646
چهارشنبه، ۱۰ بهمن ۱۳۹۷
5
در چهارمین دور مذاکرات با آمریکا، طالبان شرط تعیین کرد

پایان 17‌سال اشغالگری

17 سال از اشغالگری آمریکا در افغانستان می‌گذرد و کابل همچنان رنگ صلح و دوستی را به خود ندیده است، چرا که بیشتر گروه‌های سیاسی افغانستان معتقد به خروج نیروهای اشغالگر از خاک این کشور هستند و حضور نیروهای نظامی واشنگتن در خاک افغانستان را عامل اصلی بی‌ثباتی و ناامنی در این شبه قاره می‌دانند.

بی‌مبالاتی بولتون در افشای اعزام پنج هزار نیروی آمریکایی  به مرزهای ونزوئلا خبرساز شد

احمق درجه یک

صبح نو

بی‌مبالاتی بولتون در افشای اعزام پنج هزار نیروی آمریکایی  به مرزهای ونزوئلا خبرساز شد

احمق درجه یک


در حالی که قرار است مهم‌ترین رزمایش تاریخ ونزوئلا 21 تا 25 بهمن‌ماه در مرزهای این کشور با کلمبیا برگزار شود، روز گذشته اخباری از اعزام پنج هزار نیروی آمریکایی به کلمبیا و انجام اقدام نظامی علیه کاراکاس منتشر شد.
 جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا روز گذشته در حالی  با خبرنگاران کاخ سفید گفت‌وگو کرد که یادداشتی را در دست داشت و درباره بحران ونزوئلا صحبت می‌کرد؛ جایی که آمریکا در حال حاضر رهبر مخالفان دولت آن را به عنوان رییس‌جمهوری موقت به‌رسمیت می‌شناسد.
مشاور امنیت ملی کاخ سفید هنگام گفت‌وگو با خبرنگاران یادداشتی را در دست داشت که با دست‌خطی روی آن نوشته شده بود «اعزام پنج هزار سرباز به کلمبیا».
یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، اظهار کرد: ما هیچ نشانه‌ای که از اعزام احتمالی سربازان به کلمبیا (کشور همسایه ونزوئلا) پشتیبانی کند، ندیده‌ایم. پنتاگون نیز پاسخ به سوالاتی در این باره را به کاخ سفید ارجاع داده است. جان بولتون طی این نشست خبری با خبرنگاران کاخ سفید احتمال استفاده از سربازان آمریکایی در ونزوئلا را انکار نکرد.
او در این باره گفت: رییس‌جمهوری روشن کرده است که در این مورد همه گزینه‌ها روی میز هستند. فرمانده شاخه جنوبی ارتش آمریکا نیز فعلاً به درخواست برای اظهار نظر در این باره پاسخ نداده است.
در این یادداشت خطی‌ که در دست بولتون بود، همچنین نوشته شده بود: «افغانستان - استقبال از مذاکرات» که می‌تواند به پیشرفت احتمالی در گفت‌وگوها با طالبان مرتبط باشد. تصویر جان بولتون و برگه یادداشتی که در دست دارد، به سرعت در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شده و بسیاری از مخاطبان سوالاتی را درباره رویکرد دولت آمریکا در رویارویی با بحران سیاسی ونزوئلا مطرح کرده‌اند. دولت آمریکا همچنین اعلام کرده که شرکت نفت و گاز دولتی ونزوئلا را تحت تحریم قرار داده است. سه تن از مقامات دفاعی آمریکا نیز به شبکه «ان‌بی‌سی» گفته‌اند که به‌رغم یادداشتی که بولتون در دست داشته، قرار نیست هیچ سرباز یا تجهیزاتی به ونزوئلا یا کلمبیا اعزام شود. در همین حال، وزیر امور خارجه کلمبیا نیز اظهار کرده است که دولت او نمی‌داند چرا بولتون در کنفرانسی خبری که طی آن تحریم‌های آمریکا علیه شرکت نفت ونزوئلا را اعلام کرده، چنین یادداشتی مبنی بر «اعزام پنج‌هزار سرباز به کلمبیا» در دست داشته است. کارلوس هُلمز، وزیر امور خارجه کلمبیا گفت: کشورش از «اهمیت و دلیل» یادداشت مشاور امنیت ملی آمریکا اطلاعی ندارد. این مقام کلمبیایی افزود: این کشور به «اقدام سیاسی و دیپلماتیک» برای بازگرداندن نظام دموکراتیک به ونزوئلا و برگزاری انتخابات جدید ادامه خواهد داد.
