648
یکشنبه، ۱۴ بهمن ۱۳۹۷
3
گزارش «صبح‌نو» از دستاوردهای جدید نیروهای مسلح در چهلمین‌سال اقتدار

پایان اقتدار عاریه‌ای

یکی از حوزه‌هایی که پس از وقوع انقلاب اسلامی با پیشرفت و جهش قابل توجه مواجه شد، حوزه دفاعی بود. بر کسی پوشیده نیست که قدرت دفاعی ایران در دوران زمامداری پهلوی‌ها عاریه‌ای بود و حتی ژنرال‌های ارتش شاهنشاهی، اجازه سفارش اقلام نظامی مورد نیاز خود را نداشتند بلکه این آمریکایی‌ها بودند که حوائج ما را لیست می‌کردند!

مکتب فکری امام خمینی؟ره؟

یادداشت دکتر علی دارابی

صبح نو

گزارش «صبح‌نو» از دستاوردهای جدید نیروهای مسلح در چهلمین‌سال اقتدار

پایان اقتدار عاریه‌ای

یکی از حوزه‌هایی که پس از وقوع انقلاب اسلامی با پیشرفت و جهش قابل توجه مواجه شد، حوزه دفاعی بود. بر کسی پوشیده نیست که قدرت دفاعی ایران در دوران زمامداری پهلوی‌ها عاریه‌ای بود و حتی ژنرال‌های ارتش شاهنشاهی، اجازه سفارش اقلام نظامی مورد نیاز خود را نداشتند بلکه این آمریکایی‌ها بودند که حوائج ما را لیست می‌کردند!

طی روزهای اخیر، به مناسبت فرارسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با برگزاری چهار نمایشگاه در تهران به نمایش توانمندی‌های دفاعی خود پرداخته‌اند. در این گزارش سعی داریم، اجمالاً به گوشه‌ای از این توانایی‌ها که تماماً ساخت متخصصان داخلی است، بپردازیم.

هویزه؛ موشکی با برد 1350 کیلومتر
به گزارش خبرنگار «صبح‌نو» روز گذشته (13 بهمن‌ماه) با حضور امیر حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، از موشک «هویزه» که توسط متخصصان سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع طراحی و ساخته شده در مصلای امام خمینی؟ره؟ تهران رونمایی و به نیروی هوافضای سپاه پاسداران تحویل داده شد. وزیر دفاع در مراسم رونمایی از این موشک، درباره مشخصات و مختصات آن گفت: موشک هویزه، دارای برد پروازی بیش از 1350 کیلومتر است که علیه اهداف زمینی ثابت استفاده می‌شود. آماده‌سازی و واکنش سریع، ارتفاع پروازی پایین، دقت بالای ناوبری و اصابت به هدف و قدرت تخریب زیاد، از ویژگی‌های برجسته موشک کروزهویزه است. امیر حاتمی در این باره تأکید کرد: موفقیت در دستیابی به این فناوری، پس از موشک کروز زمینی «سومار» با برد 700 کیلومتر گامی مؤثر در افزایش توانمندی نیروهای مسلح و قدرت بازدارنگی کشور محسوب می‌شود.

کمان12؛ جدیدترین پهپاد ایرانی
نخستین نمونه از پهپادهای ایرانی در سال 1362 و در دوران دفاع مقدس به همت سپاه پاسداران و بنابر نیاز جبهه‌های جنگ برای شناسایی هوایی و گرفتن عکس‌های دقیق از مواضع دشمن بعثی، طراحی و تولید شد. جدیدترین پهپاد ساخته نیروهای مسلح که در مصلای تهران از آن رونمایی شد، «کمان ۱۲» نام دارد. این پهپاد با سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت و مداومت پروازی ۱۰ ساعت، قابلیت برخاست از باندهایی با حداقل طول ۴۰۰ متر را دارد.
کمان ۱۲ با شعاع عملیاتی هزار کیلومتر، قابلیت حمل محموله‌هایی با وزن ۱۰۰ کیلوگرم را دارد و حداکثر وزن آن هنگام برخاست ۴۵۰ کیلوگرم است. علاوه بر کمان 12، شاهد 129، RQ170 ایرانی، صاعقه 2 و مهاجر 6، از دیگر پهپادهای ساخت متخصصان دفاعی ایران بود که طی روزهای گذشته از آن‌ها رونمایی به عمل آمد.
رونمایی از دو موشک جدید ضدزره
پس از ورود خودروهای زرهی و تانک‌ها به عرصه جنگ‌های زمینی، مقابله و از کار انداختن آن‌ها موضوعی بود که در دستور نیروهای زمینی قرار گرفت و به همین منظور از راکت‌های ضدزره برای انهدام تانک‌ها و خودروهای زرهی استفاده شد. پیش از پیروزی انقلاب، تسلیحات ضدزره ارتش رژیم سابق، مبتنی بر استفاده از پرتابه‌های راکتی RPG-7 و موشک‌های آمریکایی BGM-71 ملقب به «تاو» بود. پس از استفاده گسترده و موفق از موشک تاو در دوران دفاع مقدس توسط رزمندگان کشورمان، تولید نمونه داخلی این موشک در دستور کار صنایع دفاعی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت؛ «توفان-۱» نخستین گام ایران برای ساخت سلاحی ضد خودروهای زرهی بود. روز چهارشنبه(10 بهمن‌ماه) از دو موشک جدید ضدزرهی به نام‌های توفان 3M و توفان 7 رونمایی شد.موشک توفان 3M، تاپ اتک(حمله از بالا) هستند و به این شکل عمل می‌کنند که پس از شلیک، موشک بالاتر از خط دید مستقیم خود را به بالای سر هدف رسانده و از طریق حسگرهای مغناطیسی و لیزری، هدف را شناسایی کرده و سر جنگی خود را بالای هدف 
منفجر می‌کند.

