648
یکشنبه، ۱۴ بهمن ۱۳۹۷
15
بازیگروتهیه‌کننده‌بی‌سروصدای‌سینما،درجشنواره‌چه‌می‌کند

رکورد«مصفا»درفجر37

درجشنواره فیلم فجر امسال، سینماگرانی هستند که در موضوعات مختلف رکورددار به حساب می‌آیند. آقای علی مصفا یکی از این هنرمندان است.

نگاهی به فیلم «شبی که ماه کامل شد»

روایتی انسانی از بحرانی ایدئولوژیک

یادداشت امیر ابیلی منتقد سینما

صبح نو

بازیگروتهیه‌کننده‌بی‌سروصدای‌سینما،درجشنواره‌چه‌می‌کند

رکورد«مصفا»درفجر37

درجشنواره فیلم فجر امسال، سینماگرانی هستند که در موضوعات مختلف رکورددار به حساب می‌آیند. آقای علی مصفا یکی از این هنرمندان است.

آقای علی مصفا در خانواده‌ای فرهنگی که ادبیات در آن نقش پررنگی داشت متولد و بعدها پایش به سینما باز شد. او سپس با خانم لیلا حاتمی ازدواج کرد. مصفا که از سال1371 به‌طور جدی فعالیت حرفه‌ایش را آغاز کرده تاکنون در تعداد قابل‌توجهی جشنواره کاندیدا یا برنده شده است. مصفا در جشنواره سی‌وهفتم فجر با تهیه‌کنندگی دو فیلم و بازی در سه اثر، یکی از رکوردداران به حساب می‌آید.

درباره‌علی
«پری» ساخته آقای داریوش مهرجویی اولین کار مصفا نیست اما باید آن را نخستین فیلمی دانست که او را به‌طور جدی به سینماگران معرفی کرد. مصفا برای بازی در نقش مکمل این فیلم موفق به کسب سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر در سال73 شد. او سال بعد برای آقای ابراهیم حاتمی‌کیا 
«برج مینو» را به همراه خانم نیکی کریمی و آقای محمدرضا شریفی‌نیا بازی کرد که در کارنامه کاری خودش و همین‌طور حاتمی‌کیا، فیلم قابل اعتنایی به حساب نمی‌آید. مصفا در سال75 بازهم جلوی دوربین مهرجویی رفت و در «لیلا» با لیلا حاتمی هم‌بازی شد. اتفاقی که به جز کاندید شدنش در جشنواره، باعث ازدواجش با حاتمی نیز شد. خیلی‌ها معتقدند رابطه عاشقانه شخصیت‌های فیلم «لیلا» با توجه به واقعی بودن آن در بین بازیگرانش برای تماشاگران خاص و عام، بسیار باورپذیر درآمده است. وی در پاسخ به این سؤال که چقدر از ارتباط عاشقانه فیلم واقعی بوده و آیا حس علاقه‌مندی این زوج هنرمند سینما در طول همین کار شکل گرفته، گفته است: «اتفاقاً دوست دارم به این سؤال جواب بدهم. آن حس‌ها همه‌اش واقعی است. قبل از شروع فیلمبرداری حس‌هایمان به هم شروع شده بود. اصلاً آقای مهرجویی اول ما را به هم علاقه‌مند کرد و بعد فیلمش را ساخت.» مصفا در سال‌های بعد در چندین فیلم و سریال مطرح دیگر حضور پیدا کرد که برخی از آن‌ها عبارتند از: «کیف انگلیسی»، «جایی دیگر»، «چه کسی امیرراکشت؟»، «آسمان محبوب»، «پله آخر»، «خانه‌ای درخیابان چهل و یکم»، «تابستان داغ»، «خوک» و «درساژ».

