647
شنبه، ۱۳ بهمن ۱۳۹۷
2
آیت‌الله جنتی در حرم امام خمینی(ره):

ننگ بر تفکری که می‌گوید اداره کشور بدون آمریکا ممکن نیست

سازوکار مالی اروپا پس از 9ماه انتظار با شرط و شروط متعددی ارائه شد

تولد فرزند ناخلف برجام

پس از ماه‌ها وقت‌کشی آلمان، فرانسه و انگلیس، پنجشنبه‌شب ساز‌و‌کار ویژه مالی را راه‌اندازی کردند و اسمش را «ابزار حمایت از مبادلات تجاری» یا اختصاراً INSTEX گذاشتند. این شرکت صرفاً یک اتاق تسویه‌حساب، آن هم برای موارد معدودی از تجارت‌هاست. نه قرار است تحریمی دور بخورد و نه بانکی از اروپا با ایران وارد همکاری شود. صرفاً در برابر خریدهای محدود ایران از اروپا که شامل غذا و (شاید) دارو خواهد بود، این شرکت زحمت تسویه‌حساب را خواهد کشید!

صبح نو

سازوکار مالی اروپا پس از 9ماه انتظار با شرط و شروط متعددی ارائه شد

تولد فرزند ناخلف برجام

پس از ماه‌ها وقت‌کشی آلمان، فرانسه و انگلیس، پنجشنبه‌شب ساز‌و‌کار ویژه مالی را راه‌اندازی کردند و اسمش را «ابزار حمایت از مبادلات تجاری» یا اختصاراً INSTEX گذاشتند. این شرکت صرفاً یک اتاق تسویه‌حساب، آن هم برای موارد معدودی از تجارت‌هاست. نه قرار است تحریمی دور بخورد و نه بانکی از اروپا با ایران وارد همکاری شود. صرفاً در برابر خریدهای محدود ایران از اروپا که شامل غذا و (شاید) دارو خواهد بود، این شرکت زحمت تسویه‌حساب را خواهد کشید!


 بی‌توجهی به شروط رهبر انقلاب
 ساز‌و‌کار ویژه مالی برای ایران در حالی آغاز به کار کرد که 
وزیر خارجه آلمان در نشست خبری بخارست کانال مالی ویژه برای ادامه تجارت با ایران را نشانه‌ای از اتحاد اروپا دانست، البته سه کشور اروپایی (E3) در بیانیه خود تأکید کردند که بهره‌مندی‌های اقتصادی برجام مشروط بر پایبندی کامل ایران به تعهدات هسته‌ای خود شامل همکاری کامل و به‌موقع با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است!
رهبر معظم انقلاب پیش از این تأکید کرده بودند که ایران با سه کشور اروپایی دعوا ندارد بلکه با توجه به سابقه اروپایی‌ها، ما به آن‌ها اعتماد نداریم و به همین علت آن‌ها باید تضمین‌های واقعی بدهند، اما دولت باز هم به شروط رهبری برای برجام اروپایی توجه نکرد و به دام فریبکاری آن‌ها افتاد، در سوم خردادماه بود که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با سران قوا و جمعی از مسوولان و کارگزاران نظام نکاتی را درباره برجام و شروط ایران برای مذاکره با سایر اعضا به‌خصوص سه کشور اروپایی 
مطرح کرده و تأکید کردند که اقتصاد کشور را از راه «برجام اروپایی» نمی‌توان درست کرد.
بر اساس هفت شرط رهبر انقلاب اسلامی برای مذاکره با اروپا سه کشور اروپایی باید ثابت می‌کردند که بدعهدی مذاکرات سال‌83 را نخواهند داشت، علیه آمریکا به‌خاطر نقض برجام قطعنامه صادر کرده، با تحریم‌های آمریکا علیه ایران مقابله کرده و علاوه‌بر تضمین فروش کامل نفت ایران، بانک‌های اروپایی باید تجارت با ایران را تضمین می‌کردند. همچنین 
بر اساس تأکیدات رهبر معظم انقلاب، اروپا نباید بحث موشکی و منطقه‌ای را مطرح کند و در صورت تعلل اروپا، حق ایران برای آغاز فعالیت‌های هسته‌ای محفوظ است.
هرچند که شروط 9‌گانه رهبر انقلاب در تأیید برجام، توسط دولت و تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای مورد اجرا قرار نگرفت؛ 
اما انتظار می‌رفت تا با توجه به تجربه اجرای دو-‌سه‌ساله برجام، این شروط هفت‌گانه برای ادامه برجام بی‌کم‌وکاست در مذاکره با اروپا لحاظ شود تا به یک توافق واقعی برسیم؛ توافقی که به قول رییس‌جمهوری نتیجه آن معادله برد-‌برد باشد؛ اما این‌گونه نشد، حال این ساز‌و‌کار اروپایی با شروط رهبری مغایرت کامل دارد.
 
