sobhe-no.ir
659
چهارشنبه، ۰۱ اسفند ۱۳۹۷
3
نخستین دادگاه رسیدگی به پرونده برادر رییس‌جمهوری برگزار شد

فریدون در محضر قانون

نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات حسین فریدون و 6نفر از مرتبطین وی در پرونده، در شعبه‌۱۰۵۷ مجتمع قضایی کارکنان دولت به ریاست قاضی عالیشاه و به‌صورت علنی برگزار شد؛ جلسه‌ای که دو ساعت و پانزده دقیقه به طول انجامید، پس از تفهیم اتهام از سوی قاضی عالیشاه به دفاع از اتهامات انتسابی مطرح شده در کیفرخواست پرداختند.

دهه پنجم انقلاب و ضرورت تکلیف‌شناسی

یادداشت احمدرضا روح‌الله‌زاد

صبح نو

دهه پنجم انقلاب و ضرورت تکلیف‌شناسی

یادداشت احمدرضا روح‌الله‌زاد

چهل سال با همه فراز و فرودش و با همه حوادث تلخ و شیرینش که کم هم نبوده‌اند، گذشت. اینک آینده در پیش است. آینده‌ای که بی‌تردید آبستن تحولات بسیار است. زیرا نه دشمن از دشمنی دست برداشته است و نه اراده ایرانی سر تسلیم و ذلت دارد. شکی نیست که یک جامعه بدون حضور مؤثر و فعالانه و هدفمند در محیط پیرامونی و جهانی نمی‌تواند به توسعه و پیشرفتی که لازمه استمرار حیات آن است، دست پیدا کند. با توجه به بسیج ظرفیت‌های دشمن اعم از داخلی (جریان نفوذ آگاه و جاهلان همراه)، منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای برای ایجاد محدودیت در مسیر توسعه و پیشرفت ایران، این انتظار طبیعی است که مسیر نه‌تنها آسان نیست بلکه با سختی‌هایی همراه است، اما همانطور که حلاوت تمشک سختی تحمل بوته‌های خار را آسان می‌سازد، سختی‌های این راه با توجه به افق روشن آن و شیرینی بالندگی قابل تحمل است.
خرد می‌گوید بی‌توجه به گذشته، گام به آینده نهادن اشتباه است و هزینه راه و تهدیدات و مخاطرات آن افزایش می‌یابد. جامعه انقلابی ایران چهل سال تجربه گرانبها دارد. تجربه‌ای که باید مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته و به اصطلاح آسیب‌شناسی شود. عاقل آن است که از یک سوراخ دو بار گزیده نشود. مطالعه تجربه چهل ساله، کمترین دستاوردی که دارد، آن است که راه‌هایی که نباید می‌رفتیم دوباره نرویم و تصمیمات و اقداماتی که نباید می‌گرفتیم و انجام می‌دادیم، دیگر نگیریم و انجام ندهیم. البته غور در گذشته نباید ما را متوهم ساخته و در گذشته زندانی کند.
مردم ایران در همه این سال‌ها نشان داده‌اند که انقلاب اسلامی و نظام برآمده از انقلاب و اراده آن‌ها مطلوب‌شان است و برای آن آماده پرداخت هر نوع هزینه‌ای هستند. در دوران نهضت و قبل از پیروزی انقلاب، با رژیم فاسد و مزدور جریان سلطه و صهیونیسم جهانی، مبارزه کردند در حالی که سلاح‌شان اندیشه انقلابی و باورهای دینی بود و بدن‌های‌شان در معرض شکنجه و تیرهای مأموران امنیتی و نظامیان تحت امر صهیونیسم و استکبار بود. در دوران انقلاب، انقلاب خون می‌خواست و مردم از سیراب کردن آن دریغ نداشتند و به امر رهبری انقلاب بدن‌ها را سیبل گلوله رژیم کردند. در دوران جنگ، دشمن تا بن دندان مسلح بود؛ اما مردم با آنکه بی‌سلاح بودند و بسیاری چون نگارنده این مقاله، ناآشنا به فن و فنون جنگ و سلاح، در جبهه‌ها حضور یافتند و بدن‌های‌شان در برابر گلوله‌های تانک و بمب‌های دشمن تکه‌تکه شد و ریه‌های‌شان مسموم از مواد شیمیایی و اجسادشان مفقود شد؛ اما اجازه ندادند «حتی یک وجب و کم‌تر از آن» از خاک وطن در اشغال دشمن بماند. پس از جنگ دوران تحمل فشار و ضرورت بازسازی بود و نیاز به ریاضت سخت اقتصادی، مردم حسب‌الامر رهبری جامعه و با شناخت به نیاز نظام، تن به ریاضتی دادند که خودخواسته بود. در مرحله پس از بازسازی نیاز جامعه به تولید علم و دانش بود و جوانان این مرز و بوم گام به میدان نهادند و تا جایی پیش رفتند که اعجاب جهان را بر انگیخته‌اند. در همه این سال‌ها با دشمنی در درون خانه نیز مصاف داده‌اند و به جریان نفوذ -که فتنه‌ها برانگیختند به اسم همین مردم- اجازه ندادند که به اهداف خود برسند. در دوران اخیر که دشمن آشکارا اعلام می‌کند با تعریف رژیم‌های متعدد تحریم کشور -که از آن با عنوان «تحریم‌های کشنده» یاد می‌کند- آمده تا به زعم خود، که البته توهینی بزرگ به این ملت تاریخی و ریشه‌دار و مبدع تمدن است، مردم را گرسنه ساخته و علیه نظام بشوراند و آرزوی چهل ساله خودشان را که همانا بازگشت قاهرانه و منتقمانه به این سرزمین و تجزیه جغرافیای ایران و کوفتن مهر پایان بر انقلاب اسلامی است، محقق سازد. در این دوران نیز مردم، فرمان رهبری را آویزه گوش جان ساخته‌اند و با تن دادن به ریاضتی سخت امیدوارانه به عملیاتی شدن راهکار راهبردی اقتصاد مقاومتی 
چشم دوخته‌اند.
این مردم نه اصولگرا و نه اصلاح‌طلب‌اند. این مردم نه چپ و نه راست هستند. این هردو از قاموس این مردم دور است. این مردم، فقط، انقلابی‌اند. انقلابی فکر می‌کنند. انقلابی عشق می‌ورزند. انقلابی عمل می‌کنند و انقلابی صبر می‌کنند. این مردم یار انقلاب هستند و یاور رهبران‌شان. با قاطعیت می‌توان گفت تاریخ بشریت مردمی با این همه خوبی به خود ندیده است. این یاران امام و رهبری را به‌زعم هر دوی این بزرگواران، حتی پیامبر اسلام نیز نداشته است. شاید به همین دلیل است که در روایتی منسوب به حضرتش، مردم بلاد پارس را شریفان امت می‌داند.
مردم انقلابی و شریف ایران با حضور خود در چهلمین جشن انقلاب اسلامی، آمادگی خود را برای ورود به دهه پنجم انقلاب رسماً اعلام کردند و اینک تکلیف بر مسوولینی است که خود را در معرض انتخاب مردم قرار داده و با هزار وعده بر مسند مسوولیت نشسته‌اند تا مروت مردم و اعتماد مردم را با مروت و اعتمادی شایسته پاسخ دهند. به امید افق‌های روشنی که زیاد دور نیستند.

captcha
شماره‌های پیشین