653
سه شنبه، ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
5
مدیر پژوهشکده حج وزیارت: رادیکالیسم سعودی منجر به افراطی‌گری در جامعه عربستان شده است

سکوت حقوق بشر در برابر آل سعود

جنایت وحشیانه نسبت به یک کودک 6ساله شیعه در عربستان نشان‌دهنده این است که افراطی‌گری و رادیکالیسم در جامعه عربستان به اوج خود رسیده است و ثمره بذر تکفیری که آل سعود در این کشور نهادینه کرده است، این روزها با بروز چنین حوادث دردناکی مشاهده می‌شود.

وزیرامورخارجه کشورمان  از موضع لبنان علیه اجلاس ورشو قدردانی کرد

رایزنی‌های ظریف در بیروت

صبح نو

مدیر پژوهشکده حج وزیارت: رادیکالیسم سعودی منجر به افراطی‌گری در جامعه عربستان شده است

سکوت حقوق بشر در برابر آل سعود

جنایت وحشیانه نسبت به یک کودک 6ساله شیعه در عربستان نشان‌دهنده این است که افراطی‌گری و رادیکالیسم در جامعه عربستان به اوج خود رسیده است و ثمره بذر تکفیری که آل سعود در این کشور نهادینه کرده است، این روزها با بروز چنین حوادث دردناکی مشاهده می‌شود.

 فعالان عربستانی فیلمی را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند که نشان می‌دهد یک شهروند سعودی ۴۰ساله  یک کودک را مقابل چشمان مادرش در یکی از مناطق شهر مدینه منوره، به شکل وحشیانه‌ای 
به قتل می‌رساند.
رسانه‌های محلی و فعالان اینترنتی در عربستان سعودی، روز پنجشنبه با انتشار فایل ویدیویی، جزئیاتی از جنایت وحشیانه قتل یک کودک جلوی دیدگان مادرش را منتشر کرده‌اند. در حالی‌که حدود یک هفته از وقوع این جنایت می‌گذرد ولی پلیس سعودی، هنوز انگیزه و هویت قاتل را فاش نکرده است.
مسلک وهابیت با تفکرات افراطی خود نه‌تنها تخریب دین را در دستور کار دارد بلکه جنایت‌هایی نظیر 
ذبح کردن زکریا، کودک 6ساله در مقابل چشمان مادری که از شدت این جنایت به کما رفته است، نشان می‌دهد که وهابیت حتی با فطرت عقل کاملاً بیگانه است. خشونت و وحشی‌گری در ذات مسلک وهابیت قرار دارد.
بدون شک، سکوت حمایت‌گرایانه قدرت‌های غربی 
در مقابل الگوی رفتاری آل سعود و تفکرات تحجرگرایانه و خشونت‌زای وهابیت، عاملی برای رشد جنایت‌هایی نظیر کشتار کودکان در یمن، ممانعت از انتقال کمک‌های بشردوستانه به یمن و مرگ کودکان یمنی در اثر گرسنگی و همچنین جنایتی نظیر ذبح کردن زکریای 6ساله است.
زکریا، جزو کودکان یمنی نبود؛ کودکانی که سال‌هاست 
در نتیجه بی‌توجهی سازمان‌های بین‌المللی و حقوق بشری به سادگی هر چه تمام‌تر، کشته می‌شوند بدون اینکه حتی نام‌شان رسانه‌ای شود، چرا که استیلای رسانه‌ای غرب مانع نشان دادن جنایت‌های آل سعود در این‌گونه افراطی‌گری‌ها شده است.
