sobhe-no.ir
659
چهارشنبه، ۰۱ اسفند ۱۳۹۷
2
جزئیاتی از عوامل حادثه تروریستی خاش

سرنخ شناسایی عوامل حادثه زاهدان یک «زن» بود

انتشار مستندات دو نامه امام ؟ره؟ درباره آیت‌الله منتظری

مهر تأیید بر نامه عزل

هر سال با نزدیکی به سالگرد تاریخ عزل آیت‌الله حسینعلی منتظری از جایگاه قائم‌مقام رهبری، اظهارات جسته و گریخته‌ای درباره صحت و سقم نامه عزل حضرت امام خمینی ؟ره؟ مطرح می‌شود. تاکنون کار تا جایی پیش رفته که احمد منتظری فرزند آیت‌الله منتظری، به‌طور مشخص نامه عزل را اقدام توطئه‌آمیزی از سوی حاج احمد خمینی عنوان کرد. امسال نیز تعدادی از رسانه‌ها و چهره‌های سیاسی، به‌طور تلویحی، درباره ماهیت و اصلیت این نامه تشکیک‌هایی را ایجاد کردند. در همین باره، آقای حمید انصاری، قائم‌مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، مستندات جدید در خصوص اصالت نامه‌های امام درباره آیت‌الله منتظری و نهضت آزادی منتشر ساخته است که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

صبح نو

انتشار مستندات دو نامه امام ؟ره؟ درباره آیت‌الله منتظری

مهر تأیید بر نامه عزل

هر سال با نزدیکی به سالگرد تاریخ عزل آیت‌الله حسینعلی منتظری از جایگاه قائم‌مقام رهبری، اظهارات جسته و گریخته‌ای درباره صحت و سقم نامه عزل حضرت امام خمینی ؟ره؟ مطرح می‌شود. تاکنون کار تا جایی پیش رفته که احمد منتظری فرزند آیت‌الله منتظری، به‌طور مشخص نامه عزل را اقدام توطئه‌آمیزی از سوی حاج احمد خمینی عنوان کرد. امسال نیز تعدادی از رسانه‌ها و چهره‌های سیاسی، به‌طور تلویحی، درباره ماهیت و اصلیت این نامه تشکیک‌هایی را ایجاد کردند. در همین باره، آقای حمید انصاری، قائم‌مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، مستندات جدید در خصوص اصالت نامه‌های امام درباره آیت‌الله منتظری و نهضت آزادی منتشر ساخته است که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

چهار سند قاطع
درباره تشکیک برخی رسانه‌ها و چهره‌ها پیرامون اصالت نامه حضرت امام خمینی ؟ره؟ خطاب به حسینعلی منتظری،
 مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی در اطلاعیه خود گفت: «در ارتباط با ابراز تردیدی که نسبت به نامه مورخ 68.1.6 حضرت امام خمینی (خطاب به آیت‌الله منتظری) اخیراً در برخی رسانه‌ها انتشار یافته است، به منظور تنویر بیشتر افکار عمومی، چهار سند قاطع را که بیانگر شهادت صریح حاضران در جلسه شامگاه 6فروردین سال‌68 (شب هفتم فروردین) در حضور حضرت امام خمینی و مرحوم یادگار حضرت امام می‌باشد منتشر می‌نماییم. با این توضیح که این سندها، شهادت کتبی سه تن از اعضای هیأت رییسه وقت مجلس خبرگان رهبری یعنی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، مرحوم آیت‌الله مشکینی و مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و همچنین اظهارات آیت‌الله امینی است که در همان روز 6فروردین‌1368 - در جلسه هیأت رییسه با حضور ایشان و آیت‌الله طاهری خرم‌آبادی و آیت‌الله مؤمن - درباره تصمیم حضرت امام و نامه ایشان بحث کرده‌اند و تصمیم گرفته می‌شود که خدمت حضرت امام بروند.»
در ادامه این اطلاعیه آمده است: «در سال‌1379 و 80، تولیت موسسه (حجت‌الاسلام سید حسن خمینی) طی نامه‌هایی از محضر این بزرگواران(اشاره به آیت‌الله خامنه‌ای، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، آیت‌الله امینی و آیت‌الله مشکینی) با اشاره به حضور ایشان در جلسه در محضر امام و با اشاره به تشکیک‌هایی که 
در مورد اصالت این نامه از سوی برخی جریانات مطرح گردیده است، درخواست می‌کند تا «برای محروم نماندن آیندگان از حقیقت امر» شهادت خویش را مرقوم فرمایند. سه شهادت‌نامه مکتوبی که ذیلاً ملاحظه می‌فرمایید در پاسخ به این درخواست مرقوم شده است.»

