642
شنبه، ۰۶ بهمن ۱۳۹۷
15
به بهانه بحران اخیر در ونزوئلا به بررسی مسائل رسانه‌ای حول این اتفاق پرداختیم

لایک اینستاگرام به کودتاگران

اتفاقات و بحران‌ها همیشه یک دست فرمان ندارد. خیلی اوقات وقایع قبل از شروع در شبکه‌های اجتماعی پخته و آماده می‌شود. وقایع اخیر ونزوئلا نشان داد که شبکه‌های اجتماعی در بزنگاه کاملاً در خط امپریالیسم رسانه‌ای عمل می‌کنند. عملکرد شبکه اجتماعی اینستاگرام در اعطای تیک آبی به رهبر مخالفان دولت ونزوئلا نشان داد دولت‌های غربی ابزار کارشان را وسیع‌تر و متنوع‌تر کرده‌اند.

مرضیه هاشمی: 

در مقابل ظلم آمریکا می‌ایستیم

صبح نو

به بهانه بحران اخیر در ونزوئلا به بررسی مسائل رسانه‌ای حول این اتفاق پرداختیم

لایک اینستاگرام به کودتاگران

اتفاقات و بحران‌ها همیشه یک دست فرمان ندارد. خیلی اوقات وقایع قبل از شروع در شبکه‌های اجتماعی پخته و آماده می‌شود. وقایع اخیر ونزوئلا نشان داد که شبکه‌های اجتماعی در بزنگاه کاملاً در خط امپریالیسم رسانه‌ای عمل می‌کنند. عملکرد شبکه اجتماعی اینستاگرام در اعطای تیک آبی به رهبر مخالفان دولت ونزوئلا نشان داد دولت‌های غربی ابزار کارشان را وسیع‌تر و متنوع‌تر کرده‌اند.

سه شنبه‌شب بود که وقایع رخ داده در ونزوئلا به تیتر یک اکثر خبرگزاری‌های معتبر جهان تبدیل شد. اخبار حاکی از آن بود که خوان‌گوآیدو، رییس کنگره که البته رهبر مخالفان دولت نیز هست، در اقدامی کودتاگونه خود را رییس‌جمهوری این کشور خواند و پس از آن بود که برخی کشورها به رهبری آمریکا وی‌را به رسمیت شناختند. اما این مسأله ما نیست چرا که شما می‌توانید جزئیات این اتفاق را در صفحه سیاسی روزنامه ما بخوانید. 
ما می‌رویم سر وقت بحث‌های رسانه‌ای ماجرا . اول هم از جایی شروع می‌کنیم که شاید برای برخی‌ها مهم نباشد اما اتفاق مهم و قابل تأملی است. 
بعد از گذشت یک روز از حوادث ونزوئلا رسانه‌ها گزارش دادند که اینستاگرام در اقدامی سیاسی و نامتعارف تیک آبی (verified) صفحه نیکولاس مادورو، رییس‌جمهوری قانونی این کشور را حذف کرده و بلافاصله این تیک به صفحه خوان‌گوآیدو که خود را رییس‌جمهوری این کشور خوانده، منتقل کرده است. 
ظاهراً در عرصه سیاسی جهانی نیز صفحات اجتماعی سعی می‌کنند حضور خود را تحمیل کنند و اینچنین مشروعیت دولت قانونی یک کشور را زیر سؤال ببرند. 
هر چند بعد از انتشار گسترده این خبر سخنگوی Instagram در ایمیلی به رسانه‌ها اعلام کرد: ما تأیید را از حساب کاربری حذف نکردیم و مادورو هرگز برای گرفتن تیک آبی اقدام نکرده و گوآیدو نیز دو ماه گذشته برای گرفتن تأیید اقدام کرده است. 
سخنگوی اینستاگرام توضیح نداده است که چگونه است فرآیند حذف شدن تیک آبی مادورو و اضافه شدن آن به صفحه رهبر مخالفان دولت همزمان با کودتا در کشور ونزوئلا رخ داده است.