موشک اخگر و پاداخلالگر شاهین
موشک اخگر و پاداخلالگر شاهین، دو ابزار دفاعی دیگری بود که در نمایشگاه‌های امکانات دفاعی کشورمان، از آن‌ها رونمایی شد. موشک اخگر، جدیدترین سلاح پهپادهای ایرانی است که از فاصله ۳۰ کیلومتری و از پهپاد قابلیت شلیک به سمت اهداف را دارد. پاداخلالگر شاهین نیز پس از فعال‌شدن قادر است رادارها و تجهیزات الکترونیک نیروهای دشمن را در باند X، دچار اخلال کند.

آرزوی داشتن یک راکت 60 کیلومتری
آنچه در این گزارش آمد، ذکر بخش بسیار ناچیزی از توانمندی‌های دفاعی کشورمان بود. نکته‌ای که نباید از آن غفلت کرد، شکوفایی استعدادهای داخلی کشورمان، در طراحی و ساخت ابزارهای دفاعی در طول چهل سال گذشته است؛ وگرنه ایرانِ عصر شاهنشاهی در مقایسه با امروز، از منظر کمیت و حتی کیفیت، شاید سلاح‌های به مراتب پیشرفته‌تری در استخدام خود داشت اما بخش قابل توجهی از این سلاح‌ها خریداری از ایالات متحده آمریکا، رژیم اسرائیل و کشورهای اروپایی بود. این در حالی است که جمهوری اسلامی که در زمان جنگ تحمیلی حتی از دریافت سیم خاردار از سوی قدرت‌های شرق و غرب عالم، محروم بود، توانست به چنان اقتداری دست یابد که امروز می‌تواند با وجود تحریم‌های همه‌جانبه تقریباً تمام مایحتاج دفاعی خود را در داخل تولید نماید.شهید حسن طهرانی‌مقدم، پدر موشکی ایران در خاطرات خود درباره آرزوی محمدرضاشاه برای داشتن یک راکت 60 کیلومتری سخن می‌گوید. او می‌گوید: در اسنادی که داشتیم، سپهبد «مین‌باشیان» که مسوول تأمین اقلام دفاعی و فرمانده توپخانه شاه بود(که جای خود را بعدها به حسن طوفانیان داد) درخواست کرده بود که آمریکایی‌ها یک موشکی به‌نام «رد استون» داشتند که یک راکت 60 کیلومتری بود و آمریکایی‌ها تلویحاً قبول کرده بودند که این راکت را بدهند. برای شاه اوج آرزویش بود که دسترسی به یک راکت 60 کیلومتری پیدا کند، آن هم از تولیدات ایالات متحده.

گران‌فروشی اسلحه به شاه
یکی از نکات خفت‌بار در ارتباط با فعالیت‌های دفاعی ایران پیش از انقلاب اسلامی، فروش تسلیحات جنگی به شاه از سوی آمریکا، به بهایی چندین برابر قیمت واقعی آن‌ها بود. به‌عنوان مثال در ۱۳۴۵ در حالی که قیمت یک میگ حدود ۶۰۰ هزار دلار بوده است و شوروی حاضر بوده است با تسهیلاتی ارزان‌تر میگ را در اختیار ایران قرار دهد، آمریکا برای هر هواپیمای (اف ۴ مدل سی) قیمتی بین سه تا سه و نیم میلیون دلار به ایران می‌دهد و در نهایت ایران نیز با توجه به نفوذ آمریکا به این خرید تن می‌دهد. در اسناد لانه جاسوسی در این باره آمده است: «شاه با کنایه ارزش یک میگ را می‌گفت با قیمتی حدود ۶۰۰ هزار دلار قابل خریداری است با آنچه برای یک اف - ۴ سی شنیده بود یعنی بین سه تا سه و نیم میلیون دلار مقایسه کرد».

قدرتمند هستیم اما ژاندارم نیستیم
آنچه نباید از آن غفلت کرد، تباین میان ماهیت قدرت دفاعی ایران، پیش و پس از انقلاب اسلامی است. پیش از انقلاب اسلامی، ایران با وجود اشغال جایگاه پنجمین اقتدار دفاعی دنیا، از کاربست این اقتدار عاریه برای مقاصد و اهداف درونزاد خود عاجز و بی‌بهره بود؛ به بیان بهتر، قدرت دفاعی شاه در خدمت دکترین نیکسون که نقش ژاندارم منطقه را برای محمدرضا قائل بود، قرار داشت؛ حمله به منطقه «ظفار» عمان یا سرکوب بلوچ‌های پاکستان در دهه 50 شمسی، فقط دو نمونه از تعیین‌یافتگی نقش ژاندارمی منطقه برای شاه بود؛ این در حالی است که قدرت دفاعی ایران، پس از انقلاب اسلامی، نه برای سلطه بر دیگر کشورها که خصیصه و خصالی بازدارنده پیدا کرد.

captcha
شماره‌های پیشین