sobhe-no.ir
650
سه شنبه، ۱۶ بهمن ۱۳۹۷
14

مشروطه انقلاب نبود

یادداشت حجت‌الاسلام داود مهدوی‌زادگان عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

ذات فراملی انقلاب اسلامی موجب بروز چه پدیده‌هایی شده است

جهان‌وطنی‌های انقلابی

انقلاب اسلامی ایران در دوره‌ای اتفاق افتاد که «جهانی‌شدن» یا «جهانی‌سازی» یکی از ویژگی‌های بارز آن بود. این انقلاب توسط کسانی به پیروزی رسید که به تعبیر شهید آوینی، می‌خواستند شهروند مطیعی برای دهکده جهانی نباشند؛ لذا از ابتدا شعارها و عملکردها بر اساس شرایط جهانی تنظیم شده بود که نشانه‌هایش در گفتار رهبر انقلاب و سایر انقلابیون هویدا بود. از طرف دیگر محتوای جهانی اسلام و افق حکومت مستضعفان بر زمین و مقدمه‌سازی برای ظهور ولی‌‌عصر؟عج؟ این فراملی‌گرایی را ایجاب می‌کرد. انقلاب اسلامی یک انقلاب ملی نبود. چنانچه بارها امام خمینی ؟ره؟ با این گرایش به مخالفت برخاسته و ملی‌گرایی را اساس بدبختی مسلمین دانسته بود. این فراملی‌گرایی و محدود نبودن نهضت به مرزهای جغرافیایی موجب ظهور پدیده‌هایی در انقلاب و پس از انقلاب شده است که به دلیل غفلت از ماهیت انقلاب اسلامی، توجه شایسته‌ای به این پدیده‌ها نشده است. در این گزارش با مرور چند پدیده و شخصیت جهان‌وطن انقلاب اسلامی، دعوت به تأمل بیشتر در این خصوص می‌کنیم.

کرسی «نظریه‌های عدالت اجتماعی» برگزار می‌شود

صبح نو

کرسی «نظریه‌های عدالت اجتماعی» برگزار می‌شود


 
 
کرسی آزاداندیشی «نظریه‌های عدالت اجتماعی» توسط حلقه تخصصی عدالت و الگوی اسلامی پیشرفت مرکز مطالعات بینارشته‌ای پژوهشگاه و با حضور استادان و صاحب‌نظران این حوزه در قم برگزار می‌شود. 
در این کرسی علمی حجت‌الاسلام سیدهادی عربی به عنوان ارائه‌دهنده، حجج‌الاسلام دکتر سیدحسین میرمعزی و دکتر سیدکاظم سیدباقری به عنوان ناقد حضور دارند. 
کرسی آزاد‌اندیشی «نظریه‌های عدالت اجتماعی»، چهارشنبه، 17‌بهمن‌ماه جاری از ساعت‌16 تا 18 با حضور استادان حوزه و دانشگاه، دانشجویان و دانش‌پژوهان در سالن فرهنگ پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به نشانی: قم، بلوار 15‌خرداد، کوی شهید میثمی 
برگزار می‌شود.

captcha
شماره‌های پیشین