sobhe-no.ir
644
دوشنبه، ۰۸ بهمن ۱۳۹۷
10
واکنش ناجا به تأثیر قاچاق بر گرانی گوشت

قاچاق دام به خارج از کشور نگران‌کننده  نیست

توزیع بسته‌های حمایتی سؤالات بسیاری را برای مردم به وجودآورده است

چشم به راه پیامک واریز

توزیع بسته‌های حمایتی سیاست جدید دولت بود که با توجه به مشکلات اقتصادی و معیشتی‌ای که برای ایرانیان به وجود آمد در دستور کار قرار گرفت. این برنامه برای بسیاری یادآور توزیع سبدکالا در سال‌های آغازین فعالیت دولت یازدهم بود. اگرچه توزیع بسته‌های حمایتی از اواخر آبان‌ماه آغاز شده و همچنان ادامه دارد اما در این مسیر با انتقاداتی مواجه بوده است. بسته‌هایی که گفته شده مبلغ نهایی آن با توجه تعداد خانوار از 100 هزار تومان تا 300 هزار تومان متغیر خواهد بود.

صبح نو

واکنش ناجا به تأثیر قاچاق بر گرانی گوشت

قاچاق دام به خارج از کشور نگران‌کننده  نیست


جانشین فرمانده ناجا توضیحاتی را درباره قاچاق دام ارائه کرد و برخی ادعاها در‌باره ارتباط افزایش قیمت گوشت با ناجا را رد کرد.
 سردار ایوب سلیمانی در نشست تخصصی سالانه مبارزه با قاچاق کالا و ارز، درباره قاچاق دام زنده اظهار کرد: قاچاق، پدیده‌ای است که سال‌ها وجود دارد، اما با توجه به این که در ماه‌های اخیر تحت تأثیر نوسانات نرخ ارز تغییراتی در آن ایجاد شده است، تمرکز ما در برخی از موارد تغییر کرده است و عمدتا روی مواردی همچون خارج کردن از کشور، تمرکز داریم. وی با اشاره به اینکه در مورد قاچاق دام زنده موارد نادرستی مطرح شده که بعضاً با واقعیت فاصله داشته یا تمام واقعیت نبوده است، در این باره توضیح داد: در سال جاری با علم به این که ممکن است قاچاق دام زنده به خارج از کشور صورت بگیرد، برنامه‌ریزی‌های خود را انجام دادیم و از اوایل امسال به تمامی رده‌های انتظامی و مرزبانی این موضوع ابلاغ شد.
وی با اشاره به این که در ۱۰‌ماهه امسال کشفیات قاچاق دام زنده حدود ۱۶‌درصد افزایش داشته است، گفت: این یعنی حدود ۱۶۴‌رأس دام کشف شده است و به عبارتی وزن حداکثری این دام‌ها حدود سه هزار تن گوشت بوده است، طبق برآوردهای ما بیش از ۵۰‌درصد از دام قاچاق را کشف کرده‌ایم.
سلیمانی افزود: اگر در بدترین شرایط فرض کنیم که ما به جای ۵۰‌درصد حدود یک سوم دام قاچاق را کشف کرده‌ایم، این یعنی در بدترین شرایط حدود ۱۰‌هزار تن گوشت دام از کشور خارج شده است. این در حالی است که مصرف سالانه گوشت در کشور حدود ۹۰۰‌هزار تن است. ۱۵۰‌هزار تن گوشت نیز وارد کشور می‌شود و طبق آمارها حدود 5‌/1میلیون تن نیز تولید دام داریم که برای تولید گوشت و دیگر فرآورده‌های دامی پرورش می‌یابند. بنابراین اگر رقم قاچاق دام را با رقم مصرف سالانه گوشت مقایسه کنیم، نشان‌دهنده این است که حدود یک درصد از کل سهم گوشت مصرفی قاچاق می‌شود که این عدد 
یک درصدی طبیعتاً نباید چنین تأثیری داشته باشد که ادعا کنند که سبب افزایش قیمت گوشت شده است. ضمن این که طبق آمارهای ما حدود ۲۵‌درصد واردات گوشت افزایش یافته است و ما کمبودی در مورد گوشت نداریم. جانشین فرمانده ناجا در بخش دیگری از صحبت‌های خود با انتقاد از التهاب‌ها و شایعات مطرح شده در مورد گوشت، خاطر نشان کرد: برخی از دشمنان و افراد ناآگاه به این شایعه دامن زدند که با قحطی گوشت مواجه هستیم. در حالی که چنین مسأله‌ای مطرح نبود، ضمن این که ما به این شایعات ورود کردیم، چرا که نگرانی جامعه برای ما هم مهم بود؛ اما گفتند که افزایش قیمت گوشت به ناجا ارتباط دارد، این چه حرفی است که زده شده است. اگر تولید دام کاهش یافته است یا موارد دیگر، ارتباط آن با ناجا چیست؟! ضمن این که ناجا قاطعانه با قاچاق برخورد می‌کند. 
وی با تأکید بر اینکه ما با قاچاق دام برخورد خواهیم کرد، یادآور شد: ما با کسانی که بخواهند با نیازهای اساسی مردم بازی کرده یا در این زمینه جوسازی و التهاب‌آفرینی کنند نیز برخورد خواهیم کرد. امیدوارم با اقدامات انجام شده در آینده شاهد کاهش مواردی همچون قاچاق، به‌ویژه قاچاق سوخت و دام باشیم.
سلیمانی درباره ادعای مطرح شده از سوی یکی از مسوولان وزارت جهاد کشاورزی مبنی‌بر اینکه قاچاق دام سبب افزایش قیمت گوشت شده است، خاطر نشان کرد: حرف ما این است که قاچاق دام در گذشته نیز وجود داشته است و امسال نیز تفاوت آنچنان معناداری نداشته است. بخشی از افزایش قیمت گوشت به تفاوت نرخ ریال و دلار باز می‌گردد و معتقدیم که بخش اعظمی از آن جو روانی است که ایجاد می‌شود، اما گاهی اوقات یک شایعه‌سازی و ایجاد یک جو روانی یک درصد را ۷۰‌درصد می‌کند و تأثیرات زیادی در جامعه می‌گذارد که من امیدوارم مسوولان و تمامی دستگاه‌ها وارد عمل شوند و این تفاوت بین واقعیت و جوسازی در جامعه را بشکنند.

captcha
شماره‌های پیشین