653
سه شنبه، ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
5
مدیر پژوهشکده حج وزیارت: رادیکالیسم سعودی منجر به افراطی‌گری در جامعه عربستان شده است

سکوت حقوق بشر در برابر آل سعود

جنایت وحشیانه نسبت به یک کودک 6ساله شیعه در عربستان نشان‌دهنده این است که افراطی‌گری و رادیکالیسم در جامعه عربستان به اوج خود رسیده است و ثمره بذر تکفیری که آل سعود در این کشور نهادینه کرده است، این روزها با بروز چنین حوادث دردناکی مشاهده می‌شود.

وزیرامورخارجه کشورمان  از موضع لبنان علیه اجلاس ورشو قدردانی کرد

رایزنی‌های ظریف در بیروت

صبح نو

وزیرامورخارجه کشورمان  از موضع لبنان علیه اجلاس ورشو قدردانی کرد

رایزنی‌های ظریف در بیروت


وزیر امور خارجه ایران یکشنبه 21‌بهمن‌ماه به منظور اعلام همبستگی با دولت و ملت لبنان پس از تشکیل دولت جدید این کشور وارد بیروت شد.
 وزیر خارجه کشورمان در بدو ورود به بیروت گفت که این سفر هم برای اعلام همبستگی و هم اعلام آمادگی ایران به منظور همکاری در همه حوزه‌ها با دولت لبنان انجام شده است.
وی در روز اول سفر با نمایندگان گروه‌ها، احزاب و جریان‌های سیاسی لبنان، «زیاد نَخاله» دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین، اعضای دفتر سیاسی جنبش حماس و رهبران گروه‌های فلسطینی مستقر در سوریه و لبنان دیدار و گفت‌وگو کرد. او در ادامه دیدارهایش با مقامات لبنانی با «نبیه بری»، رییس پارلمان لبنان دیدار و درباره گسترش مناسبات پارلمانی، روابط دوجانبه و تحولات منطقه به گفت‌وگو پرداخت. در این دیدار، وزیر امور خارجه کشورمان تشکیل موفقیت‌آمیز دولت لبنان را -که با مساعی نبیه بری و مجلس ملی لبنان صورت گرفت- تبریک گفت. طرفین در این دیدار در خصوص راه‌های توسعه و تعمیق روابط دو جانبه، همکاری‌های پارلمانی، گسترش همکاری‌های تجاری و اقتصادی با تأکید بر مشارکت بخش‌های دولتی و خصوصی دو کشور در پروژه‌های این کشور و نیز مهم‌ترین مسائل منطقه، از جمله فلسطین و سوریه گفت‌وگو و تبادل نظر کردند. وزیر خارجه ایران پیش از این با «جبران باسیل»‌، همتای لبنانی خود دیدار کرده بود. وزیر خارجه کشورمان سپس با «میشل عون»، رییس‌جمهوری لبنان در محل کاخ بعبدا دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدار، روابط و همکاری‌های سیاسی، تجاری و اقتصادی بین ایران و لبنان، آمادگی شرکت‌های ایرانی برای مشارکت در پروژه‌های این کشور و نیز مسائل منطقه‌ای به‌ویژه موضوع سوریه و آوارگان آن کشور در لبنان مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار گرفت. ظریف همچنین روز گذشته در نشست خبری مشترک با «جبران باسیل»، وزیر خارجه لبنان و در جمع خبرنگاران ضمن ابراز خرسندی از حضور در بیروت گفت: بسیار خوشحالم که در سالروز انقلاب اسلامی ایران که ما را به مردم خودمان متکی کرد، از کشور لبنان که یک دموکراسی در این منطقه است و با اتکا به مردم لبنان توانسته افتخار آفریند، بازدید می‌کنم. وی از مهمان‌نوازی دولت و مردم لبنان و جبران باسیل سپاسگزاری کرد و گفت: من تشکیل دولت مبتنی بر آرای مردم در لبنان را به دولت و مردم و رهبران لبنانی، تبریک عرض می‌کنم و امیدوارم این دولت باعث رشد و شکوفایی بیشتر مردم لبنان شود.
 
همواره در کنار مردم لبنان خواهیم بود
به گزارش «فارس»، رییس دستگاه دیپلماسی گفت: برای جمهوری اسلامی ایران باعث افتخار است که در کنار مردم لبنان بوده و همواره در کنار مردم لبنان خواهد بود و ما آمادگی داریم در همه حوزه‌هایی که دوستان لبنانی آمادگی برای همکاری دارند دست همکاری را به سوی لبنان دراز کنیم.  ظریف گفت که همکاری ایران و لبنان علیه هیچکس نیست و به نفع همه است، به‌ویژه به نفع مردم ایران و لبنان. وی با بیان اینکه حوزه‌های مختلفی برای همکاری دو کشور از جمله در مسائل اقتصادی و... وجود دارد، اظهار داشت: هم بخش خصوصی و هم بخش دولتی ایران آمادگی دارند که در کنار بخش خصوصی و دولتی لبنان به همکاری بپردازند. ظریف همچنین از موضع قوی دولت لبنان علیه اجلاس ورشو سپاسگزاری کرد و گفت: مشکل منطقه و جهان ما مشکل تجاوز و اشغالگری رژیم صهیونیستی است. نباید اجازه دهیم دیگران با ایجاد خطرات تصنعی، خطر واقعی را از منطقه ما به فراموشی بسپارند.به گزارش «فارس»، رییس دستگاه دیپلماسی گفت: همانطور که آقای جبران باسیل مطرح کرد گفت‌وگوی بسیار خوبی درباره سوریه و تلاش‌های ایران برای پیدا کردن راه‌حل سیاسی در سوریه داشتیم، از جمله تلاش‌های ایران در چارچوب آستانه و اجلاس آتی سوچی (سران ایران، روسیه و ترکیه) و تلاش برای تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه.
رییس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سؤالی درباره کمک نظامی ایران به لبنان گفت: ما آمادگی داریم در هر حوزه‌ای که دولت لبنان از ما درخواست همکاری کند، همکاری کنیم و هیچ اصراری بر حوزه‌ای خاص نداریم. وی همچنین گفت: درباره مسائل داخلی لبنان نیز مسوولان و رهبران لبنانی از درایت کافی برخوردارند که خودشان مشکلات‌شان را حل کنند و به بهترین تصمیمات برای آینده لبنان و مردم این کشور دست یابند.

ظریف با نصر الله و سعد الحریری دیدار کرد 
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در ادامه دیدارهایش با مقامات لبنان با سعد الحریری نخست وزیر این کشور دیدار و گفتگو کرد. دیدار با سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان از دیگر دیدارهای ظریف در بیروت بود. وی دیروز با نمایندگان گروه‌ها، احزاب و جریان‌های سیاسی لبنان، زیاد نَخاله دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین، اعضای دفتر سیاسی جنبش حماس و رهبران گروه‌های فلسطینی مستقر در سوریه و لبنان دیدار و گفت‌وگو کرد و دیروز دوشنبه هم با رئیس جمهور، رئیس پارلمان و وزیر خارجه لبنان ملاقات کرد.

captcha
شماره‌های پیشین