این کودک 6ساله جزو کودکان یمنی که ولیعهد سعودی دستور قتل‌شان را صادر می‌کند و سازمان ملل 
حتی جرأت نمی‌کند به جرم این جنایت نام عربستان را در لیست ناقضان حقوق کودکان ثبت کند، نبود. درست همانند قتل جمال خاشقجی در دفتر کنسولگری عربستان سعودی در استانبول ترکیه که نشان دهنده ابعاد دیگری از تکفیری‌گری آل سعود بود.
زکریا یک کودک 6ساله شیعه از اهالی منطقه شیعه‌نشین «الاحساء» عربستان بود که فقط به جرم شیعه بودن 
به دست یک راننده وهابی سر از تنش جدا شد، آن هم 
در حالی که به همراه مادرش برای زیارت به مدینه می‌رفت.البته اینکه سر از تن یک کودک شیعه جدا می‌شود، زیر سایه حکومتی که ترویج‌کننده وهابیت در سراسر جهان است، چیز عجیبی نیست. همه می‌دانند که وهابی‌ها چشم دیدن شیعیان را ندارند و نه‌تنها در عربستان بلکه در هر جایی که شیعه حضور داشته باشد، اقدام به کشتار می‌کنند. کشتار شیعیان از «العوامیه» تا «نیجریه» زیر سایه وهابیت سعودی، پدیده‌ای است که دیگر بر کسی پوشیده نیست. اما بخش عجیب ماجرا سکوت معنی‌دار در برابر این کشتارهاست؛ حتی اگر پای یک کودک در میان باشد. تنها سازمانی که قتل فجیع زکریای 6ساله را محکوم کرد «دیده‌بان حقوق بشر شیعه» بود. دیده‌بان حقوق بشر شیعه با اعلام این خبر، نوشت: در اقدامی بی‌سابقه، کودک 6ساله‌ای در عربستان پس از اینکه معلوم شد یک شیعه مسلمان است به طرز فجیعی به قتل رسید.
در بیانیه این گروه آمده است که شیعیان در عربستان در معرض سرکوب گسترده نظامی از سوی دولت سعودی قرار دارند و بسیاری از فعالان شیعه یا در زندان هستند یا محکوم به مرگ و اعدام شده‌اند. این در حالی است که بر اساس گزارش منتشر شده در نشریه انگلیسی «sun‌» مقامات سعودی برای سرپوش گذاشتن بر ماجرای کشته شدن کودک شیعه مدعی شده‌اند که راننده تاکسی از بیماری ذهنی و روانی رنج می‌برد. این عادت مقامات سعودی است که بر همه جنایت‌های خود سرپوش می‌گذارند، همان طور که در ابتدا می‌خواستند قتل «جمال خاشقجی»، روزنامه‌نگار منتقد سعودی را انکار کنند. اما اینکه هیچ یک از سازمان‌های بین المللی و حقوق بشری از جمله «یونیسف»، «دیده‌بان حقوق بشر»، «عفو بین‌الملل»، شورای امنیت سازمان ملل و... تاکنون هیچ واکنش جدی نسبت به کشته شدن این کودک 6ساله شیعه از خود نشان نداده‌اند، بسیار جای نگرانی دارد. البته جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پیامی ضمن محکوم کردن شهادت کودک شیعه در مدینه، تأکید کرد: این فاجعه بزرگ انسانی ماهیت مفسد و جهنمی وهابیت را رسواتر خواهد کرد.
 
