645
سه شنبه، ۰۹ بهمن ۱۳۹۷
15
آخرین نشست خبری جشنواره فیلم فجر برگزار شد

تقاضا برای ورود قوه‌قضاییه به سرمایه‌های مشکوک سینما

آخرین نشست خبری سی‌و‌هفتمین جشنواره فیلم فجر روز گذشته با حضور آقای ابراهیم داروغه‌زاده، دبیر جشنواره در پردیس ملت برگزار شد.

راه‌اندازی آکادمی داستان‌نویسی  در فضای مجازی

صبح نو

آخرین نشست خبری جشنواره فیلم فجر برگزار شد

تقاضا برای ورود قوه‌قضاییه به سرمایه‌های مشکوک سینما

آخرین نشست خبری سی‌و‌هفتمین جشنواره فیلم فجر روز گذشته با حضور آقای ابراهیم داروغه‌زاده، دبیر جشنواره در پردیس ملت برگزار شد.

آقای ابراهیم داروغه‌زاده، دبیر این دوره از جشنواره فیلم فجر گفت: امسال در بخش سودای سیمرغ ۲۲‌فیلم، بخش نگاه نو (کارگردانان فیلم‌اولی) ۱۰‌فیلم و سه فیلم انیمیشن حضور دارند و سیمرغ مستقل برای فیلم مستند و کوتاه در نظر گرفته شده است. امسال برای سیمرغ بهترین فیلم از نگاه مردم مانند سال گذشته به صورت مکانیزه رأی‌گیری می‌شود و روش ساده‌تری را پیش‌بینی کرده‌ایم. به مناسبت چهلمین سال انقلاب، تمام سینماگرانی که طی این سال‌ها سیمرغ گرفته‌اند، در ضیافتی به همین مناسبت حضور می‌یابند. دبیر سی‌و‌هفتمین جشنواره فیلم فجر در پاسخ به این پرسش که آیا نیاز به تولید فیلم مرتبط با این اتفاق در سازمان سینمایی داریم یا خیر، گفت: سینمای ایران یکی از مهم‌ترین دستاوردهای 40سال انقلاب اسلامی است و البته سینمای بعد از انقلاب هم مرهون امام انقلاب بود که در نخستین موضع‌گیری فرمودند ما با سینما مخالف نیستیم، با فحشا مخالفیم.
وی درباره اینکه امسال رییس هیأت داوران داریم یا خیر، گفت: رییس هیأت داوران نداریم و رأی اکثریت ملاک است. داروغه‌زاده درباره بخش خارج از مسابقه هم گفت: باید بگویم ما تعدادی از فیلم‌ها را به‌عنوان رزرو معرفی کرده‌ایم و آن‌ها برای حضور در بخش خارج از مسابقه باید درخواست بدهند، ولی عموم فیلمسازان دوست دارند در بخش مسابقه حضور داشته باشند. داروغه‌زاده درباره شیوه داوری‌ها هم گفت: هیچ فیلمی که دی‌سی‌پی کاملش آماده نشده باشد، داوری نمی‌شود. فیلم‌ها توسط هیأت انتخاب بازبینی می‌شوند و در صورت انتخاب، آن‌وقت مراحل لابراتوار را طی می‌کنند. هیأت انتخاب باید حدود ۴۰‌روز برای بازبینی ۸۰‌فیلم وقت بگذارند و فیلم‌ها را با دقت ببینند. امسال از نظر تنوع و کیفیت، یکی از بهترین جشنواره‌ها را خواهیم داشت. داروغه‌زاده در پاسخ به این پرسش که سهم تهیه‌کنندگان از نمایش فیلم‌ها در استان‌ها چقدر است، گفت: سازمان سینمایی پرداخت‌ها را انجام می‌دهد و استانداری‌ها هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند. توافقی از طریق خانه سینما و سازمان سینمایی انجام شده و در مجموع مبلغ یک میلیارد و ۶۰۰میلیون به فیلم‌ها داده می‌شود.
وی درباره سرمایه‌های مشکوک در سینما، از دادستانی و قوه‌قضاییه تقاضا کرد اگر اطلاعاتی دارند، به جشنواره اعلام کنند تا این فیلم‌ها از جشنواره خارج شوند. ضمن اینکه هیأت داوران شأن حقیقی و حقوقی مستقل خود را دارند و هیچ نهاد و ارگانی از ما نخواسته فیلمی را به هیأت داوران سفارش کنیم تا بهتر دیده شود. داروغه‌زاده درباره تخصیص فضای دائمی (کاخ جشنواره) به جشنواره فیلم فجر گفت: هیچ جای دنیا محلی نداریم که صاحبان آثار و منتقدان و اهالی رسانه با هم فیلم ببینند. ضمن اینکه چنین موضوعی به دبیرخانه جشنواره و حتی سازمان سینمایی مرتبط نمی‌شود، بلکه شهرداری تهران باید به فکر ساخت مجموعه‌ای فرهنگی هنری مختص جشنواره‌ها باشد. امسال چند سانس در پردیس کورش برای نابینایان در نظر گرفته شده است. دبیر سی‌و‌هفتمین جشنواره فیلم فجر خاطرنشان کرد: وظیفه اصلی جشنواره فجر حمایت از سینماگران است و نام فیلم‌های ردشده را اعلام نمی‌کنیم و سکوت می‌کنیم.
