643
یکشنبه، ۰۷ بهمن ۱۳۹۷
2

خبر

مجمع تشخیص تصمیم‌گیری درباره اجلاس کنوانسیون ذیل FATF را به جلسات آینده موکول کرد

«پالرمو» روی میز مصلحت باقی ماند

این برای دومین‌بار است که بررسی الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو در مجمع تشخیص به تعویق می‌افتد. قرار بود روز گذشته مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره مصوبه الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو به جمع‌بندی برسد اما با تصمیم اعضاء بررسی این موضوع به جلسه بعدی موکول شد.

صبح نو

مجمع تشخیص تصمیم‌گیری درباره اجلاس کنوانسیون ذیل FATF را به جلسات آینده موکول کرد

«پالرمو» روی میز مصلحت باقی ماند

این برای دومین‌بار است که بررسی الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو در مجمع تشخیص به تعویق می‌افتد. قرار بود روز گذشته مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره مصوبه الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو به جمع‌بندی برسد اما با تصمیم اعضاء بررسی این موضوع به جلسه بعدی موکول شد.


 گام نخست برای بررسی مصوبه پالرمو 
بحث بر سر وضعیت الحاق یا عدم الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو که یکی از کنوانسیون‌های ذیل «گروه ویژه اقدام مالی علیه پولشویی» است، ابتدا بنا بود در جلسه روز شنبه 29 دی‌ماه 1397 مجمع تشخیص مصلحت نظام، مورد بحث و بررسی قرار بگیرد اما پس از طرح نظرات مختلف در روز جلسه، اعضاء به جمع‌بندی خاصی نرسیدند و موضوع به جلسه آتی مجمع حواله شد.  در جلسه روز 29 دی‌ماه مجمع تشخیص که با حضور برخی چهره‌های دولتی نظیر آقای محمدجواد ظریف، وزیر خارجه و لعیا جنیدی، معاون حقوقی رییس‌جمهوری برگزار شد، پس از طرح دیدگاه‌های مختلف پیرامون مصوبه الحاق ایران به پالرمو، ادامه بررسی‌ها به کمیسیون‌های سیاسی - دفاعی و حقوقی - قضایی محول شد تا نتایج آن در جلسه آتی مجمع مطرح و مورد بررسی قرار بگیرد.

رد پالرمو توسط دو کمیسیون تخصصی مجمع تشخیص 
روز پنج‌شنبه چهار دی‌ماه خبری در رسانه‌ها منتشر شد که گواهی می‌داد، مصوبه الحاق به کنوانسیون پالرمو، از سوی دو کمیسیون سیاسی - دفاعی و حقوقی - قضایی مجمع تشخیص مصلحت نظام رد شده است. 

گام دوم برای بررسی مصوبه پالرمو
روز گذشته اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، در غیبت چهره‌هایی نظیر آقایان حسن روحانی، علی اکبر ناطق نوری و علی شمخانی، دور یکدیگر جمع شدند تا درباره مصوبه الحاق به پالرمو تصمیم‌گیری کنند. انتظارها سرانجام به نتیجه نرسید و اعضای مجمع تشخیص، بار دیگر اتخاذ تصمیم در این باره را به جلسات بعدی خود موکول کردند. 
آقای محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، پس از این جلسه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مجمع تشخیص، آخرین سنگر منافع ملی و منافع جمهوری اسلامی است و ما در اینجا نمی‌توانیم تحت تأثیر فشارها قرار بگیریم. باید آنچه به نفع ملت و کشور است را پیش ببریم. بر همین اساس، مقرر شد تا موافقان و مخالفان از جلسات آینده گفت‌وگوها را آغاز کنند و بحث‌ها ادامه یابد. 
وی افزود: موافقان در خصوص رفع ابهام و مخالفان درباره حق تحفظ صحبت خواهند کرد؛ یکی از موضوعات جدی همین مسأله حق تحفظ است اما ابهامات بیشتری هم هست که در آینده موافقان و مخالفان صحبت می‌کنند و در مجموع، مجمع تصمیم خواهد گرفت.
 
دلیل تعویق، فنی بود نه سیاسی
حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی، هم روز گذشته در گفت‌وگویی با بیان اینکه تعویق بررسی مصوبه پالرمو، به دلایل «فنی» بود نه «سیاسی» گفت: رأی‌گیری در مورد لایحه پالرمو در جلسه دیروز انجام نشد و به تعویق افتاد چون باید نظرات دولت، مجلس و سایر نهادها به صورت کامل مورد بررسی قرار بگیرد.

هم موافقان بودند وهم مخالفان!
طی هفته‌های اخیر، چهره‌های نزدیک به دولت تلاش کردند تا اتمسفر سیاسی در کشور به خصوص در نهادهای حساس تصمیم‌گیری نظیر شورای عالی امنیت ملی و مجمع تشخیص مصلحت نظام را جوری تصویر کنند، گویا همگان نسبت به پیوستن ایران به کنوانسیون پالرمو رضایت تام و تمام دارند! سیدمحمد صدر، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، طی گفت‌وگویی درباره فضای حاکم بر مجمع در جلسه بررسی مصوبه پالرمو، سخنانی را بیان کرد که برخلاف ادعای دولت و نزدیکان دولت، بیان کننده توافق یکدست اعضا برای الحاق ایران به کنوانسیون مزبور نبود. صدر در این باره بیان کرد: در جلسه دیروز مجمع، موافقان و مخالفان صحبت کردند و چون بحث مهم بود، به جلسه بعدی موکول شد.  

بررسی نهایی، دو هفته دیگر
آقای محمد فروزنده، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام روز گذشته درباره مصوبه الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو اظهار داشت: ادامه بررسی این مصوبه به جلسه دو هفته آینده مجمع تشخیص موکول شد.

پالرمو شبیه برجام!
استدلال دولت و جناح‌های نزدیک به دولت، در حمایت از پیوستن ایران به کنوانسیون پالرمو، همواره بر این مبنا استوار بوده که چنانچه ایران به کنوانسیون فوق‌الذکر نپیوندد، فشارها و تحریم‌ها علیه کشور چند برابر خواهد شد. آیت‌الله محسن مجتهد شبستری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگویی با اشاره به منطق دولت در پیوستن ایران به پالرمو گفت: نظر دولت این است که اگر ایران به کنوانسیون پالرمو نپیوندد، مشکلات بیشتر خواهد شد اما به این سؤال پاسخی نمی‌دهد که اگر به کنوانسیون پالرمو پیوستیم، مشکلات اقتصادی حل می‌شود یا خیر؟ 
وی در همین باره تأکید کرد: امروز تحریم‌هایی از جانب آمریکا بر ملت ایران تحمیل شده است که با پیوستن ایران به کنوانسیون پالرمو، احتمال اینکه شرایط کشور بدتر هم شود، وجود خواهد داشت چون آمریکا به راحتی خواهد توانست، دور زدن تحریم‌ها توسط ما برای فروش نفت را به عنوان پولشویی و خلاف مقررات آمریکا تلقی کند.
آیت‌الله مجتهد شبستری اضافه کرد: دولتی‌ها همانند زمان تصویب برجام، استدلال‌های خود را دارند و امروز هم در مورد بحث مشکلات اقتصادی سخن می‌گویند که ما در مضیقه هستیم و ملحق شدن به کنوانسیون پالرمو، می‌تواند گشایشی را ایجاد کند اما برای اثبات این گشایش سندی ندارند.

تعلل در برابر تعلل!
اینکه مجمع تشخیص مصلحت نظام برای دومین بار پیاپی، تصمیم درباره الحاق کشورمان به کنوانسیون پالرمو را به تعویق انداخت، شاید برای مخاطب عام ملال‌آور و حوصله سر بر باشد اما با نگاهی دقیق‌تر و موشکافانه‌تر به ماجرا، درمی‌یابیم که بروز چنین تعلل‌هایی از سوی مجمع، چندان یا به عبارت بهتر اصلاً، نمی‌تواند به ضرر منافع ملی ایران تمام شود.  با وجود آنکه، کشورهای اروپایی جهت کاستن از آثار سوء احتمالی خروج آمریکا از برجام، به ایران وعده مساعد همکاری دادند و حتی برای تعبیه سازوکارهای مالی و تجاری با کشورمان اعلام آمادگی کردند اما آنچه تاکنون از سوی آن‌ها به عینیت رسیده، تقریباً هیچ بوده است.  تعلل و انفعال اروپایی‌ها در عمل به تعهدات خود، شاید یک دلیل قانع کننده بیشتر نداشته باشد؛ آن هم گرفتن وقت و تحمیل خواسته‌های خارج از چارچوب به ایران؛ دو روز پیش لودریان، وزیر خارجه فرانسه طی اظهاراتی عجیب اعلام کرد که در صورت بی‌نتیجه ماندن گفت‌وگوها بر سر برنامه موشک‌های بالستیکی ایران، پاریس آماده است تا تحریم‌های تازه‌ای علیه تهران اعمال کند. 
با این وجود، اقدام مجمع تشخیص مصلحت نظام در تعلل برای تصویب مصوبه مجلس جهت الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو، می‌تواند پاسخ درخوری به تعلل اروپایی‌ها در همکاری شایسته با ایران و وقاحت‌های آشکار آن‌ها در تحمیل خواسته‌های نامشروع خود علیه جمهوری اسلامی ایران باشد.

captcha
شماره‌های پیشین