sobhe-no.ir
648
یکشنبه، ۱۴ بهمن ۱۳۹۷
1
سرپرست سازمان نهضت سوادآموزی در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو» از دستاوردهای این سازمان در 40‌سالگی انقلاب می‌گوید

از تعلیمات اَ‌کابر تا نهضت سوادآموزی

سازمان نهضت سوادآموزی یک نهاد برخاسته از متن انقلاب اسلامی است که پس از دستور تاریخی امام خمینی؟ره؟ در دی‌ماه ۱۳۵۸ با هدف از بین بردن پدیده شوم بی‌سوادی از چهره جامعه، مسوولیت ساماندهی و مدیریت ارائه خدمات سوادآموزی و فراهم کردن فرصت دوم آموزش را برای جاماندگان از فرصت اول آموزش عهده‌دار شد. حالا پس از 39 سال شاپور محمدزاده، سرپرست سازمان نهضت سوادآموزی در خصوص دستاوردهای این سازمان می‌گوید:‌ «در راستای کاهش اختلاف درصد با سوادی بین مناطق شهری و روستایی بالغ بر 55 درصد از فعالیت‌های سوادآموزی به مناطق روستایی اختصاص یافته، به‌طوری که نرخ با سوادی بین مناطق شهری و روستایی از 35 درصد سال 1355 به 12.3 درصد در سال 1395 کاهش یافته است.»

گزارش «صبح‌نو» از دستاوردهای جدید نیروهای مسلح در چهلمین‌سال اقتدار

پایان اقتدار عاریه‌ای

یکی از حوزه‌هایی که پس از وقوع انقلاب اسلامی با پیشرفت و جهش قابل توجه مواجه شد، حوزه دفاعی بود. بر کسی پوشیده نیست که قدرت دفاعی ایران در دوران زمامداری پهلوی‌ها عاریه‌ای بود و حتی ژنرال‌های ارتش شاهنشاهی، اجازه سفارش اقلام نظامی مورد نیاز خود را نداشتند بلکه این آمریکایی‌ها بودند که حوائج ما را لیست می‌کردند!

روایت ژنرال هایزر از شکست کودتا علیه انقلاب در گفت‌وگوی «صبح نو» با محمدرضا کایینی بررسی شد

نایب‌السطنه آمریکایی

یکی از آثار مهم منتشرشده در حوزه تاریخ انقلاب، کتاب خاطرات ژنرال هایزر است که پنج سال پس از انقلاب اسلامی ایران در خارج از ایران منتشر شد؛ اما به‌دلیل اهمیت آن به‌سرعت در ایران ترجمه شد. نخستین ترجمه از این کتاب در اواسط دهه‌60 منتشر شد و چندین ترجمه دیگر از آن بعدها منتشر شد. هایزر در کتابش به صراحت درباره مأموریتش صحبت می‌کند و از جزئیات جلساتش با سران ارتش گزارش می‌دهد. کتاب هایزر نمونه‌ای کامل از آشفتگی در حکومت ایران در روزهای پایانی‌اش بود، به‌نحوی که شاه ممکلت هم از ورود این ژنرال بلندپایه ارتش آمریکا باخبر نمی‌شود. ژنرالی که به او لقب نایب‌السلطنه آمریکایی داده‌اند زیرا عملاً با ورودش به ایران مقدرات کلان کشور را به‌دست گرفته‌بود و همه از او فرمان می‌بردند.به بهانه این خاطرات با آقای محمدرضا کایینی، مورخ تاریخ معاصر گفت‌وگویی کردیم که از نظر می‌گذرد.

مرضیه هاشمی در نشست خبری با اصحاب رسانه:

علیه آمریکا شکایت می‌کنم

مرضیه هاشمی، خبرنگار شبکه بین‌المللی «پرس تی‌وی» دیروز در نخستین نشست خبری بعد از آزادی از زندان آمریکا در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره ادامه فعالیتش در حرفه خبرنگاری گفت: بی‌شک این اتفاق عزم مرا برای فعالیت در این حرفه شریف جدی‌تر کرده است و حتی تصمیم دارم وارد حوزه‌هایی بشوم که در این مدت خود شاهد آن بودم. خبرنگاران آزاد و مستقل در سراسر جهان باید به مسائلی بپردازند که در سال‌های اخیر به‌شدت جامعه مسلمانان و حتی سیاه‌پوستان آمریکا را مورد هجمه قرار داده است.