 شهادت آیت‌الله خامنه‌ای
آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب در پاسخ به نامه سیدحسن خمینی، پیرامون جلسه با حضرت امام در شب هفتم فروردین‌ماه سال‌1368 می‌نویسند: «بسمه تعالی، با سلام و تحیت در شب هفتم فروردین‌68 اینجانب و حضرات نامبرده بالا در خدمت حضرت امام راحل (قدس‌الله روحه) بودیم و بیشترین گفت‌وگو درباره آن نامه بود و اینکه از رسانه‌ها پخش بشود یا نه و سرانجام تصمیم نهایی امام این شد که نامه پخش نشود و فقط برای مخاطب نامه فرستاده شود. ساعتی قبل از آن هم فرزند گرامی امام مرحوم حجت‌الاسلام آقای حاج احمد آقا متن نامه را برای نامبردگان قرائت کردند. صدور آن نامه از ذهن و قلم شریف امام جای کمترین تردید نیست. والسلام علیکم سیدعلی خامنه‌ای 22/10/79»
 
شهادت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس وقت مجمع تشخیص مصلحت نظام هم در پاسخ به نامه سیدحسن خمینی نوشته است: «بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم، عصر آن‌روز دفتر امام ؟ره؟ از من و آیت‌الله خامنه‌ای خواسته بود که این نامه امام را به قم ببریم و به دست آقای منتظری برسانیم و هیأت رییسه مجلس خبرگان در دفتر اینجانب جلسه داشت برای تصمیم‌گیری در مورد تشکیل جلسه خبرگان به منظور اجرای دستور امام در خصوص عزل آقای منتظری.
حضار آقایان فوق‌الذکر به اضافه آقایان مؤمن و طاهری خرم‌آبادی بودند. به اتفاق آراء با ابلاغ چنین نامه تندی و نیز تشکیل جلسه خبرگان موافق نبودند، تصمیم گرفتیم که به جماران برویم و نظرمان را به محضر امام بگوییم و هر وقت به دفتر امام رسیدیم و امام اجازه ملاقات دادند، یادگار امام هم به جمع ما پیوستند.
از امام درخواست کردیم که از ارسال نامه خودداری فرمایند، امام نپذیرفتند و سپس درخواست شد که از اعلان متن نامه منصرف شوند که فقط پذیرفتند تا فردا منتشر نشود و سپس هنگام طلوع فجر فرستاده امام به خانه اینجانب آمد و گفت امام فرموده‌اند نامه از صداوسیما پخش نمی‌شود و توسط فرد دیگری برای آقای منتظری ارسال می‌شود. اکبر هاشمی 11/2/80»
 
شهادت آیت‌الله علی مشکینی
علی مشکینی، رییس وقت مجلس خبرگان رهبری نیز درباره جلسه مشترک خود با حضرت امام در شب هفتم فروردین‌ماه سال‌1368 نوشته است: «بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم، پس از اهدای سلام و تحیات، در اوایل فروردین‌68 شبی در حضور امام راحل (قدس سره) با نامبردگان فوق بودیم و صحبت در اطراف انتشار 
و عدم انتشار نامه مزبور بود و از معظّم له درخواست عدم انتشار و یا تخفیف مفاد آن می‌شد و اگر کسی در آن حال، سخنان ایشان را درباره آقای منتظری می‌شنید نه فقط یقین می‌کرد که نامه، نامه ایشان است بلکه یقین می‌کرد که ایشان در نوشتن نامه ارفاق نموده و رعایت برخی از مصالح را کرده است و در واقع «سبقت رحمته غضبه» و به هرحال بنده می‌دانم و شهادت می‌دهم که 
نامه فوق‌الذکر نامه معظّم له و مطالب آن منظور ایشان بوده و اگر کسی شک دارد، «قل هاتوا برهانکم ان کنتم صادقین» و السلام علیکم و رحمه الله. الاقل علی المشکینی 31/1/80»
 
