643
یکشنبه، ۰۷ بهمن ۱۳۹۷
5
کارشناسان از وقوع رکود تورمی در بازار مسکن و کشمکش عرضه و تقاضا خبر می‌دهند

قیمت خانه به سقف چسبید

بازار مسکن نیز مانند همه بازارهای دیگر با تأثیرپذیری از نوسانات قیمت ارز دچار نوسان شد، قیمت‌ها در این بازار به شدت و همه بخش‌های مسکن را بالا برد، به صورتی که قیمت زمین در برخی از مناطق تهران بیش از 150 درصد رشد یافت؛ این رشد قیمت باعث شد تا خیلی از مردم قید خانه‌دار شدن را بزنند. با این وجود کارشناسان معتقدند به‌دلیل همین موضوعات بازار مسکن حداقل تا شهریورماه 98 شاهد تغییر محسوس افزایش قیمت نخواهد بود اما در رکودی تورمی دست و پا خواهد زد.

رییس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد

رشد 38‌درصدی توسعه انسانی درکشور

صبح نو

رییس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد

رشد 38‌درصدی توسعه انسانی درکشور

رییس سازمان برنامه‌و‌بودجه گفت: براساس گزارش سازمان‌ملل در 17سال گذشته با وجود تحریم، ترور و جنگ تحمیلی، کشور در حوزه توسعه انسانی 38درصد رشد یافته است.
آقای محمدباقر نوبخت روز شنبه در مراسم امضای تفاهم‌نامه ساخت 10‌هزار واحد مسکونی با کمیته امداد امام خمینی؟ره؟ و بنیاد مسکن انقلاب در روستاهای استان کرمان در محل سازمان برنامه‌و‌بودجه، گفت: کمتر از دو هفته دیگر دهه پنجم نظام جمهوری اسلامی آغاز خواهد شد؛ در 40‌سال گذشته اقدامات خوبی انجام شده است. وی با بیان اینکه اکنون توسعه، هدف مشترک و معیاری برای رتبه‌بندی کردن کشورهاست، افزود: آخرین تعریف توسعه و مبنای عمل، توسعه انسانی است. آموزش، بهداشت و درآمد سرانه کشور سه شاخص توسعه انسانی است و سازمان‌ملل براساس این معیارها کشورها را رتبه‌بندی می‌کند.
 نوبخت ادامه داد: در حالی وارد دهه‌‌ پنجم انقلاب شده‌ایم که در هر سه شاخص و در‌نهایت توسعه انسانی موفق بوده‌ایم؛ در بازه صفر تا یک رتبه توسعه انسانی از 
نیم درصد به 0.8‌درصد رسیده است و در رتبه بالای توسعه انسانی قرار گرفتیم. از نظر زیرساخت‌ها، فعالیت‌های علمی و رشد علمی در رتبه نخست و از نگاه فناوری‌های نو و فضایی در رتبه دوم منطقه هستیم.
رییس سازمان برنامه‌و‌بودجه یادآورشد: بر پایه آخرین آمار صندوق بین‌المللی پول، از نظر اقتصادی هجدهمین اقتصاد بزرگ جهانیم و پیش‌بینی شده تا سال‌2021 در جایگاه پانزدهم قرار خواهیم گرفت.
نوبخت با بیان اینکه ایران همچنان رو به پیشرفت است، گفت: پیشرفت خود را تنها در آبادانی شهرها نمی‌دانیم و روستاها نیز مورد نظرند؛ در سفر به کرمان شاهد بودیم که کاستی‌هایی در مسکن جنوب کرمان وجود دارد. براین اساس، تفاهم‌نامه‌ای با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و کمیته امداد امام خمینی؟ره؟ امضا شد تا 10‌هزار واحد مسکونی در مدت یک سال در جنوب استان کرمان ساخته و کپرها تا حدودی جمع‌آوری شود. مشکلات مختص کرمان نیست بلکه برای مناطقی همچون هرمزگان، خراسان جنوبی، سیستان‌و‌بلوچستان و حتی اطراف شهرهای بزرگ نیاز به برنامه‌ریزی داریم.
آقای پرویز فتاح، رییس کمیته امداد امام خمینی ؟ره؟ نیز در این مراسم گفت: مشارکت سازمان برنامه‌و‌بودجه برای ساخت 10‌هزار واحد مسکونی در جنوب استان کرمان اقدام مناسب و خبر خوبی در ایام دهه فجر است. وی انتخاب این تعداد واحد مسکونی را حاصل بررسی‌ها برای نیاز مردم منطقه دانست و گفت: این طرح استثنایی است؛ زیرا بدون آورده مردم و وام، تحویل مردم می‌شود. وی با استقبال از این طرح برای ساخت واحدهای مسکونی در جنوب کرمان گفت: کمیته امداد آماده تعامل برای ساخت واحدهای مسکونی در دیگر مناطق با این 
شیوه است.
همچنین آقای علیرضا تابش، رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز گفت: امضای این تفاهم‌نامه پس از سفر رییس سازمان برنامه‌و‌بودجه به کرمان بود و زمان کوتاه تحویل این واحدها، از ویژگی‌های طرح یاد شده است. به جز این این طرح، گام بعدی باید در زمینه معیشت مردم منطقه باشد.

captcha
شماره‌های پیشین