648
یکشنبه، ۱۴ بهمن ۱۳۹۷
7
پاداش‌های میلیاردی به فوتبال و بی‌عدالتی‌ای که در حق مدال‌آوران می‌شود

جنجال مالی در ورزش ملی

شکست سنگین تیم ملی فوتبال برابر ژاپن، ناتوانی در شکستن طلسم 43ساله و حذف از جام ملت‌ها بسیار تلخ و ناگوار بود؛ اما تحمل این ناکامی‌ها بعد از شنیدن صحبت‌های رییس فدراسیون فوتبال، سخت‌تر شد.

با دستور فرمانده کل سپاه پاسداران آغاز شد

ساخت 40‌هزار طرح عمرانی زودبازده در کشور

واکنش دسته‌جمعی فوتبالیست‌ها به سلیمی

صبح نو

پاداش‌های میلیاردی به فوتبال و بی‌عدالتی‌ای که در حق مدال‌آوران می‌شود

جنجال مالی در ورزش ملی

شکست سنگین تیم ملی فوتبال برابر ژاپن، ناتوانی در شکستن طلسم 43ساله و حذف از جام ملت‌ها بسیار تلخ و ناگوار بود؛ اما تحمل این ناکامی‌ها بعد از شنیدن صحبت‌های رییس فدراسیون فوتبال، سخت‌تر شد.

مهدی تاج که پس از قهرمانی قطر در جام ملت‌ها، در گفت‌و‌گوی زنده تلویزیونی شرکت می‌کرد، با صراحت اعلام کرد: «در طول سه چهار بازی اخیر تیم ملی در جام ملت‌های آسیا بیش از یک میلیون دلار به بازیکنان تیم ملی پاداش داده شده است.» اگرچه ادامه این صحبت‌ها درباره مسائل مالی به نوعی کارشناس برنامه را هم خطاب قرار داد؛ اما مهدی تاج در ادامه تماس خود مجبور به عذرخواهی شد. این صحبت‌ها از یکسو انتقاد فوتبال‌دوستان و جامعه فوتبال را نسبت‌به سرمربی و کادرفنی میلیاردی تیم ملی و عملکرد ملی‌پوشان بیشتر کرد و از سوی دیگر، اعتراض شدید ورزشکاران و اهالی سایر رشته‌های ورزشی را به‌همراه داشت.
در این بین بهداد سلیمی، وزنه‌بردار طلایی ایران در المپیک لندن که مدت‌ها عنوان قوی‌ترین مرد جهان را در اختیار داشت، در یک استوری جنجالی که در صفحه شخصی اینستاگرام خود قرار داد، با خط کشیدن روی بخشی از صحبت‌های مهدی تاج در مورد پاداش یک میلیون دلاری فوتبالیست‌ها، از جملات «کوفتتون بشه بی‌غیرتا» و «خواهشا دیگه حرفی از مردم و عشق به وطن نزنین»، «همتون بنده پولین» و «‌#فوتبالیست_بی‌غیرت» علیه آن‌ها استفاده کرد. البته این چهره مطرح ورزش کشورمان، استوری عجیبش را خیلی زود پاک کرد و برای اینکه فضا را تلطیف کرده باشد، استوری جدیدی را منتشر کرد که در آن ضمن عذرخواهی از مردم، باز هم از پاداش میلیاردی فوتبالیست‌ها انتقاد کرد و نشان داد که با وجود پاک کردن استوری قبلی، روی مواضع خود مانده است. وی در متن جایگزین نوشت: «به‌خاطر استوری قبل، عذرخواهی می‌کنم که کلماتی را به‌کار بردم که در شأن شما مردم عزیز و من نبود ولی آدم ناراحت می‌شه وقتی می‌بینه که یک ورزشکار کلی از بیت‌المال براش هزینه می‌شه تا پرچم رو ببره بالا، بعد از 43‌سال هیچ افتخاری برای ایران بدست نیاوردن و یک میلیون دلار یعنی 12‌میلیارد یعنی برای هر بازیکن 500‌میلیون تومن پاداش در نظر می‌گیرن برای برد یمن و عمان و ... اونوقت مردم ما باید لنگ فراهم کردن نخستین نیازهای زندگیشون باشن.»
این نخستین و آخرین اعتراض ورزشکاران، مربیان و مدیران سایر رشته‌های ورزشی -که بسیاری از آن‌ها در عرصه‌های المپیک، جهانی و آسیایی مدال‌های طلا، نقره و برنز ارزشمندی را به‌دست آورده و بارها پرچم کشورمان را در سرزمین‌های مختلف کره خاکی به اهتزاز درآورده‌اند- به تبعیض‌های ناعادلانه وزارت ورزش و جوان، نبوده و نیست.
 