بی‌سروصدای‌پرکار
آقای علی مصفا امسال با دو فیلم «مسخره‌باز» و «یلدا» پرکارترین تهیه‌کننده این دوره از جشنواره فیلم فجر است. پرکارترین تهیه‌کننده جشنواره فجر امسال بازیگری است که تا‌امروز در فیلم کارگردانان شاخص ایرانی مثل آقایان داریوش مهرجویی، اصغر فرهادی، مانی حقیقی و رسول صدرعاملی نقش‌آفرینی کرده است. این بازیگر، کارگردان و تهیه‌کننده سینما امسال علاوه بر داشتن دو فیلم «مسخره‌باز» و «یلدا» به‌عنوان تهیه‌کننده، جزو پرکارترین بازیگران جشنواره نیز محسوب می‌شود. وی با سه فیلم «سال دوم دانشکده من»، «مردی بدون سایه» و «روزهای نارنجی» در مقام بازیگر در این جشنواره حضور دارد که در جمع با پنج فیلم از پرکارترین‌های امسال محسوب می‌شود. علی مصفا با دو فیلم بلند «سیمای زنی در دوردست» و «پله آخر» کارگردانی را تجربه کرده است. او با فیلم «در دنیای تو ساعت چند است؟» نخستین ساخته بلند صفی یزدانیان وارد کار تهیه‌کنندگی فیلم‌های بلند شد و امسال نیز در مقام تهیه‌کننده دو فیلم «یلدا» به نویسندگی و کارگردانی آقای مسعود بخشی و «مسخره باز» به کارگردانی آقای همایون غنی‌زاده را در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر دارد. فیلم «یلدا» به نویسندگی و کارگردانی مسعود بخشی و تهیه‌کنندگی علی مصفا امسال در بخش نگاه نو در جشنواره فیلم فجر حضور دارد. داستان فیلم در مورد مریم کمیجانی زن جوانی است که به‌دلیل قتل شوهرش به مرگ محکوم شده است. وی در شب یلدا به استودیوی یک برنامه زنده تلویزیونی آورده می‌شود تا توسط تنها فرزند مقتول یعنی 
مونا ضیا بخشیده شود اما مجموعه اتفاقات در صحنه و پشت‌صحنه این برنامه هر دو زن جوان را در چالشی جدی برای تصمیم گیری قرار می‌دهد. خانم‌ها و آقایان صدف عسگری، بهناز جعفری، فرشته صدر عرفایی، بابک کریمی، آرمان درویش، فروغ قجابگلی، فرشته حسینی، زکیه بهبهانی، رامونا شاه، فقیهه سلطانی و بهرام افشار بازیگران این فیلم هستند. «مسخره باز» نخستین فیلم سینمایی همایون غنی‌زاده کارگردان معروف تئاتر است که با بازی صابر ابر، علی نصیریان، هدیه تهرانی، فرهاد اصلانی، بابک حمیدیان، محسن حسینی، مهدی کوشکی و خسرو بامداد ساخته شده است. همایون غنی‌زاده تا امروز نمایش‌هایی مانند «آگاممنون»، «در انتظار گودو»، «ملکه زیبایی لی‌نین»، «کالیگولا» را به روی صحنه برده است.
علی مصفا اگرچه به دلیل قرار گرفتن نامش در کنار چهره‌ای مثل لیلا حاتمی پتانسیل حاشیه‌پردازی و مدام توی چشم بودن را دارد اما او این طور شخصیتی ندارد. گویی همان جنس از رمز و راز و شخصی‌گرایی که از نقش‌هایش نشان می‌دهد، در خلقیاتش هم قابل لمس و تشخیص است. اگر گاهی هم از در اعتراض و گلایه درمی‌آید، چنان منعطف و نرم عمل می‌کند که به کسی برنخورد و دل کسی نلرزد. این اعتراض می‌تواند به نابرابری در اکران باشد یا چیز دیگر؛ در هر حال مصفا پا از دایره ادب و حرمت بیرون نمی‌گذارد و ترجیح می‌دهد
 با رفتارهای غیرفرهنگی هم فرهنگی برخورد کند. کاری دشوار در زمانه‌ای که مدام عصبیت و افراط می‌طلبد و فشار می‌آورد.
از مصفا امسال «گرگ بازی»(آقای عباس نظام دوست) به اکران رسید. فیلمی که به‌رغم ستایش نسبی از سوی منتقدان، در‌گیشه جواب نگرفت و در نهایت با حدود یک میلیارد و دویست میلیون تومان کنار رفت. این بازیگر فعلاً با «درساژ» (آقای پویابادکوبه) روی پرده است که فروش نازلی دارد و رسماً باید آن‌را جزو شکست خوردگان تلقی کرد. این بازیگر در «حکایت دریا» هم در کنار همسرش نقش‌آفرینی کوتاهی در فیلم آقای بهمن فرمان آرا داشته است. حضور مشترک او در چند فیلم اخیر با همسرش با توجه به نقش‌های پررنگ حاتمی در آن‌ها حتی شاید شبهه سفارش شدن را هم پیش بیاورد. با این حال مصفا همچنان بدون حاشیه و علاقه به پیگیری دغدغه‌هایش در سینمای گیشه زده و کمدی‌پرست امروز پیش می‌رود و فعالیت می‌کند.

captcha
شماره‌های پیشین