647
شنبه، ۱۳ بهمن ۱۳۹۷
1
«صبح‌نو» از پیشرفت‌های ایران در عرصه صنعت هواپیمایی در 40‌سالگی انقلاب اسلامی گزارش می‌دهد

پرواز بر فراز تحریم‌ها

انقلاب اسلامی را باید سرآغاز تحولات بزرگ و بنیادین در ایران، منطقه و جهان دانست. دهه فجر و فرا رسیدن ایام پیروزی انقلاب اسلامی، فرصت مغتنمی برای بازخوانی دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه‌های گوناگون است. هرچه از زمان پیروزی انقلاب اسلامی فاصله می‌گیریم، اهمیت پرداختن به موضوع دستاوردهای انقلاب اسلامی و اهمیت تبیین دستاوردها و پیشرفت‌های جمهوری اسلامی بیشتر می‌شود. صنعت هوایی ایران یکی از مهم‌ترین اهداف دشمن برای زمینگیر کردن بود اما امروز و در آستانه 40 سالگی این صنعت سرافرازتر از آن سال‌های وابستگی به راه خود ادامه داد و می‌دهد.

دستاوردهای وزارت آموزش‌و‌پرورش در چهل سالگی انقلاب اسلامی

انقلابی نو در تعلیم و تربیت

وزارت آموزش‌و‌پرورش طی 40سال اخیر اقدامات فراوانی در راستای توسعه مدارس و پوشش دانش‌آموزان سراسر کشور برای تحصیل کرده است. توسعه و ساخت مدارس استعدادهای درخشان، شاهد و استثنایی، اعزام نیرو به دورافتاده‌ترین روستاها و مناطق برای تحصیل دانش‌آموزان روستایی و عشایر و نوسازی و تجهیز هزاران مدرسه از جمله اقداماتی است که این وزارتخانه طی چهار دهه اخیر انجام داده است.

سلیمی نمین در گفت‌وگوی تفصیلی با «صبح نو»:

پهلوی ایران را تحقیر کرد

ادعای پیشرفت و توسعه‌یافتگی برای ایران پیش از بهمن سال‌57 دارند. ادعا می‌کنند احوالات ایران سلطنتی رو به راه بود؛ اما به یک‌باره طوفان انقلاب، همه رشته‌های آن‌ها را پنبه کرد. برای پروراندن ترهات و مهملات خود نیز استراتژی‌های مختلفی را طی 40سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی، به کار بسته‌اند؛ ساختن «بهشت موهوم» از گذشته و تشجیع حس نوستالژی ایرانیان، مهم‌ترین این راهبردها بوده است. روی سخن‌مان با سلطنت‌طلبان است؛ همان‌هایی که 40سال تمام، تلاش دارند خود را به عنوان درخورترین جایگزین جمهوری اسلامی جا بزنند. در گفت‌وگو با «عباس سلیمی‌نمین»، مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران، درباره هر آنچه سلطنت‌طلبان برای مقبولیت یافتن در اذهان عمومی، به آن دست یازیده‌اند، به بحث نشستیم. از «داعیه پیشرفت» و «حیف و میل درآمدهای بادآورده نفتی» تا «تقابل یانکی‌ها با محمدرضا» در ماه‌های منتهی به انقلاب. در ادامه، مشروح گفت‌وگو را خواهید خواند.

محمدحسین مهدویان کارگردان « ماجرای نیمروز2؛ رد خون» در گفت‌وگو با «صبح‌نو» از فیلم تازه‌اش گفت

جذاب مثل مرصاد

محمدحسین مهدویان بعد از «لاتاری» دوباره به جشنواره بازگشت؛ این بار با «ماجرای نیمروز؛ رد خون» و باز هم رفت سراغ سوژه قدیمی خودش. باز هم رفت سراغ آدم‌های داستان قبلی‌اش، از کمال و صادق بگیر تا مسعود و عباس. این بار آن‌ها را در موقعیتی دیگر قرار داده است؛ اما بزرگ‌تر و حساس‌تر. جایی که باید تصمیم بگیرند و در اینجا موقعیت دراماتیک‌تر است، چون پای افراد خانواده در میان است، پای احساس و عاطفه در میان است و البته پای تصمیم‌گیری بزرگ. «ماجرای نیمروز؛ رد خون» داستان عقل است در میانه درگیری عواطف و احساسات، آنجا که وسط تنگه مرصاد به دنبال پاک کردن ننگ خیانت از پیشانی خود باشی، حتی اگر موسی خیابانی را زده باشی. «ماجرای نیمروز؛ رد خون» فیلم مهم و استراتژیکی است. مهدویان در فیلم چند پله عقب‌تر رفته است. به آخرین ماه‌های جنگ می‌پردازد و البته به منافقین. پا به اردوگاه اشرف می‌گذارد و به شما نشان می‌دهد در آن اردوگاه جهنمی چه بر سر جوانان فریب‌خورده این مملکت آمده است. در این چند روز ابتدایی جشنواره سی‌و‌هفتم مردم به پای «ماجرای نیمروز؛ رد خون» نشستند و طبق گزارش‌های رسانه‌ای، استقبال خوبی هم از این فیلم شده است. به بهانه اکران این فیلم با محمدحسین مهدویان، کارگردان این اثر گفت‌وگویی انجام داده‌ایم که می‌توانید آن را در ذیل بخوانید.

