647
شنبه، ۱۳ بهمن ۱۳۹۷
10

به بهانه مراسم گردهمایی بزرگ فعالان مشارکت اجتماعی کشور

یادداشت حامد دریایی‌فردفعال اجتماعی

گردهمایی بزرگ فعالان مشارکت اجتماعی کشور با گلایه نمایندگان سازمان‌های مردم‌نهاد همراه شد

چرا آقای رییس‌جمهور نبود

همایش عصر روز چهارشنبه سازمان‌های مردم‌نهاد که تالار وزارت کشور برگزار شده بود، به‌دلیل بدقولی از سوی رییس‌جمهوری یا آنچه که از آن به‌عنوان ناهماهنگی بین مسوولان برگزارکننده یاد می‌شود، موجب گلایه و ناراحتی صدها نفر از نمایندگان این انجمن‌ها شد که از سراسر کشور خود را به تهران رسانده بودند. این در حالی است که در سال‌های اخیر اهمیت سازمان‌های مردم‌نهاد و مشارکت مردم در امور اجتماعی، فرهنگی و سیاسی از طریق همین سازمان‌های مردم‌نهاد یا ان‌جی‌اوها بارها مورد تأکید دولت‌مردان قرار گرفته است.

صبح نو

گردهمایی بزرگ فعالان مشارکت اجتماعی کشور با گلایه نمایندگان سازمان‌های مردم‌نهاد همراه شد

چرا آقای رییس‌جمهور نبود

همایش عصر روز چهارشنبه سازمان‌های مردم‌نهاد که تالار وزارت کشور برگزار شده بود، به‌دلیل بدقولی از سوی رییس‌جمهوری یا آنچه که از آن به‌عنوان ناهماهنگی بین مسوولان برگزارکننده یاد می‌شود، موجب گلایه و ناراحتی صدها نفر از نمایندگان این انجمن‌ها شد که از سراسر کشور خود را به تهران رسانده بودند. این در حالی است که در سال‌های اخیر اهمیت سازمان‌های مردم‌نهاد و مشارکت مردم در امور اجتماعی، فرهنگی و سیاسی از طریق همین سازمان‌های مردم‌نهاد یا ان‌جی‌اوها بارها مورد تأکید دولت‌مردان قرار گرفته است.


در تعریف سازمان‌های مردم‌نهاد آمده است که این مجموعه‌ها سازمان‌هایی هستند که به‌طور مستقیم جزئی از ساختار دولت محسوب نمی‌شوند؛ اما نقش بسیار مهمی به‌عنوان واسطه بین فرد و مردم و قوای حاکم را ایفا می‌کنند. اهمیت این سازمان‌ها و نقش‌دادن به آن‌ها از دوره دولت اصلاحات 
آغاز شد و بارها درباره نقش این سازمان‌ها در جامعه سخن گفته شد. همچنین تاکنون صدها بار درباره این مسأله قلم‌فرسایی شده است. در همین ارتباط نیز عصر چهارشنبه گذشته تالار وزارت کشور میزبان صدها نفر از اعضای سازمان‌های مردم‌نهاد از گوشه‌و‌کنار کشور بود. آقای کمال اکبری، معاون سازمان امور اجتماعی وزارت کشور در جلسه‌ای درباره برگزاری همایش بزرگ سازمان‌های مردم‌نهاد به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفته بود: اکنون بیش از 200‌هزار تشکل و سازمان مردم‌نهاد در کشور وجود دارد که از این تعداد 119‌هزار سمن ثبت شده‌اند و مشغول فعالیت هستند. به گفته وی 800‌سمن هم مربوط به بانوان وجود دارند؛‌ همچنین بیش از دو هزار سمن ویژه جوانان در حال فعالیت هستند که این موارد نشان می‌دهند برای فعالیت تمامی قشرها در حوزه‌های اجتماعی هیچ محدودیتی 
وجود ندارد.
 مهمانان غایب
 اما با وجود تمام این تأکیدات اتفاقاتی که در جلسه چهارشنبه گذشته روی داد موجب ناراحتی گسترده اعضای سمن‌های حاضر در این جلسه شد. 
بر اساس اطلاعاتی که برخی از مهمانان و افراد حاضر در این همایش در اختیار «صبح‌نو» گذاشته‌اند، قرار بود در این همایش آقای حسن روحانی در کسوت ریاست‌جمهوری سخنرانی کند. بسیاری از مهمانان نیز به همین دلیل از گوشه‌و‌کنار کشور خود را به سالن همایش‌های وزارت کشور رسانده بودند تا ضمن شنیدن سخنان رییس‌جمهوری مشکلات و درددل‌های خود را نیز با وی در میان بگذارند. 
این در حالی است که در اواسط جلسه مشخص شد رییس‌جمهوری مهمان غایب این همایش است. 
این مسأله زمانی مورد توجه بیشتر مهمانان قرار گرفت که یکی از نمایندگان سمن‌ها در زمان سخنرانی خود و هنگامی که پشت تریبون قرار گرفت از حاضر نشدن رییس‌جمهوری در بین نمایندگان و اعضای سمن‌ها گلایه کرد. او خطاب به وزیر کشور و رییس سازمان امور اجتماعی کشور که در مراسم حاضر بودند، گفت: آقای رحمانی‌فضلی و آقای رستم‌وندی؛ ما که این حرف‌ها را به شما زده‌ایم؛ اما می‌خواستیم این نکات را به گوش آقای روحانی برسانیم. این همه جمعیت هم از گوشه‌و‌کنار کشور آمده‌اند تا آقای رییس‌جمهوری را ببینند.
پس از اظهار نظر این پیشکسوت در سازمان‌های مردم‌نهاد صدای اعتراضات از اطراف سالن بلند شد و حتی برخی اقدام به ترک سالن کردند. در همان لحظه مجری برنامه آقای عبدالرضا رحمانی فضلی، 
وزیر کشور را برای سخنرانی به جایگاه دعوت می‌کند. گویا مسوولان همایش قصد داشته‌اند با دعوت وزیر کشور برای سخنرانی کمی اوضاع را بهتر کنند. این در حالی است که وزیر کشور نیز بعد از قرارگیری پشت تریبون اظهار داشت: من از معاونم، آقای رستم‌وندی سوال کردم که آیا شما قولی درباره حضور رییس‌جمهوری داده بودید که ایشان هم گفت: نه. این صحبت وزیر کشور نه‌تنها کمکی به آرام شدن فضا نکرد بلکه موجب بدتر شدن اوضاع شد، چراکه حاضران در پاسخ قول مسوولان برای حضور رییس‌جمهور را مطرح کردند. آقای رحمانی فضلی، وزیر کشور نیز در ادامه گفت: ما از یک‌ماه قبل پیگیری کردیم که آقای رییس‌جمهوری بیاید و ایشان هم به این جلسات علاقه و ارادت دارد، اما حدود 10‌روز قبل از دفتر رییس‌جمهوری به ما اطلاع دادند که برنامه ایشان تداخل دارد و زیاد است و نمی‌تواند در همایش حاضر باشد. این سخنان وزیر کشور را باید تیر خلاصی برای برگزاری این همایش اعلام کرد، چراکه یک نفر از مهمانان برای آرام کردن جو به وجود آمده از جای خود برخاسته و بیت شعری را خوانده و شعار می‌دهد تا مهمانان صلوات بفرستند و فضا آرام شود. البته این اقدام و حتی پخش موسیقی اقوام نیز نتوانسته کمکی به بهتر شدن اوضاع کند و در نتیجه جمع زیادی از مهمانان نیز به نشانه اعتراض سالن محل برگزاری همایش را ترک کردند. این در حالی است که حتی برخی از سخنرانان نیز اجازه صحبت کردن و ارائه نظرات را نیافته و برخی بخش‌های همایش نیز لغو شد.
این اتفاقات در حالی روی داده است که آقای کمال اکبری، معاون سازمان امور اجتماعی کشور پیش از برگزاری این همایش گفته بود: از اعضای هیأت دولت به‌خصوص افرادی که در حوزه اجتماعی فعال هستند، حضور می‌یابند و دیدگاه‌های خود را بیان خواهند کرد و این همایش زمینه مناسبی را برای گفت‌وگوی بدون واسطه بین مقامات دولت و مردم فراهم خواهد کرد. این همایش دستاوردهای مناسبی خواهد داشت.
 
