642
شنبه، ۰۶ بهمن ۱۳۹۷
2
نام ایران در محورهای نشست لهستان نیست

عقب‌نشینی آمریکا

نیروی زمینی ارتش آخرین دستاوردهای خود را در میدان نبرد ارزیابی کرد

نمایش توان دفاعی در رزمایش اقتدار

روز گذشته رزمایش بزرگ اقتدار ۹۷ نزاجا با اعلام رمز «یا زهرا ؟س؟» از سوی امیر کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش برگزار شد.

صبح نو

نیروی زمینی ارتش آخرین دستاوردهای خود را در میدان نبرد ارزیابی کرد

نمایش توان دفاعی در رزمایش اقتدار

روز گذشته رزمایش بزرگ اقتدار ۹۷ نزاجا با اعلام رمز «یا زهرا ؟س؟» از سوی امیر کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش برگزار شد.


 این رزمایش، به نام رزمایش اقتدار 97 نیروی زمینی ارتش در منطقه عمومی نصرآباد اصفهان در حال برگزاری است که در آن، یگان‌های زرهی و توپخانه، پیاده مکانیزه، مخابرات، جنگال، پهپاد، هوانیروز و بمب‌افکن نیروی هوایی حضور دارند. دو تیپ و لشکر بزرگ هوابرد مخصوص، از روز اول رزمایش، با هلی‌بُرن بالگردهای هوانیروز، 
وارد منطقه رزمایش شدند و به آشنایی نسبت به پاکسازی و انهدام عناصر دشمن پرداختند.
 در روز گذشته، عقبه دشمن توسط تیپ‌55 هوابرد و تیپ‌25 واکنش سریع، گیر افتاد و حتی یک نفر از دشمن فرضی نتوانست  از آن راه و معبری که برای خود درست کرده بود، فرار کند.
 روز دوم و پایانی رزمایش، یگان‌های زرهی، توپخانه، پیاده مکانیزه، هوانیروز و پهپاد حضور دارند که در سه چینش و مرحله، حرکت خود را آغاز خواهند کرد. توپخانه، از یک مسیر با قدرت آتش سنگین خود، به مواضع دشمن شلیک می‌کند و تانک‌ها و نفربرها به سمت دشمن حرکت می‌کنند و دشمن را در لاک دفاعی خود فرو می‌برند؛ به نحوی که دشمن راهی برای فرار نخواهد داشت.
 روز دوم رزمایش با حضور گسترده 60‌فروند بالگرد هوانیروز در منطقه خواهد بود و علاوه‌بر پشتیبانی، با شلیک‌هایی که با بالگردهای کبرای خود خواهد داشت، تمام یگان‌هایی را که به طرف معبر دشمن حرکت می‌کنند پشتیبانی خواهد کرد. تانک‌ها و نفربرها و توپخانه‌ها، شلیک‌های خود را انجام می‌دهند تا اینکه دشمن را 
گیر بیندازند و دشمن را شکست بدهند و منهدم کنند.
 پهپادهایی که در رزمایش حضور دارند، منطقه را شناسایی و 
به طور بسیار دقیق، عکس‌برداری و عکس‌های خود را ارسال خواهند کرد. این رزمایش واقعاً یک جنگ تمام‌عیار بود. نیروی زمینی ارتش پس از چندین سال، بزرگ‌ترین رزمایش خود را در این منطقه برگزار کرد. قدرت و توان و جابه‌جایی سریع نیروها، جزء اهداف و ویژگی‌های این رزمایش بود.
 در این رزمایش که با هدف ارزیابی تغییر جدید ساختار نیروی زمینی ارتش برگزار شد، بالغ بر ۱۲‌هزار نیروی هجومی با تاکتیک‌های نوین آفندی مأموریت خود را اجرا می‌کنند.
 یگان‌های زرهی، توپخانه، واکنش سریع، پیاده مکانیزه، مهندسی، رزمی، مخابرات و جنگال، پهپاد و هوانیروز با پشتیبانی جنگنده‌های نیروی هوایی ارتش در منطقه عمومی رزمایش آرایش عملیاتی گرفتند.
 در  مرحله نخست رزمایش بزرگ اقتدار ۹۷ نزاجا پس از شناسایی پهپادها و بالگردهای هوانیروز تیپ‌۵۵ ه‍وابرد و تیپ‌۲۵ واکنش سریع با تجهیزات کامل توسط بالگردهای ترابری شنوک و ۲۱۴ 
با عملیات هلی‌برن وارد منطقه رزمایش شدند و علاوه بر شناسایی، به عملیات پاکسازی و انهدام عناصر، تجهیزات و استحکامات دشمن پرداختند.  نمایش قدرت و توان تحرک و جابه‌جایی سریع نیروها و همچنین پشتیبانی هوایی بالگردهای هوانیروز در تمامی مراحل رزمایش از ویژگی‌های مهم این مرحله از رزمایش بزرگ اقتدار ۹۷ نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی است.
 
