sobhe-no.ir
648
یکشنبه، ۱۴ بهمن ۱۳۹۷
4
«سید راشد عباس نقوی» کارشناس پاکستانی در گفت‌وگو با «صبح‌نو»؛

انقلاب ایران ثابت کرد دین و سیاست از یکدیگر جدا نیستند

نهضتی که ملت مسلمان ایران در سال ۱۹۷۹ به پیروزی رساندند، بر اساس آموزه‌های متعالی و گران‌قدر اسلام بود. مردم با توجه به رهنمودهای امام خمینی ؟ره؟ بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران ، دریافته بودند که پیروی از تعالیم والای این دین بزرگ الهی، بهترین و مناسب‌ترین راه برای تأمین سعادت دنیوی و اخروی آنان است. به همین دلیل این انقلاب ، انقلاب اسلامی نام گرفت، انقلابی که درپی تحقق آرمان‌های راهگشای اسلامی است. یکی از این آرمان‌ها ، ایستادگی در برابر استکبار و به عبارتی «استکبارستیزی» است. امام خمینی؟ره؟ در این باره می‌فرمایند: « برنامه ما این است که نه ظلم بکنیم ، نه ظلم بشنویم ... نه ظلم به دیگران می‌کنیم و نه زیر بار ظلم دیگران می‌رویم.»

صبح نو

«سید راشد عباس نقوی» کارشناس پاکستانی در گفت‌وگو با «صبح‌نو»؛

انقلاب ایران ثابت کرد دین و سیاست از یکدیگر جدا نیستند

نهضتی که ملت مسلمان ایران در سال ۱۹۷۹ به پیروزی رساندند، بر اساس آموزه‌های متعالی و گران‌قدر اسلام بود. مردم با توجه به رهنمودهای امام خمینی ؟ره؟ بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران ، دریافته بودند که پیروی از تعالیم والای این دین بزرگ الهی، بهترین و مناسب‌ترین راه برای تأمین سعادت دنیوی و اخروی آنان است. به همین دلیل این انقلاب ، انقلاب اسلامی نام گرفت، انقلابی که درپی تحقق آرمان‌های راهگشای اسلامی است. یکی از این آرمان‌ها ، ایستادگی در برابر استکبار و به عبارتی «استکبارستیزی» است. امام خمینی؟ره؟ در این باره می‌فرمایند: « برنامه ما این است که نه ظلم بکنیم ، نه ظلم بشنویم ... نه ظلم به دیگران می‌کنیم و نه زیر بار ظلم دیگران می‌رویم.»

آرمان استکبارستیزی انقلاب اسلامی ایران که برخاسته از تعالیم اسلام است، با وجود انبوه تبلیغات غربی ، به زودی جای خود را در میان ملت‌های مسلمان و حتی غیرمسلمان ، باز کرد. روشنگری‌های امام خمینی ؟ره؟ و سپس جانشین صالح ایشان ، آیت‌الله خامنه‌ای ، باعث شد تا آن‌ها ، به‌ویژه در 
غرب آسیا ، برای مقابله با استکبار آمریکا ، روحیه و انگیزه پیدا کنند. بدین ترتیب هسته‌های مقاومت در فلسطین ، لبنان ، عراق ، یمن ، بحرین و برخی دیگر از کشورها شکل گرفتند و به مقابله با سلطه‌گری و چپاول آمریکا و متحد پلیدش ، رژیم صهیونیستی پرداختند.
همچنان‌که امروز شاهد پیروزی جریان‌های ضدآمریکایی در انتخابات‌های کشورهای منطقه هستیم در همین زمینه گفت‌وگویی داشتیم با دکتر«سید راشد عباس نقوی» تحلیلگرپاکستانی. او اعتقاد دارد «استقلال داشتن یک کشور اسلامی به دور از قدرت‌های بلوک غرب و شرق( آمریکا و شوروی) زمانی مورد توجه قرار گرفت که نهضت‌های اسلامی و ضد استعماری با الگوگیری از تفکر انقلاب اسلامی ایران در جهان اسلام توسعه یافت.»
او البته با مقایسه ایران و کشورش پاکستان در مبارزات 
ضد آمریکایی می‌گوید: روحیه ضد آمریکایی در پاکستان به اوج خود رسیده اما متأسفانه سران پاکستان آن‌قدر درمسائل اقتصادی درگیر شدند و خزانه آن‌ها و دولت‌شان به جایی رسیده است که نمی‌توانند کشور را بدون کمک‌های بیرونی اداره کنند.» در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را می‌خوانید:

