651
چهارشنبه، ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
15
کارگردان و تهیه‌کننده «بیست‌و‌سه نفر» از روند تولید فیلم با «صبح‌نو» صحبت کردند

قصه‌ای که کهنه نمی‌شود

روز گذشته فیلم «بیست‌و‌سه نفر» ساخته مهدی جعفری، در پردیس ملت برای اهالی رسانه به نمایش درآمد. فیلم روایتی واقعی از دستگیری 23نوجوان از رزمندگان لشکر ثارالله کرمان است. این 23نفر در ماجرای اسارت‌شان تا کاخ صدام هم رفتند و رژیم بعث سعی کرد از حضور این نوجوانان علیه ایران بهره‌برداری تبلیغاتی کند که در رسیدن به اهداف خود ناکام ماند. در روزهای گذشته از جشنواره فیلم فجر اکران این فیلم در سالن‌های مردمی با استقبال خوبی مواجه شده است. در ذیل گفت‌وگوی «صبح‌نو» با کارگردان و تهیه‌کننده فیلم را می‌خوانید.

نگاهی به فیلم «بیست‌و‌سه نفر» «قهرمانان کوچک»

یادداشت مرتضی رحیمی روزنامه‌نگار

صبح نو

کارگردان و تهیه‌کننده «بیست‌و‌سه نفر» از روند تولید فیلم با «صبح‌نو» صحبت کردند

قصه‌ای که کهنه نمی‌شود

روز گذشته فیلم «بیست‌و‌سه نفر» ساخته مهدی جعفری، در پردیس ملت برای اهالی رسانه به نمایش درآمد. فیلم روایتی واقعی از دستگیری 23نوجوان از رزمندگان لشکر ثارالله کرمان است. این 23نفر در ماجرای اسارت‌شان تا کاخ صدام هم رفتند و رژیم بعث سعی کرد از حضور این نوجوانان علیه ایران بهره‌برداری تبلیغاتی کند که در رسیدن به اهداف خود ناکام ماند. در روزهای گذشته از جشنواره فیلم فجر اکران این فیلم در سالن‌های مردمی با استقبال خوبی مواجه شده است. در ذیل گفت‌وگوی «صبح‌نو» با کارگردان و تهیه‌کننده فیلم را می‌خوانید.

مهدی جعفری که با فیلم «بیست‌و‌سه نفر» در بخش سودای سیمرغ جشنواره سی‌و‌هفتم فیلم فجر حضور دارد، درباره اقتباس از کتاب «بیست‌و‌سه نفر» برای ساخت یک فیلم سینمایی گفت: طبق قراردادهای نانوشته فیلمنامه‌نویسی اقتباسی، آزاد بودم تا هر میزانی که تشخیص می‌دهم در اصل واقعیت دخل‌و‌تصرف کنم، تا فیلم سینمایی خوبی بسازم؛ اما نمی‌توانستم به راحتی این کار را بکنم. بیشترین فرسایش روانی برای من در این چالش اقتباس گذشت. از یک طرف  به ۲۳‌نفری فکر می‌کردم که پس از نمایش فیلم با ابروهای در‌هم رفته جلوی چشم من ایستاده‌اند و طلبکارانه چهره واقعی خود و داستان‌شان را جست‌وجو می‌کنند. 
از طرف دیگر به تماشاگران سینما فکر می‌کردم که بلیت خریده بودند و آمده بودند تا یک فیلم سینمایی ببینند و از تماشای آن لذت ببرند، اما در عوض با یک فیلم مستند مواجه شده بودند و به نشانه اعتراض سالن را ترک می‌کردند. مدام این ابرها را از ذهنم پاک می‌کردم و دوباره می‌نوشتم. بالاخره به کمک جنبه‌های دراماتیک موجود در خود داستان آن‌قدر نوشتم و نوشتم تا به فرم نهایی فیلمنامه رسیدم. امیدوارم همان‌طور که در اولین گام‌های نمایش فیلم شاهد آن هستم، انتخاب درستی کرده باشیم. انتخابی که هم ۲۳‌نفر واقعی را راضی کند و هم تماشاگران فیلم را.
وی درباره مشکلات تولید این پروژه دفاع مقدسی گفت: مهم‌ترین چالش من پیدا کردن سرمایه‌گذار یا بهتر است بگوییم متقاعد‌کردن فرد یا نهادی بود که برای ساخت این فیلم پای کار بیاید. «بیست‌و‌سه نفر» فیلم سفارشی نیست و یک فیلم دلی است. آن‌قدر اصرار کردم تا بالاخره جایی مثل «اوج» توانست تصویر مبهمی از توانایی و باور مرا به ساخته‌شدن این موضوع جدی بگیرد.
مهدی جعفری در این فیلم با تعداد زیادی بازیگر همکاری کرده، او درباره انتخاب بازیگرهایش گفت: فکر می‌کردم اگر نتوانم ۲۳‌بازیگر نوجوان خوب پیدا کنم، این داستان در نمی‌آید و همه زحمت ما بیهوده می‌شود.
 بنابراین با شروع پیش‌تولید جست‌وجوی یک‌ماه‌و‌نیمه برای پیدا کردن چهره‌های مورد‌نظر شروع شد و خوشبختانه 
به نتیجه رسیدیم. در انتخاب بازیگران باید به واقعیت وفادار می‌بودیم، اصرار داشتم طبق واقعیت تعداد زیادی از بچه‌ها با لهجه حرف بزنند، برای همین 10نفر از این بازیگران را از شهرستان‌های مختلف پیدا کردیم. مهم‌ترین دغدغه من یکدست کردن بازی بازیگران بود، از جمله این ۲۳‌نوجوان. برای این کار بعد از انتخاب بازیگران، جمشید بهمنی را به همکاری در زمینه بازی‌گردانی دعوت کردم. یک ماه با این بچه‌ها تمرین کردیم تا بتوانیم همه آن‌ها را به یک سطح برسانیم.
جعفری درباره واکنش تماشاگران سی‌و‌هفتمین جشنواره فیلم فجر نسبت به فیلم گفت: «واکنش تماشاگران در این چند روز کمی فراتر از انتظارم بود. گمان نمی‌کردم این طیف وسیع و متنوع از تماشاگران با فیلم ارتباط برقرار کنند و « بیست‌و‌سه نفر» فیلمی بشود برای همه نوع مخاطب. خوشبختانه واکنش‌ها نسبت به اکران فیلم، امیدوارم کرد. با این همه سختی و مرارتی که برای تولید فیلم کشیدیم و با توجه به پاسخ مثبت و واکنشی که تماشاگران جشنواره درباره فیلم «بیست‌و‌سه نفر» داشتند، گمان می‌کنم نیمه‌اول سال‌98 فرصت مناسبی برای اکران این فیلم باشد؛ اما امیدوارم فیلم «بیست‌و‌سه نفر» همیشه برای مخاطب دیدنی باشد. این فیلم، قصه یک نسل است که ایثار کرده، رشادت کرده و شجاعانه در برابر دشمن ایستاده است. فکر می‌کنم این قصه هیچ وقت کهنه نمی‌شود، چرا که ماجرای جنگ برای ما کهنه و تکراری نمی‌شود.

