641
چهارشنبه، ۰۳ بهمن ۱۳۹۷
6
سرپرست وزارت بهداشت:

فرار مالیاتی مختص یک قشر نیست

کلانتری، رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست: عملکردمان قابل دفاع نیست

اعتراف تلخ

مشکلات زیست‌محیطی در کشور یکی دو تا نیست، در گوشه گوشه کشور می‌توان سوءتدبیر و بی‌مدیریتی‌ها را دید. از خشک شدن رودخانه‌ها و سفره‌های زیر زمینی گرفته تا نابودی جنگل‌ها با ساخت‌و‌ساز و قطع درختان و آلودگی‌های ناشی از واریز فاضلاب به دریاها و رودخانه‌ها و افزایش فرسایش خاک به‌دلیل نابود شدن پوشش گیاهی و ... همگی مشکلاتی هستند که در تمام ادوار مدیران سازمان حفاظت محیط‌زیست رخ داده است اما این مشکلات زمانی شدت یافت که این سازمان به یک سازمان ضعیف تبدیل شد.

صبح نو

کلانتری، رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست: عملکردمان قابل دفاع نیست

اعتراف تلخ

مشکلات زیست‌محیطی در کشور یکی دو تا نیست، در گوشه گوشه کشور می‌توان سوءتدبیر و بی‌مدیریتی‌ها را دید. از خشک شدن رودخانه‌ها و سفره‌های زیر زمینی گرفته تا نابودی جنگل‌ها با ساخت‌و‌ساز و قطع درختان و آلودگی‌های ناشی از واریز فاضلاب به دریاها و رودخانه‌ها و افزایش فرسایش خاک به‌دلیل نابود شدن پوشش گیاهی و ... همگی مشکلاتی هستند که در تمام ادوار مدیران سازمان حفاظت محیط‌زیست رخ داده است اما این مشکلات زمانی شدت یافت که این سازمان به یک سازمان ضعیف تبدیل شد.


وضعیت محیط‌زیست ایران به‌رغم تأکید بر اهمیت آن در قانون اساسی کشور و برخی دیگر از قوانین از جمله قانون مجازات اسلامی اعمالی از جمله آتش زدن عمدی جنگل یا کشتن حیواناتی که شکار آن‌ها توسط دولت ممنوع شده یا آلوده کردن آب آشامیدنی که تهدید علیه بهداشت عمومی محسوب می‌شود، جرم‌انگاری شده، شرایط چندان مطلوبی ندارد.
خشک شدن بخش عمده‌ای از دریاچه ارومیه، خشک شدن تالاب‌ها، آتش‌سوزی جنگل‌ها، آتش زدن پوشش گیاهی زمین‌ها به‌منظور تغییر کاربری آن‌ها و ... تنها چند نمونه از اخبار محیط‌زیستی در سال‌های اخیر در ایران است، در بهمن‌ماه ۹۳، سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که هوای اهواز، ماهشهر، آبادان، اندیمشک ۶۰ برابر آلوده‌تر از حد استاندارد جهانی است. خشک شدن بخش عمده‌ای از دریاچه ارومیه، خشک شدن تالاب‌ها، آتش‌سوزی جنگل‌ها، آتش زدن پوشش گیاهی زمین‌ها به منظور تغییر کاربری آن‌ها و ... تنها چند نمونه از اخبار محیط‌زیستی در سال‌های اخیر در ایران است.

محیط زیست، تنها حوزه بدون پیشرفت 
آقای عیسی کلانتری، رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست دیروز در بیستمین همایش ملی صنعت و خدمات سبز گفته است: «تقریباً در همه بخش‌ها توسعه متناسبی نسبت به عمر انقلاب پیدا کرده‌ایم اما تنها حوزه‌ای که نه تنها وضعیت بهبود پیدا نکرده بلکه قربانی توسعه هم شده محیط‌زیست کشور است.» او ادامه داد: «من به‌عنوان رییس سازمان محیط‌زیست نمی‌توانم امروز بگویم که دستاورد چهل سال حفظ 
محیط زیست در کشور چه بوده است. فرسایش خاک را بگویم یا وضعیت آب را؟ وضعیت پوشش جنگلی و پوشش سبز را بگویم یا آلودگی هوای کلانشهرها را؟ وقتی گفتند از دستاوردهای دولت بگویم گفتم همه اعضای کابینه می‌توانند دفاع کنند الا من. ما هیچ گاه اصول اولیه حفظ محیط‌زیست را رعایت نکردیم. با یک جا به جایی نیروگاه می‌توانستیم آلودگی هوای کلانشهرها را بهبود ببخشیم. مهندسین ما حتی سمت وزش باد را توجه نکرده‌اند.»

نظارت دقیقی وجود ندارد
آقای علی ابراهیمی، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی درباره وضعیت امروز محیط زیست به روزنامه «صبح‌نو» می‌گوید: «از سازمان حفاظت محیط زیست به‌عنوان یک دستگاه فرابخشی توقع داشتیم که به نوعی اعمال سیاست و برنامه‌ریزی و نظارت بر دستگاه‌های اجرایی داشته باشد که دچار بحران در این حوزه نمی‌شدیم. باید به دستگاه‌ها پیش‌آگهی‌هایی داده و با متخلفان برخوردهای قاطع می‌کرد اما در این موضوع توقعات را نتوانست برآورده کند.»
او معتقد است: «شاید به شکل زیادی دلایل این اتفاق ساختار تشکیلاتی سازمان حفاظت محیط‌زیست است که معاونت ریاست جمهوری محسوب می‌شود و به صورت مستقیم پاسخگوی مشکلات نیست و باید از طریق رییس‌جمهوری به پاسخ‌ها برسیم، هر چند که نسبتاً تعامل این سازمان با کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی خوب است اما اینکه تحت نظارت مستقیم و پاسخگویی مجلس باشد، نیست و همین موضوع باعث شده عملاً نظارت درستی براین سازمان وجود نداشته باشد.»

جای خالی تجهیزات
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی ادامه می‌دهد: «سازمان حفاظت محیط‌‌زیست کشور ما آن طور که باید به تجهیزات و فناوری روز مجهز نشده تا در حفاظت از جنگل‌ها، مراتع و گونه‌های جانوری کامل عمل کند و برای همین هم شاهد تخلفات هستیم که ادامه حیات گونه‌های گیاهی و جانوری را به خطر انداخته است.»
او می‌گوید: «آن چیزی که اهمیت دارد این است که این سازمان در راستای کاهش آلودگی هوای کلان شهرها، گسترش وسیع ریزگردها و خشک شدن دریاچه‌ها به‌ویژه دریاچه ارومیه نقایص بزرگی هستند که انتظار می‌رفت عملکرد بهتری در این باره داشته باشد. به نظرم سازمان حفاظت محیط‌زیست در مقطعی که مدیریت آن رنگ‌و‌بوی سیاسی به خود داشت و می‌توان گفت که بر صحبت‌های آقای کلانتری صحه می‌گذارم که 40 سال بعد از انقلاب به هیچ اقدام قابل قبولی در حوزه محیط‌زیست انجام نشده است.» او تأکید می‌کند: «اگر این‌طور بود امروز با هشدارها و توصیه‌ها و برنامه‌های این سازمان با کمترین مشکلات در حوزه محیط‌زیست مواجه می‌شدیم و وضعیت کلان شهرها به شکل امروز بود. نباید موضوعات محیط‌زیست به یک موضوع بحرانی تبدیل می‌شد.»

مشکل تنها ساختاری نیست
ابراهیمی در پاسخ به این سؤال که در مقطعی بحث تبدیل سازمان حفاظت محیط‌زیست به وزارتخانه مطرح شد، آیا مشکل این سازمان با تغییر ساختار حل می‌شود یا اینکه مشکلات دیگری نظیر سوءمدیریت و نداشتن برنامه‌ریزی مدون باعث شده که وضعیت محیط‌زیست به بحران برسد، این‌گونه پاسخ می‌دهد: «چیزی که در کشور ما را بیشتر آزار می‌دهد اقدماتی مطالعه نشده، مقطعی و کم اثر به جای اقدامات درازمدت و زیربنایی است که این موضوع در همه دستگاه‌ها دیده می‌شود، یکی از این دستگاه‌ها هم سازمان حفاظت محیط‌زیست است.» او ادامه می‌دهد: «صرفاً تغییر ساختار این سازمان به وزارتخانه شاید پاسخگویی آن را بهتر کند اما نمی‌تواند باعث بهبود وضعیت آن شود، به نظرم محیط‌زیست باید بیش از اینی که هست چه در وضعیت حمایت از محیط‌‌بانان، تأمین تجهیزات و ابزارآلات و خودروها تقویت شود.»
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی اضافه می‌کند: «این سازمان باید با نگاه فرابخشی و جایگاهی که دارد خوب استفاده کند که محیط زیست را هم برای نسل امروز و هم برای نسل فردا حفظ کنیم ولی متأسفانه این رویکرد اصلاً مشاهده نمی‌شود. به‌عنوان مثال این سازمان هنوز یک آمایش سرزمینی و آمار قابل استناد از کشور ارائه نداده است و ما از این سازمان در مقایسه با اقداماتی که در سایر کشورها صورت می‌گیرد انتظار بیشتری داریم.»

هدررفت بالا
عیسی کلانتری آمار و اطلاعات نگران‌کننده‌ای درباره وضعیت مصرف انرژی در کشور نیز ارائه کرد. وی با بیان اینکه متأسفانه در زمینه فرسایش خاک، وضعیت آب، از بین رفتن پوشش‌های جنگلی، آلودگی هوای کلان شهرها و بهره‌وری انرژی اتفاقات بدی افتاده است، گفت: متأسفانه کشور ما بعد از روسیه به‌عنوان کشوری که بیشترین هدررفت انرژی را در جهان دارد، شناخته می‌شود. شدت انرژی در ایران ضریب 23/0 دارد و در روسیه ضریب شدت انرژی 32/0 است بنابراین کشور ما بعد از روسیه بدترین وضع را در زمینه بهره‌وری انرژی دارد. جالب است بدانیم که حتی از کشوری مثل عربستان نیز در بخش انرژی کم‌بهره‌ورتر هستیم. رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تولید
۴۴۰ هزار بشکه مازوت توسط پالایشگاه‌های کشور، گفت: این موضوع کشور را با یک مسأله جدید محیط زیستی مواجه کرده است. 

captcha
شماره‌های پیشین