بهره‌گیری از تجهیزات مدرن انفرادی
امیر سیروس امان‌الهی فرمانده تیپ‌۶۵ نیرو مخصوص با اشاره به حضور تیپ‌های واکنش سریع در منطقه عمومی رزمایش بزرگ اقتدار ۹۷ نیروی زمینی ارتش، اظهار داشت: تیپ ۶۵ نیروهای ویژه ارتش جمهوری اسلامی ایران برای اجرای مأموریت‌های خاص در این رزمایش حاضر شده است.
 وی افزود: تیپ‌65 نیرو مخصوص با استفاده از عملیات چتربازی توسط چند فروند هواپیمای سی‌۱۳۰ وارد منطقه رزمایش شده و ضمن اجرای اقدامات تأمینی منطقه، به انهدام تیم‌های دشمن حاضر در منطقه پرداخته و عناصر سرکرده آن‌ها را به اسارت در آورده است.
 فرمانده تیپ‌۶۵ واکنش سریع گفت: همچنین در کنار تیپ‌۶۵،  تیپ‌۲۵ واکنش سریع را در منطقه رزمایش داشتیم، که برای نخستین‌بار جابه‌جایی و هلی برن آن توسط بالگردهای شنوک و ۲۱۴ انجام شد. این تیپ به منظور جلوگیری از فرار عناصر نفوذی و تقویت منطقه توسط دشمن در سمت چپ محور عملیاتی رزمایش نقش‌آفرینی کرد.
 وی با بیان اینکه تیپ ویژه تکاوری نوهد متناسب با عملیات‌هایی که در  کشورهای پیرامونی ایران اسلامی انجام می‌گیرد، امروز تجهیزات خوبی را پای کار آورده است، افزود: تیپ نیرو مخصوص به طور کلی در حوزه تسلیحات انفرادی از تجهیزات روز و مدرن برخوردار است و در حوزه تک‌تیرانداز نیز پیشرفت‌های قابل توجهی را نسبت به گذشته داشته است.
 امیر امان‌الهی افزود: به‌حمدالله تیپ‌۶۵ نیروی زمینی تحرک لازم را در هوا و زمین دارد و قادر به اجرای مأموریت‌های متنوع در هر نقطه‌ای که سلسله مراتب فرماندهی ابلاغ کند، هست.
 همچنین یگان پهپاد نیروی زمینی ارتش با به صحنه آوردن دو فروند پهپاد مهاجر2 به موازات جنگنده‌های نهاجا بر فراز منطقه عملیاتی رزمایش به پرواز درآورده و ضمن شناسایی، تصاویر مناطق صعب‌العبور و گلوگاهی و استعداد انسانی و تجهیزاتی دشمن تکفیری را به‌صورت آنلاین در اختیار ایستگاه زمینی و مراکز کنترل و فرماندهی قرار دادند.
 پهپاد مهاجر‌2 ساخته شده توسط جهاد خودکفایی نیروی زمینی ارتش با بهره‌گیری از بدنه کامپوزیتی و نوع طراحی قابلیت رادارگریزی داشته و با مداومت عملیاتی بالا قادر به اجرای مأموریت در شرایط مختلف اقلیمی است.
 
سخنگوی رزمایش در گفت‌وگو با «صبح نو»:  قدرت، توان تحرک و ضربت از ویژگی‌های مهم رزمایش اقتدار است
 امیر سرتیپ نوذر نعمتی، سخنگوی رزمایش در گفت‌وگو با «صبح‌نو» درباره جزئیات این رزمایش گفت:  این رزمایش، به نام رزمایش اقتدار 97 نیروی زمینی ارتش در منطقه عمومی نصرآباد اصفهان در حال برگزاری است که یگان‌های نیروی زمینی ارتش 
در کمترین زمان ممکن از هفت استان کشور در منطقه نصرآباد حاضر شدند .  وی افزود: در روز اول و مرحله نخست عقبه دشمن توسط تیپ‌55 هوابرد و تیپ‌25 واکنش سریع، مورد تهاجم قرار گرفت و با طرح‌ریزی ازپیش تعیین شده تمامی نقاط فرار احتمالی دشمن مسدود شد. در این مرحله چتربازان تیپ‌۵۵ هوابرد با تجهیزات کامل و در کمترین ساعت ممکن پس از بارگیری وارد منطقه رزمایش شدند که رکورد جدیدی را برای خود ثبت کردند .  وی با بیان اینکه هوانیروز ارتش با ۶۰‌فروند انواع بالگردها با حضور در منطقه رزمایش از تمامی یگان‌های حاضر پشتیبانی هوایی کردند، گفت: در روز دوم و پایانی رزمایش، یگان‌های زرهی، توپخانه، پیاده مکانیزه، هوانیروز و پهپاد حضور دارند که در سه چینش و مرحله، حرکت خود را آغاز خواهند کرد. توپخانه، از یک مسیر با قدرت آتش سنگین خود، به مواضع دشمن شلیک می‌کند و تانک‌ها و نفربرها به سمت دشمن حرکت می‌کنند و دشمن را در لاک دفاعی خود 
فرو می‌برند؛ به‌نحوی که دشمن راهی برای فرار نخواهد داشت.  سخنگوی رزمایش اقتدار با اشاره به روز دوم رزمایش گفت: در روز دوم و مرحله نهایی رزمایش، هوانیروز با حضور خود قدرت هوایی خود را به نمایش گذاشت.  تانک‌ها و نفربرها و توپخانه‌ها با شلیک‌های خود به سمت مواضع دشمن تمامی تجهیزات و استحکامات آن‌ها را منهدم کردند. قدرت، توان تحرک، ضربت و آتش سنگین یگان‌های توپخانه و زرهی از ویژگی‌های مهم این مرحله از رزمایش بود .  وی افزود: از دیگر یگان‌های حاضر در منطقه رزمایش پهپاد‌های نیروی زمینی هستند که با به پرواز در‌آمدن در آسمان منطقه رزمایش عملیات شناسایی و عکس‌برداری آنلاین انجام دادند و بلافاصله به کنترل فرماندهی ارسال کردند تا فرماندهان نسبت به شناسایی دقیق منطقه اقدام کنند .  امیر نعمتی گفت: رزمایش اقتدار ۹۷ نیروی زمینی ارتش از جمله رزمایش‌های بزرگ نیروی زمینی است که با قدرت تمام یگان‌های حاضر در رزمایش به نمایش گذاشته شد .

captcha
شماره‌های پیشین