646
چهارشنبه، ۱۰ بهمن ۱۳۹۷
11
دانستنی‌هایی‌ازمهم‌ترین‌رویدادسینمایی‌کشور

فجر «سی‌وهفتم» ‌کلیدخورد

پس از چند ماه جنجال و حواشی ‌مثبت و منفی، بالاخره جشنواره سی‌وهفتم فیلم فجر آغاز به کار کرد تا علاقه‌مندان به سینما، چند روزی را درگیر این جشن سینمایی باشند.

خبر

صبح نو

دانستنی‌هایی‌ازمهم‌ترین‌رویدادسینمایی‌کشور

فجر «سی‌وهفتم» ‌کلیدخورد

پس از چند ماه جنجال و حواشی ‌مثبت و منفی، بالاخره جشنواره سی‌وهفتم فیلم فجر آغاز به کار کرد تا علاقه‌مندان به سینما، چند روزی را درگیر این جشن سینمایی باشند.

جشنواره فیلم فجر مهم‌ترین رویداد سینمایی ایران است که از سال ۱۳۶۱ تاکنون معمولاً در میانه بهمن‌ماه هر سال در تهران برگزار می‌گردد. تاکنون ۳۶دوره از این جشنواره برگزار شده‌است.

گذری‌برفجر
جشنواره فیلم فجر، جایگزینی برای جشنواره بین‌المللی فیلم تهران بود که تا پیش از انقلاب اسلامی، برگزار می‌شد و در آن فیلم‌های برگزیده سینمای ایران در کنار آثار سینمای بین‌المللی به رقابت می‌پرداختند. بعد از انقلاب، این جشنواره تعطیل و بعد از چهار سال، جشنواره فیلم فجر، هم‌زمان با روزهای دهه فجر جایگزین آن شد. نخستین دوره این رویداد از ۱۲ تا ۲۲ بهمن‌ماه سال ۱۳۶۱ به دبیری آقای حسین وخشوری برگزار شد. دوره‌های مختلف فجر آمارهای قابل توجهی داشته که در تاریخ سینمای ایران ثبت شده است. آقای پرویز پرستویی نخستین جوانی بود که جایزه سیمرغ گرفت. او در ۲۸ سالگی به خاطر بازی در فیلم دیار عاشقان از دومین جشنواره فیلم فجر در سال۱۳۶۲ سیمرغ گرفت. خانم رقیه چهره آزاد در ۸۱ سالگی برای بازی در فیلم مادر سیمرغ گرفت و مسن‌ترین برنده این جایزه‌است. از دوره سوم ۱۳۶۳ تا دوره ششم ۱۳۶۶ سن تمامی برندگان سیمرغ بالای ۴۰ سال بوده‌است. آقای مهدی اسدی در ۱۲ سالگی دیپلم افتخار را برای بازی در فیلم بهار گرفت تا در دوره چهارم ۱۳۶۴ جوان‌ترین بازیگری باشد که تاکنون روی سن رفته‌است. آقای حسین عابدینی، جوان‌ترین بازیگری که سیمرغ نقش اول مرد را گرفته است. 
او به خاطر بازی در فیلم باران در ۲۰ سالگی سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول مرد دوره نوزدهم (۱۳۷۹) را گرفت. آقای محمدرضا فروتن و خانم هدیه تهرانی در فیلم قرمز تنها زوج سینمایی هستند که برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد و زن سال در یک فیلم شده‌اند. پرویز پرستویی تنها بازیگری است که تا به حال توانسته دو سال پشت سرهم (دوره‌های 23و24) سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد را برای بازی در فیلم‌های بید مجنون و به نام پدر به‌دست آورد. چهار کارگردان در میان ۲۲ کارگردان بخش سودای سیمرغ جشنواره فیلم فجر ۳۴، پیش از این موفق به دریافت سیمرغ بهترین کارگردانی شده‌اند و آقایان ابراهیم حاتمی کیا و اصغر فرهادی در این بین رکورددار هستند.

