645
سه شنبه، ۰۹ بهمن ۱۳۹۷
2
گزارش تفریغ بودجه 96: انحراف ۲۷میلیارد دلاری بودجه شرکت‌های دولتی

دیوان محاسبات از شستا شکایت کرد

اروپا بازهم را‌ه‌اندازی کانال مالی برای تجارت با ایران را به آینده موکول کرد

رویای SPV

درحالی که طبق وعده اروپایی‌ها قرار بود روز گذشته کانال مالی برای تجارت با ایران(SPV) ثبت شود، اتحادیه اروپا مجدداً این وعده خود را به تأخیر انداخت و وزیر خارجه آلمان در پایان نشست بروکسل اعلام کرد: «این مکانیزم فعلا ثبت نشده است؛ اما به‌زودی به ثبت خواهد رسید.»

صبح نو

اروپا بازهم را‌ه‌اندازی کانال مالی برای تجارت با ایران را به آینده موکول کرد

رویای SPV

درحالی که طبق وعده اروپایی‌ها قرار بود روز گذشته کانال مالی برای تجارت با ایران(SPV) ثبت شود، اتحادیه اروپا مجدداً این وعده خود را به تأخیر انداخت و وزیر خارجه آلمان در پایان نشست بروکسل اعلام کرد: «این مکانیزم فعلا ثبت نشده است؛ اما به‌زودی به ثبت خواهد رسید.»

