645
سه شنبه، ۰۹ بهمن ۱۳۹۷
1
پهلوی سرمایه کشور را چگونه خرج می‌کرد

کمک یک‌و‌نیم میلیون پوندی شاه به باغ‌وحش و فاضلاب لندن

محمدرضاشاه بر اساس دکترین نیکسون- کسینجر، برای خود وجهه‌ای اقتدارآمیز دست و پا کرده بود. بر اساس این دکترین که اصطلاحاً دو ستون داشت، ایران به‌عنوان ستون نظامی(ژاندارم) و عربستان سعودی به عنوان ستون اقتصادی، به‌عنوان تأمین‌کننده منافع ایالات متحده آمریکا در منطقه غرب و جنوب غرب آسیا در نظر گرفته شدند. خودبزرگ‌بینی محمدرضا و تورم این برداشت با تبلیغات پر آب و تاب از سوی رسانه‌های غربی، از یک‌سو و افزایش سرسام‌آور درآمدهای نفتی رژیم در ابتدای دهه 50 شمسی، از سوی دیگر، موجب شد تا پهلوی دوم دست خود را برای حاتم بخشی‌های بی‌حساب و کتاب و حتی استمداد لجستیکی به سایر کشورها باز ببیند. در این گزارش به طور موجز به برخی از این موارد اشارت خواهیم داشت.

«صبح‌نو» گزارش می‌دهد

قیام ‌57 به روایت رسانه‌های بلوک شرق و غرب

در چند ماه مانده به پیروزی انقلاب رسانه‌های غربی تمرکز ویژه‌ای بر روی انعکاس مسائل ملت ایران داشتند. این اتفاق بعد از سفر اجباری حضرت امام ؟ره؟ به فرانسه شدت گرفت و عملا باعث شد این رسانه‌ها به یکی از تریبون‌های نشر اخبار مربوط به ایران تبدیل شوند. از سوی دیگر در دی‌ماه ژنرال داچ هایزر، نفر دوم ارتش آمریکا در اروپا برای هماهنگی میان سران ارتش و در‌نهایت انجام یک کودتا وارد ایران می شود و تا دو روز بعد از مراجعت امام به ایران نیز در کشور می‌ماند. عموما رسانه‌های آمریکایی و اروپایی در ارائه اخبار خود سعی دارند انقلاب مردم ایران را به آشوب و شورش تقلیل دهند. رسانه‌های روسی نیز در این میان با تمرکز بر سفر هایزر سعی می کنند به نقش وی در کمک به رژیم پهلوی اشاره کنند. در این گزارش به‌صورت نمونه به برخی گزارش‌های رسانه‌های غربی در یک ماه منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی نگاهی خواهیم انداخت.

ارباب شکست ، پایان تلخ کی‌روش

فوتبال ایران بعد از 15‌سال به مرحله نیمه‌نهایی جام ملت‌های آسیا صعود کرد و برای شکستن طلسم 43‌ساله ناکامی در بالای سر بردن جام قهرمان این رقابت‌ها، عصر دیروز، هشتم بهمن‌ماه مقابل ژاپن صف‌آرایی کرد. اما این حسرت با سه گلی که تیم ایران دریافت کرد 47‌ساله شد. در این دیدار که با قضاوت «کریس بیت» استرالیایی برگزار شد، تیم ایران نتوانست عملکرد موفقیت‌آمیز خود در جام نوزدهم را ادامه داده و با دو اشتباه فردی، پیروزی و فینالیست شدن را به ژاپنی‌ها تقدیم کرد.

فیلم‌جدید«بهرام‌توکلی»به‌جشنواره‌هیجان‌می‌دهد

رقابت‌«تختی»درفجر

یکی از فیلم‌هایی که در جشنواره فجر امسال اکران خواهد شد و احتمال می‌رود که برای مخاطبان جذابیت‌های زیادی داشته باشد، «تختی» به کارگردانی آقای بهرام توکلی و تهیه‌کنندگی آقای سعیدملکان است.

اروپا بازهم را‌ه‌اندازی کانال مالی برای تجارت با ایران را به آینده موکول کرد

رویای SPV

درحالی که طبق وعده اروپایی‌ها قرار بود روز گذشته کانال مالی برای تجارت با ایران(SPV) ثبت شود، اتحادیه اروپا مجدداً این وعده خود را به تأخیر انداخت و وزیر خارجه آلمان در پایان نشست بروکسل اعلام کرد: «این مکانیزم فعلا ثبت نشده است؛ اما به‌زودی به ثبت خواهد رسید.»

نگهداری یک سگ با جثه کوچک و کمترین هزینه حداقل دو میلیون تومان در ماه خرج روی دست صاحبش می‌گذارد

هزینه بالای سگ‌داری

شاید بار‌ها و بار‌ها شده که دیده باشید، پشت چراغ قرمز، پنجره خودرو تا نیمه پایین است و حیوانی سرش را از پنجره بیرون آورده و اطراف را نگاه می‌کند. این روز‌ها کم نیستند خانواده‌هایی که علاوه بر فرزندان خود با حیوانات خانگی خود در انظار عمومی ظاهر می‌شوند. اما شاید برایتان جالب باشد بدانید نگهداری هر کدام از آن‌ها چقدر برای صاحبش هزینه دارد. هزینه‌هایی که برای یک کارمند هم کمرشکن است اما با این حال نگهداری از این حیوانات در قشر متوسط و پایین جامعه نیز به وفور دیده می‌شود. هزینه‌هایی که گاهی ارقام بالایی را متحمل افراد می‌کند.

آخرین نشست خبری جشنواره فیلم فجر برگزار شد

تقاضا برای ورود قوه‌قضاییه به سرمایه‌های مشکوک سینما

آخرین نشست خبری سی‌و‌هفتمین جشنواره فیلم فجر روز گذشته با حضور آقای ابراهیم داروغه‌زاده، دبیر جشنواره در پردیس ملت برگزار شد.

تظاهرات جدید معترضان در پاریس

ماکرون با شال قرمز‌ به جنگ جلیقه‌زرد‌ها رفت

دکتر معینی‌پور در نشست «کارآمدی نظام مبتنی‌بر ولایت فقیه»:

کارآمدی، مشروعیت ثانویه نظام است

نشست «کارآمدی نظام مبتنی‌بر ولایت فقیه» در ادامه سلسله‌نشست‌های دانش‌افزایی ولایت‌فقیه حوزه علمیه خراسان، با حضور دکتر مسعود معینی‌پور، عضو هیأت علمی دانشگاه باقرالعلوم، در مدرسه سلیمانیه مشهد برگزار شد.

مگس سیاسی روی زخم اقتصادی

یادداشت دکتر سید احسان خاندوزی استاد دانشگاه علامه طباطبایی

سر مقاله

محدودیت توقع

شماره‌های پیشین