که چین می تواند به آن پاسخ دهد. 
رحیم پور، با اشاره به اینکه چین از مصرف کننده‌های اصلی نفت خلیج‌فارس است، ادامه داد: آمریکا در رقابتی که با چین دارد بدش نمی‌آید که از این جهت، رقیبش در منطقه ضرر کند.
وی، با اشاره سوء‌تفاهمی که برای چینی‌ها از حضور هندی‌ها در بندر چابهار به وجود آمده است یادآور شد: در خصوص حضور هند در بندر چابهار نتوانستیم بالانس کنیم و سوء‌تفاهم در این باره به چینی‌ها وارد شد که نکند چابهار رقیب بندر گوادر پاکستان شود که چینی‌ها در آن جا سرمایه گذاری کردند. بهتر است که یک طوری حرکت کنیم که این سوء تفاهم‌ها پایان یابد هرچند به زبان این موارد را بازگو کردیم اما در عمل هم باید برای چینی‎ها 
ثابت کنیم که نظر ما ضرر زدن به منافع چین در پاکستان نیست.
معاون سابق آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه، 
با اشاره به احیای جاده ابریشم و کریدور اقتصادی که چین مد نظر دارد، افزود: بهتر است با یک برنامه بلند مدت به گونه ای حرکت کنیم که چین به اهداف ترانزیتی دست یابد و ما هم حذف نشویم. هر چند نسبت به این‌گونه موضوعات بهتر بود که قبلا با هندی‌ها می نشستیم و صحبت می کردیم تا از نشست‌های خود با تهران تبلیغات به نفع خودشان نکنند.

captcha
شماره‌های پیشین