651
چهارشنبه، ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
1
کارگردان و تهیه‌کننده «بیست‌و‌سه نفر» از روند تولید فیلم با «صبح‌نو» صحبت کردند

قصه‌ای که کهنه نمی‌شود

روز گذشته فیلم «بیست‌و‌سه نفر» ساخته مهدی جعفری، در پردیس ملت برای اهالی رسانه به نمایش درآمد. فیلم روایتی واقعی از دستگیری 23نوجوان از رزمندگان لشکر ثارالله کرمان است. این 23نفر در ماجرای اسارت‌شان تا کاخ صدام هم رفتند و رژیم بعث سعی کرد از حضور این نوجوانان علیه ایران بهره‌برداری تبلیغاتی کند که در رسیدن به اهداف خود ناکام ماند. در روزهای گذشته از جشنواره فیلم فجر اکران این فیلم در سالن‌های مردمی با استقبال خوبی مواجه شده است. در ذیل گفت‌وگوی «صبح‌نو» با کارگردان و تهیه‌کننده فیلم را می‌خوانید.

گزارش «صبح‌نو» از نمایشگاه متفاوت آثار منتخب پنجمین جشنواره هنر مقاومت

عبور از هنر آبستره

پنجمین جشنواره هنر مقاومت هم‌زمان با چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 10 بخش «پوستر»، «تبلیغات شهری»، «کارتون و کاریکاتور»، «تصویرسازی»، «طراحی صنعتی»، «پرچم و کتیبه»، «تایپوگرافی»، «گرافیک متحرک»، «نقاشی دیجیتال»، «عکس» و بخش ویژه «علمی ـ پژوهشی» توسط گروه هنرهای تجسمی روایت فتح؛ به دبیرکلی مسعود نجابتی و همراهی سیدمسعود شجاعی طباطبایی به عنوان دبیر اجرایی، در حال برگزاری است. به همین مناسبت و در سالن شماره 2 کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در خیابان حجاب، نمایشگاهی از آثار منتخب این جشنواره برپا شده است. نمایشگاهی که همچون خود جشنواره با ایده‌هایی متفاوت و طراحی منحصر به فرد در معرض دید عمومی قرار گرفته است. در این گزارش تلاش کرده‌ایم بخش‌های مختلف این نمایشگاه را معرفی کنیم.

مسعود رضایی در گفت‌وگوی تفصیلی با «صبح‌نو» از دلایل اقبال مردم به جناح روحانیت در انقلاب اسلامی گفت

نبود شاه برای ملی‌گرایان قابل هضم نبود

وقتی در سیزدهمین روز از آبان‌ماه سال‌1343 و به فاصله کم‌تر از یک سال پس از آن، امام خمینی ؟ره؟ در جایگاه اپوزیسیون مصالحه‌ناپذیر حکومت پهلوی، ابتدا به شهر «بورسا»ی ترکیه و سپس «نجف» تبعید شدند، نیروهای اسلام‌گرای پیرو ایشان، از نگاه شاه، به سان «شیر بی‌ یال ‌و ‌دم و اشکمی» شدند که هیچ از آن‌ها برنمی‌آمد؛ چه رسد به راهبری بزرگ‌ترین انقلاب قرن بیستم. سیاستِ کوچک‌شماریِ روحانیت تا حدی بود که وقتی در سال‌1347، قلم امام، حول تئوریزه‌کردن اصل ولایت فقیه به جریان افتاد، درباریان حتی محنت تورق جزوه حکومت اسلامی را به خود ندادند. همین جناح به محاق رفته، 10‌سال بعد، رهبری حرکت توده‌های به پا خاسته را به گرده گرفت؛ همان توده‌هایی که گروه‌های مارکسیست هم مدعی تحریض آن‌ها بودند. در گفت‌وگو با «مسعود رضایی»، پژوهشگر حوزه تاریخ، به این سؤال مهم پرداخته‌ایم که چرا مردم ایران در سال‌57، جناح روحانیت را برای در دست گرفتن ساختار نظام جمهوری اسلامی برگزیدند. در ادامه، گفت‌وگوی «صبح‌نو» با مسعود رضایی را از نظر خواهید گذراند.

رهبر دینی کلیمیان ایران در گفت‌وگو با «صبح نو»:

روحیه مبارزه با دشمن خارجی  در نسل جوان کلیمی هم وجود دارد

سرمقاله

که هم دین دهد هم دنیا به ما

صبح نو

سرمقاله

که هم دین دهد هم دنیا به ما

سرود ملی ایران، نمایانگر اهداف، آرزوها و ایده یک ملت است؛ اولین سرود جمهوری اسلامی که برآمده از تفکر جمعی و اجماع فراگیر بود، با این عنوان آغاز می‌شد: «شد جمهوری اسلامی به پا، که هم دین دهد، هم دنیا به ما.»این بیت، عصاره امیدواری ملت به نظامی است که سلطنت را برچید و جمهوری را مستقر کرد؛ برخی متأسفانه به گونه‌ای 
سخن می‌گویند که زندگی روزمره مردم را در برابر آرمان‌خواهی و استقلال‌طلبی‌اش قرار می‌دهند و دوگانه کاذبی را می‌سازند که عوارض ناگواری در پی دارد. با چنین رویکردی مجموعه خدمات بی‌نظیر جمهوری اسلامی نادیده گرفته می‌شود و ناکارآمدی‌های بخش دیوان‌سالاری برجسته می‌شود؛ حال آنکه مشکل این است که به‌عنوان نمونه، دولت کنونی با نفی کارآمدی دولت قبلی بر سر کار آمد و اکنون در یک مسوولیت‌ناپذیری آشکار، علت گرفتاری‌ها را صرفاً تحریم‌های خارجی بیان می‌کند. نتیجه آن که آنچه وجود دارد، ناکارآمدی بخش اجرایی حکومت است و نه جمهوری اسلامی. جمهوری اسلامی اولین حکومت مردمی در تاریخ طولانی ایران است؛ اولین حکومت در چهار قرن اخیر است که اجازه نداده هیچ بخشی از ایران از آن جدا شود و بعد از هزاره‌ها توانسته مرزهای ایران بزرگ را از شرق و غرب گسترش دهد و به آب‌های اروپا و آفریقا برساند. این به معنای پایان‌ناپذیری انقلاب اسلامی است که در آستانه شکل‌دهی به تمدنی نوین قرار دارد. دقیقاً اینجا همان نقطه‌ای است در تماس با ناکارآمدی اجرایی؛ فرصت بی‌بدیل کنونی به سرعت مبدل به آورده‌هایی برای جمهوری اسلامی نمی‌شود. ایجاد «دولت اسلامی» درخواست و خواسته مهمی است که بتواند چرخه تمدن‌سازی را تکمیل کند و امید آن است که انقلاب اسلامی در چله دوم خود این افق را نیز فتح کند.

captcha
شماره‌های پیشین