سازوکار مالی اروپا پس از 9ماه انتظار با شرط و شروط متعددی ارائه شد

تولد فرزند ناخلف برجام

پس از ماه‌ها وقت‌کشی آلمان، فرانسه و انگلیس، پنجشنبه‌شب ساز‌و‌کار ویژه مالی را راه‌اندازی کردند و اسمش را «ابزار حمایت از مبادلات تجاری» یا اختصاراً INSTEX گذاشتند. این شرکت صرفاً یک اتاق تسویه‌حساب، آن هم برای موارد معدودی از تجارت‌هاست. نه قرار است تحریمی دور بخورد و نه بانکی از اروپا با ایران وارد همکاری شود. صرفاً در برابر خریدهای محدود ایران از اروپا که شامل غذا و (شاید) دارو خواهد بود، این شرکت زحمت تسویه‌حساب را خواهد کشید!

گردهمایی بزرگ فعالان مشارکت اجتماعی کشور با گلایه نمایندگان سازمان‌های مردم‌نهاد همراه شد

چرا آقای رییس‌جمهور نبود

همایش عصر روز چهارشنبه سازمان‌های مردم‌نهاد که تالار وزارت کشور برگزار شده بود، به‌دلیل بدقولی از سوی رییس‌جمهوری یا آنچه که از آن به‌عنوان ناهماهنگی بین مسوولان برگزارکننده یاد می‌شود، موجب گلایه و ناراحتی صدها نفر از نمایندگان این انجمن‌ها شد که از سراسر کشور خود را به تهران رسانده بودند. این در حالی است که در سال‌های اخیر اهمیت سازمان‌های مردم‌نهاد و مشارکت مردم در امور اجتماعی، فرهنگی و سیاسی از طریق همین سازمان‌های مردم‌نهاد یا ان‌جی‌اوها بارها مورد تأکید دولت‌مردان قرار گرفته است.

پیگیری گزارشی از سرنوشت ملوانان بوشهری دستگیر شده در آب‌های خلیج فارس

پنج صیاد اسیر پس از پنج ماه به وطن بازگشتند

خبرکوتاه بود و البته خوشحال کننده. پنج صیاد از صیادان بوشهر که از میانه‌های شهریورماه امسال در اقدام عجیب پلیس امارات به بند کشیده شده بودند، پنجشنبه‌شب به آغوش خانواده‌های خود بازگشتند. البته سه نفر دیگر از این صیادان که توسط پلیس امارات در حوالی سکوی نفتی سلیمان دستگیر شدند همچنان در بند هستند. گفته می‌شود این افراد نیز در هفته جاری به کشور باز خواهند گشت.

دولت جدید لبنان پس از 9 ماه تشکیل شد

افزایش سهم حزب الله در دولت حریری

ورودسعد الحریری به کاخ بعبدا، پس از 9 ماه تعویق، دیروز برای معرفی اعضای کابینه به میشل عون، صورت گرفت، توازن‌ها در معرفی وزرا به کابینه نشان می‌دهد که سهمیه شیعیان در دولت افزایش یافته به طوری که سهمیه حزب‌الله لبنان از دو وزیر صنایع و ورزش و جوانان به سه پست اصلی رسیده یعنی پست وزارت بهداشت را نیز دربرگرفت. این به‌رغم مخالفت آمریکا با دستیابی حزب الله لبنان به این پست بود. در حالی که پست وزارت دارایی که از پست‌های اصلی است نیز در سهمیه حزب امل دیگر هم‌پیمان حزب‌الله قرار گرفت، این در حالی است که این حزب خواهان دو پست کشاورزی و فرهنگ نیز بود.

گزارشی از برنامه «زاویه» با موضوع «تحلیل نظری انقلاب» با حضور موسی نجفی و تقی آزاد ارمکی

گفتمان توسعه، انحرافی در محتوای انقلاب بود

تحلیل نظری انقلاب اسلامی، موضوع برنامه «زاویه» در هفته گذشته بود که دکتر موسی نجفی؛ عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و دکتر تقی آزاد ارمکی؛ عضو هیأت علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، در آن به ارائه نظرات خود پرداختند.

پالرمو و عقلانیت انقلابی

یادداشت مهدی فضائلی

سر مقاله

انقلاب

شماره‌های پیشین