فراورده: 
فیلم‌مان در مقایسه با سایر آثار دفاع مقدس پرخرج نبود
 مجتبی فراورده تهیه‌کننده فیلم «‌بیست‌و‌سه نفر» گفت: فیلم ما بازیگر چهره و شناسه‌های فیلم‌های تجاری را ندارد؛ اما در حال‌حاضر جزو انتخاب‌های مردمی است و این نشان می‌دهد «‌بیست‌و‌سه نفر» توانسته است جای خود را در بین مخاطبان سینما پیدا کند.
فراورده با اشاره به اینکه سینما در ساخت و  تهیه فیلم‌های تجاری خلاصه نمی‌شود گفت: ما تاریخی مکتوب و حتی مسکوت در کشورمان داریم که تعریف آن‌ها می‌تواند برای‌مان راه‌گشا و بسیار جذاب باشد. 
به نظرم چنین داستان و قصه‌ای واقعاً حیف بود که فقط در اوراق کتاب‌ها و تاریخ بماند و بسیار تمایل داشتیم این‌قصه به صورت فیلم درآمده تا مخاطب بیشتری داشته باشد و مردم با داستان این  23‌نوجوان بیشتر آشنا شوند. فراورده در جواب این سؤال که چرا مهدی جعفری برای کارگردانی فیلم انتخاب شده، گفت: آقای جعفری حدوداً 14سال پیش مستندی درباره این نوجوانان ساخته بود و با این قصه آشنایی کامل داشت و از همان زمان نیز این دغدغه را داشت و خیلی دلش می‌خواست فیلم سینمایی این قصه را هم بسازد و در این مسیر هم بسیار تلاش کرده بود؛ اما شرایط مهیا نشده بود. تا اینکه قسمت شد و ما با هم همکاری کردیم و خوشبختانه امسال این فیلم بالاخره ساخته شد. وقتی فیلمنامه را خواندم بلافاصله به آقای جعفری گفتم پای کار هستم.
 تهیه‌کننده فیلم «ملک سلیمان» در پاسخ به این سؤال که نظرش به عنوان یک مخاطب درباره فیلم چیست، گفت: راستش از همان ابتدا به نتیجه کار اطمینان خاطر داشتم، ولی وقتی فیلم را روی پرده سینما دیدم آن اطمینان خاطر با ثبت اثر روی پرده به عینیت رسید و از این بابت بسیار خوشحالم. خداراشکر بازخورد مردم پس از تماشای فیلم خیلی خوب است و سالن را راضی ترک می‌کنند. واکنش‌های مردم به تصوری که داشتیم نزدیک است و آن‌ها ارتباط خوبی با فیلم برقرار کردند.  فیلم ما بازیگر چهره و شناسه‌های  فیلم‌های تجاری را ندارد اما در حال حاضر جزو انتخاب‌های مردمی است و این نشان می‌دهد «‌بیست‌و‌سه نفر» توانسته است جای خود را در بین مخاطبان سینما پیدا کند.
تهیه‌کننده فیلم «ترکش‌های صلح» اظهار داشت: «‌بیست‌و‌سه نفر» فیلم پرخرجی نبود. ارقامی که دوستان و همکاران برای فیلم‌ها اعلام می‌کنند، بیش از فیلم ماست که اثری دفاع مقدسی و تاریخی محسوب می‌شود. ما با 23نوجوان از چندین شهر ایران همکاری داشتیم و زمان فیلم‌برداری هم نسبتاً طولانی بود و این کار را سخت می‌کرد. «‌بیست‌و‌سه نفر» در حوزه فیلم‌های دفاع مقدس فیلم پرخرجی نیست.
فراورده در پایان این گفت‌وگو اظهار داشت: فیلم «‌بیست‌و‌سه نفر» برای مخاطب نوجوان و دانشگاهی ساخته شده است و امیدواریم در زمان مناسبی اکران شود تا نوجوانان دبیرستانی و جوانان دانشگاهی بتوانند به صورت دسته‌جمعی این فیلم را تماشا کنند و ما از این ظرفیت استفاده کنیم. 
 

captcha
شماره‌های پیشین