داستان تبعیض‌ها از برزیل تا امارات
تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی 2014 برزیل، توانست در نخستین گام برابر نیجریه به تساوی بدون گل دست یابد و پس از آن نتیجه ارزشمند، نصرالله سجادی، معاون وقت وزارت ورزش و جوانان، از پرداخت پاداش سه هزار دلاری به اعضای تیم خبر داد. همچنین اعلام کرد که اگر تیم ملی برابر آرژانتین به تساوی برسد، هر یک از اعضای تیم ملی، نفری 6‌هزار دلار پاداش دریافت می‌کنند. این مسأله خیلی زود با اعتراض برخی از ورزشکارانی که در المپیک‌2012 لندن، مدال گرفته بودند؛ اما یا پاداش خود را نگرفته یا از میزان اصلی آن کاسته شده بود، همراه شد. یکی از آن ورزشکاران نواب نصیرشلال، ملی‌پوش خوزستانی وزنه‌برداری ایران بود که در المپیک لندن مدال نقره غیره‌منتظره‌ای برای کاروان ایران به ارمغان آورد و در بهبود جایگاه ایران در جدول رقابت‌ها تأثیر بسزایی داشت. متأسفانه وزارت ورزش بعد از آن موفقیت بزرگ، جایزه 15‌میلیون تومانی را برای این ورزشکار در نظر گرفت و درنهایت با چندین‌ماه تأخیر و کاهش سه میلیون تومانی، مبلغ 12میلیون تومان به حساب نصیرشلال واریز کرد؛ اتفاقی که با اعتراض وزنه‌بردار با‌غیرت کشورمان همراه شد. چند ماه بعد از آن اتفاق، تیم فوتبال ساحلی ایران در مسابقات بین قاره‌ای جهان در امارات، جام قهرمانی را بالای سر برد؛ تیمی که در بین بازیکنانش، یک نانوا، یک کارگر پاره‌وقت و یکی دو ماهیگیر دیده می‌شد؛ اما شب قبل از دیدار فینال، علی کفاشیان در مصاحبه‌ای اعلام کرد: «فدراسیون پولی ندارد تا به ملی‌پوشان ساحلی پاداش بدهد.» اتفاقی که حتی نشان‌دهنده تبعیض بسیار در بین ورزشکاران رشته‌های مختلف فدراسیون فوتبال بود. نمونه‌های بسیاری از این تبعیض‌ها در ورزش وجود دارد، دلیل آن هم کاملاً مشخص است؛ زیرا مدیران وزارت ورزش یا فدراسیون فوتبال، از گرفتن عکس کنار چهره‌های فوتبالی بیشتر محبوب و مشهور می‌شوند تا عکس گرفتن با چهره‌ها و قهرمانان سایر رشته‌ها...
 