کاخ سفید در پاسخ به درخواستی برای ارائه توضیح درباره یادداشت بولتون در ایمیلی نوشته است: همانطور که رییس‌جمهوری گفته است، همه گزینه‌ها روی میز هستند. البته این دست ناشی‌گری‌‌های سیاسی از سوی جان‌بولتون بی‌سابقه نیست. او که در تعارض با جمهوری اسلامی از هیچ گزافه‌گویی دریغ نکرده است، پیش از این نیز در جمع منافقین از آرزوی خود مبنی‌بر جشن سقوط جمهوری اسلامی قبل از آغاز سال 2019 میلادی سخن گفته بود.  بولتون در همین باره به منافقین وعده داده بود: «سیاست آشکار آمریکا باید سرنگونی حکومت ایران باشد و ما قبل از آغاز سال‌2019 در تهران این رویداد را جشن خواهیم گرفت.» سال‌2019 میلادی بدون تحقق آرزوی این مشاور جنجالی ترامپ به پایان رسید.
رهبر انقلاب اسلامی طی فرمایشاتی با اشاره به این مهمل‌بافی بولتون فرمودند: «بعضی سران آمریکا وانمود می‌کنند دیوانه‌اند که البته من این را قبول ندارم؛ اما حقیقتاً احمق‌های درجه یکی هستند.»
کلمبیا با ونزوئلا مرزی ۲۲۰۰‌کیلومتری دارد و در پشتیبانی از رهبر کنگره ونزوئلا و ادعای او به عنوان رییس‌جمهوری موقت این کشور از آمریکا پیروی کرده است.
در حالی که تحرکات آمریکا و متحدانش علیه دولت قانونی ونزوئلا ادامه دارد، «نیکلاس مادورو» رییس‌جمهوری ونزوئلا روز یکشنبه از چند پایگاه نظامی این کشور بازدید کرد و از نزدیک در جریان تدارکات برای برگزاری مانور آتی و بزرگ ارتش ونزوئلا قرار گرفت؛ مانوری که قرار است از دهم تا پانزدهم فوریه (21 تا 25‌بهمن‌ماه) جاری برگزار شود. به گزارش «راشا تودی»، مادورو در جمع نظامیان ونزوئلا، مانور آتی در این کشور را «جزو مهم‌ترین مانورهای تاریخ» ونزوئلا خواند.
بنا‌بر اعلام صفحه توییتر مادورو، رییس‌جمهوری ونزوئلا از چند پایگاه نظامی ارتش در مناطقی از قبیل «فورت پاراماکای» و پایگاه دریایی «آگوستین آرماریو» واقع در شهر «پورتو کابلو» دیدن کرده است. رییس‌جمهوری ونزوئلا در بازدید از چند پایگاه نظامی این کشور، با نظامیان درباره لزوم آمادگی در برابر «هرگونه احتمال مداخله آمریکا» صحبت کرد. «نیکلاس مادورو»، افزود: بعد از آنکه «خوان گوآیدو» خود را رییس‌جمهوری موقت خواند، آمریکا از احتمال مداخله نظامی در ونزوئلا صحبت کرده است و به همین دلیل نیروهای مسلح ونزوئلا باید به منظور دفاع از کشور، خود را برای «هرگونه احتمال و سناریویی» آماده کنند.  خوان گوایدو، رهبر مخالفان دولت قانونی ونزوئلا یک هفته پیش با چراغ سبز غرب تحرکاتی را در این کشور و علیه دولت منتخب شروع کرد. آمریکا و متحدانش نیز در اقدامی هماهنگ وی را به‌رسمیت شناخته و برگزاری انتخابات در ونزوئلا را خواستار شدند. این اقدام آمریکا و متحدانش با مخالفت‌هایی از سوی کشورهایی چون روسیه، ایران، ترکیه، سوریه، مکزیک، چین و برخی دیگر مواجه شد. در حالی که مادورو همچنان در قدرت حضور دارد، فرماندهان ارشد ونزوئلا نیز هفته گذشته وفاداری خود به دولت قانونی او را اعلام کرده‌اند.

captcha
شماره‌های پیشین