حواشی‌سی‌وهفتم
از همان روزی که حکم آقای ابراهیم داروغه‌زاده برای دبیری جشنواره در دومین دوره متوالی امضا شد، جشنواره سی‌وهفتم کلید خورد. مدیریت داروغه‌زاده هم مانند دبیران قبلی نکات مثبت و منفی داشت. درکنار ضعف‌ها، کم‌حاشیه بودن جشنواره و کاهش هزینه‌های برگزاری‌اش، از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های فجر سی‌وششم بود. دومین موردی که درباره جشنواره امسال به وجود آمد، طبق معمول مربوط به اخبار فیلم‌های در دست ساخت بود. فیلم‌ها و فیلمسازانی که خودشان را برای حضور در جشنواره آماده می‌کردند. با نزدیک شدن به زمان برگزاری فجر سی‌وهفتم، اعلام شد که برخلاف سال گذشته، دراین دوره بازهم بخش فیلم‌های اول به راه خواهد افتاد و فیلمسازان جوان شانس بیشتری برای حضور در این رویداد دارند. موضوعی که در کنار استقبال سینماگران، باعث انتقاد فیلمسازان اول سال گذشته شد. آن‌ها به حذف سلیقه‌ای این بخش در دوره گذشته و اضافه شدن دوباره‌اش در سال جاری نقدهایی وارد کردند. هیأت انتخاب آثار فجر معرفی شد و در کنارش حواشی مربوط به محل سینمای رسانه‌ها و همچنین خبرنگارانی که کارت حضور در این سینما را دریافت می‌کنند مطرح شد. سال گذشته برخلاف سال قبل‌ترش که برج میلاد محل اکران فیلم برای اهالی رسانه بود، این بار پردیس ملت برای این کار معرفی شد. ملت هم نقاط ضعف و البته امتیازاتی داشت. مدیران جشنواره امسال نظرسنجی از اهالی رسانه انجام دادند اما نهایتاً ملت برای دومین سال، برای اهالی رسانه درنظر گرفته شد. ثبت‌نام نجومی اهالی رسانه-لااقل آن‌هایی که ادعایش را دارند- انجام شد. برخی از فعالان رسانه‌های رسمی طی نامه‌ای از سرپرست سازمان سینمایی درخواست کردند تا از ورود فعالان رسانه‌های غیر رسمی و عمدتاً مجازی جلوگیری کنند. کار بررسی آثار متقاضی برای حضور در جشنواره تمام شد. قبل از اعلام نتایج، آقای کمال تبریزی گفته بود بهتر است برخی از فیلمسازان فیلم‌هایشان را به جشنواره ندهند تا برای آثارشان حاشیه درست نشود. جریانی به وجود آمد که پیرو آن برخی از فیلمسازان-خصوصاً کمدی‌سازها- از پرکردن فرم جشنواره انصراف دهند. برخی معتقدند دلیل اصلی این اتفاق، عدم کیفیت هنری این دسته از فیلم‌هاست که صاحبانش ترجیح می‌دهند در فجر مورد قضاوت و نقد قرار نگیرند. با تمام حواشی، فیلم‌ها معرفی شدند.

فیلم‌های‌پرسروصدا
فیلم‌های امسال در دو بخش نگاه‌نو و رقابت سینمای ایران قرار می‌گیرند که با توجه به حضور دو فیلم مشترک، مجموعاً 29فیلم در رقابت فجر حضور خواهند داشت. ترکیب فیلم‌ها و فیلمسازان دوره جاری نکات قابل توجهی دارد؛ از فیلمسازان سه نسل بعد از انقلاب تا فیلم‌هایی از ژانرهای مختلف. درکنار حواشی منفی برخی از فیلم‌ها از جمله «یلدا» که به‌دلیل فیلم قبلی کارگردانش است، مابقی آثار حواشی منفی زیادی نداشته‌اند، اما از بین این تعداد فیلم و دربین ژانرها و مضامین مختلف، پنج فیلم بیش از بقیه قابل توجه است. «تختی» به کارگردانی آقای بهرام توکلی اولین فیلم در این مجموعه است. توکلی پس از موفقیتش با «تنگه ابوقریب» در سال گذشته، این‌بار هم به سراغ سوژه‌ای از تاریخ معاصر کشورمان رفت. زندگی شخصی، ورزشی و فوت مرحوم تختی از جمله سوژه‌های جذابی است که پس از فیلم ناتمام مرحوم حاتمی می‌تواند جذابیت‌های زیادی برای مخاطبان داشته باشد. «خون خدا» دومین فیلم مورد نظر این گزارش است. مرتضی علی عباس میرزایی که سال قبل با فیلم «انزوا» نظرات مثبتی را نسبت به خودش جلب کرده بود، این‌بار به سراغ فیلمی با مضمون اعتقادی رفت. همان‌طور که از اسم فیلم پیداست، خون خدا اشاره‌ای به عشق و ارادت مردم به امام حسین؟ع؟ دارد. «23نفر» سومین فیلم مورد توجه امسال است. این فیلم که آقای مهدی جعفری آن را کارگردانی کرده، داستان رزمنده‌های نوجوانی است که در جنگ تحمیلی به اسارت درمی‌آیند. زندگی آن‌ها در اسارت ویژگی‌های زیادی دارد که قبلاً در یک کتاب هم بیان شده است. «ماجرای نیمروز:ردخون» چهارمین فیلم از این مجموعه است. آقای محمدحسین مهدویان که دو سال پیش با ماجرای نیمروز شگفتی مخاطبان و منتقدان را رقم زده بود، امسال و پس از «لاتاری» برای چهارمین سال متوالی در جشنواره حضور خواهد داشت. ماجرای نیمروز به موضوع عملیات مرصاد می‌پردازد، اما پنجمین فیلم این گزارش، فیلم جدید خانم نرگس آبیار است. «شبی که ماه کامل شد» جدیدترین اثر آبیار است که ظاهراً به موضوع گروهک تروریست معدوم-عبدالمالک ریگی- اشاره دارد. همین موضوع حساس و اخباری که از فیلم درز کرده نشان می‌دهد با فیلمی مهم سروکار داریم.

captcha
شماره‌های پیشین