سر مقاله

دبه اروپایی

نکته‌هایی از دیدار پژوهشگران مطالعات تمدن نوین اسلامی با رهبر انقلاب

دولت مردمی و شریعتمدار، لازمه تحقق جامعه اسلامی

تمدن نوین اسلامی یکی از کلیدواژه‌هایی است که از حدود دو دهه گذشته پیش، از زبان رهبر انقلاب اسلامی و برخی اندیشمندان انقلاب شنیده می‌شود. تاکنون بحث‌ها و تحقیقات پراکنده‌ای درباره چیستی و چگونگی تحقق این تمدن انجام شده و خود رهبر انقلاب هم در این زمینه پنج مرحله را برای تحقق تمدن نوین اسلامی برشمرده و تبیین کرده‌اند: 1- انقلاب اسلامی 2- نظام اسلامی 3- دولت اسلامی 4- جامعه اسلامی 5- تمدن (امت) اسلامی. حالا در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی که طلیعه تمدن نوین اسلامی بود، تنی‌چند از اندیشمندان و پژوهشگران این حوزه، با رهبر انقلاب دیدار و تبادل نظری فکری و صمیمانه‌ای داشته‌اند که روایت‌هایی از این دیدار در فضای مجازی دست به دست شده است. به نوشته حجت‌الاسلام محمدحسین‌متولی امامی، در این دیدارچهره‌هایی مانند آقایان پارسانیا، واسطی، طاهرزاده، بابایی، ذوعلم، جهان‌بین، الویری، لکزایی و پژوهشگران جوان‌تری حضور داشته‌اند. رهبری در این دیدار نکات خلاصه‌ای بیان کرده‌اند و بعضی انتقادی و بعضی راهبردی بوده است. مانند اینکه نباید در مباحث نظری غرق شد، ستادسازی و ساختارسازی‌های بی‌مورد راهگشا نیست، باید نمونه‌ای از تمدن اسلامی را ایجاد کنیم و ... . یکی از روایت‌های این جلسه را دکتر محمدرضا بهمنی؛ عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در فضای مجازی منتشر کرده است که در آن به اهم نکات حاضران در جلسه و همچنین رهنمودهای رهبری اشاره کرده است. خواندن این نکات برای هر کسی که می‌خواهد راهبردهای کلان این مسیر را در مقطع کنونی بداند لازم و ضروری است.

با اقدامات صورت گرفته از سوی سپاه حضرت ولی‌عصر ؟عج؟ در خوزستان انجام شد

گام هورالعظیم در مسیر احیای کامل

سیلاب‌های استان‌های غربی و جنوبی کشور اگرچه خسارت‌های ریالی بسیاری را برجای گذاشت اما حجم بالای بارندگی و همین سیلاب موجب شد تا تمام ظرفیت هورالعظیم آبگیری شده و حتی با اقدامات صورت گرفته از سوی سپاه حضرت ولی‌عصر؟عج؟ و فرمانده قرارگاه امنیتی حضرت اباالفضل عباس؟ع؟ بخش عراقی این تالاب بین‌المللی هم آبگیری شود. این اقدام کاهش آلام خوزستان را به‌دنبال خواهد داشت.

بازیگروتهیه‌کننده‌بی‌سروصدای‌سینما،درجشنواره‌چه‌می‌کند

رکورد«مصفا»درفجر37

درجشنواره فیلم فجر امسال، سینماگرانی هستند که در موضوعات مختلف رکورددار به حساب می‌آیند. آقای علی مصفا یکی از این هنرمندان است.

جشنواره فیلم فجر به سومین روز رسید

روز فرشته

روز سوم جشنواره فیلم فجر در سینمای رسانه‌ها روز فرشته‌ها بود. از انسان‌هایی که از فرشته‌ها هم بهترند تا فرشته‌ای که می‌خواهد شبیه انسان‌ها شود. با نقد سه فیلم روز سوم با ما همراه باشید.

نگاهی به فیلم «شبی که ماه کامل شد»

روایتی انسانی از بحرانی ایدئولوژیک

یادداشت امیر ابیلی منتقد سینما

پاداش‌های میلیاردی به فوتبال و بی‌عدالتی‌ای که در حق مدال‌آوران می‌شود

جنجال مالی در ورزش ملی

شکست سنگین تیم ملی فوتبال برابر ژاپن، ناتوانی در شکستن طلسم 43ساله و حذف از جام ملت‌ها بسیار تلخ و ناگوار بود؛ اما تحمل این ناکامی‌ها بعد از شنیدن صحبت‌های رییس فدراسیون فوتبال، سخت‌تر شد.

معاون شرکت شاپرک : بیش از 900 دستگاه کارتخوان فعال در خارج از کشور شناسایی و مسدود شده‌اند

کارتخوان‌های خارج کشور، بلای جان بازار ارز

خروج ارز از کشور موضوعی است که گربیان کشور را گرفته و مسوولان را وادار کرده تا چاره‌ای برای آن پیدا کنند چرا که در شرایط فعلی و با توجه به جنگ اقتصادی، که استکبار جهانی علیه ایران به راه انداخته جلوگیری از خروج هر مقدار ارز می‌تواند تمام نقشه‌های آن‌ها را خنثی کند.

یک کارشناس مسائل اروپا: ماکرون با منطق کف خیابانی به مقابله با جلیقه‌زردها رفته است

هشت هزار زخمی و بازداشتی در تجمعات پاریس

معترضان فرانسوی موسوم به جلیقه‌زردها دیروز در دوازدهمین شنبه اعتراضی در حالی به خیابان‌های پاریس آمدند که از دقایق نخست اعتراض خود را علیه خشونت پلیس ابراز کردند.

شماره‌های پیشین