642
شنبه، ۰۶ بهمن ۱۳۹۷
4
سفیر اسبق ایران در ونزوئلا در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

آمریکا به‌دنبال تحقق رویای  حیاط خلوت خود در ونزوئلاست

نیروهای مسلح ونزوئلا از مادورو حمایت کردند

ونزوئلا؛دوباره کودتادوباره آمریکا

کودتای نافرجام ونزوئلا در حالی اواخر این هفته در کاراکاس روی داد که با حمایت مستقیم آمریکا و برخی دیگر از کشورهای اروپایی همراه شد. کودتایی که امروز شنبه در شورای امنیت مطرح می‌شود و چین و روسیه از مخالفان اصلی سیاست‌های آمریکا برای این‌گونه توطئه‌ها در سایر کشورها هستند. شامگاه چهارشنبه سوم بهمن «اماخوان گوایدو» رییس شورای ملی ونزوئلا و رهبر مخالفان این کشور با حمایت آمریکا و برخی کشورها شامل فرانسه، برزیل، آرژانتین و کانادا، طی سخنرانی در جمع معترضان مادورو، خود را رییس‌جمهوری ونزوئلا خواند. به فاصله نیم‌ساعت از این اقدام، «دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا در بیانیه‌ای مداخله‌جویانه ازاین تصمیم استقبال کرده و گوایدو را به‌عنوان رییس‌جمهوری موقت ونزوئلا به‌رسمیت شناخت. «نیکلاس مادورو» در سخنرانی در جمع هواداران خود با اعلام قطع روابط دیپلماتیک با آمریکا گفت که به دیپلمات‌های آمریکایی ۷۲‌ساعت فرصت داده تا خاک این کشور را ترک کنند. فرصتی که امروز شنبه پایان می‌یابد و مقامات دیپلماتیک آمریکایی باید کاراکاس را ترک کنند.

صبح نو

سفیر اسبق ایران در ونزوئلا در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

آمریکا به‌دنبال تحقق رویای  حیاط خلوت خود در ونزوئلاست


 ونزوئلا در اوضاع سیاسی سختی به سبب اقدام «خوان گوایدو» رییس مجمع ملی(پارلمان) این کشور در رییس‌جمهوری موقت خواندن خود به‌سر می‌برد؛ اما بسیاری از کارشناسان عقیده دارند سرنوشت این تحرک همانند کودتای شکست‌خورده سال‌۲۰۰۲ علیه هوگو چاوز، رییس‌جمهوری سابق ونزوئلا شکست‌خورده خواهد بود. برای بررسی بیشتر این کودتای آمریکایی گفت‌وگو کردیم با آقای احمد سبحانی سفیر سابق ایران در ونزوئلا و مدیر کل سابق آمریکای لاتین وزارت خارجه کشورمان که در ادامه می‌خوانید.
 