انقلاب اسلامی ایران در شکستن تابوی استکبار و احیای مبارزات 
ضد امپریالیستی در جهان، به‌ویژه در جهان اسلام چقدر تأثیرگذار بود؟
همان‌طور که می‌دانید انقلاب اسلامی اساسش یک ایدئولوژی بود که قبلاً در دیگر کشورهای اسلامی نبود و اگر هم وجود داشت ضعیف بود. البته نباید فراموش کرد که آن‌ها دین و سیاست را از هم جدا می‌دانستند و دیگر اینکه همیشه به این اصل اعتقاد داشتند که بدون آمریکا یا شوروی نمی‌توانند کاری را انجام دهند.
خوشبختانه انقلاب اسلامی ایران این دو موضوع را عملیاتی کرد و انقلاب را بر اساس تفکر اسلامی شکل داد و گفت دین اسلام یک دین کامل است و فقط برای عبادت شخصی نیست و می‌تواند با همراهی دین و سیاست مشکلات موجود در جهان اسلام را حل کند.
موضوع انقلاب اسلامی را که بین علمای ایرانی مطرح شد می‌توان یک تفکر جدید دانست که مبارزه با استعمار و همراه بودن دین و سیاست را شاکله و همراه یکدیگر توصیف کرد. این امر باعث شد تا در سراسر دنیا هر جا مشکلی برای ملت‌های مسلمان پیش آید از روش انقلاب اسلامی در ایران الگو بگیرند.
افزون بر این، گفته شد که می‌توانیم نهضت اسلامی را بین‌المللی هم تشکیل دهیم و اختیارات دولت را در دست بگیرم. انقلاب اسلامی ایران به دیگر کشورها و نهضت‌های اسلامی نشان داد که برای اداره جامعه اسلامی می‌تواند الگو باشد.
علاوه بر این، شعار نه شرقی و نه غربی که یعنی ما نه از شوروی می‌ترسیم و نه از آمریکا این موضوع را نهادینه کرد که ما خودمان باید استقلال داشته باشیم. استقلال داشتن یک کشور اسلامی به دور از قدرت‌های بلوک غرب و شرق( آمریکا و شوروی) زمانی مورد توجه قرار گرفت که نهضت‌های اسلامی و ضد استعماری با الگوگیری از تفکر انقلاب اسلامی ایران در جهان اسلام 
توسعه یافت.
با پیروزی انقلاب اسلامی تفکر حضرت امام ثابت کرد که ما می‌توانیم بدون اینکه به کسی متصل باشیم خودمان استقلال داشته باشیم و با کمک مردم یک نهضت را به نتیجه برسانیم. خوشبختانه این تفکر هر روز در دیگر کشورها پخته‌تر می‌شود.

