641
چهارشنبه، ۰۳ بهمن ۱۳۹۷
3
اصرار دولتی ها برای پیوستن به FATF بدون دادن تضمینی برای رفع تحریم‌ها

تحریم‌ها این‌بار با پالرمو می‌آید

با وجود آنکه قرار بود در جلسه روز شنبه، 29 دی‌ماه مجمع تشخیص مصلحت نظام، کنوانسیون «پالرمو» تعیین تکلیف شود، درنهایت این امر بدون نتیجه ماند و به جلسه روز شنبه ششم بهمن‌ماه مجمع موکول شد.

پاسداشت انقلاب: جلوگیری از بازگشت سلطنت

یادداشت دکتر سید‌مهدی غمامی استاد دانشگاه امام صادق ؟ره؟

مجید شاکری:SPV  در حد غذا و دارو می‌ماند

صبح نو

اصرار دولتی ها برای پیوستن به FATF بدون دادن تضمینی برای رفع تحریم‌ها

تحریم‌ها این‌بار با پالرمو می‌آید

با وجود آنکه قرار بود در جلسه روز شنبه، 29 دی‌ماه مجمع تشخیص مصلحت نظام، کنوانسیون «پالرمو» تعیین تکلیف شود، درنهایت این امر بدون نتیجه ماند و به جلسه روز شنبه ششم بهمن‌ماه مجمع موکول شد.

روز گذشته، اخباری از قول آقای «علی مطهری» نایب‌رییس مجلس شورای اسلامی و آقای «محمد شریعتمداری» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره کنوانسیون پالرمو و البته کنوانسیون CFT منتشر شد و بار دیگر بحث بر سر دو کنوانسیون مزبور را بر سر زبان‌ها انداخت؛ یکی از این اقوال، تأیید شائبه نامه‌نگاری 
تنی چند از وزرای دولت خطاب به رهبر معظم انقلاب بود.
 
اظهارات علی مطهری درباره نامه وزرا
علی مطهری با تأیید خبر نامه‌نگاری وزرا به رهبری 
انقلاب اسلامی، گفت: «تعدادی از وزرا در نامه‌ای از رهبری درخواست کردند تا ایشان برای تسریع پیگیری لوایح CFT و پالرمو به مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کنند.» 
وی تأکید کرد: «تعیین تکلیف دو لایحه CFT و پالرمو، 
قبل از اتمام مهلت FATF، مورد نظر و توجه وزرا بوده است و از این رو از مقام معظم رهبری برای تسریع در تعیین این تکلیف درخواست شده تا از این مهلت عبور نکنیم.»
نایب‌رییس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه 
نامه مذکور، صرفاً درخواست تسریع در تعیین تکلیف لوایح نام برده است، مدعی شد: «با توجه به تغییرات مجمع تشخیص مصلحت نظام، احتمال تصویب دو لایحه CFT و پالرمو قوی‌تر از گذشته است.»
 
وزیر کار هم تأیید کرد
علاوه‌بر علی مطهری، محمد شریعتمداری، وزیر کار نیز ضمن مُهر تأیید بر نامه‌نگاری وزرا گفت: «موضوع لوایح چهارگانه مرتبط با FATF برای دولت از حساسیت ویژه‌ای برخوردار بوده و دولت علاقه‌مند است تا در این فرصت محدود، این اقدام به نتیجه برسد.» وی افزود: «هیأت عالی نظارت مجمع برخی تحفظ‌ها درباره این لوایح دارد. امیدواریم این لوایح در مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی شود و به تصویب برسد تا شاهد آثار زیان‌بار 
عدم تصویب آن در کشور نباشیم.»
محمد شریعتمداری، همچنین با اشاره به اظهار نظر مکتوب رهبر معظم انقلاب اسلامی خطاب به شورای عالی هماهنگی سه قوه اظهار داشت: «فکر می‌کنم 
دو یا سه اظهار نظر مکتوب رهبر معظم انقلاب، ذیل نظر شورای عالی هماهنگی سه قوه - هم منفرداً در مورد 
هر کدام از این لوایح به صورت جداگانه و هم مجتمعاً - اخذ شده است؛ یعنی کاملاً پیداست که متناسب با روند طبیعی قانونی کار، رهبر معظم انقلاب با تحقق این شرایط موافقت فرموده‌اند.»
 
