646
چهارشنبه، ۱۰ بهمن ۱۳۹۷
3
محمدنبی حبیبی، دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی درگذشت

کهنه‌کار انقلابی

یکی دیگر از آن مؤتلفه‌ای‌های قدیمی، چهره در نقاب خاک کشید. محمدنبی حبیبی، دبیرکل 73‌ساله حزب مؤتلفه اسلامی، روز گذشته بر اثر ایست قلبی دار فانی را وداع گفت. نبی حبیبی متولد سال‌1324 درشهرستان ورامین، پیش از وقوع انقلاب اسلامی، جزء افراد مؤثر و فعال در ایجاد هیأت‌های مؤتلفه که پس از انقلاب، ابتدا به جمعیت مؤتلفه و سرآخر به حزب مؤتلفه شهره شد، بود.

مدیری جهادی و سیاستمداری ولایی

یادداشت حمیدرضا ترقی

تأکید مقامات سوری بر ادامه حضور ایران در دمشق

دروازه دولت به روی شام باز شد

صف کشورهای عربی منطقه برای قبضه بازار اقتصادی سوریه طولانی‌تر از هر زمان دیگری شده است. حتی پارلمان کشورهای عربی، آذرماه سال جاری طی بیانیه‌ای از شورای اتحادیه عرب درخواست کرد تا کرسی سوریه بار دیگر به این اتحادیه بازگردانده شود. در این میان، جمهوری اسلامی ایران که برخلاف روند بیشتر کشورهای عربی، برای تأمین امنیت و ثبات در سوریه، لباس رزم به تن کرد، در مقایسه با دیگر کشورهای منطقه، از استحقاق بیشتری برای در دست گرفتن بازار اقتصادی شامات برخوردار است.

صبح نو

تأکید مقامات سوری بر ادامه حضور ایران در دمشق

دروازه دولت به روی شام باز شد

صف کشورهای عربی منطقه برای قبضه بازار اقتصادی سوریه طولانی‌تر از هر زمان دیگری شده است. حتی پارلمان کشورهای عربی، آذرماه سال جاری طی بیانیه‌ای از شورای اتحادیه عرب درخواست کرد تا کرسی سوریه بار دیگر به این اتحادیه بازگردانده شود. در این میان، جمهوری اسلامی ایران که برخلاف روند بیشتر کشورهای عربی، برای تأمین امنیت و ثبات در سوریه، لباس رزم به تن کرد، در مقایسه با دیگر کشورهای منطقه، از استحقاق بیشتری برای در دست گرفتن بازار اقتصادی شامات برخوردار است.

محمدباقر خرمشاد، دبیر شورای راهبردی روابط خارجی در گفت‌وگویی که با خبرنگار «صبح‌نو» داشت، درباره لزوم فعالیت بیشتر ایران برای حضور در بازار اقتصادی سوریه اظهار داشت: ملت ایران باید بداند که ما تاکنون در سوریه سرمایه‌گذاری کرده‌ایم؛ 
از این جا به بعد دیگر فصل بهره‌برداری از این سرمایه است. البته نباید انتظار داشته باشیم که دولت و ملت سوریه این سرمایه را در یک طَبَقی قرار بدهند و روی آن ترمه یزدی هم بکشند و پیشکش ما بکنند! بخش خصوصی ما باید بتواند آن‌قدر خودش را خوب عرضه کند تا آینده اقتصادی در سوریه را به دست بگیرد. دولت هم به‌تنهایی نمی‌تواند آن‌طور که باید و شاید، از خوان گسترده فرصت‌های سرمایه‌گذاری در سوریه استفاده کند. 
ما رقبای بسیار زیادی در سوریه داریم؛ اما مهم این است که دولت سوریه آن‌قدر مردانگی داشته و دارد که در میان شرکت‌های مختلف، اولویت را به جمهوری اسلامی ایران بدهد.
 
سفر مهم جهانگیری به سوریه
در این میان، سفر روز دوشنبه آقای اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری با همراهی وزیر نیرو، مدیرکل بانک مرکزی، رییس اتاق بازرگانی ایران و فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء به سوریه، می‌تواند به‌عنوان نخستین قدم رسمی جمهوری اسلامی ایران برای همکاری با این کشور جهت بازسازی‌های دوران پسابحران، 
قلمداد شود.
 
اسد: باید روابط ایران و سوریه توسعه یابد
جهانگیری در این سفر، با بشار اسد، رییس‌جمهوری سوریه دیدار و رایزنی کرد. 
بشار اسد در دیدار با جهانگیری با بیان اینکه مناسبات دو کشور در 40سال گذشته هر روز مستحکم‌تر شده است، گفت: دو کشور ایران و سوریه، همواره در روزهای دشوار و سخت حامی یکدیگر بوده‌اند و باید این روند را ادامه دهند.
 اسد با تأکید بر همکاری بیشتر با شرکت‌های دولتی و خصوصی ایران برای بازسازی سوریه گفت: پس از آزادسازی کامل سوریه، بازسازی این کشور مهم‌ترین اولویت دولت است؛ باید در این راستا اقدامات موثرتری انجام شود و حضور هیأت بلندپایه ایرانی و برگزاری نشست تجار، می‌تواند ثمربخش باشد.  اسد پیش از این و در دیدار حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز درباره لزوم افزایش مناسبات دو کشور گفت: روابط دمشق و تهران از زمان شکل‌گیری، بر مبنای اخلاق و احترام به اراده مردم در تعیین سرنوشت خودشان و جلوگیری از هرگونه دخالت خارجی استوار بوده است؛ این خط مشی سهم عمده‌ای در تثبیت استقلال 
دو کشور داشته است و باید روابط ایران و سوریه بر مبنای اعتماد متقابل توسعه یابد تا شبکه گسترده‌تری از روابط با کشورهای هم‌پیمان ایران و سوریه شکل گیرد.
 