جریان تکفیری آل سعود 450هزار کشته روی دست مسلمان‌ها گذاشت
حجت‌الاسلام والمسلمین «سیدمهدی علیزاده موسوی» کارشناس ارشد اندیشه سیاسی جهان اسلام و مدیر پژوهشکده حج و زیارت به بررسی اندیشه‌های جهان اسلام در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به شهادت «زکریا بدر علی الجابر» کودک 6ساله عربستانی توسط راننده سعودی در مدینه منوره، گفت: جامعه‌ای که قرن‌ها موضوع افراط‌گرایی یا رادیکالیسم را در خودش نهادینه می‌کند؛ نه تنها برای دنیا بلکه برای خودش حوادث ناگواری را به همراه دارد. واقعیت این است که حادثه و فاجعه‌ای اینچنین برای این کودک 6 ساله را باید یک بحران در جامعه عربستان دانست.
این کارشناس ارشد اندیشه سیاسی جهان اسلام، افزود: عبدالعزیز خودش گروه اخوان‌التوحید را برای رسیدن به مقاصدی همچون حمایت از دولت آل سعود شکل داد ولی زمانی که این گروه به مکه رسیدند با آل سعود برخورد کردند و رهبر آن‌ها فیصل الدویش دستگیر و دستانش را بریدند و اخوانی‌ها را از دم تیغ گذراندند.
مدیر پژوهشکده حج و زیارت، ادامه داد: دیگرجریانات تکفیری عربستان را می‌توان در ترور شاه عربستان یا جریان حادثه مسجد الحرام در سال 1979 مشاهده کرد. زمانی که گروهی به این مسجد تعرض کردند و  بیش از 300نفر را قتل‌‌عام کردند و حرم الهی را هم آلوده کردند. این‌ها نشان می‌دهد که پیامد و بازتاب یک فکر افراطی یا تکفیری است که بنیان‌های فکری چنین ثمری دارد و در طول تاریخ هم دیدیم.
وی با اشاره به انتقادات حامد الگار، اندیشمند مسلمان درباره تکفیری‌ها، گفت: به گفته حامد الگار در سال‌های اخیر جریان تکفیری آل سعود 450هزار کشته روی دست مسلمان‌ها گذاشته. هنگامی که اندیشه تندروی در جامعه‌ای نهادینه شد، نه‌تنها برای مخالفان آن اندیشه ناگوار و خطرناک است بلکه آن جامعه را هم تهدید می‌کند و به چالش می‌کشد. البته برخی از استان‌های عربستان مثل القصیم امروز تحت تسلط جریان سلفی سعودی هستند و امروز شمشیر بر آل سعود گشودند.
 آل سعود که فکر تکفیری را کاشته است لاجرم باید عمل تکفیری هم درو کند
علیزاده موسوی، با بیان اینکه رهبران سعودی با ترور و انجام برخی جنایت‌ها، اندیشه تکفیری را رواج می‌دهند، تصریح کرد: جمال خاشقجی که مشاور اعظم پادشاه عربستان بود با آن شکل و وضعیت در کنسولگری عربستان و نظارت مستقیم مسوولان سعودی در استانبول کشته شد. این‌ها نشان‌دهنده این است که کسی که فکر تکفیری بکارد لاجرم باید عمل تکفیری هم درو کند و عمل تکفیری جز این‌گونه حوادث نیست.
وی ادامه داد: این اتفاق که برای کودک عربستانی روی داد، نشان می‌دهد که همچنان فضای تکفیری در این کشور در جریان است و این جامعه باید منتظر جریان‌هایی این‌گونه باشد. هر چند محمد بن‌سلمان شعار می‌دهد که می‌خواهد جریان تکفیری را کم‌رنگ کند ولی زمانی که خودشان دست به جنایت و قتل جمال خاشقجی می‌زنند، خود اتباع عربستان هم به اقداماتی این‌چنینی دست می‌زنند. این کارشناس ارشد اندیشه سیاسی جهان اسلام، یادآور شد: این حادثه برای این کودک عربستانی که جلوی مادرش سرش بریده می‌شود، امنیت را از جامعه عربستان -که رادیکالیسم است- و تمام اتباع آن خواهد گرفت و آن‌ها را به سراشیبی خواهد کشاند.
 
لزوم تجدید نظر آل سعود در مبانی فکری خود
وی عنوان کرد: اگر جامعه عربستان به دنبال این است که این اتفاقات نیفتد، باید در مبانی فکری خودش تجدید نظر کند و قرائت‌های تکفیری و نگاه خوارجی خود را کنار گذارند و اهل قبله را تکفیر نکنند و باید در نگاه‌شان 
تجدید نظر کنند.
مدیر پژوهشکده حج و زیارت، با اشاره به نقش رسانه‌ها در انعکاس این‌گونه جنایات تکفیری گفت: اما موضوع دیگر که باید مورد توجه قرار گیرد، این است که چگونه رسانه‌های دنیا چشمان‌شان را در برابر این جنایت بستند. اگر کسی در داخل ایران به زندان برود تمام دستگاه‌های حقوق بشری صدای‌شان در می‌آید، ولی با حادثه‌ای چنین فجیع در عربستان کسی صدایش 
در نمی‌آید و این نشان‌دهنده استیلا و استثمار رسانه‌ای است که در جهان حاکم است. رسانه‌هایی که به صورت آزاد قلم می‌زنند باید با این استیلای رسانه‌ای مقابله و مبارزه کنند.

captcha
شماره‌های پیشین