647
شنبه، ۱۳ بهمن ۱۳۹۷
5
سلیمی نمین در گفت‌وگوی تفصیلی با «صبح نو»:

پهلوی ایران را تحقیر کرد

دولت جدید لبنان پس از 9 ماه تشکیل شد

افزایش سهم حزب الله در دولت حریری

ورودسعد الحریری به کاخ بعبدا، پس از 9 ماه تعویق، دیروز برای معرفی اعضای کابینه به میشل عون، صورت گرفت، توازن‌ها در معرفی وزرا به کابینه نشان می‌دهد که سهمیه شیعیان در دولت افزایش یافته به طوری که سهمیه حزب‌الله لبنان از دو وزیر صنایع و ورزش و جوانان به سه پست اصلی رسیده یعنی پست وزارت بهداشت را نیز دربرگرفت. این به‌رغم مخالفت آمریکا با دستیابی حزب الله لبنان به این پست بود. در حالی که پست وزارت دارایی که از پست‌های اصلی است نیز در سهمیه حزب امل دیگر هم‌پیمان حزب‌الله قرار گرفت، این در حالی است که این حزب خواهان دو پست کشاورزی و فرهنگ نیز بود.

صبح نو

دولت جدید لبنان پس از 9 ماه تشکیل شد

افزایش سهم حزب الله در دولت حریری

ورودسعد الحریری به کاخ بعبدا، پس از 9 ماه تعویق، دیروز برای معرفی اعضای کابینه به میشل عون، صورت گرفت، توازن‌ها در معرفی وزرا به کابینه نشان می‌دهد که سهمیه شیعیان در دولت افزایش یافته به طوری که سهمیه حزب‌الله لبنان از دو وزیر صنایع و ورزش و جوانان به سه پست اصلی رسیده یعنی پست وزارت بهداشت را نیز دربرگرفت. این به‌رغم مخالفت آمریکا با دستیابی حزب الله لبنان به این پست بود. در حالی که پست وزارت دارایی که از پست‌های اصلی است نیز در سهمیه حزب امل دیگر هم‌پیمان حزب‌الله قرار گرفت، این در حالی است که این حزب خواهان دو پست کشاورزی و فرهنگ نیز بود.

دیروز حریری، نخست‌وزیر مأمور به تشکیل دولت لبنان برای معرفی اعضای کابینه به میشل عون به کاخ ریاست‌جمهوری در بعبدا رفته بود و نشستی با حضور الحریری، نبیه بری رییس پارلمان و میشل عون برای بررسی تشکیل دولت برگزار شد.
رسانه‌های لبنانی، روز گذشته از تشکیل دولت این کشور به‌ریاست سعد الحریری خبر دادند.  دولتی که به گفته حریری در کاخ بعبدا، دولت آینده سرمایه‌گذار و خدمت‌رسان است ولی  در برخی تصمیمات همراه با کاهش بودجه مواجه است. در لبنان پس از 9 ماه اختلافات سیاسی، سرانجام دولت جدید وحدت ملی تشکیل شد و سعد حریری برای یک دوره دیگر پست نخست وزیری را در اختیار خواهد داشت.این دومین دولت حریری در دوره ریاست جمهوری میشل عون است. در بین کابینه ۳۰ نفره لبنان، چهار زن دیده می‌شوند و برای اولین بار در این کشور یک زن عهده‌دار سمت وزارت کشور شده است.

ابقا شدن دوباره وزرای اقتصاد و خارجه
 در دولت لبنان
از جمله سایر اعضای کلیدی کابینه لبنان می‌توان به علی حسن خلیل و جبران باسیل اشاره کرد که هر دو درسمت‌های قبلی خود به عنوان وزرای اقتصاد و خارجه ابقا شده‌اند. جمیل جبق که از حمایت  مقاومت حزب‌الله  برخوردار است به سمت وزیر بهداشت منصوب شده است.
پیش از این حریری در خصوص نقش حزب‌الله در ساختار سیاسی لبنان تأکید کرده بود؛ حزب‌الله یکی از اعضای دولت است و این دولت فراگیر، تمامی احزاب سیاسی را وارد پیکره خود کرده است و همین امر ثبات سیاسی در لبنان را موجب می‌شود.
البته، انتخابات پارلمانی لبنان که اوایل اردیبهشت‌ماه امسال با رقابت نزدیک به 600نامزد انتخاباتی برگزار شد و براساس آرا اعلام شده، حزب‌الله لبنان و متحدانش موفق شدند بیشترین کرسی‌های پارلمان را به خود اختصاص دهند. این انتخابات که بر اساس قانون تناسبی  و نبود ثبات سیاسی پس از 9‌سال برگزار می‌شد، حزب‌الله لبنان در تمامی حوزه‌ها با «امل» ائتلاف کرده بود اما درعین‌حال تأکید داشت قصدش کسب اکثریت کرسی‌های پارلمان با هدف سیطره بر دولت نیست.
 
