645
سه شنبه، ۰۹ بهمن ۱۳۹۷
6
مدیرعامل بنیاد برکت خبر داد

ایجاد ۱۰ هزار طرح اشتغال‌زایی تا پایان سال جاری

ارباب شکست ، پایان تلخ کی‌روش

فوتبال ایران بعد از 15‌سال به مرحله نیمه‌نهایی جام ملت‌های آسیا صعود کرد و برای شکستن طلسم 43‌ساله ناکامی در بالای سر بردن جام قهرمان این رقابت‌ها، عصر دیروز، هشتم بهمن‌ماه مقابل ژاپن صف‌آرایی کرد. اما این حسرت با سه گلی که تیم ایران دریافت کرد 47‌ساله شد. در این دیدار که با قضاوت «کریس بیت» استرالیایی برگزار شد، تیم ایران نتوانست عملکرد موفقیت‌آمیز خود در جام نوزدهم را ادامه داده و با دو اشتباه فردی، پیروزی و فینالیست شدن را به ژاپنی‌ها تقدیم کرد.

آتش بازی تیم ملی و کی‌روش در امارات!

صبح نو

ارباب شکست ، پایان تلخ کی‌روش

فوتبال ایران بعد از 15‌سال به مرحله نیمه‌نهایی جام ملت‌های آسیا صعود کرد و برای شکستن طلسم 43‌ساله ناکامی در بالای سر بردن جام قهرمان این رقابت‌ها، عصر دیروز، هشتم بهمن‌ماه مقابل ژاپن صف‌آرایی کرد. اما این حسرت با سه گلی که تیم ایران دریافت کرد 47‌ساله شد. در این دیدار که با قضاوت «کریس بیت» استرالیایی برگزار شد، تیم ایران نتوانست عملکرد موفقیت‌آمیز خود در جام نوزدهم را ادامه داده و با دو اشتباه فردی، پیروزی و فینالیست شدن را به ژاپنی‌ها تقدیم کرد.

این شکست تلخ که ماحصل بازی بدون تاکتیک و احساسی ملی‌پوشان کشورمان بعد از گل نخست ژاپنی‌ها بود، آرزوی فوتبال‌دوستان کشورمان را برای رسیدن به فینال و قهرمانی جام ملت‌ها بعد از 43سال بر باد داد تا باز هم منتظر چهار سال آینده باشیم و با حسرت، بالا رفتن جام را بر دست کاپیتان یکی از تیم‌های ژاپن، قطر یا امارات به نظاره بنشینیم.
تیم ملی ایران در نیمه نخست دیدار با ژاپن توانست با عملکردی مناسب، مقابل بازی سراسر تاکتیکی و منطقی ژاپنی‌ها مقاومت کند؛ اما زیر توپ زدن‌های بازیکنان از هر جای زمین برای استفاده سردار آزمون از ضربات سر، نمی‌توانست تدبیری منطقی برای مغلوب کردن قدرت بزرگ شرق آسیا باشد.  البته با همین بازی هم، تیم ملی می‌توانست در اواسط نیمه اول توسط سردار آزمون به گل برتری برسد؛ اما واکنش به‌موقع دروازه‌بان ژاپن و بدشانسی مهاجم ایران، مانع از گل برتری کشورمان شد تا در‌نهایت بازی پایاپای دو تیم در نیمه نخست، برنده نداشته باشد.  اما در نیمه دوم این مسابقه، ضعف تاکتیکی مردان کی‌روش، ترس سرمربی پرتغالی‌-‌موزامبیکی تیم ملی و بی‌تجربگی ملی‌پوشان خصوصاً در خط دفاع، مقابل بازی با برنامه ژاپن کاملاً عیان شد و در‌نهایت باخت سه بر صفر ایران را رقم زد.
 هرچند نباید به خاطر یک باخت، عملکرد ملی‌پوشان در این بازی را زیر سؤال ببریم؛ اما متأسفانه در دقیقه‌56 اشتباه و کم‌تجربگی خط دفاع که بی‌جهت ایستادند و توپ را دنبال نکردند، باعث شد گل نخست ژاپن توسط یویا اوساکو به ثمر برسد.  با این گل از یکسو طلسم بازنشدن دروازه ایران بعد از 506‌دقیقه شکست و از سوی دیگر شیرازه تیم ملی به هم ریخت، اتفاقی که باعث افزایش اشتباهات و زمینه‌ساز گل دوم ژاپن در دقیقه67 و از روی نقطه پنالتی توسط یویا اوساکو شد.
 بعد از گل دوم ژاپنی‌ها، کی‌روش با فرستادن مهدی ترابی و سامان قدوس به زمین، سعی کرد اشتباهش از ابتدای بازی، یعنی عملکرد محتاطانه و همراه با ترس را جبران کند؛ اما این تاکتیک هم نتیجه‌بخش نبود؛ زیرا ایرانی‌ها همچنان ارسال‌های بلند (زیرتوپ زدن) را در برنامه‌های خود داشتند و ژاپنی‌ها بازی تک‌ضرب و حرکات بدون توپ و عمقی.  در‌نهایت اشتباهات دامنه‌دار و بازی سردرگم ملی‌پوشان در دقیقه‌ 2+90 بار دیگر فرصت را برای گلزنی ژاپنی‌ها فراهم کرد که گنکی هاراگوچی از این موقعیت به خوبی استفاده کرد و گل سوم تیمش را به ثمر رساند. این باخت پایان همه شادی‌ها و غم‌های تیم ملی در جام هفدهم بود؛ اتفاقاتی که توسط کارلوس کی‌روش و بازیکنان تیمش رقم خورد؛ اما سرانجام خوشی نداشت و تیم ملی را با حسرت رسیدن به فینال به خانه بازگرداند.

وداع با کی‌روش و حاشیه‌هایش
 شکست سنگین ایران برابر ژاپن در مرحله نیمه‌نهایی جام ملت‌های آسیا، ماحصل تمامی حواشی و لج‌بازی‌های کارلوس کی‌روش و دستیارانش در ماه‌های اخیر بود. این مربی که به‌خاطر لج‌بازی با برانکو به‌راحتی از کنار نام سیدجلال حسینی عبور کرد تا تیمش در نخستین تقابل با تیمی بزرگ در جام ملت‌ها، به‌خاطر بی‌تجربگی مردان دفاعی‌اش، بازنده‌ای بزرگ لقب بگیرد و حالا می‌تواند با آرامش بیشتری به تیم آینده‌اش یعنی کلمبیا فکر کند. این مربی به‌دلیل سابقه‌اش، وزن خاصی به تیم ملی داده بود و در این سال‌ها به خوبی توانست تیم ملی را به دو دوره جام جهانی برساند، اما به‌خاطر اخلاق بد و حاشیه‌سازی‌هایش در ماه‌های اخیر، بین هواداران فوتبال اختلاف ایجاد کرده بود و شب گذشته و پس از پایان بازی از فوتبال ایران خداحافظی کرد. این مربی در فینال لیگ قهرمانان آسیا از نماینده ایران حمایت نکرد؛ اما حامیانش که چشم و گوش بسته این اقدامش را منطقی دانستند، حالا عملکرد این مربی مدعی با قرارداد کلانش را با مربی بومی ژاپن و قرارداد آن، مقایسه کنند، خصوصاً در بحث تاکتیکی و بازی روانی که ژاپنی‌ها از خود ارائه کردند و در بیشتر دقایق بازی، نفرات ایران را دنبال توپ می‌دواندند. اما در این بین امیدواریم مدیران کارنابلد فدراسیون فوتبال به خود آمده و بتوانند مربی شایسته‌ای را جایگزین کارلوس کی‌روش کنند، نه اینکه با آوردن برانکو به تیم ملی، ابتدا به پرسپولیس و سپس تیم ملی ضربه بزنند. قطعاً انتخاب یک مربی بادانش و بااخلاق بین‌المللی نیاز اصلی و مهم تیم ملی ایران است؛ تیمی که می‌تواند با بهبود روند روبه‌رشد فعلی، روزهای بزرگی را برای فوتبال کشورمان رقم بزند.

اتحاد و آرامش، رمز صعود
بعد از پایان جام‌جهانی، بحث رفتن و ماندن کارلوس کی‌روش و جنجال‌ها و حواشی بسیاری که این مربی برای برانکو ایوانکوویچ، تیم پرسپولیس و برخی چهره‌های دیگر به‌راه انداخت، بیش از حضور موفق تیم ملی ایران در جام ملت‌ها، بحث اصلی اخبار فوتبالی را به خود اختصاص داده بود. تمرین دادن تیم ملی با لباس شخصی، هدایت تیم ملی بدون قرارداد، قبول بااکراه قرارداد 6 ماهه (تاپایان جام ملت‌ها)، برگزاری اردوها و بازی‌های تدارکاتی نه‌چندان مناسب و در نهایت جبهه‌گیری شدید علیه وزیر ورزش و جوانان، تمام اتفاقاتی بود که تیم ملی و سرمربی‌اش کارلوس کی‌روش پیش از سفر به امارات تجربه کردند. هرچند رفتارها و برخوردهای سرمربی تیم ملی باعث نارضایتی بسیاری از هواداران فوتبال خصوصاً طرفداران پرسپولیس شد، اما به احترام پرچم ایران و برای موفقیت فوتبال کشورمان در جام ملت‌ها، همه پرچم صلح را بالا آورده و به حمایت از تیم ملی پرداختند. همین اتفاق در کنار اتحاد، همدلی و آرامش بسیار ارزشمند ایجاد شده در اردوی تیم ملی 
باعث شد، مردان سفیدپوش کشورمان جام را با دو پیروزی ارزشمند پنج بر صفر مقابل یمن و دو بر صفر برابر ویتنام آغاز کنند.
در بازی سوم و نبرد سرگروهی، دو تیم ایران و عراق به تساوی بدون گل رضایت دادند، دیداری که به نظر می‌رسید ملی‌پوشان با احتیاط بیشتری بازی کردند تا از مصدومیت و محرومیت خود جلوگیری کنند زیرا با همین نتیجه هم صدرنشین می‌شدند.

captcha
شماره‌های پیشین