کدام وزرا به رهبر انقلاب نامه نوشتند؟
خبرگزاری «پانا» روز گذشته به نقل از یکی از اعضای هیأت‌رییسه مجلس شورای اسلامی که نخواست نامش فاش شود، نوشت که آقایان «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه، «فرهاد دژپسند» وزیر اقتصاد، «بیژن نامدار زنگنه» وزیر نفت، «رضا رحمانی» وزیر صنعت، معدن و تجارت، «رضا اردکانیان» وزیر نیرو، «محمود حجتی» وزیر جهاد کشاورزی، «محمد شریعتمداری» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و «محمد اسلامی» وزیر راه و شهرسازی، نامه‌نگاران به رهبر انقلاب اسلامی بوده‌اند.
 
تذبذب دولتی‌ها!
پس از آنکه ترامپ در اردیبهشت‌ماه سال جاری رسماً و عملاً از برجام خروج کرد، سیاست اصلی دولت بر این مبنا استوار شد که جهت بهره‌برداری از منافع احتمالی برجام، دمسازی و همسازی با اروپا را پیشه مسیر سیاست‌ورزی خود کند. در همین رابطه، اروپا وعده داد تا کانال‌های لازم برای تجارت با ایران را تدارک ببیند. با وجود وعده آقای علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی مبنی‌بر اینکه اروپا تا پایان سال میلادی‌2018 مکانیسم SPV را ارائه خواهد کرد؛ اما تاکنون انفعال، تعلل و رخوت اروپایی‌ها، مانع از تحقق یافتن این وعده شده است. در طرف مقابل، دولت ایران نیز هیچ‌گاه، آلترناتیو و بدیل چشمگیر و برنامه‌ریزی شده‌ای برای مقابله با سیاست‌های انفعالی اروپا در نظر نداشته است.
بر اساس همین رویکرد و نگرش هم بود که محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در دیدارهایی متواتر با «جان‌کری»، وزیر خارجه سابق ایالات متحده آمریکا، تلاش هر چه بیشتر محافل دموکرات در این کشور برای اعمال فشار بر دولت جمهوری‌خواه ترامپ جهت 
به ثمرنشستن تعهدات آمریکا در برجام را خواستار شد.
 از سوی دیگر؛ با وجود آنکه رهبر معظم انقلاب اسلامی، ضمن دفاع از برخی مفاد معاهدات بین‌المللی، همواره استناد به برخی مفاد را که از عمق آن‌ها اطلاعی وجود ندارد نکوهیده‌اند، نامه برخی وزرای دولت و همچنین نامه سیدعباس عراقچی به رهبری نشان از آن دارد که اولاً مسوولین دولت در تحلیل خود مبنی‌بر سقوط دولت ترامپ، مرتکب اشتباه شده و حال که احساس می‌کنند، ترامپ، چهار سال دیگر در مسند کاخ سفید حضور خواهد داشت، قصد دارند با اعمال فشارهای گوناگون، چهره‌ها و نهادهای بالادستی نظام را به پذیرش شروط طرف‌های غربی وادار سازند.
 از سوی دیگر، مسوولین دولت به‌ویژه وزارت امور خارجه ضمن پذیرش شکست پروژه برجام و با هدف فرار از نقدهای معتنابه به این قرارداد، اعلام کرده‌اند که هدف برجام به هیچ وجه اقتصادی نبوده است! این در حالی است که پیش از انعقاد قرارداد برجام، تأکید بزرگان نظام و در رأس همه آن‌ها رهبر انقلاب، 
بر رفع «بالمره» همه تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان بوده است. شاید بتوان این‌گونه تحلیل کرد که دولتی‌ها و هواخواهان آن‌ها، با ایجاد پروپاگاندای وسیع حول مسائلی نظیر کنوانسیون پالرمو و کنوانسیون CFT قصد دارند تیره‌روزی‌هایی را که برجام به آن مبتلا شده به محاق فراموشی و نادیدگی بکشانند. این اصرار در حالی است که کارشناسان براین باورند در صورت تصویب کنوانسیون پالرمو، عرضه نفت در بورس با مشکل مواجه می‌شود. روش‌های دور زدن تحریم با مانع رو به رو می‌شود و ورود ارز اسکناس به کشور گرفتار محدودیت‌های شدید خواهد شد. همچنان که 
پیش از این ظریف وزیر امور خارجه گفته بود  «نمی‌توانیم تضمین دهیم که با پیوستن به لایحه حمایت مالی از تروریسم مشکلات‌مان حل خواهد شد.»

captcha
شماره‌های پیشین