643
یکشنبه، ۰۷ بهمن ۱۳۹۷
1
مقایسه تطبیقی آزادی مطبوعات در دوره‌های مختلف تاریخی با دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی

بر اثر صبر نوبت ظفر آمد

«آخرین خبر ... آخرین خبر ... »؛ این فریاد یادآور روزهایی است که مطبوعات در جایگاه خبر‌رسانی بودند و قرار بود با رساندن اخبار زمینه آگاهی توده‌های مردم را فراهم کنند. آن روزها سال‌هاست که سپری شده و مطبوعات دیگر جایگاه سابق خود را ندارند. پس از تولد و توسعه اینترنت، نقش رسانه‌های کاغذی کم‌رنگ شد. در این دوران مطبوعات بیش از آن که خبر‌رسان باشند، تحلیلگر شدند. در مدت نزدیک به دو دهه این نقش برای مطبوعات تثبیت شد، تا این که سر و کله رسانه‌های تعاملی مانند شبکه‌های اجتماعی و بعداً شبکه‌های اجتماعی موبایلی پیدا شد. با ظهور این رسانه‌های نوپدید شأن تحلیلگری مطبوعات هم تضعیف شد. با این حال هنوز میزان آزادی مطبوعات به‌عنوان رسانه‌های رسمی جریان‌ها و گروه‌های مختلف سیاسی، یکی از شاخص‌های میزان آزادی اجتماعی است.

انقلاب اسلامی از آرمان تا واقعیت

یادداشت علی دارابی

بهرام قاسمی در گفت‌و‌گو با «صبح نو» در واکنش به اظهارات لودریان:

با صدای بلند می‌گوییم مذاکره موشکی هرگز

«ژان لودریان» وزیر خارجه جمهوری فرانسه، دو روز پیش در سخنانی بی‌پروا به مسوولان کشورمان هشدار داد، درصورت بی‌نتیجه‌ماندن گفت‌وگوها بر سر برنامه موشک‌های بالستیک ایران، پاریس آماده است تا تحریم‌های تازه‌ای علیه تهران اعمال کند. آقای «بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان نیز در واکنش به این اظهارات، گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره خواستار تحکیم صلح و ثبات در منطقه بوده است و فروش انبوه سلاح‌های پیچیده و تهاجمی از سوی آمریکا و برخی کشورهای اروپایی از جمله فرانسه را عامل برهم‌خوردن ثبات و توازن منطقه می‌داند.

رییس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد

رشد 38‌درصدی توسعه انسانی درکشور

مجمع تشخیص تصمیم‌گیری درباره اجلاس کنوانسیون ذیل FATF را به جلسات آینده موکول کرد

«پالرمو» روی میز مصلحت باقی ماند

این برای دومین‌بار است که بررسی الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو در مجمع تشخیص به تعویق می‌افتد. قرار بود روز گذشته مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره مصوبه الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو به جمع‌بندی برسد اما با تصمیم اعضاء بررسی این موضوع به جلسه بعدی موکول شد.

تلویزیون ‌با18مجموعه‌طنز ‌کام‌مخاطبان‌را شیرین‌می‌کند

روی‌خوش‌ مدیران‌سیما به ‌سریال‌های‌کمدی

بررسی‌ها نشان می‌دهد که برخلاف دهه80، سریال‌های تلویزیون در سال‌های اخیر بیشتر به سمت‌وسوی مضامین اجتماعی رفته‌اند؛ مضامینی که بعضی به سمت تلخی می‌رود.

حاشیه‌نشینی در اطراف شهرهای بزرگ انواع آسیب‌ها را به‌دنبال دارد

ممنوعیت ساخت و ساز در حریم پایتخت

روند توسعه تهران و مهاجرپذیری آن در دهه 60 به صورت ناگهانی اوج گرفت و موجب شد تا جمعیت به خصوص در حاشیه شهر ناگهان افزایش یابد. اگر روزگاری شمال و جنوب تهران محدود و مشخص بود حالا این مرز به دامنه کوه البرز در شمال رسیده و در جنوب شهر حتی در حال گذر از بهشت زهراست. شرق و غرب تهران هم تعریف چندانی ندارد. اگرچه شرق تهران با وجود کوه‌ها مسدود شده اما غرب تهران که روزگاری در میدان آزادی خلاصه می‌شد حالا به صورت یکپارچه تا شهر کرج و البرز امتداد یافته است.

هراس آمریکا از دموکراسی بولیواری

کودتا وتو شد

کودتای نافرجام ونزوئلا درحالی چهارشنبه گذشته در کاراکاس روی داد که با حمایت مستقیم آمریکا و برخی دیگر از کشورهای اروپایی همراه شد. کودتایی که بر اساس اظهارات مقامات آمریکایی، دیپلماتی کهنه کار مسوول براندازی دولت قانونی ونزوئلا شد و وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز علیه «مادورو» تدابیری خصمانه مالی و اقتصادی اندیشیده است.البته وتوی روسیه این اجازه را به آمریکا نداد تا موضوع ونزوئلا در شورای امنیت مطرح شود.

«صبح‌نو» از نوسانات نرخ گوشت و قاچاق در این حوزه گزارش می‌دهد

رقابت مرغ و گوسفند در بازار

افزایش عجیب و غریب قیمت گوشت و مرغ این روزها به‌عنوان تهدیدی برای سفره خانوارها به شمار می‌آید. با وجود اینکه مسوولان این روزها از واردات گوشت گرم از روسیه و همچنین واردات دام زنده خبر می‌دهند؛ اما هنوز وضعیت بازار گوشت در کشور نا آرام است. صف‌های طولانی مردم در میادین برای خرید گوشت‌های یخی و وارداتی این گواه را می‌دهند. سیدراضی نوری، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس می‌گوید: «موضوع قاچاق دام ماده به خارج نه‌تنها سبب این نوسانات قیمت در بازار گوشت شده، بلکه تهدیدی جدی برای زیرساخت‌های مجموعه‌های دامی کشور است.»

سر مقاله

بی ملاحظگی غربی

صبح نو

سر مقاله

بی ملاحظگی غربی

روز گذشته شمار شنبه‌های اعتراضی در فرانسه به عدد 11 رسید؛ یعنی 11‌هفته است که مردم این کشور در اعتراض به سیاست‌های دولت «امانوئل ماکرون» به خیابان‌ها می‌آیند. بنابر آمارهای رسمی رسانه‌های فرانسوی، از آغاز تظاهرات بیش از دو هزار نفر دستگیر و دستکم 10‌نفر هم کشته شده‌اند؛ اتفاقی که اگر برای یکی از کشورهای منطقه غرب آسیا یا ایران می‌افتاد با «در بوق و کرنا کردن» رسانه‌های بیگانه، در صدر اخبار و تحلیل‌های جهانی قرار می‌گرفت. حال نه‌تنها فرانسه در این چند‌ماه نتوانسته است راه‌حلی برای معضل کنونی خود و پاسخی مناسب برای معترضان بیابد، بلکه در مسائل داخلی دیگر کشورها نیز دخالت می‌کند که مثال بارز آن حمایت از کودتاچیان ونزوئلا و خط‌و‌نشان کشیدن برای ایران درخصوص توان نظامی و موشکی آن است. اما به‌راستی کشوری که خود درگیر اعتراضات خیابانی و مردمی است، چگونه به خود اجازه می‌دهد در امور داخلی دیگر کشورها دخالت کند؟! لودریان، وزیر خارجه فرانسه که برای چندمین بار به ایران هشدار می‌دهد: «پاریس بر سر برنامه موشکی ایران، آماده است تحریم های تازه‌ای علیه تهران اعمال کند.»، خود در واکنش به توئیت دونالد ترامپ در مورد اعتراض‌های خیابانی پاریس گفته است: « ما هیچ علاقه‌ای برای ورود به مسائل مطرح برای آمریکایی‌ها نداریم و متقابلاً از این کشور هم می‌خواهیم که اجازه دهد ما هم در کشورمان زندگی خودمان را ادامه دهیم.» طرف غربی نشان داده که هیچ ملاحظه‌ای در قبال ایران ندارد و تحریم‌های اخیر و دستگیری دیپلمات ایرانی در اروپا نمونه واضح آن است.این نیازمند اخذ تدابیر محکم و مستحکم است.
 

captcha
شماره‌های پیشین