آمار متناقض از سازمان‌های مردم‌نهاد فعال
یکی دیگر از نکات جالب برگزاری گردهمایی بزرگ فعالان مشارکت اجتماعی کشور آماری است که از سوی مسوولان سازمان امور اجتماعی کشور اعلام شد. آقای تقی رستم‌وندی، معاون وزیر کشور و رییس سازمان امور اجتماعی در این برنامه از فعالیت بیش از ۱۵۰‌هزار سازمان مردم‌نهاد، تشکل اجتماعی و موسسه خیریه در کشور خبر داد. این در حالی است که معاون وی 
از فعالیت 200‌هزار تشکل و سازمان مردم‌نهاد در کشور خبر داده بود. رستم‌وندی در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد: طبق تحقیقات و آمار و اطلاعاتی که به دست آورده‌ایم تا زمان پیروزی انقلاب حدود ۶۰۰موسسه خیریه یا موسسه حمایتی در کشور 
وجود داشته است؛ اما امروز به مرز ۲۰هزار سازمان مردم‌نهاد و موسسه خیریه رسیده‌ایم که این آمار، ابعاد مشارکت اجتماعی را در کشور نشان می‌دهد.
رییس سازمان امور اجتماعی وزارت کشور افزود: ما در کشور ۹۲‌هزار هیأت مذهبی داریم که مصداقی از مشارکت اجتماعی است. همچنین پدیده نوظهور پیاده‌روی اربعین نیز حرکتی جمعی است که نشانه دیگری برای مشارکت‌های اجتماعی در کشور است. علاوه‌بر این در 40هزار مسجدی که در کشور داریم، حدود ۲۴‌هزار کانون فرهنگی و هنری فعالیت می‌کنند؛ ضمن اینکه پنج هزار کانون قرآنی نیز در کشور 
دارا هستیم. به‌علاوه سه هزار انجمن اسلامی نیز در کشور داریم. رستم‌وندی اضافه کرد: اگر این اعداد و ارقام را جمع بزنیم بالای ۱۳۰هزار تشکل اجتماعی به صورت مرسوم در کشور ما فعال هستند؛ اما بحث سازمان‌های مردم‌نهاد بعد از انقلاب گسترش پیدا کرد و از اوایل دهه‌۸۰ فراگیرتر شد و از سال‌۹۲ شاهد یک جهش فوق‌العاده در حوزه مشارکت اجتماعی هستیم. وی تأکید کرد: از انقلاب تا سال‌۹۲ حدود چهار هزار سازمان مردم‌نهاد از وزارت کشور پروانه فعالیت گرفته‌اند و از سال‌۹۲ تا به امروز حدود ۲۲۰۰پروانه جدید صادر شده است. در مجموع ۲۰‌هزار سازمان و موسسه مردم‌نهاد و خیریه در کشور داریم که با ۱۳۰‌هزار تشکل اجتماعی که به صورت مرسوم داشتیم، می‌توان گفت مجموعاً ۱۵۰‌هزار سازمان مردم نهاد، تشکل اجتماعی و موسسه خیریه در کشور وجود دارد.

captcha
شماره‌های پیشین