شهادت آیت‌الله امینی
آیت‌الله امینی نیز درباره جلسه مشترک خود به همراه آیت‌الله خامنه‌ای، آیت‌الله هاشمی و آیت‌الله مشکینی با حضرت امام نوشته است: «در روز 6فروردین سال68 خبردار شدیم که امام شخصاً وارد عمل شده و نامه عزل آقای منتظری را برای آقای هاشمی فرستاده‌اند تا ایشان به اتفاق آقای خامنه‌ای آن را برای آقای منتظری ببرند. یک نسخه را هم به صداوسیما فرستادند که خوانده شود؛ اما آقای هاشمی به حاج احمد آقا گفته بود که بهتر است جلوی خوانده شدن نامه را از صداوسیما بگیرید تا ما بیاییم و حرف‌های‌مان را به امام بزنیم، خواندن نامه دیر نمی‌شود. نهایتاً تصمیم گرفتیم خدمت امام برسیم و نظرات‌مان را بگوییم و 
کسب تکلیف کنیم. جمع‌بندی نظرات هم این بود اول از امام بخواهیم ولو موقتاً هم شده از عزل ایشان صرف‌نظر کنند. دیگر اینکه مفاد این نامه از صداوسیما پخش نشود. از تشکیل اجلاس خبرگان صرف نظر شود یا دست‌کم به تعویق بیفتد. لحن نامه هم ملایم‌تر شود که دست‌کم وجهه حوزوی آقای منتظری محفوظ بماند.»
آیت‌الله امینی در این باره افزوده است: «ساعت حدود نه‌و‌نیم بود. که خدمت ایشان رسیدیم. ابتدا آقای هاشمی با لحن ملتمسانه‌ای گفت که ما همواره در هنگام بروز مشکلات بزرگ از شما کمک گرفته‌ایم، حالا هم فکر می‌کنیم انتشار این نامه و عزل آقای منتظری برای نظام عواقب ناگواری داشته باشد. حالا هم از شما می‌خواهیم در این باره عجله نکنید، شاید در آینده راه‌حل بهتری پیدا شود، برای تشکیل اجلاس خبرگان هم شتاب نکنید و اجازه بدهید جوانب امر را دقیقاً بسنجیم و خدمت شما عرض کنیم، بعد از آن هر امری بفرمایید اطاعت خواهیم کرد. بعد هم آقای مشکینی و آقای خامنه‌ای نکاتی را بیان کردند.»
وی درباره واکنش حضرت امام به درخواست هاشمی رفسنجانی آورده است: «امام در حالی که آثار اندوه در چهره‌شان آشکار بود، فرمودند: «من درباره عواقب و جوانب این امر کاملاً فکر کرده و تصمیم خود را گرفته‌ام و چون و چرا هم ندارد. 
من گفته بودم که متن نامه مرا در اخبار بخوانند؛ اما کوتاهی شد. من از ابتدا با انتخاب ایشان مخالف بودم، اما نخواستم در کار خبرگان دخالت کنم. گفته‌ام که در تمام ادارات عکس ایشان را جمع کنند. تشکیل اجلاس خبرگان هم ضرورت ندارد و خودم رأساً ایشان را خلع می‌کنم. امام می‌خواستند مسوولیت این کار را شخصاً به عهده بگیرند. به آقای هاشمی و آقای خامنه‌ای هم فرمودند که لازم نیست شما نامه عزل آقای منتظری را ببرید، می‌دهم کس دیگری ببرد، شما هم دیگر برای دیدار با ایشان به قم نروید.»

captcha
شماره‌های پیشین