648
یکشنبه، ۱۴ بهمن ۱۳۹۷
5
یک کارشناس مسائل اروپا: ماکرون با منطق کف خیابانی به مقابله با جلیقه‌زردها رفته است

هشت هزار زخمی و بازداشتی در تجمعات پاریس

معترضان فرانسوی موسوم به جلیقه‌زردها دیروز در دوازدهمین شنبه اعتراضی در حالی به خیابان‌های پاریس آمدند که از دقایق نخست اعتراض خود را علیه خشونت پلیس ابراز کردند.

آقای ماکرون به حقوق بشر فرانسه توجه کنید نه مصر

یادداشت علاء ثابت سردبیر «الاهرام»

صبح نو

یک کارشناس مسائل اروپا: ماکرون با منطق کف خیابانی به مقابله با جلیقه‌زردها رفته است

هشت هزار زخمی و بازداشتی در تجمعات پاریس

معترضان فرانسوی موسوم به جلیقه‌زردها دیروز در دوازدهمین شنبه اعتراضی در حالی به خیابان‌های پاریس آمدند که از دقایق نخست اعتراض خود را علیه خشونت پلیس ابراز کردند.

 منابع خبری از اقدام پلیس فرانسه مبنی‌بر دستگیری 14‌نفر از معترضان خبر دادند. به گزارش واحد مرکزی خبر تاکنون علاوه بر 10 کشته و حدود هشت هزار زخمی یا بازداشتی ؛ 20 نفر نیز در اثر اصابت گلوله تفنگ فلش بال پلیس ضدشورش قطع عضو و نابینا شده اند. البته این تظاهرات در شهر «رن» متشنج شد و پلیس از گاز اشک‌آور استفاده کرد.
 تظاهرات شنبه اخیر فرانسه همچون هفته‌های گذشته شاهد حضور معترضان زیادی از مردم در مناطق مختلف فرانسه از جمله «کان» و «مورله» بود. گفته می‌شود، شماری از معترضان در پاریس وارد میدان باستیل شده‌اند و با خشونت پلیس روبه‌رو شدند.
 معترضان در پاریس با حمل پلاکاردهایی به استفاده پلیس از تسلیحاتی نظیر فلش‌بال -که به نقص عضو شماری منجر شده است- اعتراض کردند. شمار افرادی که در تظاهرات دیروز مصدوم شده‌اند، چشمگیر اعلام شده است.
از دیگر نکات قابل توجه در اعتراض دیروز فرانسه حضور «ژروم رودریگز»، از اعضای برجسته گروه‌های معترض بود که در تظاهرات از ناحیه یک چشم نابینا شده بود. وی به قهرمان معترضان تبدیل شده است و معترضان به منظور همبستگی با وی، یکی از چشم‌های خود را شبیه این معترض مجروح، پوشانده بودند.
در طول هفته‌های گذشته، پلیس فرانسه از هزاران گلوله لاستیکی علیه معترضان موسوم به جلیقه‌زردها استفاده کرده است که به نقص عضو افرادی منجر شده است. این اقدام اگرچه انتقادهای فراوانی را به‌دنبال داشته؛ اما نیروهای پلیس و ژاندارم‌های فرانسوی همچنان مجاز هستند که این تسلیحات را به‌کار گیرند.
از اواسط نوامبر هزاران نفر از مخالفان دولت ماکرون تظاهرات کرده‌اند. این تظاهرات‌ها عموماً با خشونت پلیس همراه بوده است و در پاره‌ای موارد با دخالت پلیس به درگیری‌های خیابانی منجر شده است. آن‌گونه که رسانه‌های فرانسه اعلام کرده‌اند تا‌کنون بیش از 10‌نفر کشته و صدها تن دیگر مجروح و بازداشت شده‌اند.
دولت فرانسه قصد داشت در چارچوب سیاست تشویق عمومی به استفاده از خودروهای هیبریدی و کاهش خودروهای متکی به سوخت فسیلی، از ابتدای سال آینده میلادی مالیات بر سوخت را افزایش دهد؛ اما همین تصمیم جرقه اعتراضات طبقه متوسط را زد. معترضان ماکرون را که پیش از این یک بانکدار بوده، به حمایت از طبقه ثروتمند متهم کرده و می‌گویند او سیاست‌هایی را دنبال می‌کند که بانک‌های بزرگ فرانسه از آن نفع می‌برند.
با وجود آنکه فرانسه در پاسخ به مطالبات مردم خود ناتوان مانده است؛ اما دولت این کشور در مسائل دیگر کشورها دخالت کرده و آنان را به رعایت حقوق بشر توصیه می‌کند که دخالت در امور داخلی ونزوئلا و مصر نمونه بارز آن است. در ادامه، در گفت‌وگو با یک کارشناس مسائل اروپا اوضاع داخلی فرانسه را بررسی کرده‌ایم.
 مکی: نزاع شال‌قرمزها با جلیقه‌زردها دو قطبی بودن جامعه فرانسه را نشان می‌دهد
آقای «مرتضی مکی»، کارشناس مسائل اروپا درگفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به اینکه اعتراضات مردمی فرانسه ناشی از فضای دو قطبی است که در فرانسه ایجاد شده است، گفت: یک عده حداکثری از مردم فرانسه که در حد متوسط جامعه هستند و با مشکلات معیشتی روبه‌رو می‌شوند، دست به این اعتراضات می‌زنند و از دیگر سو، یک اقلیتی که از شرایط خوب اقتصادی برخوردار هستند در برابر این قشر متوسط صف‌آرایی می‌کنند.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا امانوئل ماکرون در صف‌آرایی شال‌قرمزها در برابر جلیقه‌زردها مشارکت دارد یا خیر؟ افزود: اینکه ماکرون در این موضوع مشارکت دارد یا خیر یک بحث جداست، ولی این شرایط نزاع شال‌قرمزها با جلیقه‌زردها نشان‌دهنده دو‌قطبی بودن جامعه فرانسه است و در تشدید این ناآرامی‌ها مؤثر است.
این تحلیلگر امور فرانسه ادامه داد: ماکرون ابزار زیادی برای منطق برخورد با جلیقه‌زردها ندارد و با شال‌قرمزها این اعتراضات را به چالش کشیده است و چون معترضان تحت گروه سیاسی یا سندیکای مشخصی نیستند، حل شدن موضوع تظاهرات برای ماکرون مشکل شده است.
وی گفت: جریان طرفداران ماکرون ناشی از این است که ماکرون با منطق کف خیابانی می‌خواهد به مقابله با جلیقه‌زردها برود.
مکی افزود: برخورد خشونت‌آمیز پلیس فرانسه با جلیقه‌زردها جدید نیست و باید گفت که پلیس فرانسه یکی از خشن‌ترین پلیس‌ها در اروپاست که برای مقابله با تجمعات مردمی شدیداً ورود می‌کند.
این تحلیلگر مسائل فرانسه، یادآور شد: این رفتارهای دولتمردان فرانسوی، نگرانی جدی در بخش دیگری از جامعه ایجاد کرده است و می‌خواهد به یک صف‌آرایی در جامعه بپردازد.
 
استفاده ابزاری ماکرون از واژه حقوق بشر
وی با اشاره به خواسته معترضان نسبت به استیضاح ماکرون، گفت: استعفای ماکرون بسیار بعید به نظر می‌رسد، هر چند محبوبیت آن‌ها پایین آمده؛ اما معادلات سیاسی در این کشور به‌شدت به هم ریخته است. ماکرون قرار بود ناجی شرایط اقتصادی فرانسه باشد، ولی به‌هم‌ریختگی سیاسی و اقتصادی را به وجود آورد.
این کارشناس امور اروپا با اشاره به دخالت‌های ماکرون در امور برخی کشورها گفت: منطق سیاست داخلی و خارجی دولت‌های اروپایی متفاوت است و قواعد موجود را در کشورشان اجرا نمی‌کنند و حقوق بشر به یک ابزار سیاسی برای آن‌ها تبدیل شده است. در سیاست خارجی فرانسه هیچ توجیهی برای دفاع از رژیم عربستان وجود ندارد، ولی در چارچوب منافع ملی این موضوع توجیه می‌شود. در قبال ونزوئلا هم همین‌گونه قابل بررسی است که پاریس بیشتر به منافع خود در خارج از مرزها می‌اندیشد و از واژه حقوق بشر استفاده ابزاری می‌کند.

captcha
شماره‌های پیشین