643
یکشنبه، ۰۷ بهمن ۱۳۹۷
4

خبر

هراس آمریکا از دموکراسی بولیواری

کودتا وتو شد

کودتای نافرجام ونزوئلا درحالی چهارشنبه گذشته در کاراکاس روی داد که با حمایت مستقیم آمریکا و برخی دیگر از کشورهای اروپایی همراه شد. کودتایی که بر اساس اظهارات مقامات آمریکایی، دیپلماتی کهنه کار مسوول براندازی دولت قانونی ونزوئلا شد و وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز علیه «مادورو» تدابیری خصمانه مالی و اقتصادی اندیشیده است.البته وتوی روسیه این اجازه را به آمریکا نداد تا موضوع ونزوئلا در شورای امنیت مطرح شود.

صبح نو

هراس آمریکا از دموکراسی بولیواری

کودتا وتو شد

کودتای نافرجام ونزوئلا درحالی چهارشنبه گذشته در کاراکاس روی داد که با حمایت مستقیم آمریکا و برخی دیگر از کشورهای اروپایی همراه شد. کودتایی که بر اساس اظهارات مقامات آمریکایی، دیپلماتی کهنه کار مسوول براندازی دولت قانونی ونزوئلا شد و وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز علیه «مادورو» تدابیری خصمانه مالی و اقتصادی اندیشیده است.البته وتوی روسیه این اجازه را به آمریکا نداد تا موضوع ونزوئلا در شورای امنیت مطرح شود.

شامگاه چهارشنبه سوم بهمن‌ماه «اماخوان گوایدو» رییس شورای ملی ونزوئلا و رهبر مخالفان این کشور با حمایت آمریکا و برخی کشورها شامل فرانسه، برزیل، آرژانتین و کانادا، طی سخنرانی در جمع معترضان مادورو، خود را رییس‌جمهوری ونزوئلا خواند. به فاصله نیم‌ساعت از این اقدام، «دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا در بیانیه‌ای مداخله‌جویانه ازاین تصمیم استقبال کرده و گوایدو را به‌عنوان رییس‌جمهوری موقت ونزوئلا به‌رسمیت شناخت. «نیکلاس مادورو» در سخنرانی در جمع هواداران خود با اعلام قطع روابط دیپلماتیک با آمریکا گفت که به دیپلمات‌های آمریکایی ۷۲‌ساعت فرصت داده تا خاک این کشور را ترک کنند. فرصتی که دیروز شنبه پایان یافت و مقامات دیپلماتیک آمریکایی کاراکاس را ترک کردند.

انتقاد مورالس از نشست شورای امنیت درباره ونزوئلا
پس از ترک دیپلمات‌های آمریکایی از خاک ونزوئلا بود که «ایوو مورالس» رییس جمهوری بولیوی دیروزدر پیامی توییتری از برگزاری نشست شورای امنیت با موضوع تحولات ونزوئلا انتقاد کرد و آن را مداخله در امور داخلی ونزوئلا دانست.
وی در این باره عنوان کرد: بعد از تلاش برای انتصاب یک رییس جمهوری دست نشانده که از سوی ارتش و مردم ونزوئلا پذیرفته نشد؛ آمریکا خواستار برگزاری نشست شورای امنیت در راستای مداخله‌جویی شده است. ملت‌های آزاد آمریکای لاتین این تهاجم را محکوم می‌کنند.

معمار جنگ عراق مسوول براندازی دولت ونزوئلا شد
گفتنی است مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، علاوه بر مطرح کردن موضوع ونزوئلا در شورای امنیت که البته شب گذشته از سوی روسیه وتو شد، یک دیپلمات کهنه‌کار آمریکایی را مأمور براندازی دولت ونزوئلا کرده است.
 «الیوت آبرامز»  (Elliott Abrams) که یک دیپلمات کهنه‌کار با سابقه خدمت در دولت جرج دبلیو بوش بود روز گذشته از سوی وزیر خارجه آمریکا،  به عنوان مسوول براندازی دولت ونزوئلا انتخاب شد تا اهداف و توطئه‌های استکباری را در این بخش از آمریکای لاتین دنبال کند.گفته می‌شود از «الیوت آبرامز» (Elliott Abrams) به عنوان معمار جنگ عراق یاد می‌‌شود. وی سابقه‌ای طولانی در مسائل خاورمیانه و آمریکای لاتین دارد و از دیروز کار خود را که به‌زعم آمریکایی‌ها احیای دموکراسی نام دارد؛ آغاز کرده است. این درحالی است که «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه در واکنش به انتصاب آبرامز، گفت: این اقدام تلاشی از سوی آمریکا مبنی بر اعمال کنترل مستقیم بر ونزوئلا و تبدیل آن به یک دولت دست‌ نشانده است.  

وزارت خزانه‌داری آمریکا علیه «مادورو» بیانیه داد
آمریکا تنها به حمایت از کودتاچیان  بسنده نکرد و علاوه بر تعیین یک دیپلمات کهنه‌کار برای براندازی در ونزوئلا،  وزارت خزانه‎داری آمریکا دیروز نیز مدعی به کارگیری تدابیری شد که در راستای سقوط دولت کاراکاس، منابع مالی ونزوئلا را در اختیار اپوزیسیون قرار خواهد داد.
به ادعای وزارت خزانه‌داری آمریکا، واشنگتن از ابزارهای اقتصادی و دیپلماتیک خود بهره خواهد برد تا اطمینان حاصل کند که معاملات تجاری ونزوئلا در تطابق با خواست آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن گوایدو است. البته این وزارتخانه حرفی از بلوکه کردن دارایی‎ها و حساب‎های بانکی ونزوئلا به میان نیاورد.
گفته می‌شود، آمریکای لاتین همواره حیاط خلوت آمریکا بوده است، آمریکا مخالف حکومت‌های مردم‌سالار در جهان است و ازهمان ابتدای روی کار آمدن چاوز در ونزوئلا  با انجام برخی توطئه‌ها و کودتاها  در سال 2002 برآن شد تا وی را ساقط نماید تا به منابع نفتی و معدنی این کشور دست یابد اما دولت ونزوئلا که از حمایت‌های مردمی برخوردار بود توانست پیروز این گونه توطئه‌های استکباری باشد و کودتای آمریکایی با شکست روبه‌رو شود.
اما پس از آن ناکامی و شکستی که آمریکا از سوی مردم ونزوئلا دید، اکنون و در قالبی دیگر دست به توطئه زده است، توطئه‌ای که «اماخوان گوایدو» رییس پارلمان با حمایت آمریکا آن را رهبری می‌کند. کودتایی که گفته می‌شود نسل جدید و متفاوتی از انواع کودتاها در این منطقه از آمریکایی لاتین است چرا که پیش از این نظامیان و ارتشی‌ها دست به چنین اقداماتی می‌زدند.
آمریکا در حال حاضر که نتوانسته است به حیات خلوت خود یعنی ونزوئلا سیطره پیدا کند،  دست به توطئه‌های دیگر در قالبی نو کرده است ، اینگونه است که از گوایدو حمایت می‌کند تا مگر بتواند به این بخش از آمریکای لاتین سیطره یابد.

لاوروف: سیاست‌های آمریکا درقبال ونزوئلا 
غیرقابل قبول است
البته این گونه دخالت‌های آشکار در امور داخلی ونزوئلا با واکنش‌های متعددی روبه‌رو شد و لاوروف،  وزیر امور خارجه روسیه سیاست‌های ایالات متحده در قبال ونزوئلا را «ویرانگر و ناپذیرفتنی» خواند.
لاوروف اظهار داشت: این رفتار، غیرقابل قبول و نقض منشور سازمان ملل متحد و اصول روابط بین‌المللی است.
همزمان با حمایت برخی کشورها از جمله آمریکا، کانادا، آلمان، برزیل از تلاش رییس مجمع ملی ونزوئلا برای کودتا در این کشور، ترکیه، ایران، چین روسیه، سوریه و مکزیک این اقدام را محکوم و از مادورو اعلام حمایت کردند.
همچنین «ولادیمیر پوتین»، رییس جمهوری روسیه و همتای ترکیه‌ای او «رجب طیب اردوغان» طی تماس تلفنی با همتای ونزوئلایی خود از وی در برابر کودتای گوایدو حمایت کردند.

سوسیال دموکراسی بولیواری ونزوئلا باعث هراس آمریکاست
افزون بر این؛ برخی تحلیلگران همچون «استفن لندمن» نظریه‌پرداز آمریکایی و دانش‌آموخته دانشگاه هاروارد آمریکا معتقد است؛ که تلاش واشنگتن برای سرنگونی دولت قانونی ونزوئلا به منظور روی کار آوردن دولتی دست نشانده است چرا که مدل سوسیال دموکراسی بولیواری را تهدید می‌داند. وی افزود: رویه‌ای است که واشنگتن دنبال می‌کند امپریالیستی است که می‌خواهد همه ملت‌ها در همه جای جهان را از طریق جنگ، انقلاب‌های رنگی یا مذاکرات سنتی تابع خود کند. ونزوئلا به دلیل داشتن بیشترین ذخایر نفتی جهان و اینکه  یک  نمونه بارز از سوسیال دموکراسی بولیواری است که به همه ونزوئلایی‌ها با عدالت خدمت‌رسانی می‌کند نه آنکه تنها مانند آمریکا و دیگر کشورهای غربی تنها به عده‌ای معدود که امتیازات خاصی دارند خدمت‌رسانی کند. از همین رو این کشور تهدیدی برای مدل آمریکایی و سرمایه‌داری است.

captcha
شماره‌های پیشین