INSTEX سامانه‌ای برای تأمین کالاهای غیرتحریمی
چند روز از خروج آمریکا از برجام نگذشته بود که طرف‌های اروپایی از ایران تقاضا کردند تا برای حفظ برجام با همان شرایط پای میز مذاکره بنشیند و مقامات کشورمان با وجود این که از بدعهدی طرف مقابل خبر داشتند، پای میز مذاکره رفتند و جلسه گروه ایران و 1+4 تشکیل شد و مذاکره‌کنندگان ایرانی شرط‌های خود برای ماندن در توافق هسته‌ای جدید را اعلام کردند که یک مورد آن ایجاد شرایط کافی برای انجام معاملات میان دو طرف بود. اروپایی‌ها به ایران وعده دادند تا برای فروکاستن از شدت بسامدهای حاصل از خروج آمریکا از معاهده برجام، کانال مالی ویژه‌ای را جهت ارتباطات مالی خود با کشورمان تعبیه کنند. دولتی‌ها نیز به امید پر کردن خلأ حضور یانکی‌ها در برجام، روزهای بدعهدی را تحمل کردند و در انتظار این وعده اروپایی‌ها ماندند.
هرچند اروپایی‌ها بعد از بدعهدی‌های فراوان ساز‌و‌کار مالی خود را اعلام کردند؛ اما این سازوکار برای کالاهای غیرتحریمی است که جمهوری اسلامی هم‌اکنون هم به‌راحتی می‌تواند آن را تأمین کند، INSTEX سامانه‌ای است برای تسهیل روابط تجاری بین ایران و اروپا. به این شکل که صادرات ایران اعتباراتی را در این سامانه ایجاد می‌کند که بعداً برای خرید کالا از اروپا می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین در این روش نقل‌و‌انتقالات مالی از طریق بانک‌ها صورت نخواهد گرفت. این مکانیزم به منظور فرار از تحریم‌ها طراحی نشده و همان‌طور که در بیانیه E3 آمده فعلاً برای تجارت مواد غذایی و دارویی که از تحریم‌های آمریکا به‌خاطر مسائل بشر‌دوستانه مستثنی شده، به‌کار می‌رود.
 
SPV ژست نمادین برای حفظ وجهه اتحادیه اروپا
درواقع این سیستم و شبکه مالی راهکاری برای مقابله با تحریم‌های آمریکا و واردات کالاهای تحریمی نیست، شاید به همین دلیل است که یک دیپلمات لهستانی ضمن بیان این ادعا که ساز‌و‌کار مالی ویژه اتحادیه اروپا با ایران از هیچ اهمیتی برخوردار نیست، تأکید کرد SPV نوعی ژست نمادین برای حفظ وجهه اتحادیه اروپا است.
 
گروکشی
از سویی دیگر، اتحادیه اروپا بارها بر لزوم حفظ برجام و اهمیت آن تأکید کرده و از ایران خواسته تا همچنان به این توافق هسته‌ای پایبند باشد، پس این اروپاست که نیازمند حفظ توافق هسته‌ای است؛ اما به جای اینکه جمهوری اسلامی برای حفظ برجام و پایبندی به آن شرط و شروط بگذارد، 
اروپا دست به گروکشی زده است.
در این بیانیه انجام تعهدات نیم‌بند برجامی اروپا بعد از 
سه سال به پذیرش تعهدات استعماری FATF مشروط شده است و با ادبیات دستوری پذیرش تعهدات فراقانونی خود را از دولت خواسته‌اند. طبق برجام، اروپا وظیفه دارد تا تعهدات خود را اجرا کند و برای این کار حق شرط گذاشتن و گروکشی و زیاده‌خواهی ندارد. اما با این حال اروپا نه‌تنها نمی‌خواهد تعهدات خود را انجام دهد و آن را به کانال تأمین غذا برای ایران محدود کرده، که از ایران عقب‌نشینی های امنیتی هم می‌خواهد!
هرچند وزیر، معاون و سخنگوی وزارت امور خارجه در مواضع جداگانه‌ای به استقبال این حرکت نمادین اروپا رفتند و آن را گام اول اروپا برای بهره‌مندی ایران از منافع برجام دانستند. اما قرار است این برجام اروپایی هزینه‌های هنگفتی بر کشور تحمیل  کند، در‌واقع اروپا در اقدامی نمادین برای اجرای سازوکار مالی SPV شرکتی به نام INSTEX ثبت و آن را اعلام کرد. این شرکت علی‌رغم تبلیغات حامیان دولت نه یک شرکت برای فعالیت و ارتباط مالی اروپا و ایران، بلکه صرفاً یک اتاق تسویه‌حساب، آن هم برای موارد معدودی از تجارت‌هاست. این بدان معناست که نه قرار است تحریمی دور بخورد و نه بانکی از اروپا با ایران وارد همکاری شود. صرفاً در برابر خریدهای محدود ایران از اروپا که شامل غذا و (شاید) دارو خواهد بود، این شرکت زحمت تسویه حساب را خواهد کشید!
درحالی‌که قرار بود سازوکار مالی اروپا برای دور زدن تحریم‌های آمریکا و متنفع شدن ایران از فواید برجام باشد. قبل از راه‌اندازی این کانال مالی نیز ایران در حوزه دارو و مواد غذایی با شرکت‌های اروپایی مراودات تجاری داشت و در این حوزه‌ها نیازی به کانالی مالی ویژه نیست.
پاریس میزبان کانال مالی است و «پر فیشر» رییس پیشین کومرتس بانک(Commerzbank‌) ریاست آن را بر‌عهده خواهد داشت. انگلیس هم رییس هیأت نظارت است و از هر کدام از این کشورها (آلمان، فرانسه و انگلیس) هم یک نفر از وزارت امور خارجه حضور خواهد داشت. دیگر کشورهای اروپایی هم می‌توانند به این سه کشور بپیوندند. این نهاد جدید (new entity) به عنوان نوعی «شرکت تسویه وجوه»
(«Clearing house»‌ نهادی مالی که در سیستم‌های مالی و بانکی وظیفه تسویه قراردادها و خرید و فروش اوراق بهادار را برعهده دارد) عمل می‌کند. ارز مبنا در آن نیز «یورو» است. این نهاد همچنین نوعی قرارداد مبادله (barter arrangement) است که خارج از سیستم مالی جهانی تحت سلطه آمریکا عمل می‌کند. همچنین تأسیس این ساز‌و‌کار فرآیندی پیچیده و فنی بوده است و عملیاتی شدنش ماه‌ها زمان خواهد برد.
 

captcha
شماره‌های پیشین