642
شنبه، ۰۶ بهمن ۱۳۹۷
12

برنده‌ «فیلسوفان بدکردار» باش!

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با علی‌اصغر عزتی‌پاک درباره داستان انقلاب

انقلاب نویسندگان‌ خود را در گفتمان کلان پیدا کرده است

آقای علی‌اصغر عزتی‌پاک از نویسندگان خوب ایران است ودر سال‌های اخیر هم آثار خوبی را منتشر کرده است. او در مدرسه رمان مؤسسه شهرستان ادب در تربیت نسلی از داستان‌نویسان تلاش می‌کند تا از دغدغه انسان ایرانی بنویسند. با وی درباره داستان انقلاب و چگونگی تحول و رخ دادن این اتفاق هم‌صحبت شدیم.

صبح نو

برنده‌ «فیلسوفان بدکردار» باش!

نقل قول از بزرگان و مشاهیر، در سال‌های اخیر تبدیل به یکی از رایج‌ترین عبارت‌های مورد استفاده در شبکه‌های اجتماعی و در میان مردم شده است؛ عبارت‌هایی که معمولاً به‌عنوان الگوی رفتاری و اخلاقی از سوی بزرگان در جهان برای مردم جامعه نسخه پیچیده می‌شود. آشِ عبارات انگیزشی و راهبردیِ بزرگان تا جایی شور شده که این نقل قول‌ها به ابزاری برای طنزپردازان تبدیل شده است. شاید ماجرای «آقوی همساده»، شخصیت دوست‌داشتنی برنامه کلاه قرمزی و روایت‌هایش از «ژان ژاک روسو»، فیلسوف فرانسوی، قابل اشاره‌ترین مورد در این زمینه باشد. اما آیا واقعاً این افراد آن‌قدر فرهیخته و مورد اعتنا هستند که باید سخنان کوتاه‌شان تا این اندازه در زندگی و رفتار و سخنان ما جاری باشد؟ یعنی زندگی این افراد که چنین سخنان نغزی را برای ما به یادگار گذاشته‌اند، برگرفته از همین سخنان ناب خودشان بوده است؟
مطالعه کتاب «فیلسوفان بدکردار» بهترین راه برای رسیدن به پاسخ این سؤال است؛ کتابی که توسط دو نویسنده انگلیسی نوشته شده و روایتی از سبک زندگی و مراحل فعالیت چهره‌های بزرگ و مطرح فلسفه جهان است. از «ژان ژاک روسو» و «ژان‌پل‌سارتر» گرفته تا «لودویگ ویتگنشتاین» و «میشل فوکو»؛ همگی چهره‌هایی هستند که مناسبات شخصی و زندگی عمومی و خصوصی آن‌ها در این کتاب مورد بررسی قرار گرفته تا برای ما مشخص شود که صاحبان جملات قصار تا چه اندازه به توصیه‌های خود وفادار بوده‌اند و در زندگی‌شان آن‌ها را پیاده کرده‌اند. «فیلسوفان بدکردار» به ما می‌گوید که ژان ژاک روسو، صاحب کتاب «امیل» که یکی از آثار بسیار معتبر در حوزه تربیت کودک است و هم‌اکنون دانشجویان مقطع دکتری روانشناسی کودک در کشورمان، آن را به‌عنوان یکی از منابع اصلی درسی مطالعه می‌کنند، چهار فرزند داشته که همگی نامشروع بوده‌اند و همگی آن‌ها در سنین کمتر از 10‌سالگی فوت کرده‌اند. و یا لودویگ ویتگنشتاین که از او به‌عنوان برترین فیلسوف قرن بیستم نام برده می‌شود، به اندازه‌ای تندخو و بداخلاق و عصبی بوده که با سیخ بخاری به یکی دیگر از فیلسوفان مطرح اروپایی به نام «کارل پوپر» حمله می‌کند و کار به زد و خورد هم می‌رسد. مطالعه این کتاب به ما نشان می‌دهد که چندان هم نباید به نقل قول‌هایی که از بزرگان می‌شود، اعتنا کرد؛ چرا که در اغلب موارد، خود این افراد هم پایبندی چندانی به نظریات خودشان نداشته‌اند و خروجی زندگی شخصی و اجتماعی آنان را دستخوش تغییرات مثبتی نکرده‌اند. نه «روسو» توانست با عمل به محتوای «امیل» موجب تربیت مناسب کودکان خود شود و نه «رساله منطقی - فلسفی» ویتگنشتاین توانست به او در کنترل خشم و اعصاب به‌هم ریخته‌اش کمک کند.
 معرفی «فیلسوفان بدکردار» در مسابقه تلویزیونی «برنده باش» توسط محمدرضا گلزار که خود در پلاتوهای میان‌برنامه معمولاً استفاده زیادی از این نقل قول‌های جذاب و پرطرفدار دارد، یک اقدام بسیار جالب و دوست‌داشتنی است که می‌تواند مخاطبان پرشمار این برنامه را به سمت واقع‌گرایی در زمینه نقل‌قول‌های طلایی سوق دهد. کتابی که «نایجل راجرز» و «مل تامپسون» نوشته‌اند و انتشارات «امیرکبیر» بسیار عالی آن را ترجمه کرده و «محمدرضا گلزار» آن را به مخاطبان میلیونی مسابقه «برنده باش» معرفی کرد، یکی از هزاران کتابی است که جای خالی آن‌ها در سبد مطالعاتی مردم ایران به‌شدت به چشم می‌آید؛ کتاب‌هایی که اگر حداقل، قشر دانشگاهی و دانشجوی کشور آن‌ها را خوانده بود، قطعاً شاهد تقدس قائل شدن برای اندیشمندان غربی در فضای آکادمیک و
 افکار عمومی ایران نبودیم.

captcha
شماره‌های پیشین