افزایش سهم وزارتی حزب‌الله در دولت لبنان
اسامی وزیران و تقسیم‌بندی پست‌های اصلی تفاوت فاحشی با دولت قبلی ندارد و توازن‌ها به شکل قابل ملاحظه تغییر نیافته به استثنای اینکه سهمیه شیعیان افزایش یافته به طوری که سهمیه حزب‌الله لبنان از دو وزیر صنایع و ورزش و جوانان به سه پست اصلی رسید، یعنی پست وزارت بهداشت را نیز دربرگرفت. این به‌رغم مخالفت آمریکا با دستیابی حزب‌الله لبنان به این پست بود. در حالی که پست وزارت دارایی که از پست‌های اصلی است نیز در سهمیه حزب امل دیگر هم‌پیمان حزب‌الله قرار گرفت، این در حالی است که این حزب خواهان دو پست کشاورزی و فرهنگ نیز بود.
جریان آزاد ملی نیز نتوانست به یک سوم معطل با عطف به سهمیه رییس‌جمهوری برسد اما ۱۰ وزارتخانه را از آن خود کرد در حالی دو پست اصلی را هم به دست آورد که وزارت خارجه و دفاع بودند. در عین حال این جریان پست‌های خدماتی نظیر انرژی و اقتصاد ر ا هم به دست گرفت. جبران باسیل به عنوان رییس جریان آزاد ملی توانست پست وزارت محیط زیست را که از کنفرانس سیدر، میلیون‌ها دلار به آن اختصاص داده شده بود از نبیه بری پس بگیرد در حالی که وزارت فرهنگ به القوات البنانیه وابسته به سمیر جعجع رسید.
سعد حریری نیز با 6 وزیر جایگاه پیشرو خود را حفظ کرد و وزارتخانه‌های اصلی نظیر کشور و پست خدماتی یعنی ارتباطات را از آن خود کرد و با نجیب میقاتی، نخست وزیر اسبق بر سر وزیری عادل افیونی توافق کرد. اما در میدان مبارزه برای عدم نمایندگی گروه اللقاء التشاوری (نمایندگان مستقل سنی خارج از جریان المستقبل) شکست خورد.
اما القوات اللبنانیه سهمیه خود را از سه وزیر به چهار وزیر افزایش داد بعد ازا ین که در انتخابات پارلمانی ۱۵ نماینده را وارد پارلمان کرد اما نتوانست به پست‌هایی نظیر دفاع، خارجه یا وزارت دادگستری به دلیل پافشاری میشل عون بر این پست دست یابد.

وام 11 میلیارد دلاری برای اصلاحات حریری
گفته می‌شود، مهم‌ترین چالشی که دولت جدید لبنان با آن روبه‌روست احیای اقتصاد و کاهش بدهی‌های این کشور است که حدود ۱۵۰ درصد تولید ناخالص داخلی برآورد شده است.
هدف اساسی حریری حفظ ثبات سیاسی برای اتحاد در لبنان است و در تلاش است تا سطح رشد اقتصادی خود را سالانه بین 4 تا 6 درصد ارتقاء دهد.
انتظار می‌رود که اصلاحات حریری راهگشای دریافت نزدیک به ۱۱ میلیارد دلار کمک و وام‌های بین‌المللی باشد که به این کشور وعده داده شده است.
به گزارش المنار، سعد الحریری نخست‌وزیر لبنان که برای نشست با میشل عون رییس‌جمهوری این کشور دیروز به کاخ بعبدا رفته بود تشکیل دولت را اعلام کرد.
وی طی سخنانی گفت: همکاری بین اعضای کابینه در سایه چالش‌های امنیتی، اجتماعی و اقتصادی شرطی مهم است. حریری با بیان اینکه دولتش،  دولتی سرمایه‌گذار و خدمت‌رسان خواهد بود، افزود: حضور من در دولت مأموریتی آسان نیست اما هیچ راهی به‌جز به‌عهده گرفتن مسوولیت ندارم.

استقبال ایران از تشکیل دولت جدید لبنان
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان تشکیل دولت جدید در لبنان را به دولت و ملت این کشور تبریک گفت. آقای بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با استقبال از تشکیل دولت جدید لبنان اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران تشکیل دولت جدید در لبنان را که حاصل همدلی و تفاهم همه طوایف و گروه‌های لبنانی است، به دولت و ملت لبنان تبریک می‌گوید.
قاسمی خاطرنشان کرد: موفقیت حاضر منحصر در تشکیل دولت نیست؛ بلکه این اقدام نشانه اراده یک ملت و رهبران آن برای ترسیم آینده خود در چارچوب استقلال و به دور از هرگونه تحمیل و فشار خارجی و توأم با وحدت، توافق و همدلی است.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان بر استمرار حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از ثبات و امنیت لبنان تأکید و ابراز امیدواری کرد تشکیل دولت لبنان مرحله جدیدی را در این کشور رقم زده و به نزدیکی بیش از پیش همه جریان‌های سیاسی و زمینه‌سازی برای توسعه و بالندگی هر چه بیشتر لبنان منجر شود.

شروع به کار دولت لبنان از امروز
«سعد الحریری» نخست‌وزیر48 ساله لبنان 13 آبان‌ماه سال گذشته در عربستان و از طریق شبکه العربیه، استعفای مشکوک خود را همراه با سخنانی علیه ایران و حزب‌الله اعلام کرد اما پس از گذشت دو ماه از آن استعفای نمایشی، حریری در گفت‌وگو با روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» تأکید کرد که حزب‌الله یکی از احزاب سیاسی رسمی در لبنان به‌شمار می‌رود و عامل ثبات این کشور است و روابط با ایران باید به‌صورت بهتری باشد.  
در ساختار سیاسی لبنان، رییس‌جمهوری توسط پارلمان انتخاب می‌شود و رییس‌جمهوری با انتخاب فردی برای نخست‌وزیری وی را مأمور تشکیل دولت می‌کند. «میشل عون» اکنون رییس‌جمهوری لبنان است که وی سال گذشته «سعد الحریری» را به‌عنوان نخست‌وزیر مأمور تشکیل دولت کرد.نخستین جلسه دولت حریری امروز شنبه در کاخ بعبدا برگزار خواهد شد.

captcha
شماره‌های پیشین