تبعیضی که ورزشکاران را اذیت می‌کند
در ماه‌های اخیر، علیرضا کریمی، پهلوان کشورمان که چندین مدال ارزشمند جهانی را به‌خاطر حمایت از مردم مظلوم فلسطین و کشتی ‌نگرفتن با حریفانی از رژیم اشغالگر قدس از دست داد، جزو نخستین ورزشکارانی بود که با بیان جمله «اگر پول دارید باید به همه ورزشکاران نگاه عادلانه داشته باشید و عدالت را رعایت کنید.» به تبعیض میان فوتبالیست‌ها و ورزشکاران اعتراض کرد. وی با گلایه از مسوولان ورزش کشور به‌خاطر بی‌توجهی به کشتی‌گیران و عمل نکردن به وعده‌هایشان در دادن پاداش مصوب گفت: «وزارت ورزش می‌گوید پول نداریم، اما وزیر ورزش بلافاصله به اردوی تیم ملی فوتبال می‌رود و ۶۰۰ هزار دلار را -که 5-4 میلیارد تومان می‌شود- به فوتبالیست‌ها پرداخت می‌کند. ما نمی‌گوییم به فوتبالیست‌ها چنین پاداش‌هایی را ندهید؛ اما این اندازه تبعیض فاحش بین رشته‌ها ورزشکاران را اذیت می‌کند.»از سوی دیگر محمد بنا، سرمربی مطرح تیم ملی کشتی فرنگی کشورمان هم دیگر چهره ورزشی بود که بعد از شنیدن پرداخت پاداش ۶۰۰‌هزار دلاری به ملی‌پوشان فوتبال و مبلغی بالاتر از آن به کارلوس کی‌روش بعد از برتری برابر یمن و ویتنام، لب به اعتراض گشود. وی در صفحه شخصی‌اش نوشت: «امشب دلم گرفت، افسوس خوردم به‌خاطر این همه تفاوتی که بین فوتبال و بقیه رشته‌هاست. امروز یه خبر به من تلنگر زد که در وجودم یه لحظه احساس بی‌ارزشی کردم. خبر این بود؛ پاداش فوتبالیست‌ها برای پیروزی‌های گروهی داده شد: سه هزار دلار برای هر برد به فوتبالیست و دو برابر آن پاداش کی‌روش.» مطمئناً در تمام صحبت‌های مربیانی همچون «بنا»ها و ورزشکارانی همچون «کریمی»ها حسرت‌های بزرگی وجود دارد، نه از جنبه مادی، بلکه قطعاً اگر به رشته‌های ورزشی و مدال‌آور، مانند فوتبالیست‌ها توجه می‌شد، شاید امروز افتخارات آن‌ها حداقل دو برابر امروز بود...
 
یک پارادوکس
رییس پیشین و نایب‌رییس بازنشسته و مستعفی، اما همچنان مشغول کار فدراسیون فوتبال، در آخرین صحبت‌هایش، در‌خصوص انتقاد ورزشکاران سایر رشته‌ها به پاداش‌های کلان فوتبالیست‌ها، جمله: «آقایان و قهرمانان عزیز، فوتبال ورزشی است که خرج خودش را درمی‌آورد و یک ریال به بودجه دولتی نیاز ندارد» را به کار برد. روح کلام علی کفاشیان با واقعیت‌های حاکم بر فوتبال و ورزش حرفه‌ای دنیا منطبق است؛ اما پارادوکس صحبت‌های این مدیر غیرفوتبالی که سال‌هاست در فوتبال حضور دارد، زمانی مشخص می‌شود که این حرف‌ها را با اتفاقات سال‌ها و ماه‌های اخیر فوتبال کشورمان مقایسه می‌کنیم. با این مقایسه، چند پرسش اساسی به ذهن‌مان خطور می‌شود که آقای کفاشیان اگر فوتبال، خرج خودش را در می‌آورد، چطور در این سال‌ها و ماه‌ها، بارها ‌دیدیم و ‌شنیدیم که اردوها و برنامه‌های آماده‌سازی تیم ملی بزرگسالان به‌خاطر مشکلات مالی لغو می‌شود و سرمربی آن به زمین و زمان انتقاد می‌کند. چرا وقتی فوتبال، پول خود را در می‌آورد، تیم‌های دیگر تحت حمایت فدراسیون فوتبال مانند فوتسال، فوتسال ساحلی، تیم‌های مختلف پایه و تیم‌های مختلف بانوان، همیشه با معضلات بزرگ مالی روبه‌رو هستند؟ و از همه مهم‌تر چرا تراز مالی هیچ‌کدام از باشگاه‌های کشور مثبت نبوده و همگی بدهی‌های میلیاردی دارند؟ اگر شما با صراحت می‌گویید هشت سال تلاش فدراسیون فوتبال دود نشد و با عملکرد کارلوس کی‌روش ۴۰‌میلیون دلار درآمد کسب کردیم، پس چرا این مربی بارها و بارها به دریافت نکردن مطالبات خود و اعضای کادر فنی‌اش اعتراض کرد؟

captcha
شماره‌های پیشین