646
چهارشنبه، ۱۰ بهمن ۱۳۹۷
3
محمدنبی حبیبی، دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی درگذشت

کهنه‌کار انقلابی

یکی دیگر از آن مؤتلفه‌ای‌های قدیمی، چهره در نقاب خاک کشید. محمدنبی حبیبی، دبیرکل 73‌ساله حزب مؤتلفه اسلامی، روز گذشته بر اثر ایست قلبی دار فانی را وداع گفت. نبی حبیبی متولد سال‌1324 درشهرستان ورامین، پیش از وقوع انقلاب اسلامی، جزء افراد مؤثر و فعال در ایجاد هیأت‌های مؤتلفه که پس از انقلاب، ابتدا به جمعیت مؤتلفه و سرآخر به حزب مؤتلفه شهره شد، بود.

مدیری جهادی و سیاستمداری ولایی

یادداشت حمیدرضا ترقی

تأکید مقامات سوری بر ادامه حضور ایران در دمشق

دروازه دولت به روی شام باز شد

صف کشورهای عربی منطقه برای قبضه بازار اقتصادی سوریه طولانی‌تر از هر زمان دیگری شده است. حتی پارلمان کشورهای عربی، آذرماه سال جاری طی بیانیه‌ای از شورای اتحادیه عرب درخواست کرد تا کرسی سوریه بار دیگر به این اتحادیه بازگردانده شود. در این میان، جمهوری اسلامی ایران که برخلاف روند بیشتر کشورهای عربی، برای تأمین امنیت و ثبات در سوریه، لباس رزم به تن کرد، در مقایسه با دیگر کشورهای منطقه، از استحقاق بیشتری برای در دست گرفتن بازار اقتصادی شامات برخوردار است.

صبح نو

محمدنبی حبیبی، دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی درگذشت

کهنه‌کار انقلابی

یکی دیگر از آن مؤتلفه‌ای‌های قدیمی، چهره در نقاب خاک کشید. محمدنبی حبیبی، دبیرکل 73‌ساله حزب مؤتلفه اسلامی، روز گذشته بر اثر ایست قلبی دار فانی را وداع گفت. نبی حبیبی متولد سال‌1324 درشهرستان ورامین، پیش از وقوع انقلاب اسلامی، جزء افراد مؤثر و فعال در ایجاد هیأت‌های مؤتلفه که پس از انقلاب، ابتدا به جمعیت مؤتلفه و سرآخر به حزب مؤتلفه شهره شد، بود.

حبیبی که دارای مدرک فوق لیسانس در رشته جامعه‌شناسی از دانشگاه تهران بود، پس از انقلاب اسلامی، سمت‌هایی مانند استانداری تهران، استانداری فارس و استانداری خراسان بزرگ را تجربه کرد. او طی سال‌های‌1362 تا 1366 به مدت 44‌ماه، در مسند شهرداری تهران جای گرفت. یکی از مقولاتی که در دوران مسوولیت حبیبی در شهرداری تهران آغاز شد، 
ساخت مترو بود.
 
تلاش برای راه‌اندازی متروی تهران
 حبیبی درباره مخالفت‌ها با ساخت مترو در تهران گفت: «ساخت مترو در تهران، مخالفان و موافقانی داشت. آقای هاشمی در راه‌اندازی مترو نقش اول را داشت؛ اما اکثریت دولت آقای موسوی نظر مخالف داشتند. پس از حضور آقای هاشمی و تیم متخصص در جلسه هیأت دولت، از 19‌نفر اعضای دولت، 14‌نفر در‌نهایت به ساخت مترو، رأی مثبت دادند. پس از این، آقای منتظری نطق بسیار شدیدی علیه ساخت مترو ایراد کرد. پس از گفت‌وگو با ایشان، نظرشان تغییر کرد.»  قائم‌مقام بنیاد بین‌المللی غدیر، مدیر‌عامل شرکت پست جمهوری اسلامی، معاون وزیر راه‌و ترابری، رییس سازمان هواپیمایی کشور، معاون وزیر بازرگانی، قائم‌مقام رییس بنیاد مستضعفان و جانبازان، رییس ستاد اقامه نماز تهران و معاون سیاسی استاندار کرمان، از دیگر مسوولیت‌های حبیبی پس از انقلاب بوده است. حبیبی همچنین از سال‌1383، دبیرکلی حزب مؤتلفه اسلامی را به‌عهده گرفت.
 
استفتاء از امام برای برخورد با غائله فارس
آقای اسدالله بادامچیان، عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو» با اشاره به دوران مسوولیت مرحوم حبیبی در استانداری فارس گفت: در ابتدای انقلاب، در منطقه فارس، شورش‌هایی از سوی برخی خوانین قشقایی اتفاق افتاد. مرحوم حبیبی در نوع برخورد با این مسأله، با دیگران اختلاف داشت. برخی می‌گفتند که باید فقط با گلوله با این‌ها برخورد کرد و برخی دیگر هم معتقد بودند که باید با این‌ها سازش کرد.
وی در همین باره تصریح کرد: مرحوم حبیبی با تدبیر جامعی، خدمت حضرت امام ؟ره؟ رسید و از ایشان برای نوع برخورد با خوانین قشقایی کسب تکلیف کرد. مرحوم حبیبی خدمت امام گفت اگر شما بگویید با گلوله این‌ها را بزنم، من خواهم زد؛ اما خودم معتقدم که نباید حتی از یک گلوله استفاده کرد؛ من معتقدم باید از خود مردم کمک گرفت. امام هم در پاسخ به مرحوم حبیبی فرمودند که «شما کار خودت را بکن.» پس از آن، به برکت تدابیر خالص آقای حبیبی، فتنه فارس، به بهترین نحو و با کمترین آسیب حل شد.
 
موضع انقلابی در قبال جریان فتنه
حبیبی از چهره‌های همیشه انقلابی بود که هیچ گاه از اعتقادات خود دست نکشید. یکی از این موارد، نوع برخورد صریح او با جریان فتنه در سال‌88 بود. 
او اخیراً طی بیانیه‌هایی علیه این جریان موضع جدی و محکمی اتخاذ کرد؛ مواضعی که واکنش منفی منسوبین به این جریان را در پی داشت. آقای محمدمهدی اسلامی، از اعضای حزب مؤتلفه اسلامی، درباره دفاع مرحوم حبیبی از مقوله ولایت فقیه گفت: مرحوم حبیبی بر اساس تلقی که از تکلیف شرعی داشت، تلاش می‌کرد تا رفتارهایش با مسیر تعیین‌شده از سوی ولی فقیه منطبق باشد.
این عضو حزب مؤتلفه درباره دیدار حبیبی با هاشمی‌رفسنجانی در سال‌88 اظهار داشت: آقای حبیبی در آن دیدار، مطالب بسیار جدی را درباره فتنه‌گری برخی نامزدهای انتخابات و همچنین در رابطه با برخی نزدیکان آقای هاشمی مطرح کرد. از سوی دیگر درباره برخی از ادعاهایی که در جامعه مطرح شده بود -که انتظار می‌رفت آقای هاشمی در مواجهه با آن‌ها سکوت نکند- مطالبی از سوی آقای حبیبی مطرح شد و در‌نهایت از مرحوم هاشمی، اصلاح رویکرد و حمایت پررنگ از رهبری را مطالبه کرد.

captcha
شماره‌های پیشین