چه کسی اینستاگرام را مدیریت می‌کند؟
اینستاگرام یک شبکه اجتماعی مختص عکس و فیلم است که در سال 2010 راه‌اندازی و به سرعت فراگیر شد و به یک شبکه اجتماعی محبوب در میان مردم تبدیل شد.
 با فراگیری این شبکه اجتماعی، فیس‌بوک آن را با رقمی 
به ارزش یک میلیارد دلار آمریکا (به صورت نقد و سهام) خریداری کرد درحالی‌که ارزش واقعی آن نصف مبلغ اشاره شده بود.
 با این اقدام اینستاگرام که تا آن موقع شبکه‌ای صرفاً اجتماعی بود تبدیل به یک شبکه اجتماعی با تبلیغات فراوان شد که مدیران فیس‌بوک به عنوان منبع سرمایه به آن نگاه می‌کردند. 
فیس‌بوک در سال‌های اخیر دچار رسوایی‌های زیادی شده است که نمونه اخیر آن فروش اطلاعات کاربران خود در جهت پیروزی یکی از نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا بود و از سوی دیگر به نقض حریم شخصی کاربران متهم شد و اینک در شرایطی که سیاست دولت آمریکا حمایت از کودتاچیان در ونزوئلاست این شبکه اجتماعی با سوءاستفاده از محبوبیت خود علیه مشروعیت قانونی یک کشور مستقل دست به اقدام می‌زند.
 هر چند این اقدام اینستاگرام و فیس‌بوک دیگر عجیب نیست چرا که همگان می‌دانند این شبکه‌های اجتماعی مستقیم با دولت آمریکا همکاری می‌کنند. جولیان آسانژ، مدیر سایت ویکی‌لیکس چند سال قبل در مصاحبه با شبکه «راشا تودی» روسیه گفت که فیس بوک برای نهادهای اطلاعاتی آمریکا فعالیت می‌کند و هر کسی که عضو این وب سایت اجتماعی است به‌طور غیرمستقیم با عوامل اطلاعاتی آمریکا همکاری دارد. 

نگاهی به اقدامات رسانه‌ای 
علیه دولت قانونی ونزوئلا
در حالی که وقایع رخ داده در ونزوئلا مورد توجه همه کشورهای جهان قرار دارد اما ظاهراً سران رسانه‌ای وابسته به غرب سعی دارند که تنها یک صدا را در این کشور برجسته کنند و آن نشان دادن پررنگ مخالفان دولت قانونی ونزوئلا در خیابان‌هاست. 
از همان ساعات اولیه اعلام ریاست جمهوری رهبر مخالفان دولت تنها یک فیلم کوتاه از انبوه مخالفان دولت در شبکه‌های اجتماعی و البته رسانه‌های جهانی به صورت مکرر پخش می‌شد در حالی که به گفته حامیان دولت همین تعداد از مردم نیز در دیگر بخش‌ها به نفع دولت قانونی تجمع کرده بودند اما به صورت آگاهانه این تصاویر هیچ‌گاه روی آنتن رسانه‌های بین‌المللی نرفت.
«مملکت غنی از نفت اما حکومتی فاسد که به‌دلیل پافشاری حکامش بر ایدئولوژی و سیاست مقابله با آمریکا در عرصه بین‌الملل منزوی شد و در این میان مردم گرفتار در فقر و فلاکتی باور نکردنی. خیابان‌هایی از مردمی که خسته از فقر و فساد و استبداد سعی کردند سرنوشت خودشان را در دست بگیرد.» 
این کلمات ابتدایی گزارش شبکه فارسی زبان من‌وتو است که کاملاً جانبدارانه سعی می‌کند در همان ابتدا تمام مسائل و مشکلات کشور بحران زده ونزوئلا را به تقابل این کشور با ایالات متحده پیوند بزند و هر‌گونه راه چاره را رفتن به آغوش آمریکا بداند و تمام. 
تمام تحلیل‌ها در این میان‌ بر همین منوال می‌چرخد. بدبختی فعلی شما به دلیل مقابله با آمریکاست و اگر خواهان خلاصی هستید به دامن لیبرالیسم بیایید تا ما تمام مشکلات شما را حل کنیم. 
دیگر شبکه‌های فارسی زبان چون بی بی سی فارسی نیز این خط خبری را دائم بازگو می‌کنند و در هر دو رنگ و لعابی تازه می‌دهند. شبکه بی بی سی جهانی و اقمار فارسی‌اش در این میان سعی می‌کنند با برجسته کردن آمار کشته‌ها در این کشور نگاه مخالفان را خشونت دولت حاکم نسبت دهد.
شبکه خبری یورونیوز نیز به یاری مخالفان دولت قانونی ونزوئلا آمده و از قول سازمان ملل تحقیقات درباره کشتار مخالفان را خواستار شده است. سایر اخبار این شبکه نیز کاملاً در جهت حمایت از مخالفان دولت قانونی این کشور بارگذاری می‌شود. 
«سی‌ ان ان» به‌عنوان یکی از بزرگترین بنگاه‌های خبری جهان کاملاً در مسیر حمایت رسانه‌ای از اقدامات دولت آمریکا در حمایت از مخالفان دولت ونزوئلا عمل می‌کنند و در برنامه‌های متعدد کاملاً مخالفان را پشتیبانی رسانه‌ای می‌کنند. این شبکه البته از مدت‌ها قبل خوراک رسانه‌ای علیه دولت قانونی این کشور را فراهم می‌کرد و در هنگامه کودتا نیز کاملاً در جهت حمایت از این افراد عمل می‌کند. 
 

captcha
شماره‌های پیشین