 تحلیل شما از کودتای رخ‌داده در ونزوئلا چیست؟
 آمریکای لاتین همواره حیاط خلوت آمریکا بوده است، بعد از تحولاتی که در شوروی صورت گرفت، توجه آمریکا به این منطقه جلب شد. جمهوری‌های سابق بیشتر می‌خواستند ژست دموکراسی بگیرند و به کشورهای منطقه آمریکای لاتین کمی آزادی داده شد و جنبش‌های سرکوبگر چپ توانستند حاکمیت را به دست بگیرند، به خصوص در ونزوئلا که یکی از پایگاه‌های اصلی برای آمریکا محسوب می‌شد و سعی کردند این گونه دولتی که در ونزوئلا روی کار آمده است را تحمل کنند ولی در صدد بودند تا به روش‌های مختلف حکومت این کشور را زمین بزنند. از این رو نسل جدیدی از کودتاها را در این کشور راه انداختند. ابتدا در کودتای‌2002 تظاهرات می‌شود و عده‌ای به سمت مقر ریاست‌جمهوری حرکت می‌کنند و کاخ را اشغال می‌کنند، همزمان هم یک عده نظامی به طرفداری از آن‌ها حرکت می‌کنند و قدرت را به دست می‌گیرند. کودتاچیان در زمان به دست گرفتن قدرت، هر چیزی که به دموکراسی و رأی مردم مرتبط بود، همه را باطل‌شده اعلام می‌کنند و یک دولت موقت تشکیل می‌دهند؛ اما این کودتا با حمایت مردمی شکست می‌خورد.
اما دراین روزها یک کودتای دیگری شکل گرفته است که نسل جدید دیگری از کودتا در این کشور رونمایی شد.
 چنین چیزی نبوده که «اماخوان گوایدو» رییس پارلمان بگوید من رییس‌جمهوری هستم. چراکه چندی پیش «نیکلاس مادورو» رییس‌جمهوری قانونی ونزوئلا توانست با رأی مردم قدرت را به دست گیرد. اینکه آمریکا بخواهد دولت قانونی ونزوئلا را کنار زند، این به نظر من رونمایی از نسل جدید کودتا در این کشور است و آمریکا که رویای حیات خلوتی خودش را در ونزوئلا می‌بیند با این‌گونه کودتاها به‌دنبال محقق کردن آن است.
 
آنگونه که اشاره کردید آیا شاهد حضور دوباره مردم برای همراهی با دولت قانونی خواهیم بود؟
 با نگاهی به دوران حاکمیت هوگو چاوز می‌توان دریافت که فقر کاهش یافت و مردم به وسایل آموزشی و بهداشتی رایگان دست یافتند و باسواد شدند. ونزوئلایی که دو قطبی میان فقرا و اغنیا را شاهد بود، به یک وضعیت مطلوب دست یافت. امروز هم فقرا همچنان حامی دولت هستند. سوء‌مدیریت و کاهش بهای نفت در تحولات اقتصادی ونزوئلا تأثیر‌گذار بوده است و با توطئه‌های آمریکا، بخش‌هایی از مردم از دولت جدا شدند. اما دولت بخش عمده‌ای از مردم را با خودش همراه دارد و ارتش هم نشان داد که با مادورو است. آتش فرمان تهیه کودتای ترامپ این بود که یک عده رده پایین ارتش ونزوئلا اعلام کودتا کردند ولی در نطفه خفه شد. دولت قانونی ونزوئلا بخش زیادی از مردم را همراه خودش دارد و کودتاچیان نمی‌توانند موفق باشند.
 
گفته می‌شود شورای امنیت امروز شنبه نشستی با موضوع ونزوئلا برگزار می‌کند، آیا شاهد جنگ دیپلماتیک میان کشورهای موافق و مخالف خواهیم بود؟
 آمریکا مخصوصاً با حرکت ترامپ رؤیاهای بلند‌پروازانه در سر می‌پروراند. شاید 20سال پیش چین یا روسیه به آمریکا نمی‌توانستند نه بگویند ولی امروز آمریکا با مسائل متعددی روبروست. شاید با تهدیدهای آمریکا علیه غرب و موضوعات اقتصادی در جهان برخی هم‌پیمانان غربی به سمت چین و روسیه سوق داده شوند.
 البته نسل جدیدی از جنگ سرد هم شروع شود و شاهد نسل جدیدی از این‌گونه برخوردها میان قدرت‌ها خواهیم بود.
 
آیا تعطیل شدن سفارت آمریکا در ونزوئلا روی ندادن چنین کودتاهایی تأثیر‌گذار است؟
 شاید دوره کودتاهای نظامی به آن شکل تکرار نشود، چون عمده قوای مسلح با دولت هستند وهمچنان دولت افرادی را دارد که جان ‌برکف از دولت حمایت می‌کنند. نباید فراموش کرد که ونزوئلا نفت زیادی دارد و این چیزی نیست که آمریکا به سادگی از آن عبور کند .

captcha
شماره‌های پیشین