653
سه شنبه، ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
1
نگاهی به کتاب «جامعه‌شناسی راهپیمایی 22بهمن»

معمای یک راهپیمایی

علم جامعه‌شناسی، به‌طور معمول و طبیعی به مطالعه پدیده‌های جمعی و انبوه و دربرگیرنده علاقه‌مند است و مشروعیت این دانش در توجه به چنین پدیده‌هایی است. یکی از پدیده‌های جمعی و دربرگیرنده، اجتماعات و تظاهرات گسترده‌ای است که به بهانه‌های مختلف در جوامع اتفاق می‌افتد. در این زمینه هم نظریات گوناگونی در جامعه‌شناسی ارائه شده است.

در اختتامیه سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر فیلم «شبی که ماه کامل شد» رکورددار دریافت سیمرغ شد

جایزه «فائزه»

مراسم اختتامیه جشنواره سی‌وهفتم فیلم فجر برگزار شد و سیمرغ‌ها به روی دوش صاحبان‌شان نشستند. در آیین اختتامیه فیلم «شبی که ماه کامل شد» به کارگردانی نرگس آبیار با دریافت هفت سیمرغ رکورددار این دوره از جشنواره بود.

سر مقاله

رحمت و جهاد

INSTEX معامله دستاوردهای امنیتی در قبال دسترسی هدایت‌شده یورو است

جایگاه عراق در نقشه ارزی ایران

حاصل سفر اخیر رییس کل بانک مرکزی به عراق، یک توافق‌نامه بانکی میان دو کشور بود که جزئیات یک مکانیزم پرداخت مالی را مشخص کرده است، نگاهی به این مکانیزم پرداخت مالی و مقایسه آن با «ابزار حمایت از مبادلات تجاری» اروپا یا اختصاراً INSTEX پاسخ بسیاری از پرسش‌ها درباره وقت‌کشی‌های 9‌ماهه اروپا برای رونمایی از سازوکار نمایشی را می‌دهد.

انقلاب اسلامی و آغاز تاریخی دیگر

یادداشت استاد اصغر طاهرزاده

انقلاب در بودجه در چهل سالگی انقلاب

یادداشت دکتر سید مهدی غمامی استاددانشگاه امام صادق؟ع؟

حقوقدان لبنانی در گفت وگو با روزنامه «صبح نو»؛

ایران با کنفرانس ورشو ضعیف نمی‌شود

آمریکا که برای رسیدن به مقاصد شوم خود در حمایت از گروه‌های تروریستی داعش در سوریه و عراق با شکست روبه‌رو شده است،این بار در صدد است تا با برگزاری نشستی ضد ایرانی در ورشوی لهستان پروژه های شکست خورده خود را دنبال کند تا از منابع مالی برخی کشورهای منطقه همچون عربستان سعودی و امارات برخوردار شود.

مدیر پژوهشکده حج وزیارت: رادیکالیسم سعودی منجر به افراطی‌گری در جامعه عربستان شده است

سکوت حقوق بشر در برابر آل سعود

جنایت وحشیانه نسبت به یک کودک 6ساله شیعه در عربستان نشان‌دهنده این است که افراطی‌گری و رادیکالیسم در جامعه عربستان به اوج خود رسیده است و ثمره بذر تکفیری که آل سعود در این کشور نهادینه کرده است، این روزها با بروز چنین حوادث دردناکی مشاهده می‌شود.

ایران در واکنش به تهدیدات غرب بر ارتقاء توانمندی‌های خود تأکید کرد

موشک جواب گستاخی

اروپایی‌ها پس از آنکه در پی ماه‌ها تعلل، بالاخره در ماه جاری سازوکار مالی خود برای تجارت با ایران(معروف به اینستکس) را ارائه کردند، با انتشار بیانیه‌ای 12‌ماده‌ای ضمن مشروط کردن اجرای سازوکار مزبور به الحاق ایران به FATF، موضوعات دیگری نظیر توقف برنامه‌های موشکی ایران و التزام کشورمان به حقوق بشر را مطرح ساختند که هیچ ارتباطی با اصل ماجرا -که انجام تجارت اقتصادی با ایران بود- نداشت.

این روزها کافه‌داری در گوشه‌و‌کنار شهر رونق زیادی گرفته که در برخی از آن‌ها اقدامات نامناسبی انجام می‌شود

شترگا‌وپلنگی به اسم کافه

برای بسیاری از ما این روزها کافه‌ها تصویر ذهنی مشابه به هم ایجاد می‌کنند. یک حیاط کوچک با گلدان‌های عمدتاً شمعدانی، فضای نیمه‌تاریک با قاب‌های عکس از هنرمندان، کتاب‌هایی که روی طاقچه‌ها چشم انتظار مانده‌اند و بوی تند قهوه که با دود سیگار ترکیب می‌شود. جوان‌هایی که دور میزهایی نشسته‌اند، سیگار دود می‌کنند، قهوه می‌نوشند و از هر دری صحبت می‌کنند. از سوی دیگر کافه‌ها هم مانند بسیاری دیگر از مشاغلی که محصول دوران مدرن هستند، در کشمکشی جدی با صنف‌های سنتی و کسب‌وکار مشابه خود قرار دارند. کافه‌دارها از پلمب دائمی کافه‌ها، نبود نظارت کافی، فعالیت بدون مجوز و مهارت‌های لازم و زیاد شدن دست و... گلایه‌مند هستند.

وزیرامورخارجه کشورمان  از موضع لبنان علیه اجلاس ورشو قدردانی کرد

رایزنی‌های ظریف در بیروت

علی‌رغم فشار همه‌جانبه بدخواهان، ملت ایران با شکوهی چشمگیر چهل سالگی انقلاب اسلامی را جشن گرفت

شکست‌ناپذیرها

بدخواهان ایران، همان‌هایی که با وقوع انقلاب اسلامی، تمام حیثیت و منافع‌شان به باد رفت، از ماه‌ها پیش جنگ روانی عجیبی را به راه انداخته بودند تا ملت ایران نتواند 40سالگی انقلابش را جشن بگیرد؛ برای این منظور دست به هر دریوزگی و ابتذالی هم زده بودند؛ حتی وعده داده بودند که جمهوری اسلامی نباید 40سالگی استقرارش را جشن بگیرد. روز گذشته، حضور چشمگیر مردم در راهپیمایی گرامیداشت سالروز 22بهمن، مثل همیشه معادلات دشمنان را با مهر ابطال مواجه ساخت.

شماره‌های پیشین