sobhe-no.ir
644
دوشنبه، ۰۸ بهمن ۱۳۹۷
5
رسانه‌های صهیونیستی به ناتوانی اطلاعاتی در برابر حزب‌الله اعتراف کردند

شکست رژیم اسرائیل در عملیات تونل‌ها

روزنامه‌ها و رسانه‌های صهیونیستی به‌صورت گسترده مصاحبه دبیرکل حزب‌الله را بازتاب دادند و عملیات‌های متعدد تل‌آویو در مرز لبنان برای کشف تونل‌ها را به سخره گرفتند.

جنگ اقتصادی آمریکا علیه ونزوئلا مصداق  «جنایت علیه بشریت» است

دوران کلاسیک استعمارگری غرب

صبح نو

جنگ اقتصادی آمریکا علیه ونزوئلا مصداق  «جنایت علیه بشریت» است

دوران کلاسیک استعمارگری غرب


گزارشگر ویژه سابق سازمان‌ملل در امور ونزوئلا با بیان اینکه جنگ اقتصادی آمریکا علیه کاراکاس می‌تواند مصداق جنایت علیه بشریت باشد، تأکید کرد که تحریم‌ها فقط مردم عادی و فقیر را هدف می‌گیرد.
«آلفرد دِزایاس»، گزارشگر ویژه سابق سازمان‌ملل در مصاحبه‌ای با روزنامه «ایندیپندنت» گفته است، تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا غیرقانونی است و می‌تواند طبق قوانین بین‌المللی مصداق «جنایت علیه بشریت» باشد.
زایاس که مأموریتش در ماه مارس‌2018 به پایان رسیده، تأکید کرد، آمریکا علیه ونزوئلا «جنگ اقتصادی» راه انداخته که به اقتصاد این کشور ضربه زده و موجب مرگ مردم ونزوئلا می‌شود.
این اظهارات در پی افزایش تنش در ونزوئلا پس از حمایت آمریکا و بریتانیا از «خوان گوایدو»، رهبر مخالفان ونزوئلا مطرح می‌شود که خود را «رییس‌جمهوری موقت» ونزوئلا نامیده است. اروپایی‌ها انتخاباتی «آزاد و منصفانه» را پیشنهاد کرده‌اند و روسیه و ترکیه حامیان کلیدی «نیکلاس مادورو» باقی مانده‌اند.
زایاس، معاون پیشین شورای حقوق بشر سازمان ملل (HRC) و متخصص حقوق بین‌الملل گزارش خود در مورد ونزوئلا را در ماه سپتامبر به سازمان‌ملل تحویل داد؛ اما به گفته او سازمان‌ملل گزارش او را نادیده گرفته و گفتمانی عمومی را -که مستحقش بود- به جریان نینداخته است.
او در ادامه گفت: «تحریم‌ها کُشنده‌ هستند» و بیشتر متوجه مردم و اقشار فقیر جامعه است که موجب مرگ، به‌علت کمبود غذا و دارو می‌شود. این امر نقض حقوق بشر و با هدف تحمیل تغییرات اقتصادی در یک کشور دموکراتیک دیگر صورت گرفته است.
«ایندیپندنت» در ادامه گزارش داد: زایاس در مأموریت حقیقت‌یابی خود در اواخر ۲۰۱۷، دریافته بود که غیر از فساد و سوء‌مدیریت، جنگ اقتصادی که آمریکا،  بریتانیا و کانادا علیه اقتصاد ونزوئلا راه انداخته‌اند، از فاکتورهای اصلی بروز بحران اقتصادی در این کشور هستند.
وی در گزارش خود به دادگاه جنایی بین‌المللی پیشنهاد کرده تحریم‌های اقتصادی علیه ونزوئلا را طبق بند‌ هفت بیانیه رم به‌عنوان مورد احتمالی جنایت علیه بشریت مورد بررسی قرار دهند. این تحریم‌ها به این دلیل غیرقانونی هستند که توسط شورای امنیت سازمان‌ملل مورد تأیید قرار نگرفته‌اند.
زایاس در گزارش خود همچنین نوشته است: «تحریم‌ها و محاصره‌ اقتصادی امروزی قابل ‌قیاس با محاصره‌ شهرها در قرون وسطی است... تحریم‌های قرن‌۲۱ تلاشی برای به زانو درآوردن کشورهای مستقل است و نه فقط یک شهر.»
 