 داروغه‌زاده در پاسخ به پرسشی درباره انتخاب پردیس تئاتر تهران به‌عنوان مکان افتتاحیه و نقش احتمالی یک مدیر کم‌ سن‌و‌سال در این انتخاب گفت: پردیس تئاتر چند سالی است راه‌اندازی شده؛ اما استفاده مطلوبی از آن نشده است. ضمن اینکه انقلاب از جنوب شهر شکل گرفت و چه اشکالی دارد که جشن ملی‌مان را در جنوب شهر برگزار کنیم؟ دبیر سی‌و‌هفتمین جشنواره فیلم فجر درباره پیشنهاد ۱۰‌میلیاردی ایران‌مال برای میزبانی جشنواره فیلم فجر گفت: پردیس سینمایی ایران‌مال می‌تواند یکی از گزینه‌ها برای برگزاری جشنواره در سال آینده باشد. اما امسال بهترین گزینه اسپانسرینگ همراه اول بود که انتخاب شد. سالن‌های جدید در اکران مردمی دارای اولویت است و سیاست سازمان سینمایی معرفی و بهتر دیده شدن پردیس‌های تازه تأسیس در جشنواره فیلم فجر است.
 معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی درباره وجود ابتذال در فیلم‌های سینمایی و انتخاب فیلم‌ها بدون دیدن نسخه نهایی و پایان‌بندی یک فیلم، گفت: من به‌عنوان مسوول درباره اینکه «سینمای ما سراسر ابتذال هست» نظر متفاوتی دارم. در همین جشنواره امسال حداقل ۳۰‌فیلم متفاوت و غیرکمدی داریم، البته نباید فراموش کرد وضعیت امروز جامعه به شکلی است که از فیلم‌های طنز و کمدی بیشتر استقبال می‌کند. خوشبختانه سالن‌های جدیدی که به ناوگان اکران اضافه شده این فرصت را به وجود آورده که فیلم‌های مستقل هم دیده شوند.  بیشترین سانسور برای اکران در حوزه ابتذال است و سانسوری در حوزه فیلم‌های اجتماعی و سیاسی وجود ندارد. رسانه‌ها هم باید فیلم‌های مبتذل را با قاطعیت نقد کنند و حتی به سازمان سینمایی کمک کنند که این فیلم‌ها اکران نشوند. 
وی درباره انیمیشن‌های سینمایی و داوری شدن آن‌ها در کنار فیلم‌های داستانی گفت: حمایت از سینمای انیمیشن جزو سیاست‌های مدون سازمان سینمایی است. در همین راستا یک فیلم سینمایی انیمیشن وارد بخش سودای سیمرغ شد و امسال هم بنده از اختیار خودم به‌عنوان دبیر جشنواره استفاده کردم و سه فیلم انیمیشن را که توسط هیأت انتخاب رد شده بود، وارد جشنواره کردم.
 وی در پاسخ به تصمیم برخی از کارگردانان برای انصراف از حضور در جشنواره بیان کرد: برگزاری جشنواره فجر رسالت اصلی ماست و هر آنچه که به نفع سینماگران باشد انتخاب می‌کنیم. در دو سال گذسته لیست فیلم‌هایی را که ثبت‌نام کرده بودند، منتشر نکردیم؛ چرا که بسیاری از فیلم‌ها به جشنواره راه پیدا نکردند و ممکن بود به دلیل رقابت در گیشه دچار مشکل شوند. ما نسبت به اظهارنظرهای صاحبان فیلم‌ها احترام می‌گذاریم و سکوت می‌کنیم. همه فیلم‌هایی که شرکت کرده‌اند، می‌توانند اعلام کنند که شرکت کرده‌اند و انتخاب نشده‌اند. از نظر ما شفاف‌سازی این است که هر صاحب فیلمی می‌تواند خودش این موضوع را اعلام کند. ما ترجیح می‌دهیم خودمان اعلام نکنیم، چراکه ممکن است به لحاظ تبلیغات و اکران آسیب ببینند.
داروغه‌زاده تأکید کرد: بسیاری از فیلم‌ها، حتی آن‌ها که ناقص بودند یا نسخه‌ای نداده بودند، پیگیر حضور در بخش مسابقه بوده‌اند؛ اما در‌نهایت به جشنواره نرسیده‌اند. ترجیح می‌دهیم که اعلام‌کننده اصلی خود صاحبان فیلم‌ها باشند. هیچ جای دنیا اصلاً هیأت انتخاب وجود ندارد و این جزو حقوق جشنواره‌ها نیست که به این شکل عمل کنند. خیلی از جشنواره‌های دنیا نماینده می‌فرستند و بر سر باکس تدوین فیلم‌ها را می‌بینند. ما جشنواره برگزار می‌کنیم برای تشویق سینماگران و بهتر دیده شدن آثار و هر چیزی این موضوع را به هم بزند آسیب‌زننده است. بنابراین ما این موضوع را اعلام نمی‌کنیم. 
 

captcha
شماره‌های پیشین