645
سه شنبه، ۰۹ بهمن ۱۳۹۷
5
مهم‌ترین رزمایش تاریخ ونزوئلا برگزار می‌شود

کودتای کاراکاس خطری برای صلح جهانی

در حالی که تحرکات آمریکا و متحدانش علیه دولت قانونی ونزوئلا ادامه دارد،«نیکلاس مادورو» رییس‌جمهوری ونزوئلا روز یکشنبه از چند پایگاه نظامی این کشور بازدید کرد و از نزدیک در جریان تدارکات برای برگزاری مانور آتی و بزرگ ارتش ونزوئلا قرار گرفت؛ مانوری که قرار است از دهم تا پانزدهم فوریه (21 تا 25 بهمن‌ماه) جاری برگزار شود.

تظاهرات جدید معترضان در پاریس

ماکرون با شال قرمز‌ به جنگ جلیقه‌زرد‌ها رفت

صبح نو

تظاهرات جدید معترضان در پاریس

ماکرون با شال قرمز‌ به جنگ جلیقه‌زرد‌ها رفت

هزاران نفر از منتقدان حرکت اعتراضی در فرانسه دیروز در شهر پاریس تظاهرات کردند. این افراد که به «شال‌قرمزها» شناخته می‌شوند، تلاش می‌کنند تا به جنگ جلیقه‌زردها بروند و این جنبش مردمی را کم‌رنگ سازند.
یک روز پس از یازدهمین شنبه و تظاهرات جلیقه‌زردها در سراسر فرانسه، گروهی از شهروندان این کشور با نام «شال قرمزها» در پاریس راهپیمایی کردند.
فرمانداری پاریس، شمار تظاهرکنندگان یکشنبه را حدود ۱۰‌هزار و ۵۰۰‌نفر برآورد کرده است.
این گروه عمدتاً در حمایت از سیاست‌های «امانوئل ماکرون»، رییس‌جمهوری فرانسه دست به راهپیمایی زدند. ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد گروهی از مخالفان ماکرون در مسیر راهپیمایی با شال قرمزها درگیری لفظی پیدا کرده‌اند.
رویکرد «شال‌قرمزها» در قبال پلیس فرانسه در حالی بیان می‌شود که «جلیقه‌زردها» پلیس را به خشونت عریان و بی‌دلیل در برابر شهروندان متهم می‌کنند.
هنوز مشخص نیست که تظاهرات شال قرمزها در فرانسه سازماندهی شده است یا اینکه به صورت خودجوش بوده است. 
تظاهرات‌کنندگان زیر باران مسیری را به سمت شرق پاریس پیمودند و شعار دادند: «خشونت را متوقف کنید» و «به جمهوری من دست نزنید».
به گزارش خبرگزاری آلمان یکی از شرکت‌کنندگان در این تظاهرات گفت: «ما با برخی عقاید جلیقه‌زردها از جمله خشن کردن شرایط و سرنگونی دولت موافق نیستیم.»
از اواسط نوامبر هزاران نفر از مخالفان دولت «امانوئل ماکرون»، رییس‌جمهوری فرانسه تظاهرات کرده‌اند. این تظاهرات 11‌هفته ادامه داشته است و دولت فرانسه در ارائه راه حل و پاسخ به مطالبات معترضان ناتوان بوده است.
دولت فرانسه قصد داشت در چارچوب سیاست تشویق عمومی به استفاده از خودروهای هیبریدی و کاهش خودروهای متکی به سوخت فسیلی، از ابتدای سال آینده میلادی مالیات بر سوخت را افزایش دهد؛ اما همین تصمیم جرقه اعتراضات طبقه متوسط را زد.
ماجرای جلیقه‌زردها از پریسیلیا لودوسکی، زن راننده جوان 32‌ساله شروع شد که در یکی از حومه‌های دور پاریس زندگی می‌کند. او ماه مه برای کاهش قیمت سوخت در پمپ بنزین‌های فرانسه کمپین و توماری روی اینترنت منتشر کرد و از مردم خواست آن را امضا کنند.
لودوسکی، از ساکنان جزایر آنتی است؛ جزایری که تحت حاکمیت فرانسه قرار دارند. او در درخواست خود نوشته بود قیمت بنزین و گازوئیل 
به طور مرتب از طرف دولت افزایش می‌یابد. اما این درخواست اینترنتی لودوسکی تا ماه اکتبر‌۲۰۱۸ توجه کسی را جلب نکرد. تا اینکه در 22اکتبر روزنامه «لوپریزین» گزارشی درباره این اقدام راننده منتشر کرد.
پس از این گزارش شمار زیادی این درخواست کاهش قیمت سوخت را امضا کردند.
جلیقه‌های زرد جلیقه‌هایی است که بنابر قانون باید در خودروهای همه فرانسوی‌ها باشد تا وقتی ماشین آن‌ها خراب می‌شود و شرایط اضطراری پیش می‌آید، آن را بر تن کنند و منتظر کمک بمانند. عدم رعایت این قانون که در سال‌۲۰۰۸ به اجرا درآمد، می‌تواند به جریمه نقدی ۱۵۳‌دلاری برای فرد خاطی بینجامد.
جلیقه‌زردها یادآور جریان دیگری شدند که در اکتبر‌۲۰۱۳ در استان بریتانی فرانسه در مخالفت با افزایش مالیات بر ماشین‌های سنگین شکل گرفته بود. در آن زمان نیز رانندگان و کامیون‌داران معترض «کلاه قرمز» لقب گرفته بودند. اکنون و با گذشت 11هفته از آن اعتراضات مردمی، ماکرون، رییس‌جمهوری فرانسه که متوجه شده سیاست‌های بازداشت و کشتن معترضان راه به جایی نمی‌برد، تلاش می‌کند تا  با شال‌قرمز‌ها به جنگ جلیقه‌زرد‌ها برود.

captcha
شماره‌های پیشین