ولید معلم: از ایران می‌خواهیم در کنار دولت و ملت سوریه بماند
 جهانگیری در سفر خود به سوریه، علاوه‌بر اسد، با ولید معلم، وزیر امور خارجه این کشور نیز دیدار و گفت‌وگو کرد. ولید معلم در این دیدار با بیان اینکه ایران و سوریه، در سنگر واحد مبارزه با تروریسم و استکبار جهانی هستند که در رأس آن‌ها آمریکا و 
رژیم صهیونیستی قرار دارند، گفت: ما از ایران درخواست داریم تا پیروزی نهایی بر دشمنان و بازسازی این کشور، در کنار دولت و ملت سوریه بماند.  وی در همین باره اضافه کرد: ایران و سوریه با پیروزی علیه تروریست‌ها دستاورد بزرگی به دست آوردند و امروز هم باید با توسعه همکاری‌های اقتصادی در شرایط دشوار تحریم از این مرحله عبور کنند.
 
یک میلیارد دلار، ارزش تجارت ایران و سوریه
 آقای کیوان کاشفی، رییس کمیته مشترک اقتصادی ایران و سوریه، با اشاره به گسترش مناسبات دو کشور ایران و سوریه گفت: درصورتی که بسترهای مناسب اقتصادی بین دو طرف ایران و سوریه فراهم شود، می‌توانیم شاهد جهشی در زمینه توسعه اقتصادی با سوریه باشیم. در شرایط حاضر، ارزش تجارت ایران و سوریه 200‌میلیون دلار است که می‌تواند به سطح یک میلیارد دلار هم برسد.  وی درباره زمینه‌های سرمایه‌گذاری ایران در سوریه اظهار داشت: سوریه در زمینه نساجی و پوشاک فرصت مناسبی دارد. همچنین درزمینه کشاورزی مثل کاشت زیتون و دام و طیور بسیار فعال هستند و امیدواریم که در صنایع تکمیلی در این زمینه‌ها فعالیت‌های مشترکی را داشته باشیم تا از تجربیات یکدیگر استفاده کنیم.  کاشفی با اشاره به دستاوردهای سفر جهانگیری به سوریه گفت: قرار است در این سفر، ساختمان تجار ایرانی در منطقه آزاد دمشق افتتاح شود. امیدواریم از طریق همین دفتر، شرکت‌های ما بتوانند در تمام سوریه فعالیت کنند. همچنین رییس کمیته مشترک اقتصادی ایران و سوریه، انجام سرمایه‌گذاری‌های مشترک را یکی  از اهداف اساسی این سفر خواند و اعلام کرد که «سوریه سابقه اقتصادی و تولیدی خوبی دارد و تا چند سال قبل ما رقبای همدیگر در کشورهایی مثل عراق بودیم.»
 
عماد خمیس: همکاری خود را با دوستان خود ادامه خواهیم داد
 عماد خمیس، نخست‌وزیر سوریه نیز در کنفرانس مطبوعاتی مشترک خود با اسحاق جهانگیری با اشاره به لزوم ارتقاء مناسبات تجاری و اقتصادی تهران - دمشق گفت: مردم سوریه موفق شدند توطئه‌های سیاسی نظامی دشمنان را شکست دهند؛ اما این توطئه وجه دیگری نیز دارد که جنگ ظالمانه اقتصادی است که برای مقابله با آن همچنان ایستادگی خواهیم کرد و همکاری خود را با دوستان خود از جمله جمهوری اسلامی ایران ادامه خواهیم داد تا بتوانیم به اقدامات ویرانگر دشمنان غلبه کنیم.  نخست‌وزیر سوریه بر لزوم ارتقاء مناسبات تجاری و اقتصادی تهران - دمشق و رسیدن آن به سطح ممتاز روابط سیاسی، تأکید و با اشاره به امضای موافقت‌نامه‌های مختلف میان دو کشور تصریح کرد: موافقت‌نامه همکاری‌های اقتصادی راهبردی بلندمدت میان دو کشور می‌تواند تحولی تاریخی و بی‌سابقه در روابط فی‌مابین ایجاد کند.  همان طور که دیدیم، سران کشور سوریه برای گسترش همکاری‌های اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران، آمادگی کامل خود را اعلام کرده‌اند؛ اما در این میان مسوولان کشورمان در همه سطوح، باید برای به دست گرفتن فرصت‌های اقتصادی این کشور، حمیت و تلاش بیشتری از خود بروز بدهند؛ یقیناً سفر جهانگیری به سوریه، مطلعی بر تلاش‌های کشورمان در این زمینه خواهد بود که می‌تواند با سفر دیگر مسوولان رده‌بالا از جمله رییس‌جمهوری، 
پررنگ‌تر شود.
 

captcha
شماره‌های پیشین