sobhe-no.ir
644
دوشنبه، ۰۸ بهمن ۱۳۹۷
10
واکنش ناجا به تأثیر قاچاق بر گرانی گوشت

قاچاق دام به خارج از کشور نگران‌کننده  نیست

توزیع بسته‌های حمایتی سؤالات بسیاری را برای مردم به وجودآورده است

چشم به راه پیامک واریز

توزیع بسته‌های حمایتی سیاست جدید دولت بود که با توجه به مشکلات اقتصادی و معیشتی‌ای که برای ایرانیان به وجود آمد در دستور کار قرار گرفت. این برنامه برای بسیاری یادآور توزیع سبدکالا در سال‌های آغازین فعالیت دولت یازدهم بود. اگرچه توزیع بسته‌های حمایتی از اواخر آبان‌ماه آغاز شده و همچنان ادامه دارد اما در این مسیر با انتقاداتی مواجه بوده است. بسته‌هایی که گفته شده مبلغ نهایی آن با توجه تعداد خانوار از 100 هزار تومان تا 300 هزار تومان متغیر خواهد بود.

صبح نو

توزیع بسته‌های حمایتی سؤالات بسیاری را برای مردم به وجودآورده است

چشم به راه پیامک واریز

توزیع بسته‌های حمایتی سیاست جدید دولت بود که با توجه به مشکلات اقتصادی و معیشتی‌ای که برای ایرانیان به وجود آمد در دستور کار قرار گرفت. این برنامه برای بسیاری یادآور توزیع سبدکالا در سال‌های آغازین فعالیت دولت یازدهم بود. اگرچه توزیع بسته‌های حمایتی از اواخر آبان‌ماه آغاز شده و همچنان ادامه دارد اما در این مسیر با انتقاداتی مواجه بوده است. بسته‌هایی که گفته شده مبلغ نهایی آن با توجه تعداد خانوار از 100 هزار تومان تا 300 هزار تومان متغیر خواهد بود.


مرحله نخست توزیع بسته حمایتی دولت از 20 آبان‌ماه آغاز شد که در این مرحله بسته مورد نظر به حساب افراد تحت پوشش نهادهایی چون کمیته امداد امام خمینی؟ره؟ و بهزیستی واریز شد. در مرحله دوم هم بازنشستگان اعم از بازنشستگان کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی بسته‌های خود را دریافت کردند. واریز این کمک‌ها هم از تاریخ 23 آبان‌ماه صورت گرفت. اما در مرحله بعد کارمندان دولت با حقوق کمتر از سه میلیون تومان قرار داشتند تا به‌عنوان سومین گروه بسته حمایتی خود را دریافت کنند. مرحله چهارم واریز بسته‌های حمایتی هم به افرادی اختصاص دارد که در گروه‌های یاد شده نبودند و تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی قرار دارند. این افراد کارگران، رانندگان و بازنشستگان تأمین اجتماعی می‌شوند که حقوق‌شان زیر 3 میلیون تومان است و یارانه دریافت می‌کنند. این بسته‌های حمایتی به حساب یارانه آن‌ها واریز شده یا خواهد شد. گروه پنجم هم افرادی هستند که تحت پوشش هیچ‌یک از این نهادها نیستند مانند اقشار روستایی و فاقد بیمه‌های اجتماعی که برخی بر اساس پایگاه رفاه ایرانیان شناسایی شده‌اند.
اما در روزهای اخیر اتفاقاتی روی داده است که موجب بروز ابهامات و سؤالاتی برای شهروندان شده است. برخی از افراد واجد شرایط هستند که هنوز بسته خود را دریافت نکرده‌اند، اگرچه افرادی با شرایط مشابه واریزی داشته‌اند. همین مسائل موجب بروز سردرگمی برای برخی از هموطنان شده است. از همین رو سرپرست سازمان تأمین اجتماعی از تعیین کددستوری خبر داده که بر اساس آن بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیرانی که در خصوص بسته حمایتی دولت سؤال دارند، می‌توانند از آن استفاده کنند. آن‌طور که آقای محمدحسن زدا گفته است: این افراد می‌توانند کد دستوری #۸*۱۴۲* را شماره‌گیری و کدملی سرپرست خانوار را وارد کنند تا پاسخ برای آنها ارسال شود که آیا مشمول دریافت این کمک هستند یا خیر. البته غیر از این روش شماره مرکز ارتباط مردمی سازمان تأمین اجتماعی (1420) هم تماس‌های بسیاری در باره همین موضوع را پاسخ داده است. زدا همچنین با اشاره به ارائه بسته کمک دولت به بیمه شدگان و مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی گفته است: به ۶ میلیون و ۱۵۰ هزار نفر از بیمه‌شدگان و ۲ میلیون و ۶۰۰ میلیون نفر مستمری‌بگیر این سازمان که شرایط دریافت این کمک را داشته‌اند، بسته حمایتی پرداخت شده است.

یک دو بسته، یک هیچ
همانطور که گفته شد واریز بسته‌های حمایتی برای مردم با سؤالاتی همراه بوده است. اگرچه از ابتدای طرح این موضوع و زمان واریز و گروه‌های هدف نیز سؤالاتی مطرح بود. در همین ارتباط برخی نمایندگان مجلس از حوزه‌های انتخابیه مختلف انتقاداتی را درباره شناسایی گروه‌های هدف برای واریز این بسته‌ها مطرح کرده بودند اگرچه بیشتر آن‌ها اعتقاد داشتند اصل کار خوب است، اما در برابر این گروه برخی کارشناسان اقتصادی اعتقاد دارند که به جای توزیع بسته‌های حمایتی که وجه خوبی ندارد و یادآور اتفاقات مربوط به زمان توزیع کالا در بین مردم است، باید به فکر چاره و درمان درست مشکلات در اقتصاد کشور بود. 
این در حالی است که توزیع بسته‌های حمایتی با توجه به اعتبار 9 هزار میلیارد تومانی که دولت برای آن در نظر گرفته در شرایط فعلی اقتصادی می‌توانند کمکی برای سفره‌های مردم باشد. با این وجود همانطور که گفته شد کارمندان دولت بیشترین تعداد پیام را به مراکز پاسخگویی درباره بسته حمایتی ارسال کرده‌اند. آن‌طور که آقای احد رستمی، مدیرکل دفتر مطالعات رفاه اجتماعی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی گفته است دستگاه‌های دولت هنوز لیست مشمولان خود را به وزارتخانه ارسال نکرده‌اند و بررسی تک‌تک این افراد کار بسیار دشواری است، به همین دلیل گویا قرار است با سازمان مدیریت توافق‌هایی برای اتخاذ روش جدید پرداختی انجام شود. وی گفته: سامانه‌های وزارت رفاه در حال جمع‌آوری اطلاعات خانوارها هستند اما آنچه مسلم است، تا پایان سال به تمام مشمولان این بسته‌ها داده می‌شود و اینگونه نیست که فردی به دلیل نداشتن یارانه از لیست دریافت سبد جامانده باشد.
اما مسأله دیگر در این باره مربوط به برخی خطاها در واریز بسته‌های حمایتی است. برخی صحبت‌ها از این حکایت دارد که تعدادی از واجدان دوبار بسته‌ای را دریافت کرده‌اند. به عنوان نمونه کارمند وزارت آموزش‌و‌پرورش یکبار در لیست کارمندان و بار دیگر در لیست شاغلان تأمین اجتماعی بسته حمایتی گرفته است. از سوی دیگر برخی خانوارها نیز با وجود داشتن شرایط هنوز موفق به دریافت بسته حمایتی نشده‌اند. در مقابل کارشناسان وزارت رفاه نیز این مسأله را رد نکرده و اعلام کرده‌اند که احتمال خطا وجود دارد و هنوز استخراج داده‌ها به‌طور کامل انجام نشده است. آ‌ن‌طور که «فارس» گزارش کرده این مسوولان مدعی هستند برای رفع هم‌پوشانی راه‌های زیادی انجام شده اما حتی ممکن بوده که یک خانوار پنج نفره پنج سبد حمایتی بگیرد و جلوگیری از این کار، سخت بوده است، به همین دلیل دهک‌های مختلف جامعه باید بررسی می‌شد، لذا دلیل بررسی درآمدها بهترین گزینه برای واریز بسته‌ها انتخاب شده است.

captcha
شماره‌های پیشین