دوران کلاسیک استعمارگری
 بررسی حوادث چند روز گذشته در ونزوئلا نشان می‌دهد، روندی که آمریکا و کشورهای غربی برای برکناری دولت مادورو دنبال می‌کنند، بدعتی خطرناک در روابط بین‌الملل محسوب می‌شود. به رسمیت شناختن یک اپوزیسیون شورشی در مقابل دولتی که با رأی مردم روی کار آمده، در حقیقت بازگشت به دوران کلاسیک استعمارگری است.
 هم‌اکنون آمریکایی‌ها با فشار به بریتانیا از دسترسی دولت ونزوئلا به 2/1‌میلیارد دلار از ذخایر ارزی این کشور جلوگیری کرده‌اند، در حالی که هیچ مجوز بین‌المللی، نه از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد و نه هیچ ارگان دیگری در این باره وجود ندارد.
 به نظر می‌رسد در شرایط فعلی امید مادورو به هشت‌میلیارد دلار ذخایر طلای کشور در بانک‌های ترکیه است که چندی پیش آن را از بانک‌های هلندی و سوییسی به آنجا منتقل کرده و آمریکایی‌ها نیز به‌دنبال جلوگیری از انتقال آن به ونزوئلا هستند. آمریکا و کشورهای غربی تاکنون توفیقی در محکومیت ونزوئلا در مجامع بین‌المللی نداشته‌اند و جلسه شورای امنیت که به بررسی این موضوع پرداخت، به صحنه مجادلات لفظی دو طرف تبدیل شد و مطرح شدن کودتای ونزوئلا از سوی روسیه وتو شد. بدون شک سؤال جدی در این میان این است که قدم بعدی آمریکا و کشورهای غربی در صورت مؤثر نبودن فشارهای اقتصادی و حمایت نیروهای مسلح ونزوئلا از دولت مادورو چه خواهد بود؟ در هر صورت به نظر می‌رسد که برنامه‌های گسترده‌ای به رهبری آمریکا در منطقه آمریکای لاتین در حال اجراست. شاید از همین رو روس‌ها موضعی محکم در قبال این مسأله اتخاذ کرده‌اند و حتی یک‌ ماه پیش برخی تجهیزات نظامی را عازم ونزوئلا کردند. اگر آمریکا به‌دنبال سرنگونی دولت ونزوئلا از طریق دخالت نظامی یا سوریه‌سازی این کشور باشد، به‌طور حتم کشورهایی همچون چین و روسیه بی‌تفاوت نخواهند ماند و شاید این بار آمریکایی‌ها در حیاط‌خلوت خود یعنی ونزوئلا شکستی سنگین متحمل شوند. البته «نیکلاس مادورو» رییس‌جمهوری ونزوئلا در مصاحبه با شبکه «سی‌ان‌‌ان» ترکیه با متهم کردن واشنگتن به راه‌اندازی یک جنگ علیه استقلال ونزوئلا گفت: همه این‌ها به آمریکا برمی‌گردد. آن‌ها می‌خواهند سرزمین ما را حیاط‌خلوت خود کنند. نیکلاس مادورو که به‌تازگی مراسم سوگند دور دوم ریاست‌جمهوری خود را برگزار کرده، در ادامه تأکید کرد که برای پایان دادن به بحران این روزها در ونزوئلا انتخاباتی برگزار نخواهد شد. 
وی همچنین درباره «خوان گوایدو»، رهبر مخالفان نیز گفت که دادگاه قضایی درباره بازداشت وی تصمیم خواهد گرفت. ونزوئلا چهارشنبه گذشته شاهد کودتای نافرجامی از سوی خوان گوایدو، رهبر مخالف بود که با حمایت آمریکا و برخی از کشورهای غربی همراه شد.

captcha
شماره‌های پیشین