ورود انقلاب ایران به چهارمین دهه عمر خود را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
بعد از تجربیات مختلف در انقلاب اسلامی شاهد وارد شدن آن به پنجمین دهه آن هستیم که همچنان ثابت کرده است که دین و سیاست از یکدیگر جدا نیستند.
انقلاب ایران نه از آمریکا و نه از اروپا دیکته نگرفت. برخی در روزهای نخست انقلاب می‌گفتند شاید انقلاب به صورت نظری باشد و چند ماه دوام نیاورد اما اکنون نشان داده است که عملی است. منتقدان وقتی دیدند که انقلاب بیش از یک‌سال عمر کرد. هر چند با وجود آوردن مشکلات اقتصادی و روانی هم نتوانستند به نتایج شیطانی خودشان دست یابند. تفکر حضرت امام؟ره؟  باعث شده است که نهضت اسلامی ایران یک الگو برای دیگر کشورهای اسلامی و دیگر کشورها باشد. به اعتقاد من هرشخص سیاسی که این راه را درست فهمیده باشد و عملی کند آن هم می‌تواند مثل جمهوری اسلامی ایران پیروز شود.
دشمنان جمهوری اسلامی ایران تلاش کردند تا ایران به دستاورد قابل ملاحظه‌ای نرسد اما با وجود همه مشکلات در مسأله هسته‌ای و مسأله دفاع نظامی دیدیم که ایران در چهارمین دهه از عمر خودش در بهترین جایگاه است و همچنین از لحاظ نانوتکنولوژی یا پزشکی و صنعتی 
به پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای دست یافته است.
پیشرفت‌های ایران به‌دلیل آنکه بدون کمک آمریکا بوده است این عقیده را به وجود آورده است که اگر دیگر کشورها و انقلاب‌ها، بخواهند، می‌توانند بدون کمک این‌ها موفق باشند. از این رو است که کشورهای خارجی از جمهوری اسلامی ایران ترس دارند.
تکنولوژی ایران در قدیم با کمک آمریکا یا شوروی بوده است و هر وقت که آن کشورها کمک‌شان قطع می‌شد، ایران با مشکل برخورد می‌کرد. اکنون مسائلی که دانشمندان ایرانی خودشان تلاش کردند و به آن رسیدند این خطر را متوجه غربی‌ها یا صهیونیست‌ها می‌سازد که می‌بینیم.
موضوعی که نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی هم به آن اذعان کرد و گفت که ایران قدرتمندترین کشور در جهان اسلام است.
بنیامین نتانیاهو از اینکه ایران اسلامی به جایگاه کنونی قدرتمندی در منطقه دست یافته است، عصبانی می‌شود و می‌گوید ایران قوی‌ترین کشور در جهان اسلام است. از طرف دیگر هم حضرت امام؟ره؟ فرموده بودند که ما می‌توانیم 
از زیر یوق استعمار بیرون بیاییم. وقتی که یک کشور یا یک ملتی این شعار را داشته باشد همه چیز برای آن ملت حل است و نیازی به بیگانه نیست.
 آمریکا همیشه به‌دنبال ایجاد ضعف در مردم است تا بگوید که شکست متوجه کشورهای مستقل است ولی حضرت امام؟ره؟  اول انقلاب گفته بود که «ما می‌توانیم» این یک شعار الگویی است و دانشمندان با این کار می‌کنند.

آمریکا در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی سعی دارد نشستی ضد ایرانی در ورشو با هدف مهار ایران برگزار کند که البته به‌دلیل واکنش‌های ایران مجبور به عقب‌نشینی شدند و اعلام کردند که موضوع نشست ایران نیست. هدف آمریکا از مهار ایران چیست؟
آمریکا اکنون از لحاظ نظامی در سوریه و عراق با شکست مواجه شده و نتوانسته است مقاومت را شکست دهد و از لحاظ نظامی در این کشورها شکست خورده‌اند، نمی‌تواند این موفقیت را برای ایران در منطقه ببیند. از این رو است که با درخشش 40 سالگی انقلاب، تلاش می‌کنند تا ایران‌هراسی و شیعه‌هراسی را بیشتر کنند. نشست ورشو لهستان هم هدفش این موضوع است که شیعه‌هراسی را از یک زاویه دیگر شروع کنند. البته این بار در اروپا و جهان غرب.
آمریکا می‌خواهد از لحاظ روانی، یک جنگ نرمی را شروع کنند. اما با لطف و همراهی خداوند و تلاش‌های ایران این توطئه‌ها خنثی شده است. اکنون جمهوری اسلامی ایران به جایی رسیده است که قبل از برگزاری این‌گونه اجلاس‌ها پیروز این نشست‌ها معرفی می‌شود و آمریکا می‌گوید که ما هدف‌مان این نیست که نشست ضد ایرانی باشد. البته روسیه و چین هم گفته‌اند که ما در نشست ورشو شرکت نمی‌کنیم. غربی‌ها از نشست ورشو هدفی رسانه‌ای داشتند و در تلاش بودند تا جنگ روانی علیه ایران شکل دهند، خوشبختانه ایران از ابتدا خوب جلو رفت و نتایج را قبلاً ثابت کرده‌اند و مشخص شد که دشمنان اگر در خاورمیانه برنامه‌ریزی کنند به جایی نمی‌رسند و نقشه آن‌ها این بود که سوریه و لبنان را از انقلاب اسلامی بگیرند و خط جدیدی شکل بدهند که موفق نشدند.
همچنان‌که امروز می‌بینیم تلاش می‌کند دولت قانونی ونزوئلا را سرنگون کند و عمال خود را روی کار آورد.
آمریکا از ابتدای تشکیل دولت در زمان هوگو چاوز این مشکل را ایجاد می‌کرد هر چند آمریکا تلاش‌هایی برای چاوز به وجود آورد ولی نتوانست کاری کند این‌ها دنبال بهانه‌ای بودند که نیکلاس مادورو ضعیف شود و بعد وارد امور سیاسی این کشور شوند همان کارهایی که در کشورهای آمریکای لاتین انجام دادند. دولت عوض کردند یا دولت دست نشانده خودشان را در برخی از این کشورهای لاتینی بر سر کار گذاشتند این کارها را می‌خواستند در ونزوئلا هم ادامه دهند ولی الان کمی دنیا 
بیدار شده است و صدای رسانه‌ها موجب شد تا آمریکا نتواند خیلی از مسائل را در این کشور دنبال کند.
این‌گونه توطئه‌ها و کودتاها دیگر برای آمریکا آسان نیست که مثل گذشته خیلی از کارها را انجام دهد چون می‌داند اگر نیروهایی را به کلمبیا بفرستد فردای آن روز در رسانه‌ها می‌آید الان توطئه‌ها زود برملا می‌شوند اما آمریکا در تلاش است به‌دلیل نفتی که ونزوئلا دارد و زمانی حیاط خلوت آمریکا بود و الان همه را از دست داده است وقتی که می‌بینیم در کنارش در سازمان ملل صحبت می‌کنند و آمریکا و ترامپ را با مشکل مواجه می‌کند.
الان آمریکا نیرو و قدرتی را که قبل داشت دیگر ندارد الان کشورها دیگر قبول نمی‌کنند که در برابر آمریکا ضعیف باشند و زمان 
دیکته کردن مسائل به کشورها گذشته است و شعار نه شرقی و نه غربی همه‌گیر شده است و به این باور رسیده‌اند که می‌توانند استقلال داشته باشند و به این مسأله رسیدند که آمریکا نمی‌تواند دیگر بر آن‌ها تسلط داشته باشد.

آیا این روحیه ضد آمریکایی که اشاره کردید در کشور متبوع شما پاکستان هم گسترش یافته است؟
الان در پاکستان روحیه ضد آمریکایی به اوج رسیده است. شاید در برهه‌ای مردم پاکستان نتوانستند تظاهرات انجام دهند یا مقاله بنویسند اما اکنون مردم بیشتر از قبل ضد آمریکا هستند اما متأسفانه سران پاکستان آن‌قدر در مسائل اقتصادی درگیر شدند و خزانه آن‌ها و دولت‌شان به جایی رسیده است که نمی‌توانند کشور را بدون کمک‌های بیرونی اداره کنند.
عمران خان خودش شخصیتی بود که با همراهی ارتش از این موضوع استفاده کرد. در پاکستان مردم مخالف آمریکا هستند و هیچ کدام کارهای القاعده و تروریست‌ها را توجیه نمی‌کنند این چیزی است که مشخص است و از این جنس علیه آمریکا و عربستان هستند. متأسفانه استعمار همچنان در تلاش است تا با مطرح کردن مسائل سنی و شیعی بین آن‌ها اختلاف باشد. ما در پاکستان همیشه می‌گوییم که اگر مسائل اختلافی میان اسلام و مسلمین وجود دارد حتماً پشت آن آمریکا فعال است.

captcha
شماره‌های پیشین