sobhe-no.ir
643
یکشنبه، ۰۷ بهمن ۱۳۹۷
4

خبر

هراس آمریکا از دموکراسی بولیواری

کودتا وتو شد

کودتای نافرجام ونزوئلا درحالی چهارشنبه گذشته در کاراکاس روی داد که با حمایت مستقیم آمریکا و برخی دیگر از کشورهای اروپایی همراه شد. کودتایی که بر اساس اظهارات مقامات آمریکایی، دیپلماتی کهنه کار مسوول براندازی دولت قانونی ونزوئلا شد و وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز علیه «مادورو» تدابیری خصمانه مالی و اقتصادی اندیشیده است.البته وتوی روسیه این اجازه را به آمریکا نداد تا موضوع ونزوئلا در شورای امنیت مطرح شود.

صبح نو

خبر

طرح «سائرون» برای پایان‌دادن 
به همکاری امنیتی میان بغداد و واشنگتن
به گزارش «روسیاالیوم» صباح الساعدی، رییس ائتلاف سائرون وابسته به جریان صدر از ارائه پیش‌نویس قانونی به ریاست پارلمان برای پایان دادن به توافق امنیتی بغداد و واشنگتن خبر داد. وی افزود: پیش‌نویس قانونی برای پایان دادن به توافق امنیتی و لغو قسمت سوم توافق استراتژیک عراق و آمریکا را به ریاست پارلمان ارائه کردیم. الساعدی اظهار داشت: این پیش‌نویس خواستار پایان دادن به حضور آمریکا و نیروهای خارجی در عراق و ممانعت از وجود هرگونه پایگاه نظامی در عراق و  پایان دادن به حضور مستشاران و مربیان نظامی آمریکایی و خارجی ظرف یک سال بعد از تصویب این قانون است.وی تأکید کرد: با این قانون پیشنهادی ما از تأسیس پایگاه‌های نظامی آمریکایی و خارجی در عراق جلوگیری خواهیم کرد.در پی سفر دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا به عراق و بازدید از پایگاه «عین الاسد» در استان الانبار، گروه‌های عراقی تلاش خود را برای متقاعد کردن پارلمان برای اتخاذ مواضعی در قبال حضور نیرو‌های آمریکایی در عراق تشدید کرده‌اند. پیش از این «مضر خزعل» عضو ائتلاف «الاصلاح» در پارلمان عراق پیش‌بینی کرده بود که پیش‌نویس خروج نیرو‌های بیگانه و در رأس آن نیرو‌های آمریکایی از عراق به‌زودی به پارلمان ارائه شود.

  یازدهمین شنبه اعتراضی جلیقه‌زردها در پاریس
معترضان ضد دولتی و جلیقه‌زردها در فرانسه در اعتراض به سیاست‌های نظام سرمایه‌داری در میدان باستیل پاریس جمع شدند. گفته شده تظاهرکنندگان در میدان باستیل پاریس موانعی را که نیروهای امنیتی قرار داده بودند، به آتش کشیدند و با شعارهای ضد نظام سرمایه‌داری، خشم خود را از سیاست‌های دولت فرانسه اعلام کردند.همچنین اعلام شده است که پلیس فرانسه در واکنش به این اعتراضات به خشونت متوسل شده و ضمن سرکوب معترضان با باتوم، از گاز اشک‌آور و ماشین‌های آب‌پاش برای پراکنده کردن معترضان استفاده کرده است. وزارت کشور فرانسه تعداد معترضان روز شنبه در سراسر این کشور را نزدیک به ۲۲هزار تظاهرکننده اعلام کرده که ۲۵۰۰‌نفر از آنان در پاریس جمع شده بودند.اعتراضات شنبه در فرانسه، یازدهمین هفته متوالی و اعتراضی این کشور است که ادامه می‌یابد. در دو هفته گذشته، هر شنبه شاهد حضور ۸۵‌هزار معترض در خیابان‌های شهرهای مختلف فرانسه بوده‌ایم. گفتنی است این اعتراضات در انتقاد از افزایش بهای بنزین آغاز شد و کم‌کم به دیگر مسائل نیز کشیده شد تا آنجا که اکنون، معترضان خواستار استعفای ماکرون و تغییر اساسی سیاست‌های حاکم در فرانسه هستند.

  غزه در آستانه انفجار قرار دارد
 «صالح عاروری» نایب‌رییس دفتر سیاسی جنبش حماس در سخنانی تأکید کرد: وضعیت اسرای فلسطینی در زندان‌های رژیم صهیونیستی همانند وضعیت مقاومت است؛ نه سست می‌شوند نه ضعیف.وی گفت: دشمن صهیونیستی به دنبال درهم شکستن عزم و اراده اسرا و ممانعت از بازگشت دوباره آن‌ها به مقاومت و ایجاد حالت بازدارندگی در مقابل ملت فلسطین است.این مقام حماس در واکنش به شهرک‌سازی‌ها در قدس گفت: آنچه در قدس شاهد هستیم، عملیات یهودی‌سازی برنامه‌ریزی شده تحت نظارت رسمی رژیم صهیونیستی است.وی ادامه داد: رژیم صهیونیستی زمینه را برای تعرض شهرک‌نشینان به مسجد‌الاقصی فراهم می‌کند و به شیوه‌ای هدفمند، مانع از حضور فلسطینیان ساکن سرزمین‌های اشغالی و کرانه باختری در این مسجد می‌شود.
  
فرانس: هشت روز دیگر در ونزوئلا انتخابات نشود
 «گوایدو» را به‌رسمیت می‌شناسیم
 نماینده فرانسه در شورای امنیت سازمان‌ملل در نشست این نهاد که بنا به درخواست آمریکا و به منظور بررسی اوضاع جاری در ونزوئلا برگزار شد، در سخنانی مداخله‌جویانه در امور داخلی این کشور ادعا کرد: پاریس از آزادی‌های مردمی در ونزوئلا حمایت می‌کند!نماینده فرانسه در شورای امنیت سازمان‌ملل بدون اشاره به سرکوب شدید ۱۱‌هفته تظاهرات مردمی در سراسر فرانسه موسوم به اعتراضات «جلیقه‌زردها» گفت: ونزوئلا سه سال است که در بحران به سر می‌برد! وی در اظهاراتی عوام‌فریبانه گفت: دو موضوع در این خصوص برای پاریس و ماکرون، رییس‌جمهوری فرانسه دارای اهمیت و اولویت است؛ اول، احترام به خواسته مردم ونزوئلا. همان‌طور که ماکرون گفت دموکراسی باید به ونزوئلا برگردد! اتحادیه اروپا هم از دستیابی به راه حلی که منشعب از توافقی بر اساس گفت‌وگوها برای حل‌و‌فصل بحران کنونی باشد، حمایت می‌کند. فرانسه از مقامات ونزوئلا می‌خواهد تا از مجلس ملی این کشور حمایت کند و به آن احترام بگذارد. اگر تا هشت روز دیگر انتخابات اعلام نشود، فرانسه «خوان گوایدو» را به‌عنوان رییس‌جمهوری به‌‌رسمیت خواهد شناخت. نماینده فرانسه در شورای امنیت درباره دومین اولویت کشورش در‌خصوص ونزوئلا گفت: بحران کنونی در ونزوئلا باید پایان یافته و ثبات به منطقه‌ای که به دلیل تراژدی انسانی در این کشور دچار مشکلاتی شده است، بازگردد.      

captcha
شماره‌های پیشین