بعد از خروج آمریکا از برجام، اروپایی‌ها به ایران وعده دادند تا برای فروکاستن از شدت بسامدهای حاصل از خروج آمریکا از معاهده برجام، کانال مالی ویژه‌ای را جهت ارتباطات مالی خود با کشورمان تعبیه کنند. دولتی‌ها نیز به امید پر کردن خلأ حضور یانکی‌ها در برجام، روزهای بدعهدی را تحمل کردند و در انتظار این وعده اروپایی‌ها ماندند.
آقای محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان روز 14‌آذرماه‌1397 در حاشیه نشست هیأت دولت، با حضور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه کانال مالی SPV به زودی ثبت می‌شود، اظهار داشت: «با توجه به اینکه آمریکایی‌ها به محض اطلاع پیدا کردن از هر تحولی، می‌خواهند مانع اجرای آن شوند، اروپایی‌ها می‌خواهند این مرحله را به‌صورت محرمانه دنبال کنند تا به نتیجه برسند. بنابراین خودشان این مرحله را ادامه می‌دهند و وقتی به نتیجه رسیدند اعلام می‌کنند.»
فردای اظهارات ظریف، آقای علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی، در حاشیه کنگره حزب موتلفه اسلامی، در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه بر اساس وعده‌ای که اروپایی‌ها داده‌اند، امیدوار هستیم تا پایان سال میلادی جاری، بسته پیشنهادی اروپا اجرایی شود گفت: از آنجا که ایجاد اجماع میان 27‌کشور عضو اتحادیه اروپا کار آسانی نیست، اروپایی‌ها اعلام کرده‌اند تمام تلاش خود را برای به سرانجام رسیدن این پیشنهاد انجام خواهند داد.
صالحی این را هم تأکید کرد که بسته پیشنهادی اروپا با مشاورت همکاران ما در ایران تدوین می‌شود.
با وجود وعده ظریف و صالحی، کانال مالی SPV تا پایان سال‌2018 میلادی از سوی کشورهای اروپایی ارائه نشد. تا اینکه مجدداً معاون رییس‌جمهوری در خبری که روز یکشنبه (هفتم بهمن) به نقل از وی در گفت‌وگو با خبرنگاران برون‌مرزی خبرگزاری جمهوری اسلامی منتشر شد، درباره کانال ویژه مالی اروپا گفت: «اخیراً شنیده‌ام که احتمال دارد اروپایی‌ها تا روز دوشنبه (هشتم بهمن) راه‌اندازی سازوکار ویژه مالی را رسماً اعلام کنند. امیدواریم آن‌ها این گام مهم را بردارند و این گامی مؤثر و امیدبخش خواهد بود و به ایجاد اعتماد متقابل که تلاش‌های زیادی برای شکل‌گیری آن صورت گرفته است، کمک خواهد کرد.»
صالحی با اشاره به لزوم حفظ اعتمادها در برجام گفت: «اگر اعتماد از بین برود، همه بازی را خواهند باخت. ما به‌دنبال آن هستیم که همه در این میدان برنده باشند و با همکاری یکدیگر می‌توانیم همه از برجام سود ببریم. اگر برجام برنده‌ای نداشته باشد، قطعاً به نفع اروپایی‌ها نخواهد بود، به‌ویژه اینکه این توافق به لحاظ امنیت‌آفرینی هم برای اروپایی‌ها بسیار حیاتی است.»
اظهارات صالحی مبنی‌بر اعلام رسمی سازوکار ویژه مالی اروپا در حالی مطرح شد که همزمان، روز گذشته، نشریه آلمانی «اشپیگل» از توافق سه کشور آلمان، انگلیس و فرانسه بر سر تجارت با ایران از طریق کانال ویژه مالی موسوم به SPVخبر داد. بنا بر نوشته این نشریه معتبر آلمانی، دفتر مرکزی این نهاد در پاریس خواهد بود، آلمان مدیریت آن را به‌عهده می‌گیرد و انگلیس هم مسوول بخش حسابداری و حسابرسی آن خواهد بود.
حال روز گذشته اعضای اتحادیه اروپا در بروکسل گرد هم آمدند تا درباره جزئیات کانال ویژه پرداخت مالی به ایران گفت‌وگو کنند و این کانال را به ثبت برسانند؛ نشستی که واکنش کاخ سفید را برانگیخت و به اتحادیه اروپا برای استقرار یک کانال پرداخت مالی جایگزین به منظور 
هموار کردن مراودات اقتصادی با ایران هشدار داد.
طبق گزارش«آسوشیتدپرس»، کاخ سفید به اروپایی‌ها گفت که اگر آن‌ها برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران تلاش کنند، مشمول تنبیه‌ها و مجازات‌های شدید (آمریکا) قرار خواهند گرفت.
آسوشیتدپرس ادامه داد: «اتحادیه اروپا (از هشدارهای آمریکا) دچار دستپاچگی نشده و در حال حرکت به سمت اجرای طرح خود (در خصوص ساز‌و‌کار ویژه مالی) است که اگر اجرایی شود، می‌تواند سبب تعمیق تنش در روابط فراآتلانتیک شود.»
از جمله نگرانی آمریکا آن است که سامانه پرداخت مالی اروپایی به آن اندازه موفق شود که بتواند با سوئیفت رقابت کند.
حال «وال‌استریت‌ژورنال» از نشست بروکسل گزارش داد که در جمع‌بندی شورای اروپا درباره مسائل مرتبط با ایران اختلاف‌نظر میان ایتالیا و اسپانیا به وجود آمده است.
منابع اتحادیه اروپا به «رادیو فردا» گفته‌اند این بیانیه ضمن ابراز نگرانی از فعالیت‌های منطقه‌ای برنامه موشکی ایران همچنان بر همکاری با ایران و حمایت از برجام 
تأکید می‌کند.  خبرنگار وال‌استریت‌ژورنال در توییتی از نشست بروکسل نوشته است: «سردرگمی‌های زیادی درباره جمع‌بندی ایران، اتحادیه اروپا و SPV وجود دارند. این موضوع با توجه به آشفتگی ایجادشده بر سر بیانیه جمع‌بندی قابل درک است.»
اما پس از پایان این نشست وزیر خارجه آلمان اعلام کرد: «ما با همتاهای خود از فرانسه، بریتانیا، اتحادیه اروپا بر روی مکانیزم کار کرده و مشورت می‌کنیم. این مکانیزم فعلاً ثبت نشده است اما به زودی به ثبت خواهد رسید.»
همچنین خبرگزاری «رویترز» گزارش داد که کشورهای اروپایی قصد دارند ایران را به ‌بهانه‌های غیرهسته‌ای هدف تحریم‌های جدید قرار دهند، اما «فدریکا موگرینی»، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از بیم فروپاشی برجام، اعمال این تحریم‌ها را به بعد از ثبت SPV موکول کرده است.
حال با توجه به آنکه اروپا در اجرای تعهد خود مکرراً 
تعلل کرده و اطلاعات روشنی درباره راه‌اندازی این کانال مالی ارائه نمی‌دهد و بار دیگر این سازوکار به بهانه‌های مختلف به تعویق افتاد، این باور را -که طرح اتحادیه اروپا برای حفظ مبادلات تجاری با ایران سمبلیک است- تقویت کرده است و گویا اروپا از این طرح فقط یک هدف دارد؛ نگه داشتن ایران در برجام با رویای تحقق‌SPV.
اما SPVچیست و چه تأثیری در معاملات اقتصادی ایران دارد. آیا ساز‌و‌کار مالی اروپا تحریم‌های آمریکا را دور خواهد زد و این اتحادیه به تحریم‌های آمریکا در مراودات تجاری با ایران بی‌اعتنایی خواهد کرد؟ آیا با راه‌اندازی SPV کشورهای اروپایی قادر خواهند بود اقلام تحت تحریم آمریکا را به ایران بفروشند؟
بنا‌بر داده‌های اداره فعالیت‌های خارجی اتحادیه اروپا (EEAS )، نهاد جدید یک سیستم جدید پرداخت برای کمک به «شرکت‌های اروپایی مایل به ادامه تجارت با ایران» است که تأثیر تحریم‌های آمریکا را که ممکن است شامل آن‌ها شود «مطابق با قوانین اتحادیه اروپا کاهش می‌دهد». سال‌۲۰۱۷ میلادی اروپا پس از چین بزرگ‌ترین شریک تجاری ایران بود.
از طرفی با این سیستم مالی، ایران خواهد توانست اقلام غیرتحریمی(غذا و دارو) را از شرکت‌های اروپایی خریداری کند؛ اما چون در اروپا پولی ندارد و اروپایی‌ها نفت ایران را نمی‌خرند، برای استفاده از SPV باید پول نفت از خریداران آسیایی به این کانال مالی منتقل شود تا خرید اقلام غیرتحریمی از اروپا ممکن باشد.
این ساز‌وکار یک سیستم مبادله مالی است که به شرکت‌ها اجازه می‌دهد بدون استفاده از سوئیفت، جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی، با ایران همکاری کنند.
در این سیستم قرار است به یورو معامله شود تا شامل تحریم‌های آمریکا بر معاملات ایران به دلار نشود.
این سیستم بر‌خلاف سوئیفت که درسطح بین‌المللی قابل پیگیری است، تنها در اختیار اروپاست و مقامات آمریکایی نمی‌توانند معاملات آن را پیگیری کنند.
برخی از دیپلمات‌های اروپایی گفته‌اند عملکرد این سازوکار مشابه سیستمی است که اتحاد جماهیر شوروی در طول جنگ سرد برای تجارت با ایران به کار گرفته بود و شامل معامله پایاپای کالا می‌شد.
اما آیا ساز‌و‌کار ویژه می‌تواند از شرکت‌های اروپایی به اندازه کافی حمایت کند؟ پیش از این (چهارم مهر‌ماه) رالف موتسنیش، سخنگوی امور خارجه فراکسیون سوسیال دموکرات‌های آلمان (SPD) به شبکه رادیویی «دویچلند فونک» گفته بود که «گمان نمی‌کند شرکت‌های بزرگ آلمانی از «ساز‌و‌کار ویژه» استفاده کنند چون از تنش تجاری با آمریکا پرهیز می‌کنند.» با این حال او پیش‌بینی کرد که شرکت‌های متوسط و کوچک ممکن است به استفاده از این سیستم علاقه‌مند باشند‌. از سویی دیگر گفته می‌شود کمپانی‌های بزرگ اروپایی ممکن است با توسل به شرکت‌های متوسط از این ساز‌و‌کار ویژه برای ادامه همکاری خود با ایران استفاده کنند.
این سیستم موازی با «مصوبه مسدود‌کننده» بروکسل عمل می‌کند که به شرکت‌های اتحادیه اروپا اجازه می‌دهد که در صورت متضرر شدن از تحریم‌های آمریکا از خزانه‌داری ایالات متحده شکایت کنند. البته قدرت مصون‌ساز این مصوبه برای شرکت‌های اروپایی در برابر تحریم‌های آمریکا، هنوز در عمل روشن نشده است.

captcha
شماره‌های پیشین