642
شنبه، ۰۶ بهمن ۱۳۹۷
5
نگاهی به عملیات‌های آمریکا برای سرنگونی دولت‌های آمریکای لاتین

یانکی‌های کودتاچی

یک ضرب‌المثل قدیمی در آمریکای جنوبی رایج است که می‌گوید: «وقتی ایالات متحده سرفه می‌کند، آمریکای لاتین سرما می‌خورد»، این ضرب المثل قدیمی به وضوح روابط پیچیده و چندین ساله واشنگتن را با دولت‌های آمریکای لاتین نشان می‌دهد که این کشور به طور مستقیم یا غیرمستقیم در کودتاهای مختلف آمریکای لاتین نقش داشته و در تعداد دیگری از این کودتاها نیز ناکام مانده است.

فؤاد ایزدی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» :

مشکلات مردم با سرنگونی دولت مادورو  بیشتر می‌شود

صبح نو

فؤاد ایزدی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» :

مشکلات مردم با سرنگونی دولت مادورو  بیشتر می‌شود


 
دکتر فؤاد ایزدی، کارشناس امور بین‌الملل درگفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به کودتای رخ داده در ونزوئلا و جنگ دیپلماتیک قدرت‌ها بر سر این موضوع، افزود: ونزوئلا یکی از کشورهای نفتخیز دنیاست و به خاطر نفتش، آمریکایی‌ها دغدغه این را دارند که چه کسی در این کشور حکومت می‌کند. به این خاطر است که دخالت‌هایی در امور این کشور انجام می‌دهد.
این کارشناس اموربین‌الملل افزود: اگر نگاهی به دوران قدرت هوگو چاوز داشته باشیم، می‌بینیم با وجود اینکه وی سال‌های متمادی با رأی مردم به قدرت رسید ولی آمریکا به‌دلیل اینکه اعتقادی به مردم‌سالاری در سایر کشورها را ندارد هیچ وقت دولت چاوز را به رسمیت نشناختند وهر چه در توان داشتند به کار بردند تا وی را ساقط کنند، حتی با ایجاد کودتا تلاش کردند تا چاوز را سرنگون کنند اما با حضور و حمایت مردم توطئه‌های آمریکا با شکست روبه‌رو شد.

مخالفت آمریکا با دولت‌های مردم‌سالار
 ایزدی ادامه داد: درحال حاضرهم آن‌گونه که مردم ونزوئلا با مشکلات اقتصادی روبه‌رو هستند می‌دانند که اگر مادورو سرنگون شود مشکلات بدتر خواهد شد و این را در دوره‌های قبل از چاوز در ذهن دارند که ونزوئلا چگونه با این مشکلات روبه‌رو بود.
وی با اشاره به اینکه تعطیل بودن سفارتخانه آمریکا درایران را می‌توان یک لطف الهی دانست، گفت: این یکی ازالطاف خداوند بود که سفارتخانه آمریکا درایران بسته شد و چهل سال است که ایران از دخالت‌های آمریکا راحت است و خوشبختانه این اتفاق هم دراین هفته در ونزوئلا روی داد و شاهد بسته شدن سفارت آمریکا در این کشور هستیم که آقای مادورو دستوربسته شدن سفارت آمریکا را داد.
این کارشناس امور آمریکا، با انتقاد از داشتن ارتباط ضعیف دولت آقای روحانی با دولت ونزوئلا، گفت: قبل از دولت آقای روحانی، ایران با کشورهای آمریکای جنوبی مخصوصاً ونزوئلا رابطه عمیقی داشت. متأسفانه این‌گونه روابط در دولت آقای روحانی به پایین‌ترین سطح خود رسیده است چرا که معتقدند مبادا غرب از این‌گونه روابط ناراحت شود و تأثیری در برجام 
داشته باشد.

غفلت دولت روحانی در توسعه روابط با ونزوئلا
وی با اشاره به اینکه آبی در ظرف برجام گرم نشده است، یادآور شد: دولت روحانی دغدغه این را دارد که مبادا آمریکا از رابطه تهران و کاراکاس ناراحت شوند. اتفاقاً ناراحت کردن آمریکا به نفع ماست و امیدواریم این نوع سیاست اصلاح شود و فرصت‌های همکاری ایران ونزوئلا بیشتر شود.
ایزدی ادامه داد: 6 ماه پیش در ونزوئلا بودم و هنوز آثار رابطه خوب این کشور با ایران هنوز وجود دارد و خودروهای ایرانی (سمند) در خیابان‌های این کشور همچنان تردد می‌کنند این کشور نیازمند کمک‌های فکری و مهندسی ایران است و این رابطه‌ها قابلیت تکرارشدن را دارد. اکنون، فرصتی است برای کمک کردن به مردم ونزوئلا. امیدوارم دولت ما رابطه خود را دوباره با کاراکاس قوی کند.
این کارشناس امور بین‌الملل، با اشاره به جنگ دیپلماتیک قدرت‌های بر سر موضوع دخالت در ونزوئلا افزود: کشورهای غربی برای نفت این کشور با یکدیگر دعوا دارند. آمریکا با زور می‌خواهند سیاست‌های خود را در ونزوئلا دنبال کند واز سوی دیگر ترکیه چین روسیه و ایران با دخالت آمریکا در ونزوئلا و انجام کودتا مخالفند و این موضوع را تحمل نمی‌کنند چرا که می‌گویند 
این گونه توطئه‌ها ممکن است در کشورهای خودشان تکرار شود.
وی با اشاره به تحولات ونزوئلا در روزهای آتی، افزود: فردی که خود را رییس‌جمهوری خودخوانده معرفی کرده است (گوایدو) نتوانسته کاری از پیش ببرد و سازمان‌ها وادارات اصلی همچنان در دست دولت این کشوراست. افزودن براین، چون دولت آمریکا درتعطیلی است این کودتا برای آمریکا سودمند نبوده و این پیش‌بینی می‌شود که در روزهای آتی اوضاع این کشور دوباره سامان یافته و دولت مادورو به کارش ادامه